Медицина Прикарпаття: чи будуть ставити «клізму»?

Тотальне кумівство та корупція роз’їдає галицьке суспільство. За 20 останніх років порочна система вже стала субкультурою, і ось тепер починає давати свої перші плоди. Найбільш відчутно це в системі охорони здоров’я, мабуть тому, що ця сфера найближча до рідного тіла. Наша місцева медицина роками трималася на галицьких євреях та талановитих «самородках». Однак євреї перевелися, а тутешні самовіддані «пирогови» та «амосови», (як от народний лікар Лідія Дмитрів) відходять у вічність. Натомість, їх місця впевнено займають діти скоробагатьків, високопоставлених чиновників та депутатів. Потроху вони перебрали на себе не тільки управління медичними справами та ресурсами, але й, власне, сам процес лікування.
 
З тим процесом (лікувальної справи) нещодавно стикнувся сам губернатор Прикарпаття Михайло Вишиванюк. Він мав необережність не тільки захворіти, але й звернутися до наших лікарів. З трибуни колегії Івано-Франківської ОДА він розповів про свій досвід спілкування з новітніми галицькими ескулапами. Виявляється, в Івано-Франківській обласній центральній лікарні йому не змогли поставити діагноз. Щодня його температура зростала на 0,3 градуса. І все, що наші дохтори запропонували губернатору: поставити свічку або натерти його оцтом. Довелося Вишиванюку «втікати драпака». Зміни відбулись тільки тоді, коли голова ОДА звернувся до закордонних лікарів.
 
«Якщо вже не змогли поставити діагноз губернатору, то що можна сказати про простого смертного?- голосно обурювався М.Вишиванюк перед чиновниками та журналістами.
 
Добре, що Михайло Васильович має можливість звернутися до лікарів за кордоном, зрештою, лікарів він має і в своїй сім’ї. А що ж робити простим галичанам, чи гуцулам на віддалених присілках в разі занедужання? Питання риторичне.
 
Корупція довела до того, що все працевлаштування в Галичині відбувається виключно корупційним або «кумівським» шляхом. Здається, тільки на одну спеціальність ще можна влаштуватися без хабара чи сприяння високого чиновника - рекламний агент. Навіть непрестижні в радянський час посади сьогодні вже не обходяться без хабара: хочеш нянею в дитсадочок – плати тисячу доларів, помічником муляра чи плиточника – відкат у формі кабального проценту, санітаркою – ще дорожче.
 
Відносно кваліфікації, досвіду роботи, чи будь-яких інших професійних навиків - вже не йдеться. Зрештою, ракет ми не будуємо (так само як і автомобілів, електронної техніки, чи побутових приладів), будівельні роботи високої складності у нас ведуть фахівці з-за кордону (навіть якісне укладання асфальту). Нам же залишається обслуговування на рівні облицювання, прибирання та вмикання потрібної кнопки. Не виняток в такому ланцюжку і медицина: всі медичні апарати та хороші ліки закуповуються за кордоном ( не секрет, що чиновники від медицини найбільше зацікавлені саме в таких закупках). Чого ще бракує - хіба тільки до кожного апарату виписувати німця чи японця?
 
Губернатор Прикарпаття по своєму бачить вирішення проблеми: треба замітити головного лікаря області Любомира Малофія. Зрештою кар’єра останнього карколомно склалася в процесі помаранчевих подій. З простого лікаря патологоанатома (символічно, що медицину в області доручили власне такому спеціалісту) він став спочатку головним лікарем міста Івано-Франківська, а відтак і області. Мабуть поштовх був шляхом родинної справи, оскільки пан Малофій є ріднісіньким братом екзальтованої депутатки Верховної ради пані Лілії Григорович. Зрештою, відзначився пан Малофій здається тільки одного разу, коли в 2007 році дістав по писку (в прямому розумінні цього слова) від дружини Івано-Франківського міського голови В.Анушкевичуса за свою депутатську діяльність в Івано-Франківській міській раді. До честі пана доктора – він проявив джентльменські якості і, на кілька відвертих публічних ляпасів пані Лідії Анушкевичус, не… дав здачі.
 
І ось тепер, після майже річного стажу служіння «злочинному режиму Януковича» в якості не замінимого чиновника обласної медицини, ще один ляпас з трибуни колегії ОДА від губернатора: "Є пропозиція зняти з роботи - ти ні хріна не вникав".
 
Саме такими простими хлопськими словами оцінив працю помаранчевого чиновника пана Малофія в команді біло-блакитної братії.
 
