Микола Куцик: «Останній москаль» - це весела реклама Прикарпаття»

 

/data/blog/75026/e2c555d694b7670823c7a2bff9028f15.jpg

 

Раз на сто років в Карпатах літом випадає сніг! Раз на тисячу років – карпатські смереки говорять людською мовою! Але москаль в Карпатському селі Великі Вуйки – такого не було ніколи! І цей день настав! Валєра Петрук, син московського олігарха, приїхав до гуцульського села, щоб сховатися від російських бандитів. Його доля тепер залежить від сільського голови і рідного дядька. Розпочалася Нова Історія, яка увійде в пісні, легенди, міфи і народний епос.

 

Так говориться в анонсі першого українського патріотичного серіалу «Останній москаль», який минулого тижня вийшов на екрани країни в ефірі телеканалу 1+1.

 

Відрадно, що автором ідеї та сценаристом проекту став наш земляк – іванофранківець Микола Куцик.

 

 

Колишній ведучий телеканалу "3-Студія", КВН-щик, гуморист, а тепер вже й відомий на всю Україну творець «Москаля…» радо погодився відповісти на кілька питань від журналіста «Фіртки».

 

 

Як і коли в тебе виникла ідея створити серіал «Останній москаль»?

Ще коли ми грали в КВН то часто задумувались, як би так зробити, щоб показати всю красу наших Карпат? Адже в Україні більше половини населення ніколи не бувала за межами власної області. Пройшов час і в червні 2012 року до мене прийшла ідея зробити якесь цікаве кіно про Карпати, гуцулів. Пам’ятаю, переписувались тоді з товаришем в «скайпі» і тут мені сяйнула думка. Тут же її записав. Потім вже почав «розганяти»: от приїхав з Росії гість в Карпати, йому потрібно там якийсь час прожити, хоча чому він мав та жити - я тоді ще не знав, було багато варіантів.

В остаточному варіанті вийшов насправді не москалем, а українською діаспорою з Москви. Батьки його з цього ж карпатського села, він повернувся на свою історичну Батьківщину і намагається вжитися в суспільство.

 

 

Чому саме така назва - «Останній москаль»?

Назва «Останній москаль» народилася фактично одразу. Почалося з того, що ми подумали, щоб було б, якби москаль потрапив в Карпати, щоби він робив? Є такий драматургічний прийом «риба без води» - це коли персонаж потрапляє в незвичне для себе середовище. От ми й поставили нашого героя в становище риби. Також назва - пародія на назву телешоу «Останній герой». Адже з анекдотів про москалів задача у Валєри - залишитись в живих. Потім в країні відбувалися все страшніші події. В якийсь момент вирішили змінити назву. Під час зйомок робочою назвою був «Московський родич». А вже коли зйомки закінчилось, то керівництво каналу вирішило залишити початкову назву.

 

 

Персонажі серіалу видумані, чи десь в карпатському селі живуть їхні прототипи і коли дивляться серіал, то кажуть: «диви, мене то тілівізору показуют»?

Ні, усі персонажі придумані, хоча якісь риси характеру можна знайти і в наших знайомих. Дехто з моїх друзів впізнає в них частинки мене… Розумієш, схожість може бути, але кіно воно більш творчо оброблено. Ніби збірні образи. Навіть села такого нема. Це вигаданий світ.

 

 

Скільки часу тривали зйомки «Останнього москаля»?

Почали в кінці серпня у верховинському районі. Знімальна група поїхала туди, щоб відзняти там деякі речі – приїзд Валєри, панорами Карпат, ще деякі епізоди… Потім переїхали в Київ в музей архітектури Пирогово. Туди перевезли куточок справжніх Карпат. Там дуже класно - навіть гора невеличка є, церква, паркани, будинки. Там проходили основні частини зйомок аж до кінця листопада. Акторам було трішки холодно наприкінці. Вже навіть приморозки були, а треба було показати, що це карпатська весна.

 

 

Найкумедніший момент зі зйомок можеш пригадати?

У серії, де зі шкільного зоокутка втік ведмідь, все відбулось насправді. Тварина відв’язалася і акторам дійсно довелося тікати від того «маленького ведмежатка». Потім всім було вже дуже смішно, а от коли тікали…

 

 

Попри чималу популярність у «Москаля» все ж знаходяться критики, які шукають в серіалі якісь огріхи та недоліки. Наприклад: «гуцули такою мовою не говорять» або «якісь вони там пияки»…

Комедійний серіал - це не документальне кіно за матеріалами етнографічної експедиції, не драма, де є можливість відтворити автентичну особливість гуцульського села. Це - сучасний всеукраїнський комедійний відео-комікс про пригоди москаля в Карпатах.

