Микола Куцик: «Останній москаль» - це весела реклама Прикарпаття»

 

/data/blog/75026/e2c555d694b7670823c7a2bff9028f15.jpg

 

Раз на сто років в Карпатах літом випадає сніг! Раз на тисячу років – карпатські смереки говорять людською мовою! Але москаль в Карпатському селі Великі Вуйки – такого не було ніколи! І цей день настав! Валєра Петрук, син московського олігарха, приїхав до гуцульського села, щоб сховатися від російських бандитів. Його доля тепер залежить від сільського голови і рідного дядька. Розпочалася Нова Історія, яка увійде в пісні, легенди, міфи і народний епос.

 

Так говориться в анонсі першого українського патріотичного серіалу «Останній москаль», який минулого тижня вийшов на екрани країни в ефірі телеканалу 1+1.

 

Відрадно, що автором ідеї та сценаристом проекту став наш земляк – іванофранківець Микола Куцик.

 

 

Колишній ведучий телеканалу "3-Студія", КВН-щик, гуморист, а тепер вже й відомий на всю Україну творець «Москаля…» радо погодився відповісти на кілька питань від журналіста «Фіртки».

 

 

Як і коли в тебе виникла ідея створити серіал «Останній москаль»?

Ще коли ми грали в КВН то часто задумувались, як би так зробити, щоб показати всю красу наших Карпат? Адже в Україні більше половини населення ніколи не бувала за межами власної області. Пройшов час і в червні 2012 року до мене прийшла ідея зробити якесь цікаве кіно про Карпати, гуцулів. Пам’ятаю, переписувались тоді з товаришем в «скайпі» і тут мені сяйнула думка. Тут же її записав. Потім вже почав «розганяти»: от приїхав з Росії гість в Карпати, йому потрібно там якийсь час прожити, хоча чому він мав та жити - я тоді ще не знав, було багато варіантів.

В остаточному варіанті вийшов насправді не москалем, а українською діаспорою з Москви. Батьки його з цього ж карпатського села, він повернувся на свою історичну Батьківщину і намагається вжитися в суспільство.

 

 

Чому саме така назва - «Останній москаль»?

Назва «Останній москаль» народилася фактично одразу. Почалося з того, що ми подумали, щоб було б, якби москаль потрапив в Карпати, щоби він робив? Є такий драматургічний прийом «риба без води» - це коли персонаж потрапляє в незвичне для себе середовище. От ми й поставили нашого героя в становище риби. Також назва - пародія на назву телешоу «Останній герой». Адже з анекдотів про москалів задача у Валєри - залишитись в живих. Потім в країні відбувалися все страшніші події. В якийсь момент вирішили змінити назву. Під час зйомок робочою назвою був «Московський родич». А вже коли зйомки закінчилось, то керівництво каналу вирішило залишити початкову назву.

 

 

Персонажі серіалу видумані, чи десь в карпатському селі живуть їхні прототипи і коли дивляться серіал, то кажуть: «диви, мене то тілівізору показуют»?

Ні, усі персонажі придумані, хоча якісь риси характеру можна знайти і в наших знайомих. Дехто з моїх друзів впізнає в них частинки мене… Розумієш, схожість може бути, але кіно воно більш творчо оброблено. Ніби збірні образи. Навіть села такого нема. Це вигаданий світ.

 

 

Скільки часу тривали зйомки «Останнього москаля»?

Почали в кінці серпня у верховинському районі. Знімальна група поїхала туди, щоб відзняти там деякі речі – приїзд Валєри, панорами Карпат, ще деякі епізоди… Потім переїхали в Київ в музей архітектури Пирогово. Туди перевезли куточок справжніх Карпат. Там дуже класно - навіть гора невеличка є, церква, паркани, будинки. Там проходили основні частини зйомок аж до кінця листопада. Акторам було трішки холодно наприкінці. Вже навіть приморозки були, а треба було показати, що це карпатська весна.

 

 

Найкумедніший момент зі зйомок можеш пригадати?

