Тотальне кумівство та корупція роз’їдає галицьке суспільство. За 20 останніх років порочна система вже стала субкультурою, і ось тепер починає давати свої перші плоди. Найбільш відчутно це в системі охорони здоров’я, мабуть тому, що ця сфера найближча до рідного тіла. Наша місцева медицина роками трималася на галицьких євреях та талановитих «самородках». Однак євреї перевелися, а тутешні самовіддані «пирогови» та «амосови», (як от народний лікар Лідія Дмитрів) відходять у вічність. Натомість, їх місця впевнено займають діти скоробагатьків, високопоставлених чиновників та депутатів. Потроху вони перебрали на себе не тільки управління медичними справами та ресурсами, але й, власне, сам процес лікування.
З тим процесом (лікувальної справи) нещодавно стикнувся сам губернатор Прикарпаття Михайло Вишиванюк. Він мав необережність не тільки захворіти, але й звернутися до наших лікарів. З трибуни колегії Івано-Франківської ОДА він розповів про свій досвід спілкування з новітніми галицькими ескулапами. Виявляється, в Івано-Франківській обласній центральній лікарні йому не змогли поставити діагноз. Щодня його температура зростала на 0,3 градуса. І все, що наші дохтори запропонували губернатору: поставити свічку або натерти його оцтом. Довелося Вишиванюку «втікати драпака». Зміни відбулись тільки тоді, коли голова ОДА звернувся до закордонних лікарів.
«Якщо вже не змогли поставити діагноз губернатору, то що можна сказати про простого смертного?- голосно обурювався М.Вишиванюк перед чиновниками та журналістами.
Добре, що Михайло Васильович має можливість звернутися до лікарів за кордоном, зрештою, лікарів він має і в своїй сім’ї. А що ж робити простим галичанам, чи гуцулам на віддалених присілках в разі занедужання? Питання риторичне.
Корупція довела до того, що все працевлаштування в Галичині відбувається виключно корупційним або «кумівським» шляхом. Здається, тільки на одну спеціальність ще можна влаштуватися без хабара чи сприяння високого чиновника - рекламний агент. Навіть непрестижні в радянський час посади сьогодні вже не обходяться без хабара: хочеш нянею в дитсадочок – плати тисячу доларів, помічником муляра чи плиточника – відкат у формі кабального проценту, санітаркою – ще дорожче.
Відносно кваліфікації, досвіду роботи, чи будь-яких інших професійних навиків - вже не йдеться. Зрештою, ракет ми не будуємо (так само як і автомобілів, електронної техніки, чи побутових приладів), будівельні роботи високої складності у нас ведуть фахівці з-за кордону (навіть якісне укладання асфальту). Нам же залишається обслуговування на рівні облицювання, прибирання та вмикання потрібної кнопки. Не виняток в такому ланцюжку і медицина: всі медичні апарати та хороші ліки закуповуються за кордоном ( не секрет, що чиновники від медицини найбільше зацікавлені саме в таких закупках). Чого ще бракує - хіба тільки до кожного апарату виписувати німця чи японця?
Губернатор Прикарпаття по своєму бачить вирішення проблеми: треба замітити головного лікаря області Любомира Малофія. Зрештою кар’єра останнього карколомно склалася в процесі помаранчевих подій. З простого лікаря патологоанатома (символічно, що медицину в області доручили власне такому спеціалісту) він став спочатку головним лікарем міста Івано-Франківська, а відтак і області. Мабуть поштовх був шляхом родинної справи, оскільки пан Малофій є ріднісіньким братом екзальтованої депутатки Верховної ради пані Лілії Григорович. Зрештою, відзначився пан Малофій здається тільки одного разу, коли в 2007 році дістав по писку (в прямому розумінні цього слова) від дружини Івано-Франківського міського голови В.Анушкевичуса за свою депутатську діяльність в Івано-Франківській міській раді. До честі пана доктора – він проявив джентльменські якості і, на кілька відвертих публічних ляпасів пані Лідії Анушкевичус, не… дав здачі.
І ось тепер, після майже річного стажу служіння «злочинному режиму Януковича» в якості не замінимого чиновника обласної медицини, ще один ляпас з трибуни колегії ОДА від губернатора: "Є пропозиція зняти з роботи - ти ні хріна не вникав".
Саме такими простими хлопськими словами оцінив працю помаранчевого чиновника пана Малофія в команді біло-блакитної братії.
«Нашу систему охорони здоров’я треба лікувати», — заявив губернатор Михайло Вишиванюк, і тут же провів чергову нараду з керівниками області, де зазвучали пропозиції про оптимізацію медичних закладів в області, організацію поїздок прикарпатських лікарів на стажування в найкращі європейські клініки, про виробництво в області зручних лікарняних меблів. А ще чиновники запропонували повернутися до практики пільгового прийому до медуніверситету юнаків і дівчат із сільської місцевості з тим, щоби після закінчення ВНЗ вони поверталися сюди працювати, й, традиційно, вимагали закордонної апаратури: комп’ютерних томографів, ендоскопічного, бронхоскопічного, лапароскопічного обладнання, і головне – автомобілів, реанімобілів і навіть, вертоліт для центру екстреної невідкладної медичної допомоги.
Всі ці пропозиції актуальні, однак справа «лікування обласної медицини» скоріш за все закінчиться зміною головного лікаря області і його заступників. Схоже, наша влада в реформуванні галузі також пропонує «поставити свічку» чи трохи «натерти оцтом». А може вже треба братися за «клізму»? Високу, очисну…
Василь Хом’як, «ОстроВ»