Раз на сто років в Карпатах літом випадає сніг! Раз на тисячу років – карпатські смереки говорять людською мовою! Але москаль в Карпатському селі Великі Вуйки – такого не було ніколи! І цей день настав! Валєра Петрук, син московського олігарха, приїхав до гуцульського села, щоб сховатися від російських бандитів. Його доля тепер залежить від сільського голови і рідного дядька. Розпочалася Нова Історія, яка увійде в пісні, легенди, міфи і народний епос.
Так говориться в анонсі першого українського патріотичного серіалу «Останній москаль», який минулого тижня вийшов на екрани країни в ефірі телеканалу 1+1.
Відрадно, що автором ідеї та сценаристом проекту став наш земляк – іванофранківець Микола Куцик.
Колишній ведучий телеканалу "3-Студія", КВН-щик, гуморист, а тепер вже й відомий на всю Україну творець «Москаля…» радо погодився відповісти на кілька питань від журналіста «Фіртки».
Як і коли в тебе виникла ідея створити серіал «Останній москаль»?
Ще коли ми грали в КВН то часто задумувались, як би так зробити, щоб показати всю красу наших Карпат? Адже в Україні більше половини населення ніколи не бувала за межами власної області. Пройшов час і в червні 2012 року до мене прийшла ідея зробити якесь цікаве кіно про Карпати, гуцулів. Пам’ятаю, переписувались тоді з товаришем в «скайпі» і тут мені сяйнула думка. Тут же її записав. Потім вже почав «розганяти»: от приїхав з Росії гість в Карпати, йому потрібно там якийсь час прожити, хоча чому він мав та жити - я тоді ще не знав, було багато варіантів.
В остаточному варіанті вийшов насправді не москалем, а українською діаспорою з Москви. Батьки його з цього ж карпатського села, він повернувся на свою історичну Батьківщину і намагається вжитися в суспільство.
Чому саме така назва - «Останній москаль»?
Назва «Останній москаль» народилася фактично одразу. Почалося з того, що ми подумали, щоб було б, якби москаль потрапив в Карпати, щоби він робив? Є такий драматургічний прийом «риба без води» - це коли персонаж потрапляє в незвичне для себе середовище. От ми й поставили нашого героя в становище риби. Також назва - пародія на назву телешоу «Останній герой». Адже з анекдотів про москалів задача у Валєри - залишитись в живих. Потім в країні відбувалися все страшніші події. В якийсь момент вирішили змінити назву. Під час зйомок робочою назвою був «Московський родич». А вже коли зйомки закінчилось, то керівництво каналу вирішило залишити початкову назву.
Персонажі серіалу видумані, чи десь в карпатському селі живуть їхні прототипи і коли дивляться серіал, то кажуть: «диви, мене то тілівізору показуют»?
Ні, усі персонажі придумані, хоча якісь риси характеру можна знайти і в наших знайомих. Дехто з моїх друзів впізнає в них частинки мене… Розумієш, схожість може бути, але кіно воно більш творчо оброблено. Ніби збірні образи. Навіть села такого нема. Це вигаданий світ.
Скільки часу тривали зйомки «Останнього москаля»?
Почали в кінці серпня у верховинському районі. Знімальна група поїхала туди, щоб відзняти там деякі речі – приїзд Валєри, панорами Карпат, ще деякі епізоди… Потім переїхали в Київ в музей архітектури Пирогово. Туди перевезли куточок справжніх Карпат. Там дуже класно - навіть гора невеличка є, церква, паркани, будинки. Там проходили основні частини зйомок аж до кінця листопада. Акторам було трішки холодно наприкінці. Вже навіть приморозки були, а треба було показати, що це карпатська весна.
Найкумедніший момент зі зйомок можеш пригадати?
У серії, де зі шкільного зоокутка втік ведмідь, все відбулось насправді. Тварина відв’язалася і акторам дійсно довелося тікати від того «маленького ведмежатка». Потім всім було вже дуже смішно, а от коли тікали…
Попри чималу популярність у «Москаля» все ж знаходяться критики, які шукають в серіалі якісь огріхи та недоліки. Наприклад: «гуцули такою мовою не говорять» або «якісь вони там пияки»…
Комедійний серіал - це не документальне кіно за матеріалами етнографічної експедиції, не драма, де є можливість відтворити автентичну особливість гуцульського села. Це - сучасний всеукраїнський комедійний відео-комікс про пригоди москаля в Карпатах.
Це своєрідна реклама Прикарпаття. Узагалі, мені хотілося із рук кремлівської пропаганди вибити той ідеологічний козир – нав’язаний образ злого западенця. Щоб виконати це потрібно було мінімізувати наявність справжніх діалектів, тому, що це кіно не тільки для Галичини, а й для всієї України. Мало було придумати жарт, а й підібрати слова так, щоб його було зрозуміло. Я думаю, що результату досягнуто. Реклама Карпат проходить вдало.
Продовження «реклами Карпат» буде?
Найскладніше – це розробити щось унікальне. Наш серіал – це власна розробка, а не адаптація закордонного. А зробити продовження – вже простіше. Я думаю, що через рік ми зможемо мати другий сезон. Але чи буде продовження – залежатиме від рейтингів і рішення керівництва каналу.
Розмовляв Ростислав Ковтун