Мікроспорія або котячий лишай

 на правах реклами

 

Досить часто зустрічається таке захворювання з групи грибкових дерматозів як мікроспорія, яке також в народі називають “котячий лишай”. Воно є дуже небезпечним та висококонтагіозним і потребує обов’язкового своєчасного звернення до лікаря, а також правильно підібраного лікування.

 

Мікроспорія – це грибкове захворювання гладкої шкіри, волосся , рідше нігтьових пластин, яке найчастіше поширене серед дітей до 14-15 років, рідше дорослих. Основним джерелом зараження є кішки і собаки .Сезонність випадків захворювань найбільше припадає на кінець літа і початок осені, саме тому, що в цей час виводять потомство наші домашні улюбленці .

 

Причини виникнення і шлях зараження

Переносниками грибків роду Microsporumaudouinii і Microsporumferrugineumнайчастіше є кошенята і дорослі кішки, рідше він може передаватись від собак людині. Зазвичай спори грибка є присутніми на тілі тварин, але передаються дуже легко – контактно-побутовим шляхом : заражаються предмети і речі повсякденного вжитку. Оскільки діти більшість свого часу люблять проводити час з цими домашніми тваринами і все беруть у руки, тому частіше і зазнають зараження даним захворюванням . Отже, потрібно привчати дитину мити руки і дотримуватись правил поведінки на вулиці.

 

Патогенез

При потраплянні спор грибка від переносника на шкіру людини, він створює вогнище захворювання, а також дискомфорт шкіри в даному місці і викликає явища лущення і свербежу. Якщо відбулося потрапляння спор грибка в ділянці волосяного покриву голови, то волосяна цибулина захоплена проростаючими патогенними спорами , приводячи до серйозного ураження волосся.

 

Клініка

Характерими місцями локалізації є тулуб, руки, ноги, волосиста частина голови. Зазвичай інкубаційний період триває 4-6 тижнів. При ураженні гладкої шкіри висипання мають вигляд плям рожево-гіперемованого кольору, округлої форми з чіткими межами, вкритих лусками, по периферії яких наявний припіднятий валик над рівнем шкіри, суб’єктивно - свербіж шкіри в місці висипань.

Ураження волосистої частини голови дещо відрізняється проявом елементів висипань, тут зразу можна зауважити , що вогнища округлої форми, але над ними волосини вже обламані на рівні 6-8 см над рівнем шкіри. Найчастіше зустрічаються на тім’яній і скроневій ділянках голови, де наявні більші вогнища до 5 см в діаметрі з відсівами дрібніших елементів округлої форми. Вони всі мають вигляд пеньків, покритих білою пудрою, де саме і знаходяться спори грибка .

При пізньому звернені до лікаря може виникнути інфільтративо–нагнійна форма мікроспорії, яка проявляється гіперемованими вузликами ,що розташовані на синюшно-гіперемованій шкірі, і які містять всередині інфільтрат, вкритий грубим нашаруваннями кірок, при натисканні яких гній виходить назовні.

 

Диференціальна діагностика

Правильний діагноз можна поставити на основі клінічної картини і даних лабораторного дослідження , та люмінесцентне світіння - на уражених місцях колір висипань буде зеленого кольору. Завдяки цим методам дане захворювання можна легко диференціювати від інших. Потрібно зробити аналіз на виявлення міцелію грибка на волосяній частині голови чи в лусках гладкої шкіри. Якщо результат позитивний, то необхідно розпочати лікування.

Дифреціювати даний дерматоз варто з рядом захворювань, таких як трихофітія, фавус , себорейна екзема, рожевий лишай Жибера.

 

Профілактика

З метою профілактики даного захворювання потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, слідкувати за своїми домашніми улюбленцями, перевіряти стан їхнього здоров’я у ветеринарів і застерігати діток, щоб були обережними на вулиці. Якщо вже ви стикнулись з мікроспорією, негайно зверніться за допомогою до лікаря і ми вам допоможемо . Не забудьте привести на огляд всіх мешканців вашої оселі і зробити генеральне прибирання та дезінфекцію вашого дому.

 

Лікар-дерматолог МЦ «Оксфорд Медікал»

Дмитро Томашівський


Коментарі (1)

Таня 2018.08.02, 15:27

Підкажіть будь-ласка якщо після лікування три тижні не світяться вогнища під ультрафіолетом (на голові) чи можна вважати, що лишаю вже не має? Чи обов'язково він повинен світитися при наявності?  Дякую 

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

990
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2588 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2173
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3020
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2624
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2346 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

479

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

484

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

982

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2201
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

680
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1948
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

2044
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

214
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

825
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5533
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7391
29.01.2025

У Городенківському Палаці культури вдруге відбулося свято хореографічного мистецтва, присвячене дню народженню народного артиста України Івана Курилюка.  

1407
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

681
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1061 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1564 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1424