Максим Чопей: Гірським громадам необхідне наповнення бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами

Гірські населенні пункти в Україні завжди були дотаційними. За всі 27 років незалежності державна політика не сприяла розвитку таких громад.

Як наслідок, нині ці ОТГ мають у наявності знищену інфраструктури, яку успадкували від попередніх сільських та селищних рад, низький рівень надання медичних, освітніх, а також публічних послуг.

Реформа місцевого самоврядування дає шанс ОТГ нівелювати цю ситуацію. Децентралізація створила можливості для розвитку таких громад. На цьому наголосив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.

«Система координат змінюється – ОТГ стають потужними суб’єктами у системі публічного врядування. На рівень громад переходять нові повноваження, створюються механізми для бюджетонаповнення. Та найважливіше: у громадах змінюється філософія управління, а також розуміння того, що здійснити якісні зміни можна, насамперед, власними зусиллями. Перед громадами простягається широкий діапазон можливостей. Сьогодні з думкою очільників, а також депутатами рад ОТГ рахуються місцеві державні адміністрації, відомства, народні депутати. У той же час голови територіальних громад утворюють місцеві асоціації, задля відстоювання своїх інтересів та представлення своїх ініціатив», — зазначив експерт.

За його словами, з моменту утворення місцевої асоціації «Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття» очільники гірських громад констатували необхідність наповнення своїх бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами. Одним з таких джерел багатства у громадах з гірським статусом є ліси.

«Приміром, в Івано-Франківській області є дев’ять гірських ОТГ, територія яких, у більшості випадків, на 60 % покрита лісами. Тому представники тергромад висловили ініціативу щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісовими масивами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні ОТГ отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані, а в даному випадку був явний дисбаланс», — наголосив виконавчий директор Агенції. 

При цьому Максим Чопей додав, що такі громади вже як два роки отримують рентні платежі від лісових господарств. «Але чи достатньо цих коштів для вирішення проблем в ОТГ, коли лісовози майже щодня знищують інфраструктуру громад?», — зазначає він.

«Ми вивчали досвід європейських держав та дійшли згоди щодо необхідності внесення змін до Податкового кодексу України. У Верховній Раді України підтримали цей законопроект, а Глава держави його підписав. Документ пройшов довгу процедуру. Очевидно, у парламеті зрозуміли, що цей Закон буде сприяти розвитку громад», — додає Чопей.

Особливістю цього Закону є те, що органи місцевого самоврядування самостійно приймають податкову ставку.

«Ми готові йти на компроміс та зацікавлені у тому, щоб лісові господарства розвивались, а тому рекомендували радам ОТГ зупинитись на мінімальній ставці – 0,1%», — зазначає Максим Чопей.

Одночасно він підкреслив, що нині є чимало тих, хто критикує цей Закон.

«В основному критика лунає від працівників лісових господарств та від деяких депутатів обласної ради. Ми їх розуміємо, а чи розуміють вони, що в гірських громадах немає перспектив для створення промислових підприємств. Так звідки ж вони братимуть кошти? Із галузі туризму та розвитку автентичних ремесел? Ми вважаємо, що гірські громади мають використовувати той ресурс, який є на їхній території», — сказав Максим Чопей.


03.11.2018 2390
Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1278
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1016
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2025
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3506
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1306
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1291

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1592

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

461

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1103

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1270
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24229
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

477
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2638
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

564
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1472
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

650
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15345
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

457
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

516
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1317 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

592
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

502