Макс Поляков розповів про Firefly Aerospace та космічний бізнес: головне з інтерв’ю

Український підприємець Максим Валерійович Поляков, який заробив свої статки на бізнесі у сферах IT та інших сучасних технологій, останнім часом відомий завдяки діяльності у космічній галузі. Він є співвласником групи Noosphere, яка володіє кількома бізнес-проєктами, пов’язаними з космосом. Нещодавно журналісти видання «НВ Бізнес» взяли інтерв’ю у Максима Полякова, в якому дізналися, що він думає з приводу перспектив власної компанії та індустрії у цілому. Головні думки бізнесмена далі.

Довгий шлях до космосу

Як розповів в інтерв’ю Макс Поляков, Firefly Aerospace дісталася йому після багатьох років, проведених у бізнесі. Перші проєкти підприємця не мали зв’язку з космосом. То був аутсорсинговий бізнес, який мав понад 250 працівників. У 2002 році від такої моделі праці було вирішено відмовитися, після чого Максим зайнявся власними продуктами, першим з яких став онлайн-сервіс знайомств. Але перший мільйон бізнесмен заробив не на ньому, а на продажі у 2006 році власної компанії HitDynamics, яка займалася купівлею трафіку американських пошукових гігантів.


Заснувавши низку проєктів в IT, Максим Поляков у 2010 році вперше вивів свій бізнес на Лондонську фондову біржу. За словами підприємця, на піку її капіталізація була в декілька разів більшою за стартову (до 300–400 млн доларів США). Після цього було створено ще декілька великих проєктів, а виручені з їх продажу гроші бізнесмен вирішив інвестувати у технології, пов’язані з космосом.

Мета та перспективи власного бізнесу

На сьогодні в активах Максима Полякова декілька бізнес-підрозділів, пов’язаних з аерокосмічною індустрією. Одним з найвідоміших серед них є компанія Firefly Aerospace, придбана у 2017 році. За словами підприємця, на момент зміни власника фірма майже  нічого не мала, окрім судових позовів від конкурентів. Бізнесмен Макс Поляков разом з партнерами, за його словами, після придбання вклав у нову справу близько 75 млн доларів, а загальна сума інвестицій з моменту купівлі Firefly Aerospace досягла позначки в 200 млн.

Врятувавши аерокосмічну компанію від банкрутства, Поляков продовжив розробку ракет-носіїв, призначених для виведення на орбіту комерційних вантажів. Перший продукт компанії, легка РН «Альфа», здатна відправити у космос до 1 тони корисного навантаження. Саме її дебютний політ відбувся на початку вересня. У планах Firefly Aerospace — налагодити щорічний випуск спочатку 8, а згодом i 24 ракет-носіїв. Наступним кроком має стати створення більш потужної та вантажомісткої ракети-носія «Бета».

Розповідаючи про космос, Максим Поляков відзначив, що продаж ракетної техніки ніколи не був його метою. Ціль — створення вертикально-інтегрованої структури, здатної надавати повний цикл послуг замовникам. Підприємець порівнює космічний бізнес з ринком пасажирських авіаперевезень. За його словами, точно так, як люди купують квитки на літак для перельоту з одного міста до іншого, клієнти аерокосмічних підприємств замовляють готову послугу у вигляді доставки корисних вантажів на орбіту або поверхню інших небесних тіл.

Як говорить Максим Поляков, Firefly Aerospace не планує бути просто перевізником, який відправляє чужі вантажі до космосу за гроші. Частиною стратегії його бізнесу є кооперація, за якої послуги будуть надаватися в обмін на частку у бізнесі. Крім того, ракети — це ще й засіб для доставлення на орбіту власних апаратів, адже у портфоліо Noosphere є підрозділи, які заробляють гроші на обробці супутникових даних, аналітиці та продажі даних для бізнесу. Маючи власний транспорт для цього, можна зробити бізнес незалежним від сторонніх підрядників та контролювати усю вертикаль, від розробки супутника до його виведення на орбіту та збору й обробки отриманої інформації.

Про перший запуск ракети Firefly Aerospace Alpha

Як стало відомо раніше, перший запуск ракети-носія Firefly Alpha пройшов не зовсім за планом. Космічний апарат успішно пройшов всі перевірки, стартував та зміг розвинути надзвукову швидкість, але згодом політ довелося перервати. Ліквідація ракети на 3-й хвилині була ініційована центром управління, а причиною такого рішення стало її відхилення від проєктної траєкторії. Щоб не наражати нікого на небезпеку, космічний апарат було вирішено знищити під час його знаходження в атмосфері.

Попри неповне виконання польотного плану, Поляков Максим Валерійович важає дебютний старт вдалим. Підприємець підкреслює, що ракета — не морський корабель, і у випадку якихось проблем її неможливо просто відбуксирувати до порту. Тому в цій справі варто рішуче діяти, а перший старт показав, що 4 роки праці не були марними. Адже тепер справа за практикою: лише частіше запускаючи ракети одна за одною, можна досягти стабільних позитивних результатів.

Поляков зазначив, що но заводах Firefly Aerospace уже перебувають у різній стадії готовності три нових ракети. Заявку на отримання дозволів на наступні 2 запуски, яка подається заздалегідь за пів року, було подано ще в травні. Тому вже скоро компанію чекають нові старти.

Перспективи IT-бізнесу в Україні

Обговорюючи недавню зустріч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, Макс Поляков зазначив, що в Україні не вистачає IT-підприємців, досвід яких покращив би сприйняття українців у світі. При цьому поряд з представниками влади опиняється чимало тих, хто «розповідає казки», лише створюючи шумовий ефект. Людей, які заробили легально понад 10 млн доларів в інтернет-індустрії, в країні немає, тому і модель довгострокового мислення не сформувалося. Це заважає позитивному сприйняттю України. Як це було, наприклад, коли відбувся вихід українця Полякова на Лондонську біржу, який  викликав підозри у 2010 році.

Підприємець впевнений, що для позитивних змін в країні варто позбуватися репутації «малого калібру». На зустрічі з міністром  Макс Поляков запевнив його, що готовий допомагати Україні. І наостанок слід відзначити, що прагнення бізнесмена розвивати український бізнес не пустий звук. Адже хоча Firefly Aerospace і є американською компанією, один з її підрозділів працює у Дніпрі. Також з Україною пов’язаний інший бізнес Полякова та низка меценатських проєктів.


20.10.2021 9520
Коментарі ()

11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

1061 3
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

1349
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5886 7
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

2169
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

2031
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

3209

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

695

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1858

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2600

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3356
11.10.2024

Загалом господарства Прикарпаття зібрали понад 65 тисяч тонн зернових і зернобобових культур з площі 109 тисяч га.  

373
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

494
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

1067
10.10.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

33894
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

810
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

958
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16449
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

658
14.10.2024

Серед мешканців заходу довіра до президента України Володимира Зеленського залишається на рівні 58%.

648
11.10.2024

Верховна Рада 10 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про збільшення податків.  

637
09.10.2024

Верховна Рада 9 жовтня ухвалила у другому читанні законопроєкт про заборону мобілізації обмежено придатних віком до 25 років.  

424