Марія Бойко про нову посаду, електронні черги, стан медицини та реформу Міністерства

 

 

Цього року при Івано-Франківській міській раді створили спеціалізоване управління охорони здоров’я. До цього управлінські функції в медичній галузі міста виконувала центральна лікарня. Що тепер зміниться і яких реформ чекати – про це поспілкувались з керівником новоствореного управління Марією Бойко.

 

- Раніше міська рада функціонувала без профільного медичного управління. Що змінилося в медицині міста після його появи?

 

Справді, медична управа в нашому місті функціонувала до 1998 року, після чого її функції та завдання були передані міській лікарні, яка стала називатися центральна міська клінічна лікарня. Проте склалась, певною мірою, парадоксальна ситуація, коли один із закладів Івано-Франківська керував іншими закладами охорони здоров’я міста. Тобто рівноправність відносин була порушена.

Мушу сказати, що станом на сьогодні в кожній області, місті чи районі України є управління охорони здоров’я, які визначають основні напрями розвитку лікарень і поліклінік та й медичної галузі в цілому, вирішують забезпечення потреб лікарень в медичному обладнанні, в розвитку медичних технологій. В такий спосіб управління забезпечує рівноправні  і  рівноцінні умови розвитку кожної із медичних установ.

 

- У якому стані медицина міста зараз?

Насправді медицина міста Івано-Франківська сьогодні достойно представлена різнопрофільними закладами. В місті працює 5 дорослих поліклінік, де надаються і діагностичні, і лікувальні, і профілактичні послуги. Маємо дитячу і дорослу стоматологічні поліклініки. Для дітей медична допомога надається з дитячого відділення міського пологового будинку, міською дитячою лікарнею та дитячою поліклінікою, де консультують і лікують досвідчені вузькопрофільні спеціалісти, та 8-ми її філіалами, де переважно лікарі-педіатри забезпечують динамічне спостереження за станом здоров’я наших малюків.

В міській лікарні № 1 надається кваліфікована хірургічна і травматологічна допомога, лікуються терапевтичні та неврологічні хворі. Жінки можуть отримати консультацію та лікування в трьох жіночих консультаціях, міському пологовому будинку. В центральній міській клінічній лікарні надається  різнопланова медична допомога: кардіологічна, неврологічна, терапевтична, діють центри мікрохірургії ока, ЛОР-органів, розвинута хірургічна та урологічна допомога.

На цей час розвивається швидкими темпами відділення екстреної допомоги. Зовсім нещодавно особливого розвитку набула кардіохірургічна допомога - мешканці міста і області мають можливість не лише отримати швидку і кваліфіковану допомогу при інфарктах міокарда, інших захворюваннях, які потребують стентування, кардіостимуляції, тощо. А цього року, спільно з фахівцями інституту серцево-судинної хірургії, в області вже виконано близько десятка операцій на відкритому серці. В цілому, якщо порівнювати медицину міста,  то змушена визнати: за останні 10 років вона постійно рухається вперед, впроваджуються нові перспективні технології, новітнє обладнання, багато лікарі проходять навчання за кордоном, отримують кілька суміжних спеціальностей.

 

- Ми очікуємо найбільш серйозні медичні реформи в Україні з часів незалежності. Чи справді потребує галузь таких рішучих втручань?

Медицина держави є заручником старої та неефективної  системи управління - тоді, коли усе фінансування, виділене державою на медичну допомогу, насправді йде на утримання приміщення лікарні чи поліклініки, оплату за енергоносії, виплату заробітної плати працівникам. Ці витрати складають практично 85-90% державних коштів. Решта 10-15% використовуються на безпосереднє надання медичної допомоги – тобто вартість забезпечення медикаментами хворої людини в лікарні може складати лише 5-15 гривень, харчуванням - приблизно 6-18 гривень! Таку систему не цікавить пацієнт, його здоров’я, результат і спосіб лікування, тривалість життя людини, вкінці-кінців.

Медицина України сьогодні загнана в глухий кут, вихід з якого один - радикальна зміна системи фінансування медичної послуги, де в центрі надання медичної допомоги стане здорова чи хвора людина, тобто пацієнт! Це має бути дуже складна і дуже важлива реформа, де відповідальність за здоров’я буде нести сама людина, а відповідальність за якісне лікування - лікар. Ось уже з десяток років ми чуємо про сімейного лікаря. І усі ніби ми "за" сімейну медицину, але й усі боїмося, як вона буде працювати, коли, як? Саме цей рік міністерство охорони здоров’я визначило роком первинної медичної допомоги або роком сімейної медицини. Планується, що уже з липня 2017 року державні гроші будуть йти не на утримання вікон-дверей-обладнання-персоналу, а на профілактику чи лікування пацієнта, який уклав угоду із своїм сімейним лікарем чи лікарем-терапевтом поліклініки, проведення найбільш необхідних лабораторних досліджень, діагностичних процедур.

