Усього лише два місяці усвідомленої і правильної практики регулярних медитацій повністю перебудовує мозок людини. Причому, це не просто балачки - ділянки мозку дійсно змінюються.
До цього сенсаційного висновку прийшла команда вчених з Гарвардської медичної школи. Матеріал з результатами дослідження був опублікований в спеціалізованому виданні Psychiatry Research: Neuroimaging. Експеримент проводився на 16 добровольцях, які брали участь у 8-тижневій програмі зі зменшення стресу за допомогою технік медитації, яка розроблена Центром усвідомленості при медичній школі Массачусетського університету. На щотижневих заняттях учасники тренувалися концентрувати увагу на усвідомленні відчуттів свого тіла, почуттів і стану розуму. Цим же вони повинні були займатися і вдома у вільний час, в середньому приділяючи медитації по 27 хвилин на день.
Всі випробовувані пройшли магніторезонансне сканування головного мозку перед і після програми навчання. Порівняння знімків виявило збільшення сірої речовини в гіпокампі - структурі мозку, що бере участь в обробці пам'яті - і в деяких інших зонах мозку, пов'язаних з самоусвідомленням і інтроспекцією. У деяких учасників спостерігалося зменшення розмірів мигдалини - нашого основного джерела страху та занепокоєння, пише CNews .
"Хоча практика медитації асоціюється радше з почуттям умиротворення і фізичного розслаблення, практикуючі її давно вже говорять про те, що медитація також позитивнио впливає на розумові та психологічні можливості, які зберігаються на протязі дня. Дане дослідження показує, що саме зміни в структурі мозку можуть лежати в основі деяких з цих поліпшень, а не просто більший час, який людина проводить у розслабленому стані",-розповіла Сара Лазар, яка й очолювала дану роботу.
Двома роками раніше дослідники з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі за допомогою високоточного сканування мозку встановили, що у людей, які регулярно практикують медитацію, відділи, пов'язані з проявом емоцій, помітно більші, ніж у контрольної групи. Усі 22-оє досліджуваних займалися медитацією досить давно: від 5 до 46 років, середня тривалість склала 24 роки. Більшість з них присвячує цьому заняттю від 10 до 90 хвилин на день.
"Нам відомо, що люди, які систематично виконують медитацією, часто проявляють позитивні емоції, мають здатність зберігати душевний спокій та залучати сторонніх людей до дбайливого ставлення до оточуючих. Наші результати можуть пролити світло, чому ці люди володіють подібними якостями", - відзначала провідний автор роботи Ейлін Лудерс.