У серії, де зі шкільного зоокутка втік ведмідь, все відбулось насправді. Тварина відв’язалася і акторам дійсно довелося тікати від того «маленького ведмежатка». Потім всім було вже дуже смішно, а от коли тікали…

 

 

Попри чималу популярність у «Москаля» все ж знаходяться критики, які шукають в серіалі якісь огріхи та недоліки. Наприклад: «гуцули такою мовою не говорять» або «якісь вони там пияки»…

Комедійний серіал - це не документальне кіно за матеріалами етнографічної експедиції, не драма, де є можливість відтворити автентичну особливість гуцульського села. Це - сучасний всеукраїнський комедійний відео-комікс про пригоди москаля в Карпатах.

Це своєрідна реклама Прикарпаття. Узагалі, мені хотілося із рук кремлівської пропаганди вибити той ідеологічний козир – нав’язаний образ злого западенця. Щоб виконати це потрібно було мінімізувати наявність справжніх діалектів, тому, що це кіно не тільки для Галичини, а й для всієї України. Мало було придумати жарт, а й підібрати слова так, щоб його було зрозуміло. Я думаю, що результату досягнуто. Реклама Карпат проходить вдало.

 

 

Продовження «реклами Карпат» буде?

Найскладніше – це розробити щось унікальне. Наш серіал – це власна розробка, а не адаптація закордонного. А зробити продовження – вже простіше. Я думаю, що через рік ми зможемо мати другий сезон. Але чи буде продовження – залежатиме від рейтингів і рішення керівництва каналу.

 

 

Розмовляв Ростислав Ковтун


Коментарі (5)

