Ми, українці, як звір, що не йде з клітки

 

З великою увагою слідкую за усіма перипетіями прийняття закону"Про основні засади державної мовної політики". Гадаю, що досить прожити в Україні місяць, щоб зрозуміти – українці постколоніальна нація і держава, і з цього випливає багато неприємних для нас наслідків.

Чому в української мови на практиці такі вузькі сфери застосування? Таке враження, ніби у нас немає мовного законодавства. А скільки нас, етнічних українців, в Україні?

78% від усього населення – це ж абсолютна більшість! І ці 37,5 мільйонів терплять над собою наругу. Чому так відбувається?

Ми завжди порівнюємо себе з найрозвинутішими країнами Європи. У європейських країнах представники національних меншин мотивовані до вивчення державної мови, мови корінного населення, бо це неодмінна умова інтеграції у суспільство, умова психічного і матеріального благополуччя.

У нас навпаки – українську мову витіснено на другий план, вона не потрібна, без неї можна обійтись, але цього декому мало – половину України хочуть зробити зоною без української мови.

У "Другому періодичному звіті щодо виконання в Україні положень європейської хартії регіональних мов або мов меншин", Колєснічєнко пише: "Російськомовні громадяни України – корінний державотворчий етнос країни".

Що на це скажеш? Свідома підміна понять, бо належність до мовної групи і належність до етносу, певної національності – це зовсім різні речі.

Так, ми етнічно різні. Немає нині у світі країн на 100% моноетнічних. Так, ми не всі за походженням українці. Але якось дивно слухати, що Україна – це територія з багатонаціональним складом населення?

Які тоді у нас нації живуть, якщо їх багато? Українська, російська, угорська, румунська, тощо – всього 150 чи більше?

Ні. У нас в Україні є тільки одна нація – українці, а також представники інших націй.

Російська нація самовизначилася, утворивши свою країну – федеральну Росію, польська нація – унітарну Польщу і так далі.

А у нас деякі проросійські політики кажуть, що на українській території російська нація ще раз самовизначилися, відокремилася від своєї країни (Російської імперії - Радянського Союзу - Росії), і утворила на пару з українцями Україну.

Для чого? В Росії етнічні росіяни відчували національний гніт з боку панівної нації – етнічних росіян – і мали потребу у утворенні незалежної від Росії країни?

Гаразд, нація в Україні одна. Але далі нашу країну різні політикани продовжують називати поліетнічною. То що, 78% етнічних українців від усього населення країни – це поліетнічність? Що ж тоді вважати моноетнічністю?

Декларація ООН "Про надання незалежності колоніальним країнам і народам" проголосила необхідність покласти край колоніалізму, підтвердила повне право на повну незалежність і свободу народів колоніальних країн.

В Україні був класичний переселенський колоніалізм, що характеризувався масовим приїздом російських колоністів. Колоніалізм супроводжувався руйнуванням української культури, витісненням української мови, денаціоналізацією українського населення, нав'язуванням офіційної культури і мови метрополії, формуванням ідеології, що виправдує панування російської нації.

Тепер від нас вимагають представникам колишньої панівної нації надати статус "гноблених і переслідуваних", а мові колишньої метрополії надати статус "пригніченої і вимираючої". Кат волає про захист від жертви?

Насправді, у нас вимагають для російської мови статусу державної або регіональної щоб закріпити здобутки політики русифікації і мати можливість далі просуватися по шляху системного нищення всього українського.

Проводячи пропаганду двомовності, нам чомусь весь час приводять приклад Бельгії чи Швейцарії. Приводять приклад одних, а двомовність хочуть запровадити за зразком зовсім інших, постколоніальних країн.

Колоніалізм як в Україні, так і у світі, зруйнував культури багатьох поневолених народів, призвів до встановлення мов колонізаторів – англійської, французької, російської, іспанської у якості офіційних мов в новоутворених державах.

На щастя, нас у 1991 році минула доля Замбії і Нігерії (панівна мова– англійська), Гвіани і Габону (французька), Білорусі і Придністров’я (російська), Болівії і Гондурасу (іспанська).

