Малі вогняні містерії

 

 

З вогнем трапилася та ж історія, що й з вовками. У давні часи вовки були грізними ворогами наших предків. А тепер ми граємося з білими і пухнастими кімнатними нащадками хижих «лісовіх баронів». Вогонь також за давніх часів лякав печерну людність. Адже у палео- та неолітичних лісових пожежах іноді гинули цілі племена. Але тепер вогонь тішить нас, потріскуючи у коминах. Для остаточного символічного підкорення вогняної стихії люди створили особливу культуру паління, де масштаби пекучої плазми зменшено до крихітного згущення жару на кінці сигари або папіроси.

...Маленький вівтарик бога Агні палає у кратері моєї люльки. Червонуватий відблиск на пропеченій деревині, ніби пасмо вогнища під кам’яною стелою тої печери, де мій віддалений предок ховався від небезпек доісторичної ночі. Таємничо відблискує жаростійкий лак – секрет англійської фірми. В її майстерні з вишневого кореня вирізьблено чубук для мого мікровівтарика. Дресирований вогонь чемно перетворює тютюн на дим і попел. На сірий попел і сірий дим.

Паління - давня містерія, філософська втіха чоловічого світу. Курячи, ми – попри інше – керуємо вогнем. Ми розпалюємо його диханням і притишуємо павзою. А, може, все навпаки, і це пекучий посланець могутнього Агні грається нами? І коли ми вже не сподіваємося на добру затяжку, він накидується на останній тютюновий листочок у файкових надрах. Над кратером люльки раптом закручується сива спіраль і нам залишається лише підіграти посланцеві Агні: затягнутися й прополоскати горло гіркувато-медв’яним димом.

Якщо люлька дає нам відчуття влади над вогнем, то сигара – це на вісімдесят відсотків союзник вогняної стихії. Вже за кілька хвилин від початку паління навіть найтовща сигара опиняється під владою Агні. Вона м’якшає, смоляніє і серединний лист прогорає до половини її довжини. Вогонь котиться центральним тонелем, випаленим у сигарі. Вогонь несе нам присмаки сухої землі, м’яти, чорного перцю, анісу, шкіри і маринаду. Це горить нікарагуанська сигара Oliva Master Blends. Одна з найвишуканіших з родини Robusto. Спочатку в її вогняній еволюції домінують пряні, ватряні та листяні відтінки. Коли Oliva Master Blends вигорає на третину своєї довжини, смак міцнішає, до нього додаються м’ятний та нафталіновий присмаки, такі тонки й делікатні, що лише справжній дегустатор спроможний відчути ці божественні нюанси згарної містерії.

На останній третині сигарної еволюції смакова симфонія досягає справжньої досконалості. «Шкіряний» відтінок стає домінуючим і гарячим. Через нього до тіла заходить пристрасть. У танцях вогнів Агні шлюбиться з якоюсь сексуальною аватарою небезпечної Калі. А потім міць сигари стає відчутною на рівні таємничих вібрацій організму. Ваші очі потроху звикають бачити інші світи, а ваша дівчина раптом починає ревнувати вас до сигари. Тут мала вогняна містерія досягає метафізичних глибин. Це вже не паління – це вільна хвиля насолоди котиться через людське буття, на мить примирюючи вас зі всіма прикрощами долі.

Але це не остання стадія ритуалу. Остання стадія – попіл. Ніде ви не побачите такої чаклунської гри відтінків сірого кольору, як на кінчику дорогої сигари. З-під помаранчевого вогняного гала попіл виходить темним і злим, але швидко холоне, світлішає і добрішає. Він стає легким, немов останній прихисток матерії перед зникненням, він підкоряється невидимим стихіям повітря, він мандрований і сільфідний. Попел вулканчиком лягає на дно попільнички. Він тихо прощається з останнім димком і залишається у попільничці крихітним осередком печалі. Спогадом про роскіш сигари, якою він був лише годину тому, гордо й впевнено заповнюючи заглибину у вашому хюмідорі. Й тільки тоді, коли офіціант забирає ван попіл разом із попільничкою і ставить перед вами вульгарно-чисту нову попільничку, вогняна містерія вичерпує себе остаточно.

Й тільки пряний смак ще довго триматиметься під язиком. Й навіть ранком наступного дня ви відчуватимете його. Найостаннішого свідка містерії, якого безжально вб’є ваша зубна щітка.


17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1634
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1044
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1294 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3778 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33890
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2860

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

369

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

776

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1717

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1084
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1062
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

646
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

524
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2000
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12218
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1511
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1304
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

563
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

271
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

343
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

391
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1281