Мирослав Чех: Для багатьох у Польщі та Україні все ще тривають сорокові роки

 

Після відзначення 70-річчя Волині.

Реконструкція Волині.

Для багатьох у Польщі та Україні все ще тривають сорокові роки


Полковник Дмитро Вєдєнєєв – колишній офіцер Служби безпеки України, автор книг з історії Організації українських націоналістів і Української повстанської армії та заступник директора Українського інституту національної пам'яті – на червневій конференції українських істориків в Луцьку присвяченій 70-річчю антипольської чистки на Волині сказав: "Остаточний розрив політичного союзу України з Росією через її приєднатися до НАТО і ЄС – залишається традиційною багатовіковою метою польської зовнішньої політики, що особливо було видно у часи Юзефа Пілсудського".

Сьогодні – стверджував він – Польща має амбіції політичного домінування в регіоні, що тягнеться від колишньої Югославії до Литви та Білорусі. У 2005-2009, Україна пішла на поступки польському "адвокату України на шляху до НАТО та ЄС". Розширення польського впливу в Схід відбувається через "зміцнення Римсько-Католицької Церкви та Греко-Католицької Церкви, підтримки національної самосвідомості поляків -. громадян України, створення приватних підприємств зі змішаним капіталом і створення лобі в органах українського місцевого самоврядування і центральної влади".

Польська "експансія" є не тільки економічною, але й культурною. Вона здійснюється "Фондом Баторія", "Спільнотою польською" та польськими національними інституціями. Окреме місце займає "рух кресов'яків", який хоче ревізувати кордони, що унеможливлює зближення Києва та Варшави. Поляки, що походять зі Сходу (кресов'яки) ініціювали ряд конфліктів щодо поховань жертв польсько-українського конфлікту. Під їх впливом, Польща вимагає від українців "одностороннього каяття".

"Досвід останніх років, – продовжує заступник директора Українського інституту національної пам'яті – показує, що навіть щира політика примирення, не гарантує Україні ідеологічно-історичного "роззброєння", відмовиви від подвійних стандартів та інформаційно-психологічної агресії з польського боку."

У цій "дійсно тривожній ситуації" завданням українських істориків і журналістів є показ того, як знищується українська національна пам'ять через пропаганду негативного стереотипу українця та одностороннього представлення ходу українсько-польського збройного конфлікту у 1942-1947 роках; протистояння фальсифікації, фабрикуванню і приховуванню історичних джерел; протистояння впертій демонізації ролі українців у цьому конфлікті, запобігання формуванню польською стороною "місць пам'яті" як засобу закріплення негативного образу української історії – продовжував він свої пропозиції.

Вєдєнєєв проілюстрував свій спіч фото пам'ятника жертвам антипольським чистки на Волині у місцевості Ґромнік, що у Малопольському воєводстві. Пам'ятник зведено у вигляді дівчини, яка молилися і переліку назв місцевостей за східним кордоном. Він супроводжував його таким коментарем: "Складається таке враження, що вони моляться не стільки за душі жертв, скільки за втрачені кордони".

У стосунках двох країн – регрес

Ці рекомендації написав не український націоналіст. Це написала людина, яка добре відчуває спосіб мислення оточення президента Віктора Януковича. Наступні вибори не можна виграти критикуючи епоху Віктора Ющенка. З допомогою звернення до національної гордості та маніпулювання страхом перед Польщею – "історичним ворогом України", – створюється ще один з способів привернути до себе виборців на заході країни.

До цього всього сам Янукович так досі і не визначився, який шлях слід обрати: вибрати угоду про асоціацію з ЄС, чи йти на зближення з Росією. Якщо б він вибрав перше, то він, разом з Коморовським взяв би участь в урочистостях з нагоди 70-ї річчя волинської трагедії та показав, що Польща та Україна примиритися за європейською моделлю. Але спільних державних урочистостей Польщі та України не було. Посол України не прибув до Волинської площі (у Варшаві – пер.), де президент відкривав пам'ятник польським жертвам. У Луцьку та Киселіні, де був Коморовський, Україна була представлена ​​тільки віце-прем'єром. Не зважаючи на обіцянки, не було прийнято ні спільної ухвали обох парламентів, ні хоча б спільної декларації президентів. В ухвалах Сенату і Сейму не згадується українських жертв, що загинули від рук польських збройних формувань.

У порівнянні з 2003 роком, коли президенти Александр Квасневський і Леонід Кучма відкрили пам'ятник польським жертвам у Порицьку/Павлівці а парламенти прийняли спільну постанову, ми бачимо явний реґрес.