Панас Мирний 2015.04.21, 21:11
Серіал – примітивний симулякр, зроблений примітивами і для примітивів. Підозрюю, що в Україні останніх достатньо, щоб зробити йому добрий рейтинг. В серіалі вкотре пережовуються давно остогидлі московські теми. Перша, українці – це селюки, вуйки, рагулі, тому жодна людина із здоровим глуздом не може хотіти бути українцем. Друге, українці дебільні і в своєму дебілізмі цілком безневинні та для багатьох навіть трохи симпатичні. Це те саме визначення «п'ющеґо, поющеґо і танцующеґо племені», яке мало на що інше здатне, в тому числі й на самоуправління – власну державність. Воно, теє плем'я, п'є, танцює і співає, очікуючи хазяїна зі сходу з його інтелігентністю, розумом, модерністю, хазяїна, який би керував ними. Третє, українці говорять мовою, якою в реальному житті говорять лише російськомовні, що мають зображати у фільмі хахлів. Самому українцеві таку мову слухати гидко, принизливо й образливо. Нормальна людина, тим більше молодь, такою мовою розмовляти не захоче – і правильно зробить, бо такою мовою говорять блазні, дебіли і неповноцінні створіння. Четверте, комедійність і гумор тут теж типово імперський. Все українське смішне за визначенням: мова, одяг, поведінка, – все, бо сама ідея українця для російського расиста – це сміхота. Україну й українців як таких серйозно не можна сприймати, – це від початку і до кінця смішно. Цей «український» культурний продукт пропонує ідентичність українця, з якою ототожнюватися досить проблематично. Але автори ідеї Олена Васільєва із сценаристом Миколою Куциком, режисер Семен Горов не лишають українського глядача без вибору. Альтернативою цій проблематичній тотожності вони дають симпатичного «москаля». Позірно з нього начебто кепкують, висміюють, але це для наївних. Насправді ж автори серіалу умирають від бажання змусити глядача заздрити цьому симпатичному Валєрі Пєтрукові, наслідувати його у всьому. А як же не наслідувати?!! Він модний, багатий, розумний, говорить доброю, а не дебільною мовою, яка, до речі (невипадково) російська. Останній москаль за логікою цього серіалу має щохвилини продукувати денаціоналізованого хахла, який щодуху відхрещуватиметься від так зображеної рідної культури, кидаючись в обійми так зображеній культурі імперії. Все це цілком очевидно, бо фільм – пік примітиву. Українське суспільство забуває те, що воно у величезній більшості своїй капітулювало у культурній війні з Російською імперією. Я не чую масових протестів інтелігенції проти цієї тупої пропаганди, яка калічить тисячі малих душ. Говорити вже про те, щоб українці дістали змогу нарешті подивитися серіал, який би їх стверджував, сповнював відчуттям самоповаги, а не кастрував і принижував – це вже з галузі невірогідного. У гарячій війні на сході і в Криму з українцями воюють російські солдати й офіцери. У війні культурній з Україною воюють самі ж її громадяни.
Славко Задунайский 2015.04.21, 21:54
Панас все чітко розставив по поличкам.
Wasyl Ryba 2015.04.21, 22:19
згоден. Але се вже я читав на УП(?). Се і є Ви?
Анатолій Мицкан 2015.04.22, 01:27
Багато останнім часом пишуть про серіальчик типу Український "останній москаль". Ото не витримав і вирішив сам глянути, що воно таке. Ото і глянув... більше півтори серії не потягнув... тепер про враження: праві ті, хто вважає, що це москальський продукт... тупезні придурки хохли і розумний москалик. паржать - з хохлів, позаздрити - москалику. але то таке... для тупеньких. насправді, там є ось що: 1) нікчемний сценарій... тупо, передбачувано, примітивно! 2) препаршива акторська гра - вуйки з сільського театру, мабуть, зіграли б краще... 3) абсолютно відсутня режисура... її просто нема... 4) бездарна звукорежисура - музика невпопад, в тупій сцені, де тупий гуцул наїжджає на інтелігентного москалика - грає аркан... жах!!! 5) хто сказав, що це комедія? що там смішного??? 6) мова - жахіття... такої мови не існує не те, що серед гуцулів!!! її взагалі не існує!!! це щось схоже на бузувірство 50-х років минулого століття - далеких відголосків "українізації", коли Українську мову по максимуму підлаштовували під норми російської. це мова, якою гугл перекладає з тої ж російської на Українську... ТУПЕЗНА пародія на кіно - це в плані суто мистецькому... в плані культурному - дике знущання з мого народу!!!!!!!!!!! хай те падло, яке з Франківська, що має дотичність до такого "кіно", мені на очі втрапить - тут звук піііі - може діти читають... такі от фільмики наводять на думку про НЕОБХІДНІСТЬ ЦЕНЗУРИ!!! мало того, що це фільм для отуплення людей!!!! так це ще й річ, яка знущається із символів мого народу: музика, культура, побут. Хочете показати пороки суспільства - покажіть, покажіть і висмійте - це гарно і потрібно, як Гашек зі Швейком свого часу!!!! це навіть необхідно!!! тільки от у "фільмі" ЖОДНОГО справжнього персонажа!!!!!!! бутафорні гуцули, яких не існує!!!!!!!!!!!!! сценушна показуха: вивід символа гуцула - бо такі тільки символічні, як образи Корпанюка. і вони тупі. тобто, символ тупий, не гуцул, не українець, не порок висміяно - а символ цілого етносу - тупий!!!! яка сволота писала сценарій? Микола Куцик... вибачте за висловлювання... але таке чмо, як цей микола, ото і є такий собі герой того фільмику... це він про себе написав... а не про мій народ! який зкурвився, зпився, зійшов часто-густо на пси! але залишився Народом, величним і сильним, хоча і з купою ганебних рис. але той микола не риси висміює, а цілий народ... Є ще унікуми, які втішаються з нібито українського кіно... не розумію я такого... геть не розумію... ото кидали собаці суху кістку і раптом кинули кістку з м'ясом і воно тішиться... тьху!!!!!!!! ПРАДІДІВ ВЕЛИКИХ правнуки погані...
Paul Itsenko 2017.09.24, 20:45
Панас Мирний, Анатолій Мицкан: Не треба політику згадувати, серіал задуманий, як сітком. Далі - сценарист сказав ЯСНО і УКРАЇНСЬКОЮ - герої говорять не западенською, а літературною, щоб було зрозуміліше іншим українцям (та і росіянам легше зрозуміти). Що серіал тупий - я згоден, там ще й купа кіноляпів. Непогано грають тільки Горянский (голова) та Шаран (Дзюня). Ще дуже красива Галина Безрук (Ксеня). Але останню серію першого сезону все ж раджу подивитися. А другий сезон (рідке явище в серіалах) набагато кращий за перший. Кіноляпів мало та і більш драматично.
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

1075
05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

3163
29.12.2020
Соломія Когут

Прихід Нового року - чудова нагода для святкування. Його радо вітають у будь-якій точці світу. Тож разом з Фірткою дізнаємося про найцікавіші новорічні традиції.

