Макс Поляков розповів про Firefly Aerospace та космічний бізнес: головне з інтерв’ю

Український підприємець Максим Валерійович Поляков, який заробив свої статки на бізнесі у сферах IT та інших сучасних технологій, останнім часом відомий завдяки діяльності у космічній галузі. Він є співвласником групи Noosphere, яка володіє кількома бізнес-проєктами, пов’язаними з космосом. Нещодавно журналісти видання «НВ Бізнес» взяли інтерв’ю у Максима Полякова, в якому дізналися, що він думає з приводу перспектив власної компанії та індустрії у цілому. Головні думки бізнесмена далі.

Довгий шлях до космосу

Як розповів в інтерв’ю Макс Поляков, Firefly Aerospace дісталася йому після багатьох років, проведених у бізнесі. Перші проєкти підприємця не мали зв’язку з космосом. То був аутсорсинговий бізнес, який мав понад 250 працівників. У 2002 році від такої моделі праці було вирішено відмовитися, після чого Максим зайнявся власними продуктами, першим з яких став онлайн-сервіс знайомств. Але перший мільйон бізнесмен заробив не на ньому, а на продажі у 2006 році власної компанії HitDynamics, яка займалася купівлею трафіку американських пошукових гігантів.


Заснувавши низку проєктів в IT, Максим Поляков у 2010 році вперше вивів свій бізнес на Лондонську фондову біржу. За словами підприємця, на піку її капіталізація була в декілька разів більшою за стартову (до 300–400 млн доларів США). Після цього було створено ще декілька великих проєктів, а виручені з їх продажу гроші бізнесмен вирішив інвестувати у технології, пов’язані з космосом.

Мета та перспективи власного бізнесу

На сьогодні в активах Максима Полякова декілька бізнес-підрозділів, пов’язаних з аерокосмічною індустрією. Одним з найвідоміших серед них є компанія Firefly Aerospace, придбана у 2017 році. За словами підприємця, на момент зміни власника фірма майже  нічого не мала, окрім судових позовів від конкурентів. Бізнесмен Макс Поляков разом з партнерами, за його словами, після придбання вклав у нову справу близько 75 млн доларів, а загальна сума інвестицій з моменту купівлі Firefly Aerospace досягла позначки в 200 млн.

Врятувавши аерокосмічну компанію від банкрутства, Поляков продовжив розробку ракет-носіїв, призначених для виведення на орбіту комерційних вантажів. Перший продукт компанії, легка РН «Альфа», здатна відправити у космос до 1 тони корисного навантаження. Саме її дебютний політ відбувся на початку вересня. У планах Firefly Aerospace — налагодити щорічний випуск спочатку 8, а згодом i 24 ракет-носіїв. Наступним кроком має стати створення більш потужної та вантажомісткої ракети-носія «Бета».

Розповідаючи про космос, Максим Поляков відзначив, що продаж ракетної техніки ніколи не був його метою. Ціль — створення вертикально-інтегрованої структури, здатної надавати повний цикл послуг замовникам. Підприємець порівнює космічний бізнес з ринком пасажирських авіаперевезень. За його словами, точно так, як люди купують квитки на літак для перельоту з одного міста до іншого, клієнти аерокосмічних підприємств замовляють готову послугу у вигляді доставки корисних вантажів на орбіту або поверхню інших небесних тіл.

Як говорить Максим Поляков, Firefly Aerospace не планує бути просто перевізником, який відправляє чужі вантажі до космосу за гроші. Частиною стратегії його бізнесу є кооперація, за якої послуги будуть надаватися в обмін на частку у бізнесі. Крім того, ракети — це ще й засіб для доставлення на орбіту власних апаратів, адже у портфоліо Noosphere є підрозділи, які заробляють гроші на обробці супутникових даних, аналітиці та продажі даних для бізнесу. Маючи власний транспорт для цього, можна зробити бізнес незалежним від сторонніх підрядників та контролювати усю вертикаль, від розробки супутника до його виведення на орбіту та збору й обробки отриманої інформації.

Про перший запуск ракети Firefly Aerospace Alpha

Як стало відомо раніше, перший запуск ракети-носія Firefly Alpha пройшов не зовсім за планом. Космічний апарат успішно пройшов всі перевірки, стартував та зміг розвинути надзвукову швидкість, але згодом політ довелося перервати. Ліквідація ракети на 3-й хвилині була ініційована центром управління, а причиною такого рішення стало її відхилення від проєктної траєкторії. Щоб не наражати нікого на небезпеку, космічний апарат було вирішено знищити під час його знаходження в атмосфері.

Попри неповне виконання польотного плану, Поляков Максим Валерійович важає дебютний старт вдалим. Підприємець підкреслює, що ракета — не морський корабель, і у випадку якихось проблем її неможливо просто відбуксирувати до порту. Тому в цій справі варто рішуче діяти, а перший старт показав, що 4 роки праці не були марними. Адже тепер справа за практикою: лише частіше запускаючи ракети одна за одною, можна досягти стабільних позитивних результатів.

Поляков зазначив, що но заводах Firefly Aerospace уже перебувають у різній стадії готовності три нових ракети. Заявку на отримання дозволів на наступні 2 запуски, яка подається заздалегідь за пів року, було подано ще в травні. Тому вже скоро компанію чекають нові старти.

Перспективи IT-бізнесу в Україні

Обговорюючи недавню зустріч з міністром цифрової трансформації Михайлом Федоровим, Макс Поляков зазначив, що в Україні не вистачає IT-підприємців, досвід яких покращив би сприйняття українців у світі. При цьому поряд з представниками влади опиняється чимало тих, хто «розповідає казки», лише створюючи шумовий ефект. Людей, які заробили легально понад 10 млн доларів в інтернет-індустрії, в країні немає, тому і модель довгострокового мислення не сформувалося. Це заважає позитивному сприйняттю України. Як це було, наприклад, коли відбувся вихід українця Полякова на Лондонську біржу, який  викликав підозри у 2010 році.

Підприємець впевнений, що для позитивних змін в країні варто позбуватися репутації «малого калібру». На зустрічі з міністром  Макс Поляков запевнив його, що готовий допомагати Україні. І наостанок слід відзначити, що прагнення бізнесмена розвивати український бізнес не пустий звук. Адже хоча Firefly Aerospace і є американською компанією, один з її підрозділів працює у Дніпрі. Також з Україною пов’язаний інший бізнес Полякова та низка меценатських проєктів.


20.10.2021 9610
Коментарі ()

22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

569
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

757
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2389
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1775
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2067
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5675 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

54

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

222

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1185

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1201
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

943
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

793
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14615
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

634
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10442
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6137
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

666
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7623
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2874
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

598
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

686
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

512