Макс Поляков розповів про Firefly Aerospace та космічний бізнес: головне з інтерв’ю

Український підприємець Максим Валерійович Поляков, який заробив свої статки на бізнесі у сферах IT та інших сучасних технологій, останнім часом відомий завдяки діяльності у космічній галузі. Він є співвласником групи Noosphere, яка володіє кількома бізнес-проєктами, пов’язаними з космосом. Нещодавно журналісти видання «НВ Бізнес» взяли інтерв’ю у Максима Полякова, в якому дізналися, що він думає з приводу перспектив власної компанії та індустрії у цілому. Головні думки бізнесмена далі.

Довгий шлях до космосу

Як розповів в інтерв’ю Макс Поляков, Firefly Aerospace дісталася йому після багатьох років, проведених у бізнесі. Перші проєкти підприємця не мали зв’язку з космосом. То був аутсорсинговий бізнес, який мав понад 250 працівників. У 2002 році від такої моделі праці було вирішено відмовитися, після чого Максим зайнявся власними продуктами, першим з яких став онлайн-сервіс знайомств. Але перший мільйон бізнесмен заробив не на ньому, а на продажі у 2006 році власної компанії HitDynamics, яка займалася купівлею трафіку американських пошукових гігантів.


Заснувавши низку проєктів в IT, Максим Поляков у 2010 році вперше вивів свій бізнес на Лондонську фондову біржу. За словами підприємця, на піку її капіталізація була в декілька разів більшою за стартову (до 300–400 млн доларів США). Після цього було створено ще декілька великих проєктів, а виручені з їх продажу гроші бізнесмен вирішив інвестувати у технології, пов’язані з космосом.

Мета та перспективи власного бізнесу

На сьогодні в активах Максима Полякова декілька бізнес-підрозділів, пов’язаних з аерокосмічною індустрією. Одним з найвідоміших серед них є компанія Firefly Aerospace, придбана у 2017 році. За словами підприємця, на момент зміни власника фірма майже  нічого не мала, окрім судових позовів від конкурентів. Бізнесмен Макс Поляков разом з партнерами, за його словами, після придбання вклав у нову справу близько 75 млн доларів, а загальна сума інвестицій з моменту купівлі Firefly Aerospace досягла позначки в 200 млн.

Врятувавши аерокосмічну компанію від банкрутства, Поляков продовжив розробку ракет-носіїв, призначених для виведення на орбіту комерційних вантажів. Перший продукт компанії, легка РН «Альфа», здатна відправити у космос до 1 тони корисного навантаження. Саме її дебютний політ відбувся на початку вересня. У планах Firefly Aerospace — налагодити щорічний випуск спочатку 8, а згодом i 24 ракет-носіїв. Наступним кроком має стати створення більш потужної та вантажомісткої ракети-носія «Бета».

Розповідаючи про космос, Максим Поляков відзначив, що продаж ракетної техніки ніколи не був його метою. Ціль — створення вертикально-інтегрованої структури, здатної надавати повний цикл послуг замовникам. Підприємець порівнює космічний бізнес з ринком пасажирських авіаперевезень. За його словами, точно так, як люди купують квитки на літак для перельоту з одного міста до іншого, клієнти аерокосмічних підприємств замовляють готову послугу у вигляді доставки корисних вантажів на орбіту або поверхню інших небесних тіл.

Як говорить Максим Поляков, Firefly Aerospace не планує бути просто перевізником, який відправляє чужі вантажі до космосу за гроші. Частиною стратегії його бізнесу є кооперація, за якої послуги будуть надаватися в обмін на частку у бізнесі. Крім того, ракети — це ще й засіб для доставлення на орбіту власних апаратів, адже у портфоліо Noosphere є підрозділи, які заробляють гроші на обробці супутникових даних, аналітиці та продажі даних для бізнесу. Маючи власний транспорт для цього, можна зробити бізнес незалежним від сторонніх підрядників та контролювати усю вертикаль, від розробки супутника до його виведення на орбіту та збору й обробки отриманої інформації.

Про перший запуск ракети Firefly Aerospace Alpha

Як стало відомо раніше, перший запуск ракети-носія Firefly Alpha пройшов не зовсім за планом. Космічний апарат успішно пройшов всі перевірки, стартував та зміг розвинути надзвукову швидкість, але згодом політ довелося перервати. Ліквідація ракети на 3-й хвилині була ініційована центром управління, а причиною такого рішення стало її відхилення від проєктної траєкторії. Щоб не наражати нікого на небезпеку, космічний апарат було вирішено знищити під час його знаходження в атмосфері.

Попри неповне виконання польотного плану, Поляков Максим Валерійович важає дебютний старт вдалим. Підприємець підкреслює, що ракета — не морський корабель, і у випадку якихось проблем її неможливо просто відбуксирувати до порту. Тому в цій справі варто рішуче діяти, а перший старт показав, що 4 роки праці не були марними. Адже тепер справа за практикою: лише частіше запускаючи ракети одна за одною, можна досягти стабільних позитивних результатів.

Поляков зазначив, що но заводах Firefly Aerospace уже перебувають у різній стадії готовності три нових ракети. Заявку на отримання дозволів на наступні 2 запуски, яка подається заздалегідь за пів року, було подано ще в травні. Тому вже скоро компанію чекають нові старти.

Перспективи IT-бізнесу в Україні

Обговорюючи недавню зустріч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, Макс Поляков зазначив, що в Україні не вистачає IT-підприємців, досвід яких покращив би сприйняття українців у світі. При цьому поряд з представниками влади опиняється чимало тих, хто «розповідає казки», лише створюючи шумовий ефект. Людей, які заробили легально понад 10 млн доларів в інтернет-індустрії, в країні немає, тому і модель довгострокового мислення не сформувалося. Це заважає позитивному сприйняттю України. Як це було, наприклад, коли відбувся вихід українця Полякова на Лондонську біржу, який  викликав підозри у 2010 році.

Підприємець впевнений, що для позитивних змін в країні варто позбуватися репутації «малого калібру». На зустрічі з міністром  Макс Поляков запевнив його, що готовий допомагати Україні. І наостанок слід відзначити, що прагнення бізнесмена розвивати український бізнес не пустий звук. Адже хоча Firefly Aerospace і є американською компанією, один з її підрозділів працює у Дніпрі. Також з Україною пов’язаний інший бізнес Полякова та низка меценатських проєктів.


20.10.2021 9742
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1571
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1012
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1275 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3731 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33869
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2833

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

352

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

750

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1695

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1063
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

629
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

508
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

884
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1982
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12198
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1493
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1277
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

538
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

249
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

320
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

364
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1256