Місцеві вибори на Прикарпатті: то хто взяв владу?

 

 

Наймасштабніші вибори в об’єднаних територіальних громадах відбулися минулої неділі, 29 жовтня, в усіх областях України. Вперше обирали голів і депутатів сільських, селищних, міських рад у 201-й об’єднаній територіальній громаді (ОТГ), а це 25 міських, 61 селищна та 115 сільських громад, у яких мешкає близько 4% всіх виборців держави.

 

У міських громадах, відповідно до чинного законодавства, вибори депутатів місцевих рад відбулися за пропорційною системою, в сільських та селищних — за мажоритарною.

 

Вибори на Івано-Франківщині мали протилежну тенденцію до львівської та тернопільської – тутешні виборці відвернулися від більшості старих голів, обравши лідерами територіальних громад нові обличчя.

 

Прихід до влади свіжих очільників зумовлений насамперед політикою висування кандидатів, котру сповідувала «партія влади»: при визначенні кандидатур тут вирішили відмовитися від підтримки «перевірених» кадрів, зробивши наголос на доволі сильних фігурах районного чи навіть обласного рівня.

 

Для прикладу, на виборах голови Яблунівської громади переміг очільник Косівської РДА Зеновій Томащук, Ямницьку громаду очолить голова Тисменицької райради із БПП Роман Крутий, селищну раду в Брошневі-Осаді поведе директор департаменту Івано-Франківської ОДА Назарій Іванів, а Ланчинську – начальник управління обладміністрації Володимир Попович.

 

І це справді дивовижно, адже зазвичай амбітні люди будують політичну кар’єру знизу догори, намагаючись виходити на районний рівень, пізніше – на обласний, а тоді, якщо поталанить, то й на державний.

 

Натомість у цьому випадку чиновники вищого рівня показують своїм прикладом, що вектор розвернувся навпаки, і найбурхливіша політика робиться на низовому рівні (зрештою, як і велить замисел децентралізації). Хоча можливо, що тим кандидатам просто надійшла партійна вказівка «йти в народ», заробляти перемогу, забезпечувати позитивну статистику.

 

Вибори у Дзвинячі

 

Загалом 29 жовтня на Івано-Франківщині обирали владу у восьми громадах – чотирьох селищних і чотирьох сільських.

 

Найбільш експресивні вибори (маємо на увазі не лише день голосування, а загалом виборчий процес) були у Брошневі-Осаді. Хлопці вирішили, що коли вже дійшло до виборів, то їх слід прожити так, ніби живеш раз.

 

Тут була спроба застосувати технологію «двійників»: виборча комісія ледь не зареєструвала на вибори повного тезку фаворитові – Назарію Іваніву, депутатові облради від БПП, колишньому очільнику Рожнятівської райради.

 

Згодом сам Іванів устряв у скандал, коли конкурент за посаду голови Роман Котів опублікував запис їхньої бесіди, під час котрої представник БПП пропонує співрозмовникові зійти з виборів в обмін на винагороду. А на чинного голову селища Івана Шикеринця десь видобули компромат про те, що він мав судимість.

 

Більшість голів, обраних в ОТГ області, у той чи інший спосіб «зав’язані» на президентській команді – або через роботу в виконавчих структурах, або через партійний штаб. Поза тим, конкуренти не дозволили «Солідарності» почутися тріумфаторами. На Франківщині отримали велику кількість мандатів «Батьківщина» та «Свобода».

 

Дуже активною була партія «УКРОП». Ще з цікавинок: чи не вперше відбулася спроба «реваншу» з боку партії «Народний фронт», котра стала політичним лузером за часів уряду Арсенія Яценюка (точне число переможців поки що невідоме). І, на відміну від більшості українських регіонів, тут кандидати в мажоритарних округах не цуралися балотуватися від партій, ховаючись за інструментом самовисування.

 

Яскравим прикладом імовірної конфронтації між головою та депутатським корпусом буде, вірогідно, Ланчин. Згідно з інформацією штабу «Батьківщини», тут постане міцна опозиційна більшість БЮТу та «Свободи» – дві партії, йдучи на вибори зі спільним проектом покращення добробуту громади, отримали відповідно 5 та 11 мандатів (загальна чисельність депутатського корпусу – 26). «Народний фронт» тут здобув 6 депутатів, а БПП – 4.

 

Загалом результати виборів щодо голів виглядають ось так:

 

Брошнів-Осадська селищна громада, Рожнятівський район – Назарій Іванів, директор департаменту будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА, «Солідарність»;

Заболотівська селищна громада, Снятинський район – Іван Танюк, селищний голова Заболотова, самовисування;

Ланчинська селищна громада, Надвірнянський район – Володимир Попович, начальник управління економічного розвитку Івано-Франківської ОДА, «Солідарність»;

Яблунівська селищна громада, Косівський район – Зеновій Томащук, голова Косівської РДА, самовисування;

Дзвиняцька сільська громада, Богородчанський район – Микола Волочій, сільський голова Дзвиняча, самовисування;

Переріслянська сільська громада, Надвірнянський район – Іван Мельник, заступник технічного директора ПАТ «Нафтохімік Прикарпаття», самовисування (на минулих виборах – БПП);

Рожнівська сільська громада, Косівський район – Сергій Радиш, начальник «комп’ютерного» відділу Косівської РДА, «Батьківщина»;

Ямницька сільська громада, Тисменицький район – Роман Крутий, «Солідарність».

 

Сходити до церкви, купити хліба, проголосувати

 

Наймасовішим виборчим порушенням на Прикарпатті були спроби голосування без документів. Люди приносили копії паспортів, або нотаріально завірені довідки, або й просто вмовляли – всі ж бо всіх знають.

 

На котромусь із регіональних сайтів випадало прочитати: жінці видали бюлетень після того, як вона пригрозила розвернутися й піти геть. Відомо, що місцеві вибори – то така справа, коли часом один голос «тягне» на цілий відсоток, тому на подібні речі можуть і заплющити очі. Громадська мережа «ОПОРА» присвятила проблемі «бездокументного» голосування на Прикарпатті кілька своїх новин.

 

Івано-Франківські вибори теж зазнали проблем зі стихією. Згідно з інформацією «ОПОРИ», під час підрахунку голосів тут знеструмило сім виборчих дільниць, найбільше – у Косівському районі. Вранці у селі Перерісль сильний вітер здер із даху будинку культури шматок шиферу, одне з вікон будівлі розбилося, у приміщенні зникла електрика. У виборчий процес мусили «втрутитися» хлопці з ДСНС.

 

Юлія ТОМЧИШИН; Володимир СЕМКІВ, ЗБРУЧ


Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

628
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1162
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2489
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1346
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1984 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2914

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

667

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

752

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1655

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1639
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

339
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

451
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18361
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7475
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3652
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1039
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10775
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

287
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

285
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

472
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

447
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

679