Микола Ковальчук: «Щоб країна стала успішною, ми повинні мати єдину ціль»

Завдяки реформі децентралізації місцева влада отримала не тільки більше повноважень, а й більше ресурсів. Чи правильно франківські депутати розпоряджалися грошима та що потрібно для того, аби Івано-Франківськ став успішним містом в успішній країні – у розмові Репортера з депутатом міськради, підприємцем Миколою Ковальчуком.

– Минуло п’ять років, як ви з командою «Солідарності» пройшли у міськраду. Як оцінюєте роботу цього скликання?

– Якщо в цілому, то зробити вдалося багато. Напевно, за цих п’ять років – найбільше з часів незалежності. В нас з’явилися дуже великі можливості. Бюджет Франківська зріс у кілька разів завдяки децентралізації. А коли є ресурс, то й можливості більші.

Я, до речі, не вважаю, що ми на 100 % використали цей ресурс правильно. Тобто могли краще, але загалом впорались непогано.

– Є думка, що підприємці йдуть у політику, аби відстоювати власні інтереси. А для чого це вам?

– Мені належать три підприємства, які працюють на території Івано-Франківська: дитячо-розважальний центр, торгова марка «Вам» та компанія «Вамбуд». За п’ять років я не отримав від міськради жодної земельної ділянки. Все, що в мене є, було куплено у приватних осіб. Тому про лобіювання не йдеться. Це швидше елемент захисту. Наскільки він дієвий? Я не можу сказати.

Насамперед я балотуюся до міської ради, аби донести до людей, що, згуртувавшись в себе на окрузі, у дворі, в будинку, вони можуть зробити своє життя кращим. Саме завдяки згуртованим діям нам вдалося залучити дуже велику суму коштів на наш округ. Зокрема, облаштувати прибудинкові території, аби люди не ходили по калабанях.

Зараз, як і п’ять років тому, на зустрічах з виборцями я говорю: «Все у ваших руках. Якщо ви не будете стукати, вам ніхто не відкриє».

Коли я балотувався до міської ради вперше, то в мене були мегаблагі наміри – зробити так, аби всі люди мали рівні можливості.

– Йдеться про бізнес?

– Не тільки. Наприклад, хтось хоче відвести собі ділянку під город. Я б хотів, аби в цієї людини не було перепон через те, що вона підтримує чи не підтримує певну політичну силу. На жаль, в нас так є.

– Чому йдете з командою ЄС?

– Мені подобається ідеологія. «Європейська Солідарність» – це праволіберальна партія. Коли ми у 2014 році проголосували за президента Порошенка, то дали йому можливість змінити країну. Так, він зробив і багато недобрих речей. Але хтось може показати мені людину, яка за своє життя зробила 100 % добра? Тобто, є як позитивні, так і негативні характеристики. І треба дивитися, що переважає.

На мою думку, уряд за президентства Порошенка був найефективнішим за всю історію України. Економічні показники зростали, з нами почали рахуватися на міжнародній арені, у нас відродилася армія, ми отримали Томос.

Щоб країна стала успішною, ми повинні мати єдину ціль. От коли президентом був Порошенко, ця ціль була сформована. В нас з’явилася ідеологія. Ми розуміли, що ми українці, а не те, що зараз – «какая разница».

– А яка ціль ЄС у міській раді?

– Я вже казав, що не впевнений, чи ми на 100 % правильно використали кошти. Нікого не критикую, бо в кожного свій підхід. Але особисто моя думка – Франківськ мусить мати стратегію розвитку. Тобто, ми не можемо розвиватись хаотично. Куди ми рухаємось? Івано Франківськ – це промислове місто чи туристичне? Це місто фестивалів, історії, місто для IT чи для пенсіонерів? І от у ЄС ця стратегія є.

Територіально ми виросли, і це дає нам багато можливостей. Зараз головне – ці можливості не проґавити, а закласти фундамент для подальшого розвитку Івано-Франківська.

– ЄС висунула на голову громади Петра Шкутяка. Чим мер Шкутяк буде кращим за мера Марцінківа?

– Я сподіваюся, що в Петра є гени батька. Його батько, абсолютно не маючи ресурсів, зробив для міста дуже багато. А ще я можу сказати, що Петро – дуже чесна, справедлива й порядна людина. І цих якостей достатньо, аби стати хорошим мером.

Крім того, Петро особисто долучився до розробки стратегії розвитку Івано-Франківська, а значить, зможе її реалізувати.

– Який найбільший недолік нинішньої міської ради?

– В нас є ресурс, але ми дрейфуємо. Проблема якраз у тому, що усі ці п’ять років не було чіткого плану дій. Якби цей план був, то й результати були б вищими.

– Чи достатньо зробила міська влада, аби підтримати бізнес під час карантину?

– Чи могли зробити більше? Могли. Чи є за що критикувати? Нема. Міська рада, і мер зокрема, зайняли правильну позицію. На мою думку, тотальних локдаунів не потрібно ні в місті, ні в державі, ні у світі. Я за адаптивний карантин. Тобто економіка має працювати.

З другого боку, не все залежить від місцевої влади. Деякі процеси мають відбуватися на рівні Києва. Ми не можемо бути успішним містом чи успішною областю, в занедбаній державі. Так не буває. Чи може держава стати успішною за нинішнього керівництва? Я не знаю. Мабуть, в нас такі ж шанси, як в актора, який колись грав пілота, успішно посадити літак.

– І який вихід?

– Ми маємо на місцях робити те, що можемо робити. Завдяки децентралізації з’явилися певні можливості. Ми маємо цими можливостями користуватись.

Я не прихильних того, аби повністю ігнорувати центральну владу. Ми обрали цю владу, тож хоч яка б вона була, маємо дотримуватись законів. Але влада не вічна. Дасть Бог, колись ми оберемо гідних людей. А поки наше завдання, тут на місці, робити все, що від нас залежить. І робити це максимально правильно.

партнерський матеріал


17.10.2020 896 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

4596
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

477
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14645 30
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1718
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

989
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6393

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

766

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1582

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1375

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1257
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

620
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

768
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1673
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

699
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

992
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6046
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14302
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

368
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

669
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

584
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

905 2