«Нашу систему охорони здоров’я треба лікувати», — заявив губернатор Михайло Вишиванюк, і тут же провів чергову нараду з керівниками області, де зазвучали пропозиції про оптимізацію медичних закладів в області, організацію поїздок прикарпатських лікарів на стажування в найкращі європейські клініки, про виробництво в області зручних лікарняних меблів. А ще чиновники запропонували повернутися до практики пільгового прийому до медуніверситету юнаків і дівчат із сільської місцевості з тим, щоби після закінчення ВНЗ вони поверталися сюди працювати, й, традиційно, вимагали закордонної апаратури: комп’ютерних томографів, ендоскопічного, бронхоскопічного, лапароскопічного обладнання, і головне – автомобілів, реанімобілів і навіть, вертоліт для центру екстреної невідкладної медичної допомоги.
 
Всі ці пропозиції актуальні, однак справа «лікування обласної медицини» скоріш за все закінчиться зміною головного лікаря області і його заступників. Схоже, наша влада в реформуванні галузі також пропонує «поставити свічку» чи трохи «натерти оцтом». А може вже треба братися за «клізму»? Високу, очисну…

 

Василь Хом’як, «ОстроВ»


28.12.2010 1746 10
Коментарі (10)

Кук 2010.12.28, 14:43
Якісь розтягнуті соплі і воплі, а не текст.
МАЙЯ 2010.12.28, 15:46
Текст класний. Цікаві факти. Цього не покажуть по ТБ-Галичина. Маладєц Хомяк-Микитин.
Я 2010.12.28, 16:33
Останній абзац - "в точку". Невже З. Митника, звільненого з міністра і не обраного головою нашої облради треба працевлаштувати на якийсь час? Видно, що комуністи вже не союзники регіоналам, вже не потрібні (а саме по їх квоті була віддана посада міністра охорони здоров*я п. Митнику). Скоро побачимо.
db oj 2010.12.28, 20:14
Ви що довбнаулись??? з міністра на головного лікарія області ніхто в житті не піде!!!
проктозан 2010.12.28, 22:50
Не треба бути закордонним лікарем аби поставити діагноз Вишиванюкові. І лікарем взагалі. А що його виснажений партією регіонів - тото його особисті проблеми.
Jozef 2010.12.29, 13:48
".... ти ні хріна не вникав".Оце якраз і є стиль Вишиванюка.Цей хамовито-компартсовковий стиль і тикання пана до хлопа.Хоча стаття,на мій погляд "в десятку". Але ж хотілось би побачити від шановного автора "кумівство" і "династії" не лише у медицині.Цим "хворіє" міліція, прокуратура.Так що, просили Вас пане Микитин-Хомяк Тато,мама і я Вас прошу.
Jozef 2011.01.05, 14:54
Ау,медіки-ескулапи.А чи ви язики в дупу засунули,скажіть людям слово. Як ото ви таткові не змогли поставити діагнози? Поясніт у чім причина? Шо сі діє?
whirlpool 2011.01.06, 08:10
Догляд за вишиванками - Звичайне прання у мильному розчині при температурі 30? С Не рекомендується тримати вологі речі спресованими, особливо після першого прання. - У центрифузі не викручувати, ретельно споліскувати. - Прасувати праскою на зворотню сторону, або між двома рушниками. - При полосканні для зміцнення кольору вишивки до води можна додати столову ложку столового оцту. - Для сушіння використовуйте вішак з плечиками, підчас просихання уникайте щоб шнурівки з горловини сорочки торкалися мокрого білого полотна сорочки , їх краще відділити звісивши на віщак. - Прасувати виріб з вишивкою рекомендується на м'якій поверхні з виворітного боку, через зволожену тканину.
Я 2011.01.18, 18:40
оце так кашу заварив Митник
дмитер 2011.01.19, 00:27
У світлі коментарів пана Михайла про подяку міліції за врятування життя Литвина і Януковича від тризубівців,точний діагноз йому мав би поставити я(інженер-механік за освітою): ПАРАНОЙЯ! Розраховую на благодійний внесок на рахунок лікарні ввіреної вам області,а не в приватні клініки якогось Баден-Бадена чи Карлових Вар
26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

168
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5227 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2290 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1721
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2210
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4117

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

266

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

335

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

406

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

798
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

151
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

281
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

454
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

180
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

308 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

625
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

921
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5471
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

200
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

228
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

343
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

520