Медицина Прикарпаття: чи будуть ставити «клізму»?

Тотальне кумівство та корупція роз’їдає галицьке суспільство. За 20 останніх років порочна система вже стала субкультурою, і ось тепер починає давати свої перші плоди. Найбільш відчутно це в системі охорони здоров’я, мабуть тому, що ця сфера найближча до рідного тіла. Наша місцева медицина роками трималася на галицьких євреях та талановитих «самородках». Однак євреї перевелися, а тутешні самовіддані «пирогови» та «амосови», (як от народний лікар Лідія Дмитрів) відходять у вічність. Натомість, їх місця впевнено займають діти скоробагатьків, високопоставлених чиновників та депутатів. Потроху вони перебрали на себе не тільки управління медичними справами та ресурсами, але й, власне, сам процес лікування.
 
З тим процесом (лікувальної справи) нещодавно стикнувся сам губернатор Прикарпаття Михайло Вишиванюк. Він мав необережність не тільки захворіти, але й звернутися до наших лікарів. З трибуни колегії Івано-Франківської ОДА він розповів про свій досвід спілкування з новітніми галицькими ескулапами. Виявляється, в Івано-Франківській обласній центральній лікарні йому не змогли поставити діагноз. Щодня його температура зростала на 0,3 градуса. І все, що наші дохтори запропонували губернатору: поставити свічку або натерти його оцтом. Довелося Вишиванюку «втікати драпака». Зміни відбулись тільки тоді, коли голова ОДА звернувся до закордонних лікарів.
 
«Якщо вже не змогли поставити діагноз губернатору, то що можна сказати про простого смертного?- голосно обурювався М.Вишиванюк перед чиновниками та журналістами.
 
Добре, що Михайло Васильович має можливість звернутися до лікарів за кордоном, зрештою, лікарів він має і в своїй сім’ї. А що ж робити простим галичанам, чи гуцулам на віддалених присілках в разі занедужання? Питання риторичне.
 
Корупція довела до того, що все працевлаштування в Галичині відбувається виключно корупційним або «кумівським» шляхом. Здається, тільки на одну спеціальність ще можна влаштуватися без хабара чи сприяння високого чиновника - рекламний агент. Навіть непрестижні в радянський час посади сьогодні вже не обходяться без хабара: хочеш нянею в дитсадочок – плати тисячу доларів, помічником муляра чи плиточника – відкат у формі кабального проценту, санітаркою – ще дорожче.
 
Відносно кваліфікації, досвіду роботи, чи будь-яких інших професійних навиків - вже не йдеться. Зрештою, ракет ми не будуємо (так само як і автомобілів, електронної техніки, чи побутових приладів), будівельні роботи високої складності у нас ведуть фахівці з-за кордону (навіть якісне укладання асфальту). Нам же залишається обслуговування на рівні облицювання, прибирання та вмикання потрібної кнопки. Не виняток в такому ланцюжку і медицина: всі медичні апарати та хороші ліки закуповуються за кордоном ( не секрет, що чиновники від медицини найбільше зацікавлені саме в таких закупках). Чого ще бракує - хіба тільки до кожного апарату виписувати німця чи японця?
 
Губернатор Прикарпаття по своєму бачить вирішення проблеми: треба замітити головного лікаря області Любомира Малофія. Зрештою кар’єра останнього карколомно склалася в процесі помаранчевих подій. З простого лікаря патологоанатома (символічно, що медицину в області доручили власне такому спеціалісту) він став спочатку головним лікарем міста Івано-Франківська, а відтак і області. Мабуть поштовх був шляхом родинної справи, оскільки пан Малофій є ріднісіньким братом екзальтованої депутатки Верховної ради пані Лілії Григорович. Зрештою, відзначився пан Малофій здається тільки одного разу, коли в 2007 році дістав по писку (в прямому розумінні цього слова) від дружини Івано-Франківського міського голови В.Анушкевичуса за свою депутатську діяльність в Івано-Франківській міській раді. До честі пана доктора – він проявив джентльменські якості і, на кілька відвертих публічних ляпасів пані Лідії Анушкевичус, не… дав здачі.
 
І ось тепер, після майже річного стажу служіння «злочинному режиму Януковича» в якості не замінимого чиновника обласної медицини, ще один ляпас з трибуни колегії ОДА від губернатора: "Є пропозиція зняти з роботи - ти ні хріна не вникав".
 
