Ми, українці, як звір, що не йде з клітки

 

З великою увагою слідкую за усіма перипетіями прийняття закону"Про основні засади державної мовної політики". Гадаю, що досить прожити в Україні місяць, щоб зрозуміти – українці постколоніальна нація і держава, і з цього випливає багато неприємних для нас наслідків.

Чому в української мови на практиці такі вузькі сфери застосування? Таке враження, ніби у нас немає мовного законодавства. А скільки нас, етнічних українців, в Україні?

78% від усього населення – це ж абсолютна більшість! І ці 37,5 мільйонів терплять над собою наругу. Чому так відбувається?

Ми завжди порівнюємо себе з найрозвинутішими країнами Європи. У європейських країнах представники національних меншин мотивовані до вивчення державної мови, мови корінного населення, бо це неодмінна умова інтеграції у суспільство, умова психічного і матеріального благополуччя.

У нас навпаки – українську мову витіснено на другий план, вона не потрібна, без неї можна обійтись, але цього декому мало – половину України хочуть зробити зоною без української мови.

У "Другому періодичному звіті щодо виконання в Україні положень європейської хартії регіональних мов або мов меншин", Колєснічєнко пише: "Російськомовні громадяни України – корінний державотворчий етнос країни".

Що на це скажеш? Свідома підміна понять, бо належність до мовної групи і належність до етносу, певної національності – це зовсім різні речі.

Так, ми етнічно різні. Немає нині у світі країн на 100% моноетнічних. Так, ми не всі за походженням українці. Але якось дивно слухати, що Україна – це територія з багатонаціональним складом населення?

Які тоді у нас нації живуть, якщо їх багато? Українська, російська, угорська, румунська, тощо – всього 150 чи більше?

Ні. У нас в Україні є тільки одна нація – українці, а також представники інших націй.

Російська нація самовизначилася, утворивши свою країну – федеральну Росію, польська нація – унітарну Польщу і так далі.

А у нас деякі проросійські політики кажуть, що на українській території російська нація ще раз самовизначилися, відокремилася від своєї країни (Російської імперії - Радянського Союзу - Росії), і утворила на пару з українцями Україну.

Для чого? В Росії етнічні росіяни відчували національний гніт з боку панівної нації – етнічних росіян – і мали потребу у утворенні незалежної від Росії країни?

Гаразд, нація в Україні одна. Але далі нашу країну різні політикани продовжують називати поліетнічною. То що, 78% етнічних українців від усього населення країни – це поліетнічність? Що ж тоді вважати моноетнічністю?

Декларація ООН "Про надання незалежності колоніальним країнам і народам" проголосила необхідність покласти край колоніалізму, підтвердила повне право на повну незалежність і свободу народів колоніальних країн.

В Україні був класичний переселенський колоніалізм, що характеризувався масовим приїздом російських колоністів. Колоніалізм супроводжувався руйнуванням української культури, витісненням української мови, денаціоналізацією українського населення, нав'язуванням офіційної культури і мови метрополії, формуванням ідеології, що виправдує панування російської нації.

Тепер від нас вимагають представникам колишньої панівної нації надати статус "гноблених і переслідуваних", а мові колишньої метрополії надати статус "пригніченої і вимираючої". Кат волає про захист від жертви?

Насправді, у нас вимагають для російської мови статусу державної або регіональної щоб закріпити здобутки політики русифікації і мати можливість далі просуватися по шляху системного нищення всього українського.

Проводячи пропаганду двомовності, нам чомусь весь час приводять приклад Бельгії чи Швейцарії. Приводять приклад одних, а двомовність хочуть запровадити за зразком зовсім інших, постколоніальних країн.

Колоніалізм як в Україні, так і у світі, зруйнував культури багатьох поневолених народів, призвів до встановлення мов колонізаторів – англійської, французької, російської, іспанської у якості офіційних мов в новоутворених державах.

На щастя, нас у 1991 році минула доля Замбії і Нігерії (панівна мова– англійська), Гвіани і Габону (французька), Білорусі і Придністров’я (російська), Болівії і Гондурасу (іспанська).

