Мільйони на тепло, безмежні жінки і статистика Станиславова: огляд прикарпатської преси

Огляд прикарпатської преси за період з 1 по 7 лютого 2019 року.


Галицький кореспондент

Медична конфронтація. Вашій дитині потрібна довідка у школу? Шоколадка та кава - і ось невеличкий клаптик паперу з підписом і печаткою у вас в руках. Потрібно зробити рентген чи здати кров на аналіз? Будь ласка! У державних закладах все безкоштовно, лише зробіть "добровільний" благодійний внесок. Про зміни у системі охорони здоров'я, які напрошувались давно, та усі суперечки навколо нововведень у Галицькому кореспонденті на сторінці 3.

У Калуші роздадуть три мільйони гривень. За ці кошти у місті проведуть комунальний експеримент: відріжуть від централізованого теплопостачання невеликий мікрорайон. З бюджету мешканцям планують роздати по кілька тисяч гривень. Що з цього має вийти дізнавалися журналісти. Сторінка 4.

Прикарпаття на шляху до ЄС: перші кроки зроблено. Згідно з Угодою про асоціацію, ЄС вимагає від України покращити умови для ведення малого і середнього бізнесу.  Що вже зроблено для цього у нас в області дізнавалися Галицький кореспондент. Сторінка 9.

Репортер

Від любові не тікають. Лише в січні 2019 року на Прикарпатті розшукували 21 дитину. Усіх знайшли, по трьох справах відкрили кримінальні провадження. Минулого року шукали 127 дітей. Найчастіше зниклі діти йдуть з дому самі, лише 3% губляться випадково.Тікають переважно підлітки, і майже всі - через проблеми у сім'ї. Деталі на сторінці 7 видання.

Петрова місія. За 26-річного Петра Гарасиміва із села Бортники Тлумацького району під час прямих ефірів 9 сезону телешоу "Х-Фактор" вболівало все Прикарпаття. Хоч до фіналу він не дійшов, але каже, вже є переможцем - для себе та рідного села. Петро добився якісної апаратури для сільського клубу і нині мріє створити у Тлумачі дитячу вокальну студію. Деталі на сторінці 15 Репортеру.

Жінки безмежні. Протягом двох місяців у Франківську 10 жінок, які не почувалися комфортно у своїй вазі, вчилися любити й цінувати себе у проекті "Безмежна". З ними працювали психолог, дієтолог, інструкторка з йоги, стилістка і візажист. Фінальною крапкою стала фотосесія без зайвих прикрас - аби вкотре подивитися на себе справжніх і неповторних. Сторінка 17 видання.

Галичина

Парадокси оцінювання. Напередодні старту чергової кампанії підготовки до ЗНО журналіст "Галичини" поспілкувався із директором Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богданом Томенчуком. Говорили про основні цьогорічні нововведення, особливості підготовки до тестів, слабкі і сильні сторони системи та перспективи її розвитку. Сторінка 8 видання.

Не обійшлося без "коломийки". Богородчани виступили за приєднання місцевої УПЦ МП до Православної Церкви України попри опір затятих прихильників МП. Деталі конфлікту на сторінці 5.

Про кого промовляють псевда? В івано-франківському видавництві "Ярина" побачила світ унікальна книжка Івана Драбчука - історико-біографічний довідник "Командири українських повстанців", у якому автор не лише класифікував псевдоніми повстанців з Івано-Франківської області, а й подав про них короткі біографічні відомості.

Західний кур'єр

Йога, фен-шуй та пельмені... За східним календарем Новий рік Земляної свині починається 5 лютого, його відзначає чверть планети. Святкували його і на Прикарпатті. Чим Китай представлений у нашому місті - на сторінці 7 видання.

Статистика Станиславова. Коли у нашому місті жилося краще: у 1854-му чи тепер? Журналіст "ЗК" дізнавався з історичних праць, що ж змінилося у нашому місті з давніх часів. Мова про освіту, торгівлю, населення, промисловість та відпочинок. Висновок: за півтора століття наше місто з глибоко провінційного містечка Австро-Угорської імперії перетворилося на справжню окрасу Прикарпаття. Сторінка 14-15.

Марта в країні книжок. 16-річна франківчанка Марта Ланяк зібрала майже чотири тисячі підписників у соцмережі, розповідаючи про літературу. Школярка читає книги винятково українською мовою та навіть співпрацює з деякими видавництвами. Популярний книжковий блогер поділилася із "ЗК" секретами та особливостями свого захоплення. Сторінка 13.

Вікна

Цього року в Калуші утеплять більше будинків, ніж за два попередні. Калуська міська рада затвердила розподіл бюджету розвитку на поточний рік. Загалом на капітальні видатки розподіли понад 40,9 млн гривень. Це приблизно стільки ж, як і торік – 40,6 млн гривень. Щоправда, минулого року співфінансування на капітальний ремонт вулиці Окружна було меншим – 4 млн 185 тисяч проти 5 млн 541 тис. гривень у бюджеті цього року. Так що фактично на проекти, які будуть фінансуватися виключно за рахунок видатків міського бюджету розвитку, закладено менше коштів, ніж на початок минулого року.

Чому кар’єр став джерелом забруднення? «Вікна» пропонують публікацію калушанина, колишнього наукового співробітника інституту галургії Івана Савчака, який спостерігав за кар’єром упродовж 50 років: «Розсоли стають більш насиченими. Робота в зимовий період стає пеклом: холод, під ногами — місиво солоної води, солі і глини. Суміш льоду і солі охолоджує, а тут ще й мороз. Насоси не справляються з відкачуванням каші з льоду і солі. На стінках труб кристалізується мірабіліт, труби забиваються, вода наступає, БелАЗи застрягають, екскаватор потрапляє в пастку, буксує, вода збільшується поступово, затоплює електрокабелі. Додаткова насосна станція, встановлена в кар’єрі, не справляється з викачуванням води. Затоплюється один, а потім — другий екскаватор. Немає руди — немає грошей. Дренажні канави затоплює, насосні станції ідуть під воду…».

Іван-Теодозій Куровець підняв престиж українця в провінційному Калуші. Його невтомний труд на народній ниві — це організація філій «Просвіти» в Калуші та Підгірках. Також  він вніс достойну лепту у будівництво Народного дому, Церкви Архистратига Михаїла та Калуської лічниці. З ініціативи та за співучасті Куровця було засновано «Хлопський банк». Раніше відстала в Галичині Калущина за Куровця вкрилася густою мережею економічних та освітніх українських установ і стала одним із найкращих з огляду на національну свідомість регіонів. У кожному селі він мав своїх довірених осіб, для яких слово їхнього провідника було законом.


07.02.2019 1142 2
Коментарі (2)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12529 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1450
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

784
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5951
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1638
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1490

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

558

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1387

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1197

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1100
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

448
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

574
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1491
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

524
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

797
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5838
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12920
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

442
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

413
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

727 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1179