Малі і великі форми тиранократії або Роздуми перед черговими виборами

 

 

 

Незабутній популяризатор мексиканської магії Карлос Кастанеда першим оспівав позитив, що йде від тих дрібних тиранів, які переслідують людину не у масштабі держави чи краю, а на тому побутовому рівні, де пересічні люди звикли реалізовувати свої нездійснені мрії. Мільйони нереалізованих наполеончиків і адольфиків влаштовують тюрми і концтабори за місцем мешкання, а на увязнених перетворюють своїх рідних і решту нещасних, котрі потрапляють до них у залежність.


Кастанеда запропонував розрізняти «простих дрібних тиранів», іспанською - «пінчес тиранос», крихітних тиранчиків – «пінчес тиранітос чікититос» й решту тиранисьок – «репінчес тиранітос». Останні лише набридають і роззлощують, у той час, коли прості дрібні тирани можуть загрожувати життю людини, що потрапила під домашню, родинну або ж службову владу такого представника деспотійної фауни.


Від ранку до вечора дрібний тиран не втомлюється переслідувати свою жертву, доводячи її до нервового зриву, істерики і самогубства. Техніка тиранства відома кожному: спочатку залякування, потім зомбування на негатив (мовляв, нікуди ти від мене не дінешся, с падводной лодкі свала нєт), потім «добивання» жертви, яка, до сліз жаліючи себе, чіпляє до гака мотузку, залазить на стілець і додає роботи правоохоронцям, котрим доводиться виймати небораку з зашморгу, заправляти розпухлого язика назад до рота і тому подібне.


Мексиканські маги, за свідченням Кастанеди, вважали дрібних тиранів надзвичайно корисними для виховання справжніх воїнів. Адже перша вимога до воїна – досконале володіння своїми емоціями. Перебуваючи під психологічним тиском дрібного тирана, людина-воїн навчається не жаліти себе, плачучи в подушку, а з холодною рішучістю готувати тираниськові несподіваний карачун. Адже дрібні тирани швидко нахабніють, переконують себе у повній безпорадності жертви і втрачають пильність. Тут воїнові відкривається можливість для нанесення удару у відповідь. Історики Мезоамерикивважають, що за цим принципом несподіваної помсти були підготовлені й здійснені усі індіанські повстання проти іспанців і французів у вісімнадцятому і девятнадцятому століттях.


Тактика «холодного очікування» стала тепер актуальною для борців з політичним тиранством ХХІ століття. Адже технічна перевага правлячих груп епохиглобалізму робить тиранію присутньою на найдрібніших життєвих рівнях. Владу олігархів ми зустрічаємо не на площах, а в магазині і ресторані, де неспляче око відеокамери охороняє право власності тих кількох тисяч уродів, що за копійки приватизували Україну в першій половині девяностих років. З того часу дрібні (за способом перечікування світу) тирани України вже достатньо обросли тупою впевненістю і являють собою зручну здобич для людей-воїнів, які очікують у темряві часу «Х».


А цей час наближається. Деградація правлячого класу досягла вражаючих показників. Міністри-хулігани, судді-колядники, верескливі радикали з бандитськими пиками, офіційні бордель ні моралісти, бридкі гібриди з політики і бізнесу та їм подібні покручі вже дозріли до жнив. І ніхто не здивується, якщо з надр країни, просякнутої всіма видами дрібного тиранства, вийде верства воїнів-жерців, метою котрих стане не черговий переділ власності, а здійснення помсти як мистецтва. З під пресу дрібного тиранства може зявитися неочікувана форма спротиву, невразлива для теперішніх систем суспільної безпеки. Адже той, хто звик кожного дня дурити всюдисущого домашнього тирана, легко обійде технопсів і просто собацюр, котрих поставлено стерегти майно та спокій українських «крутеликів».