Нині у нас державна мова одна, але знання однієї тільки державної мови не досить, треба вчити ще й російську. І навпаки, в Україні не обов’язково знати українську, досить знання російської.

Наприклад, що буде, якщо хтось в Україні скаже, що не розуміє російську мову?

Назвуть українським націоналістом, скажуть, що бреше, не може такого бути. Зрештою, скажуть, що вчи, дурню, російську…

Що буде, якщо хтось скаже, що не розуміє українську? Буде шум. Скажуть, що хто до такого допустив, чому не забезпечили перекладу російською, де російськомовний варіант і так далі?

А скільки відсотків населення України вважає українську рідною?

67% від усього населення України. У це мало віриться, але то правда. І знову більшість – дві третини. І права цих людей щоденно утискаються. Та двома третинами Конституцію України можна міняти…

А українці сидять в глухій обороні. Парадокс у тому, що на побутовому рівні люди обурюються, а далі гору бере страх. Враження таке, що люди залякані, соромляться своєї національної належності, бояться самих словосполучень "рідна мова" і "моя національність".

Ось вам ще одна ознака постколоніального синдрому. Це дає підстави різним колєснічєнкам казати, що українцям незалежність впала з неба: "…мы коренной, государствообразующий этнос украинского государства. Украину мы создавали 20 лет назад. Украина – это не результат национально-освободительной борьбы… Мы не диаспора, не эмигранты".

Мало хто знає, що тільки в Україні етнічних українців, які з тих чи інших причин зреклися рідної мови, налічується близько 5,5 мільйонів. Це ракова пухлина на тілі української нації, це аномалія!

У нас є державна програма деколонізації країни, дерусифікації етнічних українців?

Звичайно, ні.

Ми живемо нібито в своїй незалежній країні, а враження таке, що наша країна окупована. Я розумію, наш народ звик жити під час століть окупації, пристосовуватися. Ми, українці, хвора нація, у нас низька якість "особового складу" нації. Ми як звір, якому відкрили двері з клітки, а він чомусь не поспішає виходити на волю...

У багатьох етнічних українців є відчуття, що вони живуть в чужій країні. У багатьох є ностальгія за Україною. Одні люблять читати про минуле, інші чекають щасливої долі в неосяжному майбутньому…

Багато кому сниться Україна, багато хто мріє виїхати з цієї країни і попасти в… Україну. Це прикро, що такі мрії є у багатьох, прикро, що ці сни ніколи не збудуться... Іншої України немає і не буде.

Наша мова занепадає, наша нація на краю прірви, країна на межі розпаду… Нас, українців, заганяють у резервацію... Функціонування нашої мови зводять до мінімуму, вона поступово, але дуже швидко перетворюється на українсько-російську мішанину, суржик.

А інтелігенція, церковні лідери, еліта нації у відповідь на наступ україножерів сидять склавши руки, роблять безглузді заяви, філософствують, граються у демократію, з розумним виглядом слухають про невідворотність конкуренції мов і культур у ринкових умовах…

"Ми за мовну толерантність, – кажуть вони, – подивимося, а яка мова переможе…".

Не говоріть, а щось робіть. Перед тим як закликати на допомогу, виголошувати заклинальні промови з надією, що вас почують і будуть поважати інші нації, – спочатку навчіться поважати себе самі. А найголовніше, перше ніж щось говорити чи кричати, подивіться на себе, витріть з-під носа шмарки і встаньте з колін.

 

 

 

Сергій Стефанко, лікар, Івано-Франківськ, для УП

 



15.06.2012 Сергій Стефанко 1175 6
Коментарі (6)

