Мирослав Ступар: Швидкості в футболі ростуть

 

Найвідоміший український арбітр Мирослав Іванович Ступар, який цього року відсвяткував свій 70-річний ювілей, нещадавно дав розширене інтерв’ю одному з провідних українських футбольних сайтів.

 

Пропонуємо вашій увазі фрагменти з нього, в яких Мирослав Іванович порівнює окремі аспекти роботи суддів за часів СРСР, на зорі Незалежності та тепер.

 

- Ви судили радянську вищу лігу аж до останнього чемпіонату. А коли розвалився Союз, у першому чемпіонаті Україні судді й взагалі працювали безкоштовно. Важкі були часи?
- Я взагалі був не при справах. Відсудив до 1991 року, прийшов у федерацію, щоб почати працювати інспектором, а мені кажуть: мовляв, треба, щоб три роки пройшло після завершення виступів. Я кажу: “Як так? Адже це старе радянське правило, а ми вже в Україні живемо!” - “Ні, поки що так”. Зараз зрозуміли неправильність такого рішення, і арбітр, зав’язав зі свистком навесні, вже влітку в новому чемпіонаті починає інспектувати матчі. І не з низів, а з першої ліги, молодіжної першості. А я, уявіть собі, через три роки починав інспектувати з третьої ліги! Було ще таке містечко на Тернопільщині, де помідори вирощували … Заліщики, здається…

- Команда “Дністер” ще там була …
- Так, саме. От мені з міжнародним досвідом довелося звідти, з третьої ліги, починати.

- Ви продовжуєте працювати у вузі. Після романтики поїздок по всьому світу, адреналіну суддівства, ця робота приносить Вам задоволення?
- Так, і так завжди було, і ще хотів би попрацювати. Педагогічний процес в інституті з молоддю - це те, що потрібно для душі, щоб передавати свій досвід.

- Ви досі залишаєтеся єдиним українським арбітром, що працював на фінальному турнірі чемпіонату світу. Як гадаєте, в осяжній перспективі хтось зможе повторити ваше досягнення?
- Не буває в суддівстві таких проривів, які можуть трапитися в житті футболіста. Тут неминуче потрібно пройти всі сходинки, пережити становлення. Зараз є група молодих арбітрів, здатних вийти на міжнародну арену. І треба давати дорогу саме їм, перспективним. І дозволяти їм дихати вільно, щоб не було на них тиску, як раніше.

- Колліна здатний прищепити їм “ін’єкцію” європейського менталітету?
- Його прихід, звичайно, може дати багато плюсів. Це, насамперед, серйозне ім’я, авторитет, він може дати поштовх хлопцям працювати у правильному руслі.

- Нині футбольні судді часто починають кар’єру у віці “трохи за 20”. Тому, коли вони починають судити, навіть в нижчих лігах досвідчені гравці можуть закидати їм- мовляв, “де ви грали?”. Може, правильно у ваші часи суддівства передували виступи, адміністративна, тренерська робота?
- Так, це може бути мінусом, коли юний арбітр починає судити, знаючи футбол тільки по телетрансляціям. У мене вийшло так, що я спочатку багато і на непоганому рівні пограв, потім працював в команді, тренував, і лише після цього став арбітром. Такий шлях і справді оптимальний. Може, мають рацію і англійці, які судити довіряють досвідченим. Але треба враховувати головне: швидкості у футболі ростуть, тому й від фізики нікуди не дінешся.

- Ви судили матчі за участю найвидатніших футболістів того часу: Кройф, Матеус, Шустер, Блохін … Кого з них можна назвати джентльменами в поведінці з колегами, суддями?
- Багато таких гравців. Світових згадувати не буду - по одному-двох проведеним матчам важко судити. Але в чемпіонаті СРСР, де не один рік перетинався з багатьма футболістами, можу назвати цілий ряд справжніх джентльменів. Спартаківець Гаврилов, динамівці Буряк і Баль, тбілісець Кіпіані - “Князь” … Тоді менталітет гравців був іншим, в командах була посада відповідального за вихованням. Ставилося завдання: викорінювати хамство, грубість, підлість. Та й самі футболісти не були зіпсовані грошима, як більшість нинішніх їхніх послідовників.


10.09.2011 2395 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

261
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13482 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1518
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

834
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6049
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1689

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

608

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1433

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1243

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1142
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

492
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

626
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1540
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

573
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

852
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5894
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13473
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

203
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

509
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

453
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

763 2