В Галичині дрібне тиранство буйно квітне з часів незапамятних. Кожна друга сільська родин, за свідченнями соціологічних досліджень, що проводились у 2002-2003 роках, має свого домашнього тирана. Не виключено, що тут криється одне із потужних джерел того специфічного «непрямого» спротиву владі (як окупаційній, так і рідній), яким так славиться наш край. «Дуля в кишені» є ефективною зброєю проти домашніх тиранів. Та ж зброя діє і в атмосфері суспільної тиранократії, особливо там, де електорату хочеться і «кульочок з гречкою» на халяву отримати і «прокатати» на виборах того, хто йому цю гречку дає. У 2004 році виборці в Галичині охоче брали все, що давала влада, але вперто голосували за опозицію. Ця «дуля в кишені», судячи з усього вже скручена виборцями на Прикарпатті і 28 жовтня ми побачимо Велику Різніцю. Але не ту, яку ведуть узомбоящику Цекало з Ургантом, а ту, яка раз-у-раз пускає котові під хвіст дані передвиборних рейтингових опитувань.


Адже навіть побіжний погляд на обличчя, які погрожують нам з біл-бордів, породжує у людей давні дитячі фобії про грізного домашнього тирана з ременем. Не треба бути Ломброзо, щоби зрозуміти, хто йде до влади. З одного боку, як постійно гундосять політологи, народ хоче «грізного батька», який буцімто може навести у країні порядок. На «високому рівні» ці бажання вже знайшли свою реалізацію навесні 2010 року. З іншого боку, кожному другому сняться нічні кошмари з перекошеним обличчям п’яногодомашнього тиранчика. Якщо в дистанційному форматі асоціація з «міцною батьківською рукою» ще породжує якусь надію на стабільність, то на рівні місцевих кадрів ця рука ні з чим іншим, окрім синців на задньому місці не асоціюється.


Зрозуміло, що на жодному біл-борді ми не побачимо передвиборного гасла «Тирани повертаються!», або «Тирани завжди з нами!». Проте,нагадування зайві. Електоральна більшість про це знає не з реклами, а  міцним «заднім знанням». І внутрішньо готова до спротиву. Звичного, тихого, буркотливого, з відведеними від обличчя тирана очима. Не брюси вілліси, само собою. Але іншого електорату, здатного плечем підпирати засохлий на мумію труп вольності, в нас не спостерігається.  


Кажуть, що передбачливі американці вже створили спеціальний підрозділ для дослідження такого явища, як «мікротерористична ризома». Подейкують, що ця «ризома» вже існує, непомітно сточуючи підпорки несправедливого світу. Не виключено, що ера її розквіту не за горами, а значно ближче. Тому варто заводити біля себе дрібного тирана. Для тренування. Й про всяк випадок.


 

Володимир ЄШКІЛЄВ


Коментарі (3)

НИК 2012.06.29, 22:37
НУ ТИ, ВАС.ІВАНОВІЧ, ПРЯМ КАК ДЖАВАХАРЛАЛ НЕРУ, ТОБТО КОРЧИНСКИЙ, БУРЕВІСНИК! ПРАВДА, ІДЕЙ МЕНЧЕ, АЛЕ ЗАТО СТИЛЬ КЛАДЕ КОРЧА НА 2 ЛОПАТКИ! МЕНЕ В СВОЄ БРАТСТВО ПРИЙМЕШ?
₴₴₴ 2012.06.29, 23:54
Красівий тєкст, браво маєстро!
Вітер 2012.07.04, 14:53
***ИЕРОФАНТ*** Принадлежат читающему знаки - ключи от четырех замков и жребий с рук Трикстера под карнавальной маской "Бог".
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4500
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1579 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3713 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2909
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7588 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19834 29

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

579

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1603

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2119

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1975
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14197
09.07.2024

Прикарпаття лідирує в Україні з урожайності озимого ячменю з показником 67,5 ц/га.  

336
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

2141
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

993 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5857
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4504 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

1142 3
15.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23162 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

240
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

640 1
09.07.2024

У селі Черніїв, що на Прикарпатті, демонтували пам'ятник радянському солдату.  

1207
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

1440 5