Це своєрідна реклама Прикарпаття. Узагалі, мені хотілося із рук кремлівської пропаганди вибити той ідеологічний козир – нав’язаний образ злого западенця. Щоб виконати це потрібно було мінімізувати наявність справжніх діалектів, тому, що це кіно не тільки для Галичини, а й для всієї України. Мало було придумати жарт, а й підібрати слова так, щоб його було зрозуміло. Я думаю, що результату досягнуто. Реклама Карпат проходить вдало.

 

 

Продовження «реклами Карпат» буде?

Найскладніше – це розробити щось унікальне. Наш серіал – це власна розробка, а не адаптація закордонного. А зробити продовження – вже простіше. Я думаю, що через рік ми зможемо мати другий сезон. Але чи буде продовження – залежатиме від рейтингів і рішення керівництва каналу.

 

 

Розмовляв Ростислав Ковтун


Коментарі (5)

Панас Мирний 2015.04.21, 21:11
Серіал – примітивний симулякр, зроблений примітивами і для примітивів. Підозрюю, що в Україні останніх достатньо, щоб зробити йому добрий рейтинг. В серіалі вкотре пережовуються давно остогидлі московські теми. Перша, українці – це селюки, вуйки, рагулі, тому жодна людина із здоровим глуздом не може хотіти бути українцем. Друге, українці дебільні і в своєму дебілізмі цілком безневинні та для багатьох навіть трохи симпатичні. Це те саме визначення «п'ющеґо, поющеґо і танцующеґо племені», яке мало на що інше здатне, в тому числі й на самоуправління – власну державність. Воно, теє плем'я, п'є, танцює і співає, очікуючи хазяїна зі сходу з його інтелігентністю, розумом, модерністю, хазяїна, який би керував ними. Третє, українці говорять мовою, якою в реальному житті говорять лише російськомовні, що мають зображати у фільмі хахлів. Самому українцеві таку мову слухати гидко, принизливо й образливо. Нормальна людина, тим більше молодь, такою мовою розмовляти не захоче – і правильно зробить, бо такою мовою говорять блазні, дебіли і неповноцінні створіння. Четверте, комедійність і гумор тут теж типово імперський. Все українське смішне за визначенням: мова, одяг, поведінка, – все, бо сама ідея українця для російського расиста – це сміхота. Україну й українців як таких серйозно не можна сприймати, – це від початку і до кінця смішно. Цей «український» культурний продукт пропонує ідентичність українця, з якою ототожнюватися досить проблематично. Але автори ідеї Олена Васільєва із сценаристом Миколою Куциком, режисер Семен Горов не лишають українського глядача без вибору. Альтернативою цій проблематичній тотожності вони дають симпатичного «москаля». Позірно з нього начебто кепкують, висміюють, але це для наївних. Насправді ж автори серіалу умирають від бажання змусити глядача заздрити цьому симпатичному Валєрі Пєтрукові, наслідувати його у всьому. А як же не наслідувати?!! Він модний, багатий, розумний, говорить доброю, а не дебільною мовою, яка, до речі (невипадково) російська. Останній москаль за логікою цього серіалу має щохвилини продукувати денаціоналізованого хахла, який щодуху відхрещуватиметься від так зображеної рідної культури, кидаючись в обійми так зображеній культурі імперії. Все це цілком очевидно, бо фільм – пік примітиву. Українське суспільство забуває те, що воно у величезній більшості своїй капітулювало у культурній війні з Російською імперією. Я не чую масових протестів інтелігенції проти цієї тупої пропаганди, яка калічить тисячі малих душ. Говорити вже про те, щоб українці дістали змогу нарешті подивитися серіал, який би їх стверджував, сповнював відчуттям самоповаги, а не кастрував і принижував – це вже з галузі невірогідного. У гарячій війні на сході і в Криму з українцями воюють російські солдати й офіцери. У війні культурній з Україною воюють самі ж її громадяни.
Славко Задунайский 2015.04.21, 21:54
Панас все чітко розставив по поличкам.
Wasyl Ryba 2015.04.21, 22:19
згоден. Але се вже я читав на УП(?). Се і є Ви?
Анатолій Мицкан 2015.04.22, 01:27
Багато останнім часом пишуть про серіальчик типу Український "останній москаль". Ото не витримав і вирішив сам глянути, що воно таке. Ото і глянув... більше півтори серії не потягнув... тепер про враження: праві ті, хто вважає, що це москальський продукт... тупезні придурки хохли і розумний москалик. паржать - з хохлів, позаздрити - москалику. але то таке... для тупеньких. насправді, там є ось що: 1) нікчемний сценарій... тупо, передбачувано, примітивно! 2) препаршива акторська гра - вуйки з сільського театру, мабуть, зіграли б краще... 3) абсолютно відсутня режисура... її просто нема... 4) бездарна звукорежисура - музика невпопад, в тупій сцені, де тупий гуцул наїжджає на інтелігентного москалика - грає аркан... жах!!! 5) хто сказав, що це комедія? що там смішного??? 6) мова - жахіття... такої мови не існує не те, що серед гуцулів!!! її взагалі не існує!!! це щось схоже на бузувірство 50-х років минулого століття - далеких відголосків "українізації", коли Українську мову по максимуму підлаштовували під норми російської. це мова, якою гугл перекладає з тої ж російської на Українську... ТУПЕЗНА пародія на кіно - це в плані суто мистецькому... в плані культурному - дике знущання з мого народу!!!!!!!!!!! хай те падло, яке з Франківська, що має дотичність до такого "кіно", мені на очі втрапить - тут звук піііі - може діти читають... такі от фільмики наводять на думку про НЕОБХІДНІСТЬ ЦЕНЗУРИ!!! мало того, що це фільм для отуплення людей!!!! так це ще й річ, яка знущається із символів мого народу: музика, культура, побут. Хочете показати пороки суспільства - покажіть, покажіть і висмійте - це гарно і потрібно, як Гашек зі Швейком свого часу!!!! це навіть необхідно!!! тільки от у "фільмі" ЖОДНОГО справжнього персонажа!!!!!!! бутафорні гуцули, яких не існує!!!!!!!!!!!!! сценушна показуха: вивід символа гуцула - бо такі тільки символічні, як образи Корпанюка. і вони тупі. тобто, символ тупий, не гуцул, не українець, не порок висміяно - а символ цілого етносу - тупий!!!! яка сволота писала сценарій? Микола Куцик... вибачте за висловлювання... але таке чмо, як цей микола, ото і є такий собі герой того фільмику... це він про себе написав... а не про мій народ! який зкурвився, зпився, зійшов часто-густо на пси! але залишився Народом, величним і сильним, хоча і з купою ганебних рис. але той микола не риси висміює, а цілий народ... Є ще унікуми, які втішаються з нібито українського кіно... не розумію я такого... геть не розумію... ото кидали собаці суху кістку і раптом кинули кістку з м'ясом і воно тішиться... тьху!!!!!!!! ПРАДІДІВ ВЕЛИКИХ правнуки погані...
Paul Itsenko 2017.09.24, 20:45
Панас Мирний, Анатолій Мицкан: Не треба політику згадувати, серіал задуманий, як сітком. Далі - сценарист сказав ЯСНО і УКРАЇНСЬКОЮ - герої говорять не западенською, а літературною, щоб було зрозуміліше іншим українцям (та і росіянам легше зрозуміти). Що серіал тупий - я згоден, там ще й купа кіноляпів. Непогано грають тільки Горянский (голова) та Шаран (Дзюня). Ще дуже красива Галина Безрук (Ксеня). Але останню серію першого сезону все ж раджу подивитися. А другий сезон (рідке явище в серіалах) набагато кращий за перший. Кіноляпів мало та і більш драматично.
17.08.2022
Мар'яна Цимбалюк