З другого боку, мусимо визнати, що медицина в Україні вже щонайменше 30-40 років не є безкоштовною. Безкоштовною вона не є в жодній країні світу! Медицина - це найскладніша галузь народного господарства, адже це і наука, і освіта, і фінанси, і будівництво, і енергетика, і харчування, і медичні технології, і телекомунікації. Все це неможливе без вкладання коштів, адже найдорожчим для медицини є здоров’я людини. Як можна говорити про здорового українця, вкладаючи лише 10-15 гривень в профілактику захворювань та лікування різних хвороб?!

Тому сьогодні міністерство чітко повинно визначити кількість медичних послуг, які будуть безкоштовними для усіх громадян, і чітко визначити медичні послуги, які потребуватимуть певної доплати при лікуванні чи обстеженні. Так чинять в усьому світі, й українці також мають визнати, що без часткової оплати окремих медичних послуг, наша медицина не має шансів на розвиток.

 

- Вже зовсім скоро у місті повинна стартувати "електронна реєстратура" у лікувальних закладах. Розкажіть про це детальніше, коли франківці нарешті зможуть потрапити до лікаря не вистоюючи довгу чергу у коридорі?

Справді, є такий задум: Івано-Франківської міською радою підписано меморандум про співпрацю в галузі впровадження ІТ-розробок в наших медичних закладах. Наприклад, немає жодного іванофранківця, який би не стояв-сидів у чергах в наших поліклініках - довго, нудно і нетерпляче. Кожен пацієнт повинен отримати від лікаря і увагу, і спілкування, і рецепт, і пораду. А держава на це виділила лише 10-12 хвилин!

З розвитком ІТ-технологій ми розуміємо, що час - найцінніше, що має людина. А скільки ми його гаємо вистоюючи чергу. Ми ганимо державну поліклініку, де втрачаємо свій час, і хвалимо приватну, де прийом лікаря відбувається чітко за графіком. Тому чи не доцільніше було б записатися на прийом до лікаря, кому в який спосіб зручно - по телефону, через термінал в поліклініці, через смартфон, через веб-сайт? Прийти на вказану годину або перенести візит до лікаря на зручний час. Не стояти в черзі, а отримати чітку і якісну консультацію, і рекомендації для діагностики чи лікування. Окрім того, буде можливість обрати - так, саме обрати - свого сімейного лікаря або того фахівця, якого рекомендував сімейний лікар, і записатися на прийом до такого спеціаліста. Тут є також ще один важливий момент: пацієнт буде обирати хорошого лікаря, а лікарі будуть намагатися не просто відпрацювати свій час, а стати хорошим спеціалістом, щоб мати добру медичну практику. Нові сучасні технології дають також можливість аналізувати динаміку лабораторних показників, своєчасно за допомогою смс чи повідомленням на електронну пошту, нагадати час і дату наступного візиту до лікаря і - що важливо - створити особисту електронну картку пацієнта, так як в усіх європейських країнах.

Цей проект має стартувати, насамперед, в усіх поліклініках – уже з липня цього року. А з наступного року, можливо, у стаціонарах, на базі платформи E-health, розробленої міністерством охорони здоров’я.

 

- Які плани, що зміниться в медицині міста найближчим часом?

Про плани коротко: "електронна реєстратура", "електронна картка", створення госпітальної ради Івано-Франківського госпітального округу для визначення стратегії і напрямів розвитку, модернізація закладів і обладнання, адже не лише медична допомога має бути якісною, а й умови її надання мають бути комфортними для пацієнта. В особливому ракурсі міської влади, міського голови Руслана Марцінківа, управління охорони здоров’я - дитинство і надання пологової допомоги. Найближчим часом очікуємо реконструкцію і капітальні ремонти дитячої лікарні та дитячої поліклініки, створення нової і сучасної ефективної лабораторії в міському клінічному пологовому будинку, встановлення нового мамографа у міській поліклініці № 5 міста, розвиток кардіохірургічної допомоги, в тому числі й за рахунок державних гарантій.

 

- Чи готове місто до медичної реформи міністерства?

Думаю, всі втомились від слів і відсутності конкретної справи. Усі іванофранківці, молоді і старшого віку, міська влада й управління, лікарі та медсестри розуміють, що зміни невідворотні. Так, вони будуть складними, нелегкими. Медична допомога буде надаватися на абсолютно інших умовах, ніж тепер. Сімейний лікар стане центром надання медичної допомоги, він буде і спостерігати, і лікувати, і направляти в інші заклади. І це безкоштовно! Повинні змінитися "правила гри" - плата за лабораторне та діагностичне обстеження, додаткову консультацію повинні мати конкретну ціну й оплачуватися закладу за певними рахунками, а не бути "подякою" лікареві.

Але саме такі зміни змусять кожного українця, кожного франківця замислитись, що нічого важливішого за здоров’я немає, що здоров’я – це відповідальність пацієнта на 85% і лікаря лише на 15%, що стосунки лікар-пацієнт мають бути прозорими, чесними і гідними для обох.


22.06.2017 2619 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

640
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1173
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2500
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1350
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1997 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2921

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

684

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

755

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1658

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1642
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

340
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

455
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18363
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7478
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3655
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1041
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10777
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

290
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

286
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

477
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

448
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

680