Причиною тому є те, що, 70 річчя волинської трагедії було використане для політичної боротьби всередині обох країн. Для польських правих та Народної партії (SLD) наполягання на визначенні "геноцид" в резолюції Сенату і Сейму означало "сказати правду", "зберегти пам'ять про жертви" і "пошану до родичів жертв". Якщо хтось – як Броніслав Коморовський та партія Громадянська платформа (PO) – безпосередньо не вживали цього визначення, то це означало, що вони є "на стороні вбивць", і не є патріотомами.

В Україні, комуністи і правляча Партія регіонів прославляють історію Совєтського Союзу і засуджують бойовиків ОУН та УПА. Вони переконані, що поділ політичної сцени на "антифашистів" – а це, їхні власні структури – і "фашистів" – всі інші – гарантує збереження їхнього впливу на виборців і перемогу Януковича на президентських виборах у 2015 році. Тому його омріяним кандидатом у другому турі є лідер націоналістичної ВО "Свобода" Олег Тягнибок. Сьогодні у рейтингах він поступається іншим опозиціонерам (Віталію Кличку, Юлії Тимошенко і Арсенієві Яценюкові). Однак, якщо б націоналістичні настрої зросли (наприклад, у зв'язку з загостренням відносини з Польщею), то він мав би шанс випередити конкурентів.

Це одна з причин звернення 148 депутатів Комуністичної партії та Партії регіонів до маршалка Сейму Еви Копач, про те, щоб визнати антипольські чистки на Волині геноцидом. Вадим Колесніченко, депутат від Партії регіонів і співавтор звернення, був у Польщі напередодні парламентського голосування щодо ухвали Сейму і з ентузіазмом був зустрінутий "кресов'яками", депутатами партій Польської селянської партії (PSL), партії Право і Справедливість (PiS), Союзу демократичних лівих сил (SLD) і Солідарної Польщі (Solidarnej Polski).

В Україні звернення депутатів та візит Колісниченка до Сейму багато середовищ оцінило вкрай негативно. Колишній президент Леонід Кравчук, який сьогодні призначений теперішнім президентом Януковичем головою конституційного комітету, назвав їх "зрадниками". В тім ще й тому, що 8 травня Колесніченко спеціально вирядився у форму офіцера НКВД, щоб протистояти "фашистами". Він є апологетом Сталіна як "ефективного державного менеджера", який не лише зупинив Гітлера, але перш за все зробив СССР великою державою. Для Колесніченка Голодомор в Україні з 1932 по 1933 рік не був геноцидом.

Але як міг постати союз Колесніченка та іже з ним і так званих кресових середовищ та PiS, PSL і SLD? Відповідь криється в самій основі ідеології кресов'яків.

Ці середовища творили, окрім інших, і члени "batalionów wyniszczających" НКВД – "истребительных батальйонов", складової совєтського репресивного апарату, їх завданням була зачистка тилів. Багато поляків служили в них неначе захищаючись від УПА, але, на думку частини польських істориків, сьогодні важко сказати, наскільки вони захищали польське населення, а наскільки провокували УПА до подальших дій. У середині 90-х члени "истребительных батальйонов" – завдяки голосам PSL і SLD – набули статусу ветеранів боротьби за незалежність Польщі. Ця честь допомогла їм більш точно окреслити цілі тих організацій кресов'яків, які були членами "истребительных батальйонов", а саме:

* кваліфікувати антипольські чистки УПА як геноцид;

* визнати 11 липня (апогей чистки на Волині) Днем мучеництва кресов'яків, на противагу даті 17 вересня – це день вторгнення в Совєтського Союзу у ІІ Польську республіку;

* визнати те, що совєтські і навіть німецькі злочини, бліднуть в порівнянні із злочинами українськими;

* визнати, що український націоналізм є смертельною загрозою для Польщі, а, отже, в Україні слід шукати союзників серед тих, хто працює, щоб зупинити "відродження українського фашизму". Хоча ці сили в Україні не вважають за необхідне засудити злочини Сталіна і працюють на інтеґрацію України з Росією.

Показово, що у костьолі в Луцьку яйце на піджаку президента Коморовського розбив не член націоналістичної "Свободи" (про що повідомлялося майже всіма польськими ЗМІ), але член "Слов'янського Гвардії" з Запоріжжя. Організації, яка спрямована на "боротьбу з помаранчевою чумою", впливами НАТО в Україні та Києві, протидії зближенню із Заходом.

Продовження статті тут


09.08.2013 Тарас Возняк 1504 3
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

227
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

385
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2268
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1681
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1972
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5585 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1080

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1092

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1608

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1087
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

839
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

701
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14513
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

486
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10359
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6027
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

583
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7314
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2619
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

478
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

588
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

421