Маловідомі замки Прикарпаття

Зазвичай, Івано-Франківщина асоціюється у всіх з Карпатами та гірським відпочинком. Однак, тут є багато й інших цікавинок, зокрема, замків.

Колись замки були і в Коломиї, і в Отинії, і в Снятині, і в Тлумачі, однак про них залишились хіба що згадки у Вікіпедії. З 20 прикарпатських замків і палацових комплексів лише в деяких збереглося щось більше, ніж самі лише фундаменти. Наразі чотири замки Галицький, Пнівський, Раковецький та Чернелицький внесені до Державного реєстру пам’яток архітектури національного значення.

Ще від частини замків здебільшого залишились тільки руїни, однак там і досі є на що подивитись.

Пнівський замок

У 16 столітті біля підніжжя Старгори під час занепаду Галицько-Волинського князівства з`явився Пнівський замок. Його побудували польські феодали угорського походження – Куропатвами. Замок виконував одночасно кілька важливих функцій. Оскільки його зводили в основному руками підневільних селян старовинного села Пнів, то звідти і пішла його назва.

У 19 столітті, після серії руйнувань, замок втратив своє первинне значення. Місцеві жителі стали розтягувати стіни замку на будматеріали. До сьогоднішніх днів добре збереглася лише північна стіна замку та декілька веж. Загалом замок був у формі п’ятикутника, а товщина зовнішніх стін сягала до 1,8 метра.

Основною легендою, яка пов’язана з замком, є наявність величезної мережі підземних ходів. За одними даними, вони пов’язували замок з іншими вежами, розташованими далі в селищі. За іншими – ходи вели аж до Манявського скиту, що знаходиться більш ніж в 30 км. І хоча ці відомості не підтверджені, але те, що під замком є підземелля – це точно.

Де знаходиться: село Пнів, Надвірнянського району

Результат пошуку зображень за запитом

Надвірнянський замок

Від Надвірнянського замку залишились тільки руїни, збереглись тільки фрагменти вежі у північно-східній частині замку. Вони розташовані в міському парку.

На момент першої згадки про Надвірну у 1589 році замок вже існував. Припускають, що його збудував хтось із роду Потоцьких у першій половині 16 століття. За іншою версією, фортифікації у межах сучасної Надвірни існували ще у 13 – 14 століттях.

Існує думка, що після того, як в кінці XVI століття замок був зруйнований татарами, нові власники з роду Куропатвів перенесли свою резиденцію в Пнів.

Де знаходиться: місто Надвірна, парк Івана Франка

Результат пошуку зображень за запитом

Галицький замок

Галицький або Старостинський замок розташований на високому пагорбі Галич гори на правому березі річки Дністер.

Галицький замок споруджено в середині XIV століття. Однак його попередника вперше згадують у 1114 році, як укріплену цитадель. Археологи вважають, що спочатку це була дерев'яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів.

Одні історичні джерела приписують будівництво дерев'яно-земляного замку Казимирові Великому, інші стверджують, що твердиню спорудив волинський воєвода — князь Любарт у 1350—1352 роках. У кожному разі відомо, що Галицький замок відбудовували 100 років і він був одним із найбільших в Галичині.  

До наших днів від замку дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної західної башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення.

Де знаходиться: Галич Гора у місті Галич

Результат пошуку зображень за запитом

Маріямпільський замок

Замок Яблоновських або Маріямпільський замок побудований у 1692 році за взірцем французької фортифікаційної школи. Звели його неподалік від Замкової гори, біля підніжжя якої знаходиться джерело, відоме своїми цілющими властивостями. Фортеця мала чотири оборонні вежі, двоє в’їзних воріт, житловий будинок і казарми гарнізону. З двох боків твердиню оточував рів, а з інших були дуже круті і високі береги Дністра. Товщина замкових стін сягала 2-3 метрів.

До наших часів замок практично не дожив: від фортифікаційних споруд, веж, воріт, казарм залишилося зовсім небагато. Частина укріплень замку були розібрані для будівництва палацу, в якому зараз розташовується лікарня.

Біля входу до будівлі росте дуб Симона Петлюри, якому вже близько 600 років, а за будівлею розташований старовинний парк.

Де знаходиться: село Маріямпіль, Галицького району

Результат пошуку зображень за запитом

Чернелицький замок

Чернелицький замок – це один зі 100 чудесних замків, фортець та палаців України. Його будівництво почалось між 1607 та 1636 роками, за ініціативи власниці Чернелиці, останньої з роду Язловецьких — Ядвіґи, дружини ротмістра Анджея Белжецького. А добудував замок у 1659 році новий власник Чернелиці польський магнат русинського походження Михайло (Міхал Єжи) Чарторийський.

Замок займає квадратну ділянку площею 2 гектари і збудований за новою бастіонною системою. Його оборонні мури сягають 6–метрової висоти, товщиною до 2,5 м, у них є бійниці для вогнепальної зброї. По кутах замку розташовані чотири гострокутні бастіони.

Всередині західного муру, який зберігся найкраще, розміщена двоповерхова в'їзна квадратна вежа з арочним проїздом, обрамленим білим каменем. Це з'їздова вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом.

Де знаходиться: селищі міського типу Чернелиця, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Раковецький замок

Замок спорудив польський шляхтич Домінік Войцех Бієневський у 1660 році. Фортецю декілька разів штурмували, а у 1768 році вона згоріла.

Через 72 роки у замку було організовано фабрику поташу, однак і її невдовзі знищила пожежа. Згодом місцеві жителі розібрали замкові мури.

До наших днів збереглася тільки шестикутна семиярусна вежа висотою 20 метрів типу донжон, розташована зі сходу. Поруч біля неї – великі пивниці. Вежа має арковий вхід, на кожному ярусі – бійниці.

Де знаходиться: село Раковець, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Мисливський замок Скарбека

Замок маловідомий, свого часу був перебудований у палац. Зараз від нього збереглися стіни палацу, вбудована вежа, вал, залишки рову, кам’яних укріплень, частини замкового парку. Знаходиться він у Рожнятові.

Історія свідчить, що перший замок з'явився на цьому місці в XV столітті, але ще за три століття до того тут розташовувалося укріплене село. Перша фортеця була оснащена двома баштами і оточена широким ровом. У 1735 році замок і прилеглі до нього землі стали частиною приданого М. Беное, що вийшла заміж за графа Р. Скарбека. Новий власник взявся перебудовувати фортецю, прагнучи надати їй готичні риси. У підсумку, з'явилася парадна резиденція магнатів в неоготичному стилі.

Результат пошуку зображень за запитом

З приходом радянської влади колишня фортеця була перебудована, втративши свій первозданний вигляд. Тепер ця споруда мало нагадує замок. Зараз у будівлі знаходиться відділення поліції.

Де знаходиться: селище міського типу Рожнятів

Бліц-Інфо


30.11.2019 7995
Коментарі ()

30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1052
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2660 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2218
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3074
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2671
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

2398 1

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

516

Християнство називають релігією любові, і здається ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

525

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1010

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2257
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20488
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

709
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1979
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

262
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

865
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5566
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7431
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

976
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

728
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1094 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1600 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1457