Марія Карач: Місцеві виробники могли б цілком і повністю забезпечувати місто

 

/data/blog/69646/190780f2fcbc91ee9d993f4d01766af0.jpg

 

Чи може Івано-Франківськ обійтися без привізного продовольства?

 


Може, чому б і ні, впевнені і місцеві виробники, і влада. У разі якого-небудь «пожежного випадку», залишившись без привізних товарів, які становлять нині більшість асортименту великих супермаркетів,  242 тисячі 810 франківців  все одно будуть нагодовані  та забезпечені брусочком мила, пише Фіртка з посилання на ЗК.

 

Франківський крам цілком успішно зможе замінити свої завізні аналоги. Підтвердження цього – мобілізаційний план міста, розроблений спеціально на випадок НС, що у розрахунках спирається виключно на локальні потуги. Тобто місцевих підприємств-виробників та продовольчі резерви.

 

Мобілізаційний план Івано-Франківська – грубезна, сантиметрів десять, папка з незліченною кількістю підшитих документів різного формату.

 

«Тут у нас усе розписано на випадок особливого періоду – хто, що, як і скільки», – розповідає її головний укладальник,  начальник відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи МВК Богдан Маланюк. Щоправда, журналістові у теку зазирнути чиновник не дозволяє – майже вся інформація лише для службового користування.

 

Такі ж розроблені плани на випадок надзвичайної ситуації є для кожного окремого міста України. Час від часу до них тільки вносять корективи, зважаючи на те, що деякі підприємства стають приватними, інші банкрутують.

 

«Зараз ми розіслали запити в усі підприємства, установи та організації щодо того, чи здатні вони будуть забезпечити покладені на них мобілізаційні плани, будемо коректувати», – каже Богдан Маланюк.

 

Денна норма продуктів харчування для дорослої людини, за якою розрахований мобілізаційний план, включає в себе, приміром, порцію чорного хліба 150 г,  пшеничного – 200 г, м’яса 150 г, риби 100 г, картоплі та овочів по 400 г, фруктів 100 г, 1 яйце, склянку молока, дві порції чаю та одну кави і т.д. (ці норми, між іншим, взято ще з додатку до наказу Міністерства охорони здоров’я СРСР від 1985 р., де цей набір продуктів визначено як середньодобовий для одного хворого в лікувально-профілактичних закладах).

 

Усі ці потреби для франківців на сто відсотків здатні забезпечити місцеві виробники. Які саме підприємства, чого і скільки можуть постачати конкретно – теж інформація під грифом «ДСК», каже Богдан Маланюк.

 

Звичайно, не треба мати логічне мислення як у Шерлока Холмса, щоб здогадатися: «молочкою» мешканців забезпечуватиме єдиний у місті молокозавод,  м’ясною продукцією – м’ясокомбінат та птахофабрика, хлібом – хлібокомбінат.

 

Однак, окрім великих підприємств, до виконання мобілізаційних замовлень можуть бути  підключені деякі приватні підприємці, гуртові бази.

 

За неофіційною інформацією власних джерел «ЗК», у цьому переліку ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», ТОВ «Залізнична пекарня», «Юко С», «Прикарпатський торговий дім», ПП Кукурудз, ПП Долішна, ПП Кубішин.

 

З усіма заключено спеціальні договори на поставку в особливий період, підписані бізнесменами та міським головою.

 

«Всього в особливий період в Івано-Франківську буде задіяно 265 «точок», які будуть забезпечувати городян різними групами товарів, – продовжує Богдан Маланюк. – 71 продовольчий магазин, 46 непродовольчих та 148 ресторанів і кафе. Плюс продукція, яка постачається у місто безпосередньо жителями ближніх сіл».

 

Минулі ті часи, коли в івано-франківських бомбосховищах зберігалися недоторканні запаси різноманітних закруток, консерв та іншого провіанту. Зараз усі резерви зберігаються або на самих підприємствах, або на базах, що зобов’язуються це робити.

 

«Для нас, виробників, головне питання – це сировина, – переконує керівник ТОВ «Залізнична пекарня» Марія Карач. – Свого борошна в Івано-Франківську немає. Переробне підприємство у Хриплині є, але воно немає що молоти. Всі закупівлі для місцевих виробників зараз повністю  ідуть через Київ, через аграрну біржу. Є можливість закупівлі борошна у Коломиї, але ціна майже вдвічі вища».

 

В особливий період на підприємствах може відбутися перепрофілювання на соціальні товари та сорти, організована робота в додаткові зміни відповідно до потрібного замовлення. Приміром, місцевий хімзавод ТДВ «Полімер», у разі потреби, може виготовляти мило.

 

«Місцеві виробники могли б цілком і повністю забезпечувати місто, – впевнена Марія Карач. – Але проблема в тому, і вона не нова, що більшістю торгових мереж Франківська керують не франківці, а люди із Києва, Львова, Луцька і т.д. Кожен веде свою політику, вибирає, з ким співпрацювати. Часто вони просто не пускають нашого виробника у свої магазини чи вимагають додаткових бонусів і т.д».


15.02.2015 585 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

743
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

385
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14125 14
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1618
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

905
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6234

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

674

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1500

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1307

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1192
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

552
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

690
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1614
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

631
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

921
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5961
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13797
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

293
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

588
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

521
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

835 2