М'які навички для сімейних лікарів, як інструмент здорової комунікації між лікарем та пацієнтом

Минулий рік став справжнім випробуванням для реформованої первинної ланки медичної допомоги.

Високий рівень тривожності, інформаційної та й фізичної втоми і серед лікарської, і серед пацієнтської спільноти вивів на перший планряд навичок, яких часто бракує медичним профі: як адаптуватись до швидких змін? як працювати в умовах кризи? як організувати роботу, які задачі делегувати? як ефективно спілкуватись з пацієнт/ками, колегами, підтримувати власний працездатний стан?  

Так, мова йде про  м'які навички також відомі як soft skills, і якщо бізнесова спільнота давно знає їм ціну, то медична поки тільки починає усвідомлювати їхню важливість. 

Soft skills — це емоційні та соціальні навички, які дозволяють лікарю бути успішним і емпатійним. 

Саме м’які навички забезпечують якісну доставку медичних знань та вмінь до пацієнта чи пацієнтки. Вміння донести думку, побудувати довіру, вчасно бути на зв’язку, зрозуміти потреби людини — без цього всього навіть найблискучіші професійні таланти не зможуть стати корисними для людини, що звернулась по допомогу. Саме м’які навички — це все те, що пацієнти цінують найбільше, та за що радять своїх лікарів та лікарок. Зрештою, коли людина відчуває страх і тривогу за своє здоров’я, дуже важливо мати експертну людину, на яку можна покластись, якій можна довіритись, яка зрозуміло пояснить, заспокоїть, знайде рішення. 

Лікар чи лікарка з розвиненими м'якими навичками вміє знаходити підхід до людей (а значить і формувати довіру пацієнт/ки та мотивувати до лікування), може займати лідерську позицію та вести переговори, ефективно працює в команді, планує свій час, вміє адаптуватись і справлятись зі стресом, аналізує свій досвід, шукає та засвоює нові знання та постійно розвивається. М'які навички — це те, що підкреслює індивідуальність лікарки чи лікаря. Це те, за що, зрештою, пацієнт вважає її чи його “своєю людиною”. 

Зрештою кінцевими бенефіціарами є лікарі. Інвестуючи в розвиток м’яких навичок, ви вибудовуєте довіру між лікарем і пацієнтом. Це означає, що ви отримуєте менше негативу, пацієнт не намагається хитрувати. Зрештою ми, як лікарі, економимо час і сили,  —  говорить Дарина Дмитрієвська, сімейна лікарка Медичного центру “Мій лікар” про розвиток м'яких навичок. — Іншими словами, це можна порівняти із сервісом, який є містком між пацієнтом і медичною послугою” 

Як розвинути м'які навички 

Існує уявлення, що вміння знайти спільну мову, вплинути позитивно на настрій іншої людини, побудувати довіру чи ефективно організувати роботу — це такі собі природні здатності та риси характеру: от є люди з певним “талантом”, з “приємним характером”, чи у яких все “в руках горить”, а є інші, і нічого тут не поробиш. Це зовсім не так: м’які навички — це саме навички, за якими стоїть низка теорій та досліджень, інструменти опанування і певні розроблені практики для розвитку, а також, багато годин тренувань безпосередньо в роботі. Як і знання протоколів лікування, і вміння зробити ін’єкцію, ці навички можна і треба розвивати. 

Державна освіта наразі фокусується в більшості на “hard skills”, тобто жорстких навичках: на противагу м’яким, це професійні та клінічні навички та знання, які формують лікарські компетенції. Вимоги до медичних профі щодо жорстких навичок відомі та зрозумілі: є професійна освіта, є прохідні бали та інші способи контролю відповідності. В той самий час донедавна не існувало навіть прописаної моделі щодо потреб у м’яких навичках для лікарської роботи.

У 2020-му році така модель нарешті з’явилась — вона розроблена експертними групами представників та представниць державних органів охорони здоров’я, лікарів та лікарок ПМД, голів лікарень та представниць пацієнтських організацій в рамках проєкту “Твій сімейний лікар”. Модель розроблялась за участі та отримала підтримку МОЗ України.

А тепер, спільно з Академією Національної служби здоров'я України запускається онлайн-курс для лікарів та лікарок первинної ланки з розвитку м'яких навичок для ПМД.

Курс допоможе розібратись з “неклінічними” стандартами професії, навчить як керувати своєю діяльністю, як підтримувати власне фізичне, психічне та соціальне благополуччя та покаже що таке здорова комунікація з пацієнтом, етична, прийнятна  та результативна для обох сторін. 

Зрештою, розвиток м'яких навичок — це інвестиція у власне психічне здоров'я, у здатність тримати в балансі раціо і емоції, роботу та особисте життя, підтримувати екологічність комунікації та створювати дружнє соціальне середовище.  

Записуйтесь на курс за лінком.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 26466
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1284
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1017
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2031
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3507
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1309
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1294

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1610

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1273
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

565
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1475
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

458
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

524
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1322 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502