Маловідомі замки Прикарпаття

Зазвичай, Івано-Франківщина асоціюється у всіх з Карпатами та гірським відпочинком. Однак, тут є багато й інших цікавинок, зокрема, замків.

Колись замки були і в Коломиї, і в Отинії, і в Снятині, і в Тлумачі, однак про них залишились хіба що згадки у Вікіпедії. З 20 прикарпатських замків і палацових комплексів лише в деяких збереглося щось більше, ніж самі лише фундаменти. Наразі чотири замки Галицький, Пнівський, Раковецький та Чернелицький внесені до Державного реєстру пам’яток архітектури національного значення.

Ще від частини замків здебільшого залишились тільки руїни, однак там і досі є на що подивитись.

Пнівський замок

У 16 столітті біля підніжжя Старгори під час занепаду Галицько-Волинського князівства з`явився Пнівський замок. Його побудували польські феодали угорського походження – Куропатвами. Замок виконував одночасно кілька важливих функцій. Оскільки його зводили в основному руками підневільних селян старовинного села Пнів, то звідти і пішла його назва.

У 19 столітті, після серії руйнувань, замок втратив своє первинне значення. Місцеві жителі стали розтягувати стіни замку на будматеріали. До сьогоднішніх днів добре збереглася лише північна стіна замку та декілька веж. Загалом замок був у формі п’ятикутника, а товщина зовнішніх стін сягала до 1,8 метра.

Основною легендою, яка пов’язана з замком, є наявність величезної мережі підземних ходів. За одними даними, вони пов’язували замок з іншими вежами, розташованими далі в селищі. За іншими – ходи вели аж до Манявського скиту, що знаходиться більш ніж в 30 км. І хоча ці відомості не підтверджені, але те, що під замком є підземелля – це точно.

Де знаходиться: село Пнів, Надвірнянського району

Результат пошуку зображень за запитом

Надвірнянський замок

Від Надвірнянського замку залишились тільки руїни, збереглись тільки фрагменти вежі у північно-східній частині замку. Вони розташовані в міському парку.

На момент першої згадки про Надвірну у 1589 році замок вже існував. Припускають, що його збудував хтось із роду Потоцьких у першій половині 16 століття. За іншою версією, фортифікації у межах сучасної Надвірни існували ще у 13 – 14 століттях.

Існує думка, що після того, як в кінці XVI століття замок був зруйнований татарами, нові власники з роду Куропатвів перенесли свою резиденцію в Пнів.

Де знаходиться: місто Надвірна, парк Івана Франка

Результат пошуку зображень за запитом

Галицький замок

Галицький або Старостинський замок розташований на високому пагорбі Галич гори на правому березі річки Дністер.

Галицький замок споруджено в середині XIV століття. Однак його попередника вперше згадують у 1114 році, як укріплену цитадель. Археологи вважають, що спочатку це була дерев'яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів.

Одні історичні джерела приписують будівництво дерев'яно-земляного замку Казимирові Великому, інші стверджують, що твердиню спорудив волинський воєвода — князь Любарт у 1350—1352 роках. У кожному разі відомо, що Галицький замок відбудовували 100 років і він був одним із найбільших в Галичині.  

До наших днів від замку дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної західної башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення.

Де знаходиться: Галич Гора у місті Галич

Результат пошуку зображень за запитом

Маріямпільський замок

Замок Яблоновських або Маріямпільський замок побудований у 1692 році за взірцем французької фортифікаційної школи. Звели його неподалік від Замкової гори, біля підніжжя якої знаходиться джерело, відоме своїми цілющими властивостями. Фортеця мала чотири оборонні вежі, двоє в’їзних воріт, житловий будинок і казарми гарнізону. З двох боків твердиню оточував рів, а з інших були дуже круті і високі береги Дністра. Товщина замкових стін сягала 2-3 метрів.

До наших часів замок практично не дожив: від фортифікаційних споруд, веж, воріт, казарм залишилося зовсім небагато. Частина укріплень замку були розібрані для будівництва палацу, в якому зараз розташовується лікарня.