Саме такими простими хлопськими словами оцінив працю помаранчевого чиновника пана Малофія в команді біло-блакитної братії.
 
«Нашу систему охорони здоров’я треба лікувати», — заявив губернатор Михайло Вишиванюк, і тут же провів чергову нараду з керівниками області, де зазвучали пропозиції про оптимізацію медичних закладів в області, організацію поїздок прикарпатських лікарів на стажування в найкращі європейські клініки, про виробництво в області зручних лікарняних меблів. А ще чиновники запропонували повернутися до практики пільгового прийому до медуніверситету юнаків і дівчат із сільської місцевості з тим, щоби після закінчення ВНЗ вони поверталися сюди працювати, й, традиційно, вимагали закордонної апаратури: комп’ютерних томографів, ендоскопічного, бронхоскопічного, лапароскопічного обладнання, і головне – автомобілів, реанімобілів і навіть, вертоліт для центру екстреної невідкладної медичної допомоги.
 
Всі ці пропозиції актуальні, однак справа «лікування обласної медицини» скоріш за все закінчиться зміною головного лікаря області і його заступників. Схоже, наша влада в реформуванні галузі також пропонує «поставити свічку» чи трохи «натерти оцтом». А може вже треба братися за «клізму»? Високу, очисну…

 

Василь Хом’як, «ОстроВ»


28.12.2010 2102 10
Коментарі (10)

Кук 2010.12.28, 14:43
Якісь розтягнуті соплі і воплі, а не текст.
МАЙЯ 2010.12.28, 15:46
Текст класний. Цікаві факти. Цього не покажуть по ТБ-Галичина. Маладєц Хомяк-Микитин.
Я 2010.12.28, 16:33
Останній абзац - "в точку". Невже З. Митника, звільненого з міністра і не обраного головою нашої облради треба працевлаштувати на якийсь час? Видно, що комуністи вже не союзники регіоналам, вже не потрібні (а саме по їх квоті була віддана посада міністра охорони здоров*я п. Митнику). Скоро побачимо.
db oj 2010.12.28, 20:14
Ви що довбнаулись??? з міністра на головного лікарія області ніхто в житті не піде!!!
проктозан 2010.12.28, 22:50
Не треба бути закордонним лікарем аби поставити діагноз Вишиванюкові. І лікарем взагалі. А що його виснажений партією регіонів - тото його особисті проблеми.
Jozef 2010.12.29, 13:48
".... ти ні хріна не вникав".Оце якраз і є стиль Вишиванюка.Цей хамовито-компартсовковий стиль і тикання пана до хлопа.Хоча стаття,на мій погляд "в десятку". Але ж хотілось би побачити від шановного автора "кумівство" і "династії" не лише у медицині.Цим "хворіє" міліція, прокуратура.Так що, просили Вас пане Микитин-Хомяк Тато,мама і я Вас прошу.
Jozef 2011.01.05, 14:54
Ау,медіки-ескулапи.А чи ви язики в дупу засунули,скажіть людям слово. Як ото ви таткові не змогли поставити діагнози? Поясніт у чім причина? Шо сі діє?
whirlpool 2011.01.06, 08:10
Догляд за вишиванками - Звичайне прання у мильному розчині при температурі 30? С Не рекомендується тримати вологі речі спресованими, особливо після першого прання. - У центрифузі не викручувати, ретельно споліскувати. - Прасувати праскою на зворотню сторону, або між двома рушниками. - При полосканні для зміцнення кольору вишивки до води можна додати столову ложку столового оцту. - Для сушіння використовуйте вішак з плечиками, підчас просихання уникайте щоб шнурівки з горловини сорочки торкалися мокрого білого полотна сорочки , їх краще відділити звісивши на віщак. - Прасувати виріб з вишивкою рекомендується на м'якій поверхні з виворітного боку, через зволожену тканину.
Я 2011.01.18, 18:40
оце так кашу заварив Митник
дмитер 2011.01.19, 00:27
У світлі коментарів пана Михайла про подяку міліції за врятування життя Литвина і Януковича від тризубівців,точний діагноз йому мав би поставити я(інженер-механік за освітою): ПАРАНОЙЯ! Розраховую на благодійний внесок на рахунок лікарні ввіреної вам області,а не в приватні клініки якогось Баден-Бадена чи Карлових Вар
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

962
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1342
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3442
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5196
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1530
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1860

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

728

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1528

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1602
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

642
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2331 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2157
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

734
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4775
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

612
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8302
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

502
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

287
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

609
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

768 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

938