Микола Куцик: «Останній москаль» - це весела реклама Прикарпаття»

 

/data/blog/75026/e2c555d694b7670823c7a2bff9028f15.jpg

 

Раз на сто років в Карпатах літом випадає сніг! Раз на тисячу років – карпатські смереки говорять людською мовою! Але москаль в Карпатському селі Великі Вуйки – такого не було ніколи! І цей день настав! Валєра Петрук, син московського олігарха, приїхав до гуцульського села, щоб сховатися від російських бандитів. Його доля тепер залежить від сільського голови і рідного дядька. Розпочалася Нова Історія, яка увійде в пісні, легенди, міфи і народний епос.

 

Так говориться в анонсі першого українського патріотичного серіалу «Останній москаль», який минулого тижня вийшов на екрани країни в ефірі телеканалу 1+1.

 

Відрадно, що автором ідеї та сценаристом проекту став наш земляк – іванофранківець Микола Куцик.

 

 

Колишній ведучий телеканалу "3-Студія", КВН-щик, гуморист, а тепер вже й відомий на всю Україну творець «Москаля…» радо погодився відповісти на кілька питань від журналіста «Фіртки».

 

 

Як і коли в тебе виникла ідея створити серіал «Останній москаль»?

Ще коли ми грали в КВН то часто задумувались, як би так зробити, щоб показати всю красу наших Карпат? Адже в Україні більше половини населення ніколи не бувала за межами власної області. Пройшов час і в червні 2012 року до мене прийшла ідея зробити якесь цікаве кіно про Карпати, гуцулів. Пам’ятаю, переписувались тоді з товаришем в «скайпі» і тут мені сяйнула думка. Тут же її записав. Потім вже почав «розганяти»: от приїхав з Росії гість в Карпати, йому потрібно там якийсь час прожити, хоча чому він мав та жити - я тоді ще не знав, було багато варіантів.

В остаточному варіанті вийшов насправді не москалем, а українською діаспорою з Москви. Батьки його з цього ж карпатського села, він повернувся на свою історичну Батьківщину і намагається вжитися в суспільство.

 

 

Чому саме така назва - «Останній москаль»?

Назва «Останній москаль» народилася фактично одразу. Почалося з того, що ми подумали, щоб було б, якби москаль потрапив в Карпати, щоби він робив? Є такий драматургічний прийом «риба без води» - це коли персонаж потрапляє в незвичне для себе середовище. От ми й поставили нашого героя в становище риби. Також назва - пародія на назву телешоу «Останній герой». Адже з анекдотів про москалів задача у Валєри - залишитись в живих. Потім в країні відбувалися все страшніші події. В якийсь момент вирішили змінити назву. Під час зйомок робочою назвою був «Московський родич». А вже коли зйомки закінчилось, то керівництво каналу вирішило залишити початкову назву.

 

 

Персонажі серіалу видумані, чи десь в карпатському селі живуть їхні прототипи і коли дивляться серіал, то кажуть: «диви, мене то тілівізору показуют»?

Ні, усі персонажі придумані, хоча якісь риси характеру можна знайти і в наших знайомих. Дехто з моїх друзів впізнає в них частинки мене… Розумієш, схожість може бути, але кіно воно більш творчо оброблено. Ніби збірні образи. Навіть села такого нема. Це вигаданий світ.

 

 

Скільки часу тривали зйомки «Останнього москаля»?

Почали в кінці серпня у верховинському районі. Знімальна група поїхала туди, щоб відзняти там деякі речі – приїзд Валєри, панорами Карпат, ще деякі епізоди… Потім переїхали в Київ в музей архітектури Пирогово. Туди перевезли куточок справжніх Карпат. Там дуже класно - навіть гора невеличка є, церква, паркани, будинки. Там проходили основні частини зйомок аж до кінця листопада. Акторам було трішки холодно наприкінці. Вже навіть приморозки були, а треба було показати, що це карпатська весна.

 

 

Найкумедніший момент зі зйомок можеш пригадати?