Нині у нас державна мова одна, але знання однієї тільки державної мови не досить, треба вчити ще й російську. І навпаки, в Україні не обов’язково знати українську, досить знання російської.

Наприклад, що буде, якщо хтось в Україні скаже, що не розуміє російську мову?

Назвуть українським націоналістом, скажуть, що бреше, не може такого бути. Зрештою, скажуть, що вчи, дурню, російську…

Що буде, якщо хтось скаже, що не розуміє українську? Буде шум. Скажуть, що хто до такого допустив, чому не забезпечили перекладу російською, де російськомовний варіант і так далі?

А скільки відсотків населення України вважає українську рідною?

67% від усього населення України. У це мало віриться, але то правда. І знову більшість – дві третини. І права цих людей щоденно утискаються. Та двома третинами Конституцію України можна міняти…

А українці сидять в глухій обороні. Парадокс у тому, що на побутовому рівні люди обурюються, а далі гору бере страх. Враження таке, що люди залякані, соромляться своєї національної належності, бояться самих словосполучень "рідна мова" і "моя національність".

Ось вам ще одна ознака постколоніального синдрому. Це дає підстави різним колєснічєнкам казати, що українцям незалежність впала з неба: "…мы коренной, государствообразующий этнос украинского государства. Украину мы создавали 20 лет назад. Украина – это не результат национально-освободительной борьбы… Мы не диаспора, не эмигранты".

Мало хто знає, що тільки в Україні етнічних українців, які з тих чи інших причин зреклися рідної мови, налічується близько 5,5 мільйонів. Це ракова пухлина на тілі української нації, це аномалія!

У нас є державна програма деколонізації країни, дерусифікації етнічних українців?

Звичайно, ні.

Ми живемо нібито в своїй незалежній країні, а враження таке, що наша країна окупована. Я розумію, наш народ звик жити під час століть окупації, пристосовуватися. Ми, українці, хвора нація, у нас низька якість "особового складу" нації. Ми як звір, якому відкрили двері з клітки, а він чомусь не поспішає виходити на волю...

У багатьох етнічних українців є відчуття, що вони живуть в чужій країні. У багатьох є ностальгія за Україною. Одні люблять читати про минуле, інші чекають щасливої долі в неосяжному майбутньому…

Багато кому сниться Україна, багато хто мріє виїхати з цієї країни і попасти в… Україну. Це прикро, що такі мрії є у багатьох, прикро, що ці сни ніколи не збудуться... Іншої України немає і не буде.

Наша мова занепадає, наша нація на краю прірви, країна на межі розпаду… Нас, українців, заганяють у резервацію... Функціонування нашої мови зводять до мінімуму, вона поступово, але дуже швидко перетворюється на українсько-російську мішанину, суржик.

А інтелігенція, церковні лідери, еліта нації у відповідь на наступ україножерів сидять склавши руки, роблять безглузді заяви, філософствують, граються у демократію, з розумним виглядом слухають про невідворотність конкуренції мов і культур у ринкових умовах…

"Ми за мовну толерантність, – кажуть вони, – подивимося, а яка мова переможе…".

Не говоріть, а щось робіть. Перед тим як закликати на допомогу, виголошувати заклинальні промови з надією, що вас почують і будуть поважати інші нації, – спочатку навчіться поважати себе самі. А найголовніше, перше ніж щось говорити чи кричати, подивіться на себе, витріть з-під носа шмарки і встаньте з колін.

