Марія Карач: Місцеві виробники могли б цілком і повністю забезпечувати місто

 

/data/blog/69646/190780f2fcbc91ee9d993f4d01766af0.jpg

 

Чи може Івано-Франківськ обійтися без привізного продовольства?

 


Може, чому б і ні, впевнені і місцеві виробники, і влада. У разі якого-небудь «пожежного випадку», залишившись без привізних товарів, які становлять нині більшість асортименту великих супермаркетів,  242 тисячі 810 франківців  все одно будуть нагодовані  та забезпечені брусочком мила, пише Фіртка з посилання на ЗК.

 

Франківський крам цілком успішно зможе замінити свої завізні аналоги. Підтвердження цього – мобілізаційний план міста, розроблений спеціально на випадок НС, що у розрахунках спирається виключно на локальні потуги. Тобто місцевих підприємств-виробників та продовольчі резерви.

 

Мобілізаційний план Івано-Франківська – грубезна, сантиметрів десять, папка з незліченною кількістю підшитих документів різного формату.

 

«Тут у нас усе розписано на випадок особливого періоду – хто, що, як і скільки», – розповідає її головний укладальник,  начальник відділу з питань діяльності правоохоронних органів, оборонної та мобілізаційної роботи МВК Богдан Маланюк. Щоправда, журналістові у теку зазирнути чиновник не дозволяє – майже вся інформація лише для службового користування.

 

Такі ж розроблені плани на випадок надзвичайної ситуації є для кожного окремого міста України. Час від часу до них тільки вносять корективи, зважаючи на те, що деякі підприємства стають приватними, інші банкрутують.

 

«Зараз ми розіслали запити в усі підприємства, установи та організації щодо того, чи здатні вони будуть забезпечити покладені на них мобілізаційні плани, будемо коректувати», – каже Богдан Маланюк.

 

Денна норма продуктів харчування для дорослої людини, за якою розрахований мобілізаційний план, включає в себе, приміром, порцію чорного хліба 150 г,  пшеничного – 200 г, м’яса 150 г, риби 100 г, картоплі та овочів по 400 г, фруктів 100 г, 1 яйце, склянку молока, дві порції чаю та одну кави і т.д. (ці норми, між іншим, взято ще з додатку до наказу Міністерства охорони здоров’я СРСР від 1985 р., де цей набір продуктів визначено як середньодобовий для одного хворого в лікувально-профілактичних закладах).

 

Усі ці потреби для франківців на сто відсотків здатні забезпечити місцеві виробники. Які саме підприємства, чого і скільки можуть постачати конкретно – теж інформація під грифом «ДСК», каже Богдан Маланюк.

 

Звичайно, не треба мати логічне мислення як у Шерлока Холмса, щоб здогадатися: «молочкою» мешканців забезпечуватиме єдиний у місті молокозавод,  м’ясною продукцією – м’ясокомбінат та птахофабрика, хлібом – хлібокомбінат.

 

Однак, окрім великих підприємств, до виконання мобілізаційних замовлень можуть бути  підключені деякі приватні підприємці, гуртові бази.

 

За неофіційною інформацією власних джерел «ЗК», у цьому переліку ПАТ «Івано-Франківська харчосмакова фабрика», ТОВ «Залізнична пекарня», «Юко С», «Прикарпатський торговий дім», ПП Кукурудз, ПП Долішна, ПП Кубішин.

 

З усіма заключено спеціальні договори на поставку в особливий період, підписані бізнесменами та міським головою.

 

«Всього в особливий період в Івано-Франківську буде задіяно 265 «точок», які будуть забезпечувати городян різними групами товарів, – продовжує Богдан Маланюк. – 71 продовольчий магазин, 46 непродовольчих та 148 ресторанів і кафе. Плюс продукція, яка постачається у місто безпосередньо жителями ближніх сіл».

 

Минулі ті часи, коли в івано-франківських бомбосховищах зберігалися недоторканні запаси різноманітних закруток, консерв та іншого провіанту. Зараз усі резерви зберігаються або на самих підприємствах, або на базах, що зобов’язуються це робити.

 

«Для нас, виробників, головне питання – це сировина, – переконує керівник ТОВ «Залізнична пекарня» Марія Карач. – Свого борошна в Івано-Франківську немає. Переробне підприємство у Хриплині є, але воно немає що молоти. Всі закупівлі для місцевих виробників зараз повністю  ідуть через Київ, через аграрну біржу. Є можливість закупівлі борошна у Коломиї, але ціна майже вдвічі вища».

 

В особливий період на підприємствах може відбутися перепрофілювання на соціальні товари та сорти, організована робота в додаткові зміни відповідно до потрібного замовлення. Приміром, місцевий хімзавод ТДВ «Полімер», у разі потреби, може виготовляти мило.

 

«Місцеві виробники могли б цілком і повністю забезпечувати місто, – впевнена Марія Карач. – Але проблема в тому, і вона не нова, що більшістю торгових мереж Франківська керують не франківці, а люди із Києва, Львова, Луцька і т.д. Кожен веде свою політику, вибирає, з ким співпрацювати. Часто вони просто не пускають нашого виробника у свої магазини чи вимагають додаткових бонусів і т.д».


15.02.2015 600 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1651
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3107
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1109
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1136
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1167 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3417 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

200

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

893

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

292
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2459
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1278
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15159
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7461
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

296
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

331
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

367
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

357
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

448