М'які навички для сімейних лікарів, як інструмент здорової комунікації між лікарем та пацієнтом

Минулий рік став справжнім випробуванням для реформованої первинної ланки медичної допомоги.

Високий рівень тривожності, інформаційної та й фізичної втоми і серед лікарської, і серед пацієнтської спільноти вивів на перший планряд навичок, яких часто бракує медичним профі: як адаптуватись до швидких змін? як працювати в умовах кризи? як організувати роботу, які задачі делегувати? як ефективно спілкуватись з пацієнт/ками, колегами, підтримувати власний працездатний стан?  

Так, мова йде про  м'які навички також відомі як soft skills, і якщо бізнесова спільнота давно знає їм ціну, то медична поки тільки починає усвідомлювати їхню важливість. 

Soft skills — це емоційні та соціальні навички, які дозволяють лікарю бути успішним і емпатійним. 

Саме м’які навички забезпечують якісну доставку медичних знань та вмінь до пацієнта чи пацієнтки. Вміння донести думку, побудувати довіру, вчасно бути на зв’язку, зрозуміти потреби людини — без цього всього навіть найблискучіші професійні таланти не зможуть стати корисними для людини, що звернулась по допомогу. Саме м’які навички — це все те, що пацієнти цінують найбільше, та за що радять своїх лікарів та лікарок. Зрештою, коли людина відчуває страх і тривогу за своє здоров’я, дуже важливо мати експертну людину, на яку можна покластись, якій можна довіритись, яка зрозуміло пояснить, заспокоїть, знайде рішення. 

Лікар чи лікарка з розвиненими м'якими навичками вміє знаходити підхід до людей (а значить і формувати довіру пацієнт/ки та мотивувати до лікування), може займати лідерську позицію та вести переговори, ефективно працює в команді, планує свій час, вміє адаптуватись і справлятись зі стресом, аналізує свій досвід, шукає та засвоює нові знання та постійно розвивається. М'які навички — це те, що підкреслює індивідуальність лікарки чи лікаря. Це те, за що, зрештою, пацієнт вважає її чи його “своєю людиною”. 

Зрештою кінцевими бенефіціарами є лікарі. Інвестуючи в розвиток м’яких навичок, ви вибудовуєте довіру між лікарем і пацієнтом. Це означає, що ви отримуєте менше негативу, пацієнт не намагається хитрувати. Зрештою ми, як лікарі, економимо час і сили,  —  говорить Дарина Дмитрієвська, сімейна лікарка Медичного центру “Мій лікар” про розвиток м'яких навичок. — Іншими словами, це можна порівняти із сервісом, який є містком між пацієнтом і медичною послугою” 

Як розвинути м'які навички 

Існує уявлення, що вміння знайти спільну мову, вплинути позитивно на настрій іншої людини, побудувати довіру чи ефективно організувати роботу — це такі собі природні здатності та риси характеру: от є люди з певним “талантом”, з “приємним характером”, чи у яких все “в руках горить”, а є інші, і нічого тут не поробиш. Це зовсім не так: м’які навички — це саме навички, за якими стоїть низка теорій та досліджень, інструменти опанування і певні розроблені практики для розвитку, а також, багато годин тренувань безпосередньо в роботі. Як і знання протоколів лікування, і вміння зробити ін’єкцію, ці навички можна і треба розвивати. 

Державна освіта наразі фокусується в більшості на “hard skills”, тобто жорстких навичках: на противагу м’яким, це професійні та клінічні навички та знання, які формують лікарські компетенції. Вимоги до медичних профі щодо жорстких навичок відомі та зрозумілі: є професійна освіта, є прохідні бали та інші способи контролю відповідності. В той самий час донедавна не існувало навіть прописаної моделі щодо потреб у м’яких навичках для лікарської роботи.

У 2020-му році така модель нарешті з’явилась — вона розроблена експертними групами представників та представниць державних органів охорони здоров’я, лікарів та лікарок ПМД, голів лікарень та представниць пацієнтських організацій в рамках проєкту “Твій сімейний лікар”. Модель розроблялась за участі та отримала підтримку МОЗ України.

А тепер, спільно з Академією Національної служби здоров'я України запускається онлайн-курс для лікарів та лікарок первинної ланки з розвитку м'яких навичок для ПМД.

Курс допоможе розібратись з “неклінічними” стандартами професії, навчить як керувати своєю діяльністю, як підтримувати власне фізичне, психічне та соціальне благополуччя та покаже що таке здорова комунікація з пацієнтом, етична, прийнятна  та результативна для обох сторін. 

Зрештою, розвиток м'яких навичок — це інвестиція у власне психічне здоров'я, у здатність тримати в балансі раціо і емоції, роботу та особисте життя, підтримувати екологічність комунікації та створювати дружнє соціальне середовище.  

Записуйтесь на курс за лінком.

Матеріал підготовлено спільно з соціальною кампанією "Твій сімейний лікар". Сайт та Facebook-сторінка проєкту


24.03.2021 26310
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

853
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1888 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

857
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2784
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1906
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3127

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

679

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

859

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1276

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1872
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

578
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

777
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1244
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1015
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

761
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1017
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7652
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

953
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3721
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

862
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1449
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1216 1