2516
23.12.2020
Роксолана Остапчук

2020 — рік, який людство на цю мить вважає найгіршим в сучасній історії. Однак, він запам’ятався не лише пандемією. Тому вже традиційно наприкінці року ми підіб’ємо підсумки, спробуємо згадати головні події, якими жило Прикарпаття цього року.

2876
23.12.2020
Остап Микитюк

Цей рік показав нам багато важливих речей з інших ракурсів — хто ми є, що ми робимо та як обираємо життєві пріоритети, чи користуємось критичним мисленням та як боремось з труднощами. В кожного це само собою ставалося по своєму.

3000
21.12.2020
Тетяна Дармограй

У Конституції України мовиться, що людина має багато прав, але право на життя – одне з головних. Й тоді виникає питання, якщо є право на життя, то чи повинне бути в людини право й на смерть?

3435 7

Рахунки за квартиру – оплатили? А двір, земля, що -говорили- "ваша" (аби зібрати гроші) – виявляється… належить комерційному забудовнику. Рекреаційна зона, спортмайданчик, парковка – все! З подальшою вирубкою дерев і будівництвом – просто під вашими вікнами… Розглянемо конкретний кейс. І поміркуємо: чому ж це МВК докУменти не видав…

96

Якщо поліція спрацює відповідально – к°манда суттєво поповнить бюджет міста. Орієнтовно – на МІЛЬЙОН! Ще й вулиці нарешті приберуть від мерських не-кльозетів будок.

849

Олег Проців Системні мільйонні корупційні оборудки на Прикарпатті з переслідуванням викривача Україна завдяки неефективному державному управлінню, олігархату та корупції опинилась серед найбідніших та найкорумпованіших країн Європи. Результати публічн

1138

Хто і для чого ринок заграбастав? Чому про це "не знає" міста ГОЛОВА? Про небезпеки, загрози, бенефіціярів і співпрацю – з прізвищами, назвами та вірогідними мотивами…

5976
13.01.2021

Старий Новий рік традиційно святкують в ніч з 13 на 14 січня.

951
12.01.2021

Харчування – один із ключових факторів попередження низки хронічних захворювань.

1459
06.01.2021

Святвечір — це вечір перед Різдвом, коли українці за традицією родинами збираються на спільну вечерю. У цей день завершується сорокаденний піст, а на стіл виставляють 12 традиційних страв, кожна з яких має своє особливе значення. Суспільне зібрало

1606
18.01.2021

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає "змивати" гріхи.   

1099
08.01.2021

З 8 по 10 січня в храмі Царя Христа монастиря Отців Василіян, що в Івано-Франківську по вул. Незалежності, 181, буде відбуватися традиційний XII Міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях”.  

2180
27.12.2020

Папа Римський Франциск у п’ятницю, 25 грудня, під час традиційного різдвяного звернення Urbi et Orbi (містові і світові) помолився за мир на сході України та в Нагірному Карабасі, а також закликав політиків до співпраці.

2072 1
20.12.2020

Папа Римський Франциск нарікає, що за підготовкою до святкування Різдва люди забувають про сенс цього величного свята, і закликав допомогти у цей період нужденним.  

2637
22.01.2021

Прем’єра першої української опери про австрійського ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга-Лотаринзького, більш відомого як Василь Вишиваний, відбудеться у квітні 2021-го року у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. Миколи Лисенка

493
20.01.2021

Чинний президент США Дональд Трамп обговорював зі своїми соратниками можливість створення нової політичної партії. Він запропонував її назвати Патріотичною партією.

641
07.01.2021

Конгрес остаточно затвердив обрання демократа Джо Байдена президентом США після підрахунку голосів Колегії виборників.

1537
02.01.2021

Про це очільниця країни заявила у відеозверненні.

1921
18.12.2020

Спікер Верховної ради Дмитро Разумков під час п'ятничного засідання повідомив, що нардепи після нового року планують збільшити штрафи за неперсональне голосування.

2817 1