українець 2012.06.16, 20:17
Так що ви пропонуєте робити? Загальні фрази і більше нічого?
Тарас12 2012.06.17, 09:45
Гарно написано та зрозуміло що робити-не лежати
Ярослав 2012.06.18, 14:25
Доволі дивно, у відповідь на організований наступ на все українське - фактично, ПРодовження окупації, читати оці зойки з перерахунком, що конкретно гине. Хочеться нагадати автору його ж слова:Не говоріть, а щось робіть. Навіть якщо вам не подобається нинішня опозиція - іншої поки нема. А вони вже вам пояснять, що робити конкретно. Все інше - допомога Пахану Рекетирів. Ви - з ким???
Ярославу 2012.06.18, 19:21
Всім притомним читачам Фіртки добре відомо, з ким Сергій Стефанко, і що робить, і не Вам говорити йому про зойки чи пафосно пояснювати, що слід робити. Так, пацавата у нас опозиція, так, бігає наввипередки домовлятись з пердунами. Але пердуни перейшли Рубікон, і кожен українець повинен поставити собі за перше завдання їх скинути з шиї нації. Тож не треба тут один на одного "батон кришити" на втіху ворогам.
НИК 2012.06.18, 19:43
ПОЗВОЛЮ СОБІ ПІДКАЗАТИ МОЛОДИМ, І НАГАДАТИ СЛОВА ІСУСА: СПОЧАТКУ БУВ ЛОГОС, І ЛОГОС БУВ У БОГА... І ЩО СЛОВО - ТОЖЕ ЗБРОЯ. КУДА БИТИ - ПО ПО РУС.ЯЗ-ЕЛІТІ, ТУТ ВОНИ ОКОПАЛИСІ! БО ЯК У МАСІ ВОНИ МАЮТ 17%, ТО СЕРЕД ПРОФЕСІЙ, ЩО ВПЛИВАЮТ НА РОЗУМИ, ЇХ ДО 70%, ТИРАЖ ЇХ ЗМІ=90%, У ВРУ І НА ДСЛУЖБІ ЇХ 60%, У БІЗНЕСІ РОЗМОВА ВЕДЕСІ ПО МОСКОВСЬКИЙ -У 99% ВИПАДКІВ! ОКУПАЦІЯ ВСЕ ЙДЕ ЗГОРИ І Ч-З МІСТА! НЕ ЧІПАЙТЕ ПРОСТИХ МАСКАЛІВ І СПІВШИХСЯ, НАЙ ГОВОРІТ ЯК ХОТЄ, ВОНИ ВЖЕ НІЧО НЕ ВИРІШУЮТ, ВИЖИВАТИ ТРЕБА ТИХ, ЩО ВПЕРТО ҐАВАРЯТ, КЕРУЮЧИ НАМИ.
Західна сила 2012.06.19, 11:03
Про що тут дискутувати, я взагалі не бачу. Коли ми купляємо китайський одяг, вмикаємо російський канал чи радіостанцію і т.п- то, як ми підтримуємо своє чи гордимося своїм? Тут не треба ні салатової ні фіолетової влади, все залежить від людей, ми занадто переймаємося справами політиків не бачачи свого під носом. Молю Бога, щоб та радянська частина населення або десь виїхала, або швидше повиздихувала, бо ще Мойсей 40 років водив по пустелі щоб привести в Нову землю інформаційно новий народ. Якщо кожен з нас прибере біля власного будинку, купить дитині українську книжку, портфель і т.п, та вбере її у власноруч вишиту сорочку, і в неділю поведе до церкви (не важливо чи це ортодоксальна чи євангельська) навчити Слова Божого, сяде до маршрутки і не заплює підлоги насінням, побажає всім гарного дня і т.п., тоді буде творитися Україна кожним з нас. Чомусь ми вважаємо що 450 депутатів і мала купка державних посіпак можуть претендувати на МОЮ ЗЕМЛЮ на МІЙ ЧАС, люди- отямтеся, ми хоч і сіра маса, і заробляємо мізерно, але нас є набагато більше,і ми - сила, в не вони. Коли ми їдемо за кордон за примарними євро, замість того щоб на щедрій землі зробити сімейний бізнес, то як до нас має ставитись світова спільнота? Виключіть радіо і телевізор, нащо вам знати скільки мільярдів у Ахметова? Беріться до роботи, облаштовуйте все навколо себе, бо Україна- це ТИ!
29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

652
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1178
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2508
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1354
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

2006 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2923

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

696

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

758

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1661

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1645
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

346
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

457
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18366
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7480
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3657
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1043
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10780
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

293
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

292
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

484
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

450
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

684