Біля входу до будівлі росте дуб Симона Петлюри, якому вже близько 600 років, а за будівлею розташований старовинний парк.

Де знаходиться: село Маріямпіль, Галицького району

Результат пошуку зображень за запитом

Чернелицький замок

Чернелицький замок – це один зі 100 чудесних замків, фортець та палаців України. Його будівництво почалось між 1607 та 1636 роками, за ініціативи власниці Чернелиці, останньої з роду Язловецьких — Ядвіґи, дружини ротмістра Анджея Белжецького. А добудував замок у 1659 році новий власник Чернелиці польський магнат русинського походження Михайло (Міхал Єжи) Чарторийський.

Замок займає квадратну ділянку площею 2 гектари і збудований за новою бастіонною системою. Його оборонні мури сягають 6–метрової висоти, товщиною до 2,5 м, у них є бійниці для вогнепальної зброї. По кутах замку розташовані чотири гострокутні бастіони.

Всередині західного муру, який зберігся найкраще, розміщена двоповерхова в'їзна квадратна вежа з арочним проїздом, обрамленим білим каменем. Це з'їздова вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом.

Де знаходиться: селищі міського типу Чернелиця, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Раковецький замок

Замок спорудив польський шляхтич Домінік Войцех Бієневський у 1660 році. Фортецю декілька разів штурмували, а у 1768 році вона згоріла.

Через 72 роки у замку було організовано фабрику поташу, однак і її невдовзі знищила пожежа. Згодом місцеві жителі розібрали замкові мури.

До наших днів збереглася тільки шестикутна семиярусна вежа висотою 20 метрів типу донжон, розташована зі сходу. Поруч біля неї – великі пивниці. Вежа має арковий вхід, на кожному ярусі – бійниці.

Де знаходиться: село Раковець, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Мисливський замок Скарбека

Замок маловідомий, свого часу був перебудований у палац. Зараз від нього збереглися стіни палацу, вбудована вежа, вал, залишки рову, кам’яних укріплень, частини замкового парку. Знаходиться він у Рожнятові.

Історія свідчить, що перший замок з'явився на цьому місці в XV столітті, але ще за три століття до того тут розташовувалося укріплене село. Перша фортеця була оснащена двома баштами і оточена широким ровом. У 1735 році замок і прилеглі до нього землі стали частиною приданого М. Беное, що вийшла заміж за графа Р. Скарбека. Новий власник взявся перебудовувати фортецю, прагнучи надати їй готичні риси. У підсумку, з'явилася парадна резиденція магнатів в неоготичному стилі.

Результат пошуку зображень за запитом

З приходом радянської влади колишня фортеця була перебудована, втративши свій первозданний вигляд. Тепер ця споруда мало нагадує замок. Зараз у будівлі знаходиться відділення поліції.

Де знаходиться: селище міського типу Рожнятів

Бліц-Інфо


30.11.2019 7214
Коментарі ()

01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

521
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3115 11
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3767
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4156
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5289
24.10.2023
Тіна Любчик

Івано-Франківський національний медичний університет стане першим закладом в системі МОЗ, що має свій басейн, який залучатимуть для відновлення здоров'я українських бійців.  

4724

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

482

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1069

Як РПЦ і пропагандисти з Дмитрія Донського ліпили образ борця з Золотою Ордою.

1568

На основі праць російських істориків минулого і сучасності демонструється, як з допомогою брехні, фейків і маніпуляцій російською церквою і пропагандистами створювався героїчний образ Олександра Невського. 

2338
02.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

153
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

46246
28.11.2023

Зберігання моркви — не проста справа. Щоб вона зберігалася всю зиму, потрібно вчасно її зібрати, правильно підготувати до зберігання.  

433
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

711
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

681
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5306
16.11.2023

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

20221
01.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13167
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

301
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1125
15.11.2023

Власне виробництво зброї в Україні є пріоритетом.  

2718