 

 

 

Сергій Стефанко, лікар, Івано-Франківськ, для УП

 



15.06.2012 Сергій Стефанко 1248 6
Коментарі (6)

українець 2012.06.16, 20:17
Так що ви пропонуєте робити? Загальні фрази і більше нічого?
Тарас12 2012.06.17, 09:45
Гарно написано та зрозуміло що робити-не лежати
Ярослав 2012.06.18, 14:25
Доволі дивно, у відповідь на організований наступ на все українське - фактично, ПРодовження окупації, читати оці зойки з перерахунком, що конкретно гине. Хочеться нагадати автору його ж слова:Не говоріть, а щось робіть. Навіть якщо вам не подобається нинішня опозиція - іншої поки нема. А вони вже вам пояснять, що робити конкретно. Все інше - допомога Пахану Рекетирів. Ви - з ким???
Ярославу 2012.06.18, 19:21
Всім притомним читачам Фіртки добре відомо, з ким Сергій Стефанко, і що робить, і не Вам говорити йому про зойки чи пафосно пояснювати, що слід робити. Так, пацавата у нас опозиція, так, бігає наввипередки домовлятись з пердунами. Але пердуни перейшли Рубікон, і кожен українець повинен поставити собі за перше завдання їх скинути з шиї нації. Тож не треба тут один на одного "батон кришити" на втіху ворогам.
НИК 2012.06.18, 19:43
ПОЗВОЛЮ СОБІ ПІДКАЗАТИ МОЛОДИМ, І НАГАДАТИ СЛОВА ІСУСА: СПОЧАТКУ БУВ ЛОГОС, І ЛОГОС БУВ У БОГА... І ЩО СЛОВО - ТОЖЕ ЗБРОЯ. КУДА БИТИ - ПО ПО РУС.ЯЗ-ЕЛІТІ, ТУТ ВОНИ ОКОПАЛИСІ! БО ЯК У МАСІ ВОНИ МАЮТ 17%, ТО СЕРЕД ПРОФЕСІЙ, ЩО ВПЛИВАЮТ НА РОЗУМИ, ЇХ ДО 70%, ТИРАЖ ЇХ ЗМІ=90%, У ВРУ І НА ДСЛУЖБІ ЇХ 60%, У БІЗНЕСІ РОЗМОВА ВЕДЕСІ ПО МОСКОВСЬКИЙ -У 99% ВИПАДКІВ! ОКУПАЦІЯ ВСЕ ЙДЕ ЗГОРИ І Ч-З МІСТА! НЕ ЧІПАЙТЕ ПРОСТИХ МАСКАЛІВ І СПІВШИХСЯ, НАЙ ГОВОРІТ ЯК ХОТЄ, ВОНИ ВЖЕ НІЧО НЕ ВИРІШУЮТ, ВИЖИВАТИ ТРЕБА ТИХ, ЩО ВПЕРТО ҐАВАРЯТ, КЕРУЮЧИ НАМИ.
Західна сила 2012.06.19, 11:03
Про що тут дискутувати, я взагалі не бачу. Коли ми купляємо китайський одяг, вмикаємо російський канал чи радіостанцію і т.п- то, як ми підтримуємо своє чи гордимося своїм? Тут не треба ні салатової ні фіолетової влади, все залежить від людей, ми занадто переймаємося справами політиків не бачачи свого під носом. Молю Бога, щоб та радянська частина населення або десь виїхала, або швидше повиздихувала, бо ще Мойсей 40 років водив по пустелі щоб привести в Нову землю інформаційно новий народ. Якщо кожен з нас прибере біля власного будинку, купить дитині українську книжку, портфель і т.п, та вбере її у власноруч вишиту сорочку, і в неділю поведе до церкви (не важливо чи це ортодоксальна чи євангельська) навчити Слова Божого, сяде до маршрутки і не заплює підлоги насінням, побажає всім гарного дня і т.п., тоді буде творитися Україна кожним з нас. Чомусь ми вважаємо що 450 депутатів і мала купка державних посіпак можуть претендувати на МОЮ ЗЕМЛЮ на МІЙ ЧАС, люди- отямтеся, ми хоч і сіра маса, і заробляємо мізерно, але нас є набагато більше,і ми - сила, в не вони. Коли ми їдемо за кордон за примарними євро, замість того щоб на щедрій землі зробити сімейний бізнес, то як до нас має ставитись світова спільнота? Виключіть радіо і телевізор, нащо вам знати скільки мільярдів у Ахметова? Беріться до роботи, облаштовуйте все навколо себе, бо Україна- це ТИ!
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2427
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

118

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

560
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

707
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2