Малі вогняні містерії

 

 

З вогнем трапилася та ж історія, що й з вовками. У давні часи вовки були грізними ворогами наших предків. А тепер ми граємося з білими і пухнастими кімнатними нащадками хижих «лісовіх баронів». Вогонь також за давніх часів лякав печерну людність. Адже у палео- та неолітичних лісових пожежах іноді гинули цілі племена. Але тепер вогонь тішить нас, потріскуючи у коминах. Для остаточного символічного підкорення вогняної стихії люди створили особливу культуру паління, де масштаби пекучої плазми зменшено до крихітного згущення жару на кінці сигари або папіроси.

...Маленький вівтарик бога Агні палає у кратері моєї люльки. Червонуватий відблиск на пропеченій деревині, ніби пасмо вогнища під кам’яною стелою тої печери, де мій віддалений предок ховався від небезпек доісторичної ночі. Таємничо відблискує жаростійкий лак – секрет англійської фірми. В її майстерні з вишневого кореня вирізьблено чубук для мого мікровівтарика. Дресирований вогонь чемно перетворює тютюн на дим і попел. На сірий попел і сірий дим.

Паління - давня містерія, філософська втіха чоловічого світу. Курячи, ми – попри інше – керуємо вогнем. Ми розпалюємо його диханням і притишуємо павзою. А, може, все навпаки, і це пекучий посланець могутнього Агні грається нами? І коли ми вже не сподіваємося на добру затяжку, він накидується на останній тютюновий листочок у файкових надрах. Над кратером люльки раптом закручується сива спіраль і нам залишається лише підіграти посланцеві Агні: затягнутися й прополоскати горло гіркувато-медв’яним димом.

Якщо люлька дає нам відчуття влади над вогнем, то сигара – це на вісімдесят відсотків союзник вогняної стихії. Вже за кілька хвилин від початку паління навіть найтовща сигара опиняється під владою Агні. Вона м’якшає, смоляніє і серединний лист прогорає до половини її довжини. Вогонь котиться центральним тонелем, випаленим у сигарі. Вогонь несе нам присмаки сухої землі, м’яти, чорного перцю, анісу, шкіри і маринаду. Це горить нікарагуанська сигара Oliva Master Blends. Одна з найвишуканіших з родини Robusto. Спочатку в її вогняній еволюції домінують пряні, ватряні та листяні відтінки. Коли Oliva Master Blends вигорає на третину своєї довжини, смак міцнішає, до нього додаються м’ятний та нафталіновий присмаки, такі тонки й делікатні, що лише справжній дегустатор спроможний відчути ці божественні нюанси згарної містерії.

На останній третині сигарної еволюції смакова симфонія досягає справжньої досконалості. «Шкіряний» відтінок стає домінуючим і гарячим. Через нього до тіла заходить пристрасть. У танцях вогнів Агні шлюбиться з якоюсь сексуальною аватарою небезпечної Калі. А потім міць сигари стає відчутною на рівні таємничих вібрацій організму. Ваші очі потроху звикають бачити інші світи, а ваша дівчина раптом починає ревнувати вас до сигари. Тут мала вогняна містерія досягає метафізичних глибин. Це вже не паління – це вільна хвиля насолоди котиться через людське буття, на мить примирюючи вас зі всіма прикрощами долі.

Але це не остання стадія ритуалу. Остання стадія – попіл. Ніде ви не побачите такої чаклунської гри відтінків сірого кольору, як на кінчику дорогої сигари. З-під помаранчевого вогняного гала попіл виходить темним і злим, але швидко холоне, світлішає і добрішає. Він стає легким, немов останній прихисток матерії перед зникненням, він підкоряється невидимим стихіям повітря, він мандрований і сільфідний. Попел вулканчиком лягає на дно попільнички. Він тихо прощається з останнім димком і залишається у попільничці крихітним осередком печалі. Спогадом про роскіш сигари, якою він був лише годину тому, гордо й впевнено заповнюючи заглибину у вашому хюмідорі. Й тільки тоді, коли офіціант забирає ван попіл разом із попільничкою і ставить перед вами вульгарно-чисту нову попільничку, вогняна містерія вичерпує себе остаточно.

Й тільки пряний смак ще довго триматиметься під язиком. Й навіть ранком наступного дня ви відчуватимете його. Найостаннішого свідка містерії, якого безжально вб’є ваша зубна щітка.


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

887 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

803
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1619
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2247
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4226 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3232

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

226

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

454

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

395

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

864
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

636
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

681
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

965
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1090
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

678
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6263
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1755
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31770 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1558
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

762 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

727