Медицина Прикарпаття: чи будуть ставити «клізму»?

Тотальне кумівство та корупція роз’їдає галицьке суспільство. За 20 останніх років порочна система вже стала субкультурою, і ось тепер починає давати свої перші плоди. Найбільш відчутно це в системі охорони здоров’я, мабуть тому, що ця сфера найближча до рідного тіла. Наша місцева медицина роками трималася на галицьких євреях та талановитих «самородках». Однак євреї перевелися, а тутешні самовіддані «пирогови» та «амосови», (як от народний лікар Лідія Дмитрів) відходять у вічність. Натомість, їх місця впевнено займають діти скоробагатьків, високопоставлених чиновників та депутатів. Потроху вони перебрали на себе не тільки управління медичними справами та ресурсами, але й, власне, сам процес лікування.
 
З тим процесом (лікувальної справи) нещодавно стикнувся сам губернатор Прикарпаття Михайло Вишиванюк. Він мав необережність не тільки захворіти, але й звернутися до наших лікарів. З трибуни колегії Івано-Франківської ОДА він розповів про свій досвід спілкування з новітніми галицькими ескулапами. Виявляється, в Івано-Франківській обласній центральній лікарні йому не змогли поставити діагноз. Щодня його температура зростала на 0,3 градуса. І все, що наші дохтори запропонували губернатору: поставити свічку або натерти його оцтом. Довелося Вишиванюку «втікати драпака». Зміни відбулись тільки тоді, коли голова ОДА звернувся до закордонних лікарів.
 
«Якщо вже не змогли поставити діагноз губернатору, то що можна сказати про простого смертного?- голосно обурювався М.Вишиванюк перед чиновниками та журналістами.
 
Добре, що Михайло Васильович має можливість звернутися до лікарів за кордоном, зрештою, лікарів він має і в своїй сім’ї. А що ж робити простим галичанам, чи гуцулам на віддалених присілках в разі занедужання? Питання риторичне.
 
Корупція довела до того, що все працевлаштування в Галичині відбувається виключно корупційним або «кумівським» шляхом. Здається, тільки на одну спеціальність ще можна влаштуватися без хабара чи сприяння високого чиновника - рекламний агент. Навіть непрестижні в радянський час посади сьогодні вже не обходяться без хабара: хочеш нянею в дитсадочок – плати тисячу доларів, помічником муляра чи плиточника – відкат у формі кабального проценту, санітаркою – ще дорожче.
 
Відносно кваліфікації, досвіду роботи, чи будь-яких інших професійних навиків - вже не йдеться. Зрештою, ракет ми не будуємо (так само як і автомобілів, електронної техніки, чи побутових приладів), будівельні роботи високої складності у нас ведуть фахівці з-за кордону (навіть якісне укладання асфальту). Нам же залишається обслуговування на рівні облицювання, прибирання та вмикання потрібної кнопки. Не виняток в такому ланцюжку і медицина: всі медичні апарати та хороші ліки закуповуються за кордоном ( не секрет, що чиновники від медицини найбільше зацікавлені саме в таких закупках). Чого ще бракує - хіба тільки до кожного апарату виписувати німця чи японця?
 
Губернатор Прикарпаття по своєму бачить вирішення проблеми: треба замітити головного лікаря області Любомира Малофія. Зрештою кар’єра останнього карколомно склалася в процесі помаранчевих подій. З простого лікаря патологоанатома (символічно, що медицину в області доручили власне такому спеціалісту) він став спочатку головним лікарем міста Івано-Франківська, а відтак і області. Мабуть поштовх був шляхом родинної справи, оскільки пан Малофій є ріднісіньким братом екзальтованої депутатки Верховної ради пані Лілії Григорович. Зрештою, відзначився пан Малофій здається тільки одного разу, коли в 2007 році дістав по писку (в прямому розумінні цього слова) від дружини Івано-Франківського міського голови В.Анушкевичуса за свою депутатську діяльність в Івано-Франківській міській раді. До честі пана доктора – він проявив джентльменські якості і, на кілька відвертих публічних ляпасів пані Лідії Анушкевичус, не… дав здачі.
 
І ось тепер, після майже річного стажу служіння «злочинному режиму Януковича» в якості не замінимого чиновника обласної медицини, ще один ляпас з трибуни колегії ОДА від губернатора: "Є пропозиція зняти з роботи - ти ні хріна не вникав".
 