Працівники історико-просвітницьких установ розповіли Фіртці, що наплив у їхні заклади був настільки великий, що часто музейники проводили екскурсії без перерви.

241
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

1864
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1496
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

2547 4
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1860
22.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5957

На щастя, переважна більшість держав світу розуміє справжню ситуацію в російсько-українській війні. Хто на кого напав, хто обороняє по праву свою територію, і де тут світла й темна сторона. Але в міжнародному праві та відносинах самого розуміння мало.

164

Яблуневий чи Медовий Спас? Доволі, часто народні назви християнських свят відривають нас від суті та розуміння глибини свята. Яскравим прикладом цього є «Яблуневий Спас» та «Маковія», що це, про кого це?

253

Неодноразово доводилось зустрічатися з бабусями або жіночками в церкві, на невеликих парафіях різних конфесій, які знають все і навіть деколи більше за священника. А потім священники дивуються: «чому в храмі немає молоді?». А вони і не знали, що молодь не витримала прискіпливих зауважень «церковного менеджменту».  

303

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

604
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

460
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1217
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1227
15.08.2022

В Івано-Франківську представники УПЦ Московського патріархату через суд намагаються повернути храм Різдва Христового, що на вулиці Довженка.

1059
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

330
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

429
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4674
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

614
15.08.2022

Президент Володимир Зеленський усунув начальників управлінь Служби безпеки України у трьох областях.

345
12.08.2022

На запитання, чи підтримують українці дії президента Володимира Зеленського, 59% відповіли, що рішуче підтримують та 32% — скоріше підтримують.  

262
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

366
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

420