Масони в нашому місті. Розмова з представником івано-франківської ложі

Жодна організація не викликала такого інтересу громадськості та такої кількості питань до своєї діяльності, як масони. Історія масонства налічує близько трьох століть. Україна, як частина європейської цивілізації, також є полем діяльності масонів.

Приналежність до цієї таємної організації приписують Григорію Сковороді, Пилипу та Григорію Орликам, Михайлу Грушевському, Симону Петлюрі, Павлу Скоропадському та іншим видатним діячам, які мали значний вплив на українську історію.

І зараз в Україні та Івано-Франківську, зокрема, створені масонські ложі, які через свою закритість оповиті таємничістю і породжують безліч здогадок та фантазій.

Чи правлять масони світом? В якій мірі вони контролюють українську економіку та політику?

А масони не дуже поспішають розповідати про свою діяльність та ділитися планами.

Проте журналістам «Західного кур’єра», хоч і через посередників, вдалося взяти інтерв’ю у члена івано-франківської масонської ложі «Імхотеп до Полум’яної Зорі», яке пропонуємо читачам.


Чи вважаєте Ви, що засновник міста Івано-Франківська (Станиславова) Андрій Потоцький був масоном?

Засновником Івано-Франківська був краківський каштелян, хорунжий коронний Андрій Потоцький, син гетьмана великого коронного Станіслава Ревери Потоцького, якого його політичні опоненти підозрювали у симпатіях до алхіміків.

Андрій Потоцький, у свою чергу, славився освіченістю та схильністю до метафізики. Прямих документальних свідчень про те, що котрогось з родини Ревери прийняли до вільного мулярства ми не маємо, проте в той час практично вся європейська аристократія належала до вільного мулярства. Вільномулярські ложі були в ті часи одним із головних майданчиків, де й відбувалися тогочасні європейська політика, розвідка, дипломатія.

Це був час Пилипа Орлика з його Конституцією. Фактично виписаною на принципах масонерії. До слова, син Пилипа Орлика - Григорій був відомим вільним мулярем. Він належав до тогочасної європейської еліти, був вхожим до королівських дворів Європи…

Загалом сучасна західна демократична система була напрацьована і дуже багато принципів взяла саме в вільномулярських ложах. А Україна має дуже потужні європейські масонські традиції.

Щодо Андрія Потоцького, то відповідь така – хоча й документальних свідчень належності його до вільного мулярства немає, але й сумнівів в цій належності практично немає також.

Загалом, ще в дорадянські часи багато провідних діячів міста Станіславова, в тому числі й з числа української міської еліти, обгрунтовано «підозрюються» в належності до числа вільних мулярів.

Чи можуть мешканці Івано-Франківська побачити масонські символи в архітектурі міста?

Як і кожне європейське місто, котре будували архітектори, приналежні до давньої будівельної традиції, Івано-Франківськ має не лише символіку в архітектурних ордерах, але й будівлі, споруджені за масонськими принципами та канонами.

Це стосується, наприклад, дорадянських кам’яниць, що мають три поверхи, які відповідають трьом рівням посвяти. Перший поверх в таких кам’яницях облицьований рустом – «диким» необробленим каменем, що символізує переважно профанічне, неопрацьоване.

Другий поверх має в собі геометричні елементи, трикутні карнизи над вікнами, що символізує матерію увінчану духом, та інше – це вже рівень посвячених учнів, що просунулися в «обробці» свого світогляду.

А в облицюванні та прикрасах третього поверху, карнизів, розквітає розвинута досконала Геометрія – набуток досвідченого майстра-масона.

Є й прямі символи в міській архітектурі, які були запозичені в масонській символіці – це і стилізовані зображення «всевидячого ока», це і дві колони при вході до будинку, і багато інших символічних речей.

Яким Ви бачите Івано-Франківськ в майбутньому?

Це питання не є предметом вільного мулярства. Жодного якогось спільного бачення, оформленого як колективний проектний документ, що стосується політики чи стратегій розвитку міст чи держав, масонерія не має.

В ложах взагалі заборонені теми, які потенційно можуть роз’єднувати братів. Однозначно заборонені теми політики та міжконфесійні чи релігійні суперечки. Та й будь-яка тема, яка приводить до гарячих дискусій вже в зародку автоматично припиняється на засіданнях Достойним майстром ложі.