Саме такими простими хлопськими словами оцінив працю помаранчевого чиновника пана Малофія в команді біло-блакитної братії.
 
«Нашу систему охорони здоров’я треба лікувати», — заявив губернатор Михайло Вишиванюк, і тут же провів чергову нараду з керівниками області, де зазвучали пропозиції про оптимізацію медичних закладів в області, організацію поїздок прикарпатських лікарів на стажування в найкращі європейські клініки, про виробництво в області зручних лікарняних меблів. А ще чиновники запропонували повернутися до практики пільгового прийому до медуніверситету юнаків і дівчат із сільської місцевості з тим, щоби після закінчення ВНЗ вони поверталися сюди працювати, й, традиційно, вимагали закордонної апаратури: комп’ютерних томографів, ендоскопічного, бронхоскопічного, лапароскопічного обладнання, і головне – автомобілів, реанімобілів і навіть, вертоліт для центру екстреної невідкладної медичної допомоги.
 
Всі ці пропозиції актуальні, однак справа «лікування обласної медицини» скоріш за все закінчиться зміною головного лікаря області і його заступників. Схоже, наша влада в реформуванні галузі також пропонує «поставити свічку» чи трохи «натерти оцтом». А може вже треба братися за «клізму»? Високу, очисну…

 

Василь Хом’як, «ОстроВ»


28.12.2010 2060 10
Коментарі (10)

Кук 2010.12.28, 14:43
Якісь розтягнуті соплі і воплі, а не текст.
МАЙЯ 2010.12.28, 15:46
Текст класний. Цікаві факти. Цього не покажуть по ТБ-Галичина. Маладєц Хомяк-Микитин.
Я 2010.12.28, 16:33
Останній абзац - "в точку". Невже З. Митника, звільненого з міністра і не обраного головою нашої облради треба працевлаштувати на якийсь час? Видно, що комуністи вже не союзники регіоналам, вже не потрібні (а саме по їх квоті була віддана посада міністра охорони здоров*я п. Митнику). Скоро побачимо.
db oj 2010.12.28, 20:14
Ви що довбнаулись??? з міністра на головного лікарія області ніхто в житті не піде!!!
проктозан 2010.12.28, 22:50
Не треба бути закордонним лікарем аби поставити діагноз Вишиванюкові. І лікарем взагалі. А що його виснажений партією регіонів - тото його особисті проблеми.
Jozef 2010.12.29, 13:48
".... ти ні хріна не вникав".Оце якраз і є стиль Вишиванюка.Цей хамовито-компартсовковий стиль і тикання пана до хлопа.Хоча стаття,на мій погляд "в десятку". Але ж хотілось би побачити від шановного автора "кумівство" і "династії" не лише у медицині.Цим "хворіє" міліція, прокуратура.Так що, просили Вас пане Микитин-Хомяк Тато,мама і я Вас прошу.
Jozef 2011.01.05, 14:54
Ау,медіки-ескулапи.А чи ви язики в дупу засунули,скажіть людям слово. Як ото ви таткові не змогли поставити діагнози? Поясніт у чім причина? Шо сі діє?
whirlpool 2011.01.06, 08:10
Догляд за вишиванками - Звичайне прання у мильному розчині при температурі 30? С Не рекомендується тримати вологі речі спресованими, особливо після першого прання. - У центрифузі не викручувати, ретельно споліскувати. - Прасувати праскою на зворотню сторону, або між двома рушниками. - При полосканні для зміцнення кольору вишивки до води можна додати столову ложку столового оцту. - Для сушіння використовуйте вішак з плечиками, підчас просихання уникайте щоб шнурівки з горловини сорочки торкалися мокрого білого полотна сорочки , їх краще відділити звісивши на віщак. - Прасувати виріб з вишивкою рекомендується на м'якій поверхні з виворітного боку, через зволожену тканину.
Я 2011.01.18, 18:40
оце так кашу заварив Митник
дмитер 2011.01.19, 00:27
У світлі коментарів пана Михайла про подяку міліції за врятування життя Литвина і Януковича від тризубівців,точний діагноз йому мав би поставити я(інженер-механік за освітою): ПАРАНОЙЯ! Розраховую на благодійний внесок на рахунок лікарні ввіреної вам області,а не в приватні клініки якогось Баден-Бадена чи Карлових Вар
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717