У серії, де зі шкільного зоокутка втік ведмідь, все відбулось насправді. Тварина відв’язалася і акторам дійсно довелося тікати від того «маленького ведмежатка». Потім всім було вже дуже смішно, а от коли тікали…

 

 

Попри чималу популярність у «Москаля» все ж знаходяться критики, які шукають в серіалі якісь огріхи та недоліки. Наприклад: «гуцули такою мовою не говорять» або «якісь вони там пияки»…

Комедійний серіал - це не документальне кіно за матеріалами етнографічної експедиції, не драма, де є можливість відтворити автентичну особливість гуцульського села. Це - сучасний всеукраїнський комедійний відео-комікс про пригоди москаля в Карпатах.

Це своєрідна реклама Прикарпаття. Узагалі, мені хотілося із рук кремлівської пропаганди вибити той ідеологічний козир – нав’язаний образ злого западенця. Щоб виконати це потрібно було мінімізувати наявність справжніх діалектів, тому, що це кіно не тільки для Галичини, а й для всієї України. Мало було придумати жарт, а й підібрати слова так, щоб його було зрозуміло. Я думаю, що результату досягнуто. Реклама Карпат проходить вдало.

 

 

Продовження «реклами Карпат» буде?

Найскладніше – це розробити щось унікальне. Наш серіал – це власна розробка, а не адаптація закордонного. А зробити продовження – вже простіше. Я думаю, що через рік ми зможемо мати другий сезон. Але чи буде продовження – залежатиме від рейтингів і рішення керівництва каналу.

 

 

Розмовляв Ростислав Ковтун


Коментарі (5)