За межами ложі брати можуть належати до різних релігій, до опонуючих політичних організацій, можуть мати свої стратегії та бачення розвитку міста чи держави, але то лише їх особисті погляди і переконання.

В щоденному житті брати можуть бути політичними опонентами, вести гарячі публічні чи світоглядні дискусії, а в ложі – вони брати, які люблять і поважають один одного. Ложа – це, за визначенням, місце, де панує гармонія.

Загалом масони толерують толерантість (перепрошую за тавтологію) до альтернативних поглядів. Тому Івано-Франківськ ми бачимо вільним містом, в якому всі люди живуть в мирі та злагоді, містом, яке відкрите для інвестицій та конкуренції ідей, для людей різних переконань та світоглядів, які доповнюють одне інше.

Чи багато масонів в Івано-Франківську?

Вільне мулярство, як організація не-проектного типу, ніколи не ставить собі за завдання якесь «масове членство», не має програм залучення нових братів. Ми нікуди не поспішаємо, адже попереду – вічність…

 Але, можна сказати, з огляду на те, що Івано-Франківськ є невеликим обласним центром, відносна присутність масонів в ньому, як для України, є значною.

Якими проектами, справами масони прислужилися місту?

Хочу зауважити, що жодні громадські, благодійні, мистецькі чи якісь інші проекти і програми не є предметом для ложі в цілому.

Але кожен з братів особисто, чи й групами можуть такі проекти реалізовувати.

Є вже десятки знакових проектів та громадських ініціатив, які були здійснені франківськими масонами, проте називати їх конкретно я не буду, бо кожний з таких проектів чітко асоціюється з публічними персонами.

На жаль, деякі представники пересічного, місцями архаїчного середовища, що живе інколи міфами та плітками, ще не готово сприйняти приналежність людини до масонських кіл з розумінням та доречною повагою, як це є в найрозвиненіших країнах.

Масонство загалом не є таємною організацію, але є закритою. Саме задля збереження миру і гармонії.

Кого приймаєте у своє середовище, як підбираєте кандидатів?

З давніх часів до масонських лож приймали  чоловіків, що відповідали формулі «вільний і доброї слави». Це означає, що масонство вітає людей, які є незалежними та не заплямували себе ані корупцією, ані приналежністю до кримінального середовища, ані висловлюванням поглядів, що йдуть в розріз з гуманістичними та просвітницькими традиціями.

А ще для вступу до лав вільних мулярів необхідно вірити в Єдиного Бога.

Ложа приймає рішення про прийняття чи не прийняття до своїх лав того, хто звертаєтся, виходячи як з колективної суб’єктивної оцінки корисності участі у вільному мулярстві саме для цього конкретного пошуковувача, так і оцінки корисності кандидата для ложі зокрема та вільного мулярства в цілому.

Хто Ви є за віросповіданням?

Я християнин. Але в нашій ложі є і брати інших віросповідань. Навіть, можу сказати, – багатьох віросповідань.

Чи мають івано-франківські масони хоч якесь відношення до Більдербергського клубу і чи підтримуєте Ви його плани щодо врегулювання чисельності населення планети?

Ніякого відношення до згаданого клубу ми не маємо, про згадані Вами плани нам не відомо. Загалом, на мою думку, це вигадки «жовтої преси». Також ми категорично проти будь-яких експериментів та планів в стилі «євгеніки» - штучного регулювання демографічних процесів.

Масони вважають такі теорії та практики тоталітарними, нацистськими та борються проти людей, що проповідують необхідність корекції процесів народження. Все це просто не вписуєтся в масонський принцип «вільності, свободи, рівності». Будь-яке нав’язування людині таких тоталітарних практик просто не може ужитися з принципами вільного мулярства.

Загалом на світі існують тисячі організацій, які через нерозуміння, дехто називає «масонськими». Але це не так. Більдерберзький клуб – це політична чи стратегічна організація політиків, науковців. Учасниками засідань клубу можуть бути і окремі масони. Проте, як я говорив вище, масонство загалом не займається ні політикою, ні політичними дослідженнями, не складає якихось стратегій.

Масони мають стосунок до багатьох організацій, але лише як окремі персоналії. Наприклад, всім відомий «Пласт» створений масоном Байден-Пауелом на світлих засадах вільного мулярства. Навіть багато ритуальних речей та принципів запозичені в «Пласті» саме з вільного мулярства.

Але масонство – це організація значно вищого плану, ніж якісь окремі проекти чи організації з вузьким колом інтересів і завдань.

