Як Максим Поляков допомагає українській розвідці
Україна отримала змогу користуватися ексклюзивними даними, що надходитимуть від мультиспектрального оптичного супутника GEOSAT-2. Про це повідомив український бізнесмен Макс Поляков, засновник платформи EOSDA.
Його компанія уклала угоду про співробітництво з GEOSAT, відомим європейським геоінформаційним проєктом. До недавнього часу підписання контракту трималося у таємниці з міркувань воєнної безпеки, але вже на початку травня вийшов офіційний реліз, присвячений цій досить неординарній події.
Коротко про супутник GEOSAT-2
GEOSAT-2 — багатоспектральний оптичний супутник, що належить Іспанії. Апарат забезпечує дуже високу роздільну здатність знімків (75 см/піксель з опцією панорамного загострення). Супутник був запущений у червні 2014 року на українській ракеті-носії «Дніпро». Він працює на сонячно-синхронній орбіті при середній висоті 620 км. Повторне відвідування місцевості відбувається з частотою раз на два дні.
Апарат обладнаний камерою високої роздільної здатності з чотирма мультиспектральними та одним панхроматичним каналами. Вона базується на гнучкій платформі, що дозволяє отримувати зображення поза надиром (до 30º при стандартних сценаріях, до 45º — у форс-мажорі). Основні приводи й датчики:
- 5 реакційних коліс;
- 6 оптико-волоконних гіроскопів з подвійним резервуванням;
- двозіркові трекери з точністю менше ніж 30 дугових секунд;
- магнітометри та датчик сонця;
- рухова система з електричним двигуном та мікрохвильовим катодом.
Для керування супутником GEOSAT-2 та обробки отриманих даних використовуються наземні станції в Іспанії, Швеції та Канаді. Місцеположення цих баз дозволяє гарантувати контакт з обладнанням на кожній з орбіт. Також для покращення якості зв'язку розгортаються вторинні наземні станції.
EOSDA та Максим Поляков
Компанія EOS Data Analytics Inc. розпочала роботу у 2015 році. Ця платформа пропонує новаторські послуги у сфері супутникових знімків, програмного забезпечення для ГІС та аналітики просторових даних. Засновником організації є бізнесмен Максим Поляков, який виріс у Запоріжжі та навчався у Дніпрі. Підприємець також відомий такими проєктами, як Noosphere Ventures, Murka та Firefly Aerospace. Остання компанія нещодавно навіть провела запуск власної ракети-носія, та готується до другого запуску.
У мирний час EOS надавала послуги бізнесу та державним підприємствам, що працювали в сільському господарству, лісництві, добувній промисловості та інших галузях. З початком війни стало очевидним, що її діяльність може принести величезну користь для української розвідки й армії в цілому. Підписання договору з GEOSAT стало важливим кроком на шляху до забезпечення військових якісними зображеннями позицій російських загарбників.
Завдяки інформації, що надходитиме зі супутника, можна буде побачити не тільки те, що відбувається в Україні. Камера охоплює і сусідні території на відстані до 100 км. Її надзвичайно висока роздільна здатність дозволить чітко розгледіти не тільки маневри військових, а й підготовку до наступальних дій. Аналітикою знімків займеться компанія EOS. Важливо, що GEOSAT-2 буде передавати дані виключно для використання Україною.
Зображення зі супутників дозволяють стежити у режимі реального часу не тільки за сухопутними, а й морськими кордонами країни. Поєднуючи отримані дані з інформацією від дронів і аерофотографування, можна своєчасно виявити критичну ситуацію та розробити ефективну програму дій. Не менш корисними супутникові матеріали стануть для поліції та рятувальних служб, які в цей складний час працюють у посиленому режимі.
Максим Поляков наголошує, що головною метою співробітництва з GEOSAT є покращення екології планети та сприяння розвитку бізнесу в Україні. Ці завдання стануть першочерговими по закінченні війни, і компанія EOS прикладе максимум зусиль для того, щоб країна якомога скоріше повернулася до нормального життя.