Панас Мирний 2015.04.21, 21:11
Серіал – примітивний симулякр, зроблений примітивами і для примітивів. Підозрюю, що в Україні останніх достатньо, щоб зробити йому добрий рейтинг. В серіалі вкотре пережовуються давно остогидлі московські теми. Перша, українці – це селюки, вуйки, рагулі, тому жодна людина із здоровим глуздом не може хотіти бути українцем. Друге, українці дебільні і в своєму дебілізмі цілком безневинні та для багатьох навіть трохи симпатичні. Це те саме визначення «п'ющеґо, поющеґо і танцующеґо племені», яке мало на що інше здатне, в тому числі й на самоуправління – власну державність. Воно, теє плем'я, п'є, танцює і співає, очікуючи хазяїна зі сходу з його інтелігентністю, розумом, модерністю, хазяїна, який би керував ними. Третє, українці говорять мовою, якою в реальному житті говорять лише російськомовні, що мають зображати у фільмі хахлів. Самому українцеві таку мову слухати гидко, принизливо й образливо. Нормальна людина, тим більше молодь, такою мовою розмовляти не захоче – і правильно зробить, бо такою мовою говорять блазні, дебіли і неповноцінні створіння. Четверте, комедійність і гумор тут теж типово імперський. Все українське смішне за визначенням: мова, одяг, поведінка, – все, бо сама ідея українця для російського расиста – це сміхота. Україну й українців як таких серйозно не можна сприймати, – це від початку і до кінця смішно. Цей «український» культурний продукт пропонує ідентичність українця, з якою ототожнюватися досить проблематично. Але автори ідеї Олена Васільєва із сценаристом Миколою Куциком, режисер Семен Горов не лишають українського глядача без вибору. Альтернативою цій проблематичній тотожності вони дають симпатичного «москаля». Позірно з нього начебто кепкують, висміюють, але це для наївних. Насправді ж автори серіалу умирають від бажання змусити глядача заздрити цьому симпатичному Валєрі Пєтрукові, наслідувати його у всьому. А як же не наслідувати?!! Він модний, багатий, розумний, говорить доброю, а не дебільною мовою, яка, до речі (невипадково) російська. Останній москаль за логікою цього серіалу має щохвилини продукувати денаціоналізованого хахла, який щодуху відхрещуватиметься від так зображеної рідної культури, кидаючись в обійми так зображеній культурі імперії. Все це цілком очевидно, бо фільм – пік примітиву. Українське суспільство забуває те, що воно у величезній більшості своїй капітулювало у культурній війні з Російською імперією. Я не чую масових протестів інтелігенції проти цієї тупої пропаганди, яка калічить тисячі малих душ. Говорити вже про те, щоб українці дістали змогу нарешті подивитися серіал, який би їх стверджував, сповнював відчуттям самоповаги, а не кастрував і принижував – це вже з галузі невірогідного. У гарячій війні на сході і в Криму з українцями воюють російські солдати й офіцери. У війні культурній з Україною воюють самі ж її громадяни.
Славко Задунайский 2015.04.21, 21:54
Панас все чітко розставив по поличкам.
Wasyl Ryba 2015.04.21, 22:19
згоден. Але се вже я читав на УП(?). Се і є Ви?
Анатолій Мицкан 2015.04.22, 01:27
Багато останнім часом пишуть про серіальчик типу Український "останній москаль". Ото не витримав і вирішив сам глянути, що воно таке. Ото і глянув... більше півтори серії не потягнув... тепер про враження: праві ті, хто вважає, що це москальський продукт... тупезні придурки хохли і розумний москалик. паржать - з хохлів, позаздрити - москалику. але то таке... для тупеньких. насправді, там є ось що: 1) нікчемний сценарій... тупо, передбачувано, примітивно! 2) препаршива акторська гра - вуйки з сільського театру, мабуть, зіграли б краще... 3) абсолютно відсутня режисура... її просто нема... 4) бездарна звукорежисура - музика невпопад, в тупій сцені, де тупий гуцул наїжджає на інтелігентного москалика - грає аркан... жах!!! 5) хто сказав, що це комедія? що там смішного??? 6) мова - жахіття... такої мови не існує не те, що серед гуцулів!!! її взагалі не існує!!! це щось схоже на бузувірство 50-х років минулого століття - далеких відголосків "українізації", коли Українську мову по максимуму підлаштовували під норми російської. це мова, якою гугл перекладає з тої ж російської на Українську... ТУПЕЗНА пародія на кіно - це в плані суто мистецькому... в плані культурному - дике знущання з мого народу!!!!!!!!!!! хай те падло, яке з Франківська, що має дотичність до такого "кіно", мені на очі втрапить - тут звук піііі - може діти читають... такі от фільмики наводять на думку про НЕОБХІДНІСТЬ ЦЕНЗУРИ!!! мало того, що це фільм для отуплення людей!!!! так це ще й річ, яка знущається із символів мого народу: музика, культура, побут. Хочете показати пороки суспільства - покажіть, покажіть і висмійте - це гарно і потрібно, як Гашек зі Швейком свого часу!!!! це навіть необхідно!!! тільки от у "фільмі" ЖОДНОГО справжнього персонажа!!!!!!! бутафорні гуцули, яких не існує!!!!!!!!!!!!! сценушна показуха: вивід символа гуцула - бо такі тільки символічні, як образи Корпанюка. і вони тупі. тобто, символ тупий, не гуцул, не українець, не порок висміяно - а символ цілого етносу - тупий!!!! яка сволота писала сценарій? Микола Куцик... вибачте за висловлювання... але таке чмо, як цей микола, ото і є такий собі герой того фільмику... це він про себе написав... а не про мій народ! який зкурвився, зпився, зійшов часто-густо на пси! але залишився Народом, величним і сильним, хоча і з купою ганебних рис. але той микола не риси висміює, а цілий народ... Є ще унікуми, які втішаються з нібито українського кіно... не розумію я такого... геть не розумію... ото кидали собаці суху кістку і раптом кинули кістку з м'ясом і воно тішиться... тьху!!!!!!!! ПРАДІДІВ ВЕЛИКИХ правнуки погані...
Paul Itsenko 2017.09.24, 20:45
Панас Мирний, Анатолій Мицкан: Не треба політику згадувати, серіал задуманий, як сітком. Далі - сценарист сказав ЯСНО і УКРАЇНСЬКОЮ - герої говорять не западенською, а літературною, щоб було зрозуміліше іншим українцям (та і росіянам легше зрозуміти). Що серіал тупий - я згоден, там ще й купа кіноляпів. Непогано грають тільки Горянский (голова) та Шаран (Дзюня). Ще дуже красива Галина Безрук (Ксеня). Але останню серію першого сезону все ж раджу подивитися. А другий сезон (рідке явище в серіалах) набагато кращий за перший. Кіноляпів мало та і більш драматично.
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

325
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

445
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2301
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1701
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1995
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5603 16

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1105

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1119

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1634

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

1107
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

861
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

718
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14538
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

517
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10382
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6053
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

605
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7483
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2723
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

504
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

604
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

439