Що це за така «єгипетська» назва франківської Ложі – «Імхотеп до Полум’яної Зорі»?

Масонські Ложі часто називають на честь тих історичних постатей, які були масонами, або ж вважаються предтечами та засновниками символічного вільного малярства. Єгипетський архітектор Імхотеп (прототип давньогрецького Гермеса), що жив за часів Давнього Царства п’ять тисяч років тому, спроектував найдавнішу в історії людства велику кам’яну споруду – східчасту піраміду фараона Джосера.

Він також дав розвиток прадавньому ордену жерців-будівничих, духовними спадкоємцями яких є сучасні масони.

Кожна ложа обирає собі назву. Франківські брати обрали таку. В Україні є інші ложі, інші назви – «Каменяр» і «Світло» у Львові, «Три колони» та «Григорій Сковорода» в Києві, «Паломники до країни Сходу» в Запоріжжі, «Золота Акація» в Одесі, «Юрій Котермак» в Дрогобичі та інші.

Яким Ви бачите майбутнє планети?

Це дуже широке питання. В масонський традиції йдеться про те, що ми будуємо всесвітній Храм свободи, рівності та братерства. Масони також з давніх часів борються за втілення в життя тих миротворчих ідей, котрі були найчіткіше сформульовані, наприклад і зокрема, у 1797 році в трактаті філософа Імануїла Канта «Про Вічний мир». Ми за світ без війн, без насилля над людиною, без голоду, неграмотності та бідності.

Масони в світі проводять широку особисту роботу з благодійності, допомагають в розбудові лікарень, притулків для безхатченків та сиротинців. Хоча, ще раз зауважу, що такі проекти – особистий потяг і особистий вибір окремих братів. Всесвітнє вільне мулярство не є ні політичною, ні громадською, ні благодійною, ні науковою, чи будь-якою іншою «вузькою» організацією. Масонство працює на вищих майданчиках. Предметами масонства є людська мораль, віра, закони світобудови, персональне самовдосконалення кожного брата та проекція світлих принципів вільного мулярства на людське суспільство.

Щодо майбутнього… Майбутній світ має обертатися навколо потреб і прав людей, але при тому ми маємо пам’ятати звідки ми і куди йдемо. Ми є нащадками великої європейської культури, корені якої, через Рим і Грецію, сягають Близького Сходу, Єгипту та Індії.

Масони є хранителями і дослідниками  цієї традиції. А попереду в нас ще багато роботи.

Яке послання хотіли би донести до франківців?

Франківськ – прекрасне місто. Молоде, прогресивне, з величезним потенціалом.

Андрій Потоцький та його наступники планували його як «місто Сонця», місто спрямоване в майбутнє. Сама архітектура, планування вулиць, планування фортеці базуються на масонській символіці.

В літературі є згадки про те, що Станіславів був з першопочатків збудований в плані Дерева Життя, аналогічно до тогочасного планування масоном сером Крістофером Реном Лондона після великої пожежі, Парижа, Вашингтона… Франківськ якраз тоді, в часи свого заснування, пішов за тогочасною «модою», і отримав ту ауру, той дух, символізм, який вирізняє його від багатьох інших українських міст.

Тому в мене є віра, що всі ці обставини готують містові прекрасну долю міста нової якості життя для його мешканців.

Загалом, ми б хотіли, щоби мешканці Івано-Франківська відчули себе не провінціалами, не цивілізаційними сиротами на узбіччі глобальних зрушень, а людьми, глибоко інтегрованими в процеси світового розвитку, європейцями у найширшому  розумінні цього слова. Щоби вони були людьми вільними і доброї слави. Вільні мулярі в цьому допоможуть.


Розмовляла Наталія Храбатин

Західний курєр


16.05.2019 Наталія Храбатин 22613 3
Коментарі (3)

Ярослав 2019.08.04, 22:38

Вякісь мірі я починаю поважати  масонів , хотя я про них знаю мало . Бо про них говорили , що то є дявольська організація і вони проти Бога Всемогутнього , а оказується що ні . Проти них боролася Католицька церква . Так що вони себе приставляють , більш конкретно і яка в них ціль у майбутньому ?

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

938
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2740
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

948
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1015
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1015 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3039 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

862

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

752

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1072
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

106
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2304
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1130
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

430
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15047
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7359
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

797
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

357
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

270
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

360
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

635
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1092