Мирослав Ступар: Швидкості в футболі ростуть

 

Найвідоміший український арбітр Мирослав Іванович Ступар, який цього року відсвяткував свій 70-річний ювілей, нещадавно дав розширене інтерв’ю одному з провідних українських футбольних сайтів.

 

Пропонуємо вашій увазі фрагменти з нього, в яких Мирослав Іванович порівнює окремі аспекти роботи суддів за часів СРСР, на зорі Незалежності та тепер.

 

- Ви судили радянську вищу лігу аж до останнього чемпіонату. А коли розвалився Союз, у першому чемпіонаті Україні судді й взагалі працювали безкоштовно. Важкі були часи?
- Я взагалі був не при справах. Відсудив до 1991 року, прийшов у федерацію, щоб почати працювати інспектором, а мені кажуть: мовляв, треба, щоб три роки пройшло після завершення виступів. Я кажу: “Як так? Адже це старе радянське правило, а ми вже в Україні живемо!” - “Ні, поки що так”. Зараз зрозуміли неправильність такого рішення, і арбітр, зав’язав зі свистком навесні, вже влітку в новому чемпіонаті починає інспектувати матчі. І не з низів, а з першої ліги, молодіжної першості. А я, уявіть собі, через три роки починав інспектувати з третьої ліги! Було ще таке містечко на Тернопільщині, де помідори вирощували … Заліщики, здається…

- Команда “Дністер” ще там була …
- Так, саме. От мені з міжнародним досвідом довелося звідти, з третьої ліги, починати.

- Ви продовжуєте працювати у вузі. Після романтики поїздок по всьому світу, адреналіну суддівства, ця робота приносить Вам задоволення?
- Так, і так завжди було, і ще хотів би попрацювати. Педагогічний процес в інституті з молоддю - це те, що потрібно для душі, щоб передавати свій досвід.

- Ви досі залишаєтеся єдиним українським арбітром, що працював на фінальному турнірі чемпіонату світу. Як гадаєте, в осяжній перспективі хтось зможе повторити ваше досягнення?
- Не буває в суддівстві таких проривів, які можуть трапитися в житті футболіста. Тут неминуче потрібно пройти всі сходинки, пережити становлення. Зараз є група молодих арбітрів, здатних вийти на міжнародну арену. І треба давати дорогу саме їм, перспективним. І дозволяти їм дихати вільно, щоб не було на них тиску, як раніше.

- Колліна здатний прищепити їм “ін’єкцію” європейського менталітету?
- Його прихід, звичайно, може дати багато плюсів. Це, насамперед, серйозне ім’я, авторитет, він може дати поштовх хлопцям працювати у правильному руслі.

- Нині футбольні судді часто починають кар’єру у віці “трохи за 20”. Тому, коли вони починають судити, навіть в нижчих лігах досвідчені гравці можуть закидати їм- мовляв, “де ви грали?”. Може, правильно у ваші часи суддівства передували виступи, адміністративна, тренерська робота?
- Так, це може бути мінусом, коли юний арбітр починає судити, знаючи футбол тільки по телетрансляціям. У мене вийшло так, що я спочатку багато і на непоганому рівні пограв, потім працював в команді, тренував, і лише після цього став арбітром. Такий шлях і справді оптимальний. Може, мають рацію і англійці, які судити довіряють досвідченим. Але треба враховувати головне: швидкості у футболі ростуть, тому й від фізики нікуди не дінешся.

- Ви судили матчі за участю найвидатніших футболістів того часу: Кройф, Матеус, Шустер, Блохін … Кого з них можна назвати джентльменами в поведінці з колегами, суддями?
- Багато таких гравців. Світових згадувати не буду - по одному-двох проведеним матчам важко судити. Але в чемпіонаті СРСР, де не один рік перетинався з багатьма футболістами, можу назвати цілий ряд справжніх джентльменів. Спартаківець Гаврилов, динамівці Буряк і Баль, тбілісець Кіпіані - “Князь” … Тоді менталітет гравців був іншим, в командах була посада відповідального за вихованням. Ставилося завдання: викорінювати хамство, грубість, підлість. Та й самі футболісти не були зіпсовані грошима, як більшість нинішніх їхніх послідовників.


10.09.2011 2342 0
Коментарі (0)

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

363
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1412
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2608 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3645
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3011
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2154

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

627

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

477

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1644

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1807
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

302
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

515
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

815
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4997
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

365
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

891
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10136
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

521
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

273
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

381
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

408
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

732