Медреформа: які медичні послуги будуть безкоштовними і за що доведеться платити (ІНФОГРАФІКА)

З 1 квітня 2020 року в Україні має розпочатися другий етап медичної реформи, який передбачає, що Програма медичних гарантій запрацює в повному обсязі. Йдеться про медичні послуги, які держава гарантує пацієнту безоплатно.

«Слово і Діло» пропонує подивитись, які медпослуги будуть безплатними для українців та скільки на це планується виділити грошей із державного й місцевих бюджетів.

Хто заплатить за безкоштовні медпослуги

Передбачається, що безкоштовно надаватимуться певні медичні послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації.

Спеціалізовані медичні заклади мають підписати контракт із НСЗУ, щоб отримувати кошти з національного бюджету за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». Фінансування «ліжко-місць» припиняється з 2-го кварталу 2020 року.

Зараз українці безкоштовно звертаються до свого сімейного лікаря або педіатра чи терапевта. Їхні медичні послуги оплачує Національна служба здоров’я (НСЗУ).

Другий етап медичної реформи передбачає, що безкоштовною буде швидка та екстрена медична допомога.

Також з 1 квітня 2020 року безкоштовно можна отримати певний перелік медичних послуг. Але за умови, що спочатку пацієнт звернеться до сімейного лікаря, терапевта, педіатра і отримає направлення до вузького спеціаліста.

Безкоштовні послуги

Маючи на руках направлення, пацієнт зможе отримати консультацію в спеціалістів (від алерголога до ортопеда) для дітей і дорослих, невідкладну стоматологічну допомогу та медреабілітацію.

Безкоштовним (а точніше за рахунок держави) мають стати обстеження дорослих для раннього виявлення онкозахворювань (мамографія, бронхоскопія тощо); діагностика та хіміотерапія для дітей і дорослих; діагностика та радіотерапія для дітей і дорослих; екстракорпоральний гемодіаліз (метод очищення крові).

Що стосується лікування в лікарнях, то безоплатними будуть хірургія в стаціонарі для дітей і дорослих; стаціонарна допомога дорослим і дітям з нехірургічними захворюваннями; допомога при гострому мозковому інсульті та інфаркті.

Безкоштовними мають бути пологи та медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках. Також на безоплатній основі має проводитись з 1 квітня медична реабілітація для передчасно народжених або народжених хворими немовлят.

За рахунок держави, а для пацієнта безкоштовною, має бути психіатрична та наркологічна допомога для дітей і дорослих у стаціонарі. Також безоплатним буде лікування з використанням замісної підтримувальної терапії для людей із психічними та поведінковими розладами, отриманими внаслідок вживання опіоїдів.

До переліку безкоштовних медичних послуг входить лікування туберкульозу, діагностика, лікування та супровід людей, які живуть із ВІЛ.

У перелік безкоштовних медпослуг також включена медреабілітація для дітей і дорослих з ураженням рухового апарату/нервової системи.

Безоплатно має проводитись реімбурсація лікарських засобів.

Передбачається, що паліативна та мобільна паліативна допомога для дітей і дорослих також буде проводитись за рахунок держави.

Тарифи на медпослуги, що оплачує держава

Незважаючи на те, що для пацієнтів згадані медпослуги будуть безкоштовними, оплачувати їхню вартість лікарням та поліклінікам буде держава. НСЗУ опублікувало попередній кошторис на пакети медпослуг.

У проєкті постанови Кабміну, яка має бути підписана до 1 квітня 2020 року, тариф із надання медичної допомоги при гострому мозковому інсульті в стаціонарних умовах (ставка на пролікований випадок) запланований у сумі 19 тис. 332 грн, при гострому інфаркті міокарда (в стаціонарі) – 16 тис. грн.

На пологи держава виділятиме від 8 тис. 136 грн. Якщо новонародженому знадобиться меддопомога в складних неонатальних випадках, у бюджеті закладається від 26 тис. 87 грн до 98 тис. 533 грн на кожен випадок (залежно від складності наданої медичної послуги).

Діагностика та хіміотерапія онкологічних захворювань у дорослих та дітей (встановлюється як глобальна ставка на 9 місяців) становить 17 тис. 843 грн.

НСЗУ зазначає, що до тарифів за медичні послуги, які передбачені проєктом постанови, не включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів, які забезпечуються в централізованому порядку за рахунок інших програм державного бюджету.

Платні послуги

Платити доведеться за всі медичні послуги, якщо людина не підписала декларацію з сімейним лікарем. Тоді в будь-якому медичному закладі треба буде оплатити консультацію у вузького спеціаліста (без направлення лікуючого/сімейного лікаря, педіатра або терапевта), обстеження та аналізи, які не входять до призначених лікарем, стоматологію, крім дитячої чи екстреної.

Також із власної кишені доведеться оплатити всі «забаганки» – покращені умови лікування, наприклад, окрему палату чи особливе харчування. За свій рахунок доведеться робити щеплення, які не входять до національного календаря, наприклад, від вітряної віспи чи менінгококових інфекцій.

читайте також: Платні медичні послуги у медзакладах Івано-Франківська: за що і скільки доведеться платити (ТАРИФИ)

Платними будуть оздоровчий масаж, отримання медичних довідок (для водійських прав, закордонних віз, профілактичних оглядів), бальнеологія (лікування мінеральними водами та грязями) та інші немедичні послуги.

Без направлення від лікаря безкоштовно по екстрену медичну допомогу можна буде звернутися лише до акушера-гінеколога, стоматолога, педіатра, психіатра та нарколога.

Медреформа передбачає, що пацієнт сам обиратиме лікарню і спеціаліста, де хоче проконсультуватися чи прооперуватися. Також планується запровадити електронні медичні книжки для пацієнтів та електронні лікарняні.

На фінансування Програми медичних гарантій у 2020 році заклали 72,9 млрд грн. Це 64% від усіх коштів, що передбачені на охорону здоров’я цього року (113 млрд грн).

Найбільше коштів планують спрямувати на спеціалізовану амбулаторну та госпітальну допомогу за новою моделлю фінансування (44,4 млрд грн)

Ще 19,1 млрд грн піде на первинну медичну допомогу (сімейні лікарі).

На екстрену медичну допомогу, що надаватиметься в рамках ПМГ, передбачено 4,6 млрд грн. Окремо закладені 1,9 млрд грн на розвиток «екстренки».

Ще 2,1 млрд гривень закладені на реалізацію програми «Доступні ліки». На медичну реабілітацію – 0,5 млрд грн, паліативну медичну допомогу – 0,3 млрд грн.

Незважаючи на те, що з держбюджету виділяються великі кошти, багато питань доведеться вирішувати владі на місцях. На плечі регіонів лягає ремонт медзакладів, допомога в закупівлі обладнання, оплата комунальних послуг та ремонт доріг до лікарень, оплата палива та ремонт «швидких».

Місцева влада має перетворити всі медзаклади з комунальних установ у комунальні некомерційні підприємства. Також треба комп’ютеризувати та підключити усі заклади до системи eHealth. Передбачається, що лікарні, які не реорганізуються і не укладуть договір із НСЗУ, не зможуть отримувати фінансування із держбюджету.

Нагадаємо, на Івано-Франківщині уклали більше мільйона декларацій з пацієнтами.


02.03.2020 1911
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1493 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1785 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2570
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2355 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7593
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15306 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

363

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1074

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1148

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1936
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

319
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

697
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

936
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3148
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

962
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1989
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1040
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35189 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

315
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

523
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

664
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

987