В умовах війни в багатьох українців загострилось прагнення дослідити власну ідентичність, що пробудило цікавість до української історії та літератури. Різноманітні youtube-канали, лекторії й книжкові клуби жваво відгукнулись на цей запит.
Авторки подкасту «ПереФарбований лис» освітянка Валентина Мержиєвська і психологиня Марія Діденко також вже кілька років перечитують твори українських класиків, досліджуючи світогляд і поведінкові моделі українців, описані в літературних творах.
Про це Фіртці повідомила комунікаційна менеджерка освітнього літературного проєкту "ПереФарбований Лис".
А нещодавно винайшли новий формат взаємодії з творами. Дівчата пропонують не лише обговорювати прочитане, а переграти сюжети української класики. Ігрова студія має більш динамічний формат, який, до того ж дозволяє долучити навіть тих, хто ще не встиг прочитати самого літературного твору.
І подкаст, і ігрова студія спрямовані на те, щоб:
• розвіювати стереотипи щодо української літератури, які склались в часи її вивчення в школі;
• надихати перечитувати українську класику в дорослому віці;
• надавати вчителям інструменти для обговорення складних творів, враховуючи психологічні та емоційні потреби учнів;
• пробуджувати інтерес до авторів літературних творів, а також до історичного контексту їх написання;
• виявляти в літературних творах зразки поведінки, властиві українцям, усвідомлювати їх і вирішувати, що з цього варто передавати наступним поколінням, а від чого варто відмовитися;
• досліджувати наявні світоглядні установки, як-то прагнення свободи чи ставлення до освіти тощо. Виявляти теми, над якими варто поміркувати, щоб сформувати власний світогляд.
Наразі авторки розробили чотири навкололітературні гри з різними механіками та провели кілька пробних ігор у Києві. І вже восени, за сприяння Українського інституту книги, вирушають з мандрівною студією по семи містах України — поділитися цією знахідкою.
Наразі розроблені такі види ігор:
• рольова гра за «Кайдашевою сім’єю» Івана Нечуя-Левицького;
• гра-медитація на тему вигорання і відновлення за «Intermezzo» Михайла Коцюбинського;
• гра типу «Мафія» за романом Панаса Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»;
• буріме за віршами українських поетів.
Проєкт має просвітницький характер. Участь в іграх безплатна, але з обов’язковою реєстрацією.
Стежити за розкладом ігор можна в соцмережах подкасту: в instagram та facebook.
Найближчого вікенду ігри відбудуться в Івано-Франківську:
У суботу, 18.11, о 12:00 в альтернативній школі Kaizen, вул. Січових Стрільців, 27А. Деталі за посиланням.
У неділю, 19.11, о 12:00 у просторі "Між Іншим", вул. Довга, 20. Деталі за посиланням.
Орієнтовна тривалість: 1,5 години.
Вартість: безплатно, але потрібно зареєструватись.
Про проєкт:
Подкаст «ПереФарбований лис» виходить в ефір з квітня 2021 року і вже налічує майже 100 випусків, з них понад 60 — основних, з обговоренням літературних творів, і понад 30 — бонусних випусків з цікавими гостями. Слухати подкаст можна на різноманітних подкастах платформах.
У 2023 році «ПереФарбований лис» виграв у конкурсі культурно-мистецьких проєктів від Українського інституту книги, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання, у категорії «Створення тренду читання як дозвілля, читання для навчання», згідно з яким і реалізує мандрівну студію навкололітературних ігор.
Валентина Мержиєвська — освітянка, з 2011 року є співзасновницею та очільницею альтернативної школи БеркоШко, а з 2022 також ГО «Валентність Переосмислення», яка створює різноманітні освітні проєкти з розвитку культури пам’яті. Зокрема: меморіал русифікації Лінгвоцид, матеріали до пам’ятних дат MemoryCraft, математично-історичний календар Календатика.
Марія Діденко — психологиня, фасилітаторка. У 2018-2022 роках вела групу соціалізації для підлітків, які перемогли рак, від фонду Tabletochki. Проводила численні освітні табори комунікативні клуби для дітей та підлітків, лекції з комунікації для вчителів та дорослих, комунікативний клуб для підлітків. З 2021 року працює в Українсько-данському молодіжному домі, курує проєкт тренінгів-інтенсивів з діалогу та фасилітації "Школа Діалогу".
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
"Івано-Франківськ — місто можливостей": в Університеті Короля Данила відбудеться бізнес-форум