Маковія 2019: головні особливості свята, що треба святити в церкві

Щорічно, свято Маковія відзначається 14 серпня. Також в цей день православні християни святкують Медовий Спас або Спас на воді.

Саме в цей період часу медові стільники повністю заповнені медом, що дозволяє пасічникам зібрати свіжий урожай улюбленого багатьма смаколика. Також з цього дня настає строгий Успенський піст, який триватиме протягом двох тижнів. В цей період часу рекомендується їсти неварену рослинну їжу - сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед, хліб.

Історія свята говорить про те, що в цей день згадуються сім братів Маккавеїв, які поплатилися за свою християнську віру життями. Релігія говорить, що віруючі брати були не просто вбиті, вони зазнавали мученицьку смерть. Багато століть тому могутній цар Антіох, хотів усім нав'язати язичництво, а не згодних просто мучив і вбивав. Так склалося і з братами Маккавеями. Після їх смерті, вони стали вважатися символом стійкості і істиною віри.

Втім, до свята врожаю брати Маковеї не мають відношення. Просто саме до середини серпня макові головки максимально заповнені, що дозволяє зібрати великий урожай.

Існує повір'я, що для того, щоб бути весь рік здоровим і залучати у своє життя удачу необхідно ходити до церкви і освячувати різні букети з трав. Раніше жінки напередодні цього великого свята збирали волошки і чорнобривці, освячували їх під час святкової служби, після чого додавали квіти в воду і купалися в ній. Раніше стверджували, що такий збір трав захищає від хвороб, виліковує застуди, якщо такі є, а відвар лікує від жовтяниці.

На Маковий Спас найчастіше святять такі продукти: мак, мед, воду ще в цей день освячують різні букети-обереги. Букет такого плану здавна отримав назву Маковійчик. У його складі різні польові трави і квіти, такі як: калина, соняшник, нагітки, материнка, м'ята, буркун, колоски вівса, полин і обов'язково макові головки. Таким букетом кожен християнин намагався прикрасити свій будинок, що б наповнити його удачею і захистити від злих духів.

За давно існуючою традицією в серпні 14 числа було прийнято проводити молебень і хресний хід, православна віра шанує святині і їх могутні властивості, передаючи історію з покоління в покоління.

З давніх-давен кожне село робило свій букет - оберіг, і часто його склад відрізнявся у кожного поселення було своє твердження про набір трав в ньому. Наші предки були впевнені, що кожна з рослин, яка містилася в букеті, мала магічні властивості, наприклад: маківки - були оберегом і символом церкви; калина - відповідала за дівоче щастя, соняшник - за сонце і тепло, рута і нагітки - захист від хвороб, материнка - за посилення сили роду, овес - поліпшення достатку, хороший урожай, м'ята - несла мир і злагоду в родину, ласкавці - обдаровувала ласкою і взаєморозумінням, тирлич - Приворотна трава, полин - захищала від нечистої сили.

Освячений Маковійчик рекомендують зберігати протягом року після освячення. Старим букетом краще не користуватися, а з настанням свята замінити його на новий. У свято Різдва такий букет може виконати роль дідуха, а на Великдень - стане прикрасою для освяченої лози.

Маком, який висвітлювали в церкві на Маковія прийнято було обсипати кути в будинку, це захищало всіх мешканців будинку від відьомських чар і пристріту, а макові головки клали під подушку - це допомагало позбутися від кошмарів і мігрені. Ще мак було заведено розсипати на городі - це супроводжувало врожаю, квіти з Маковійчика жінки раніше вплітали у волосся, щоб ті були міцними і не випадали.

На сьогоднішній день українці це свято частіше пов'язують з сімома святими Макавеями. Заведено вважати 14 серпня - Днем пам'яті братів-мучеників, які свого часу стали жертвами релігійних чвари Єрусалиму, не піддавшись еллінізації.

Першим і найбільш важливим правилом є світ в родині, ніяких конфліктів і сварок не повинно бути, та й сваритися в такий день не хочеться, скрізь випічка, солодощі, приємні аромати трав все сприяє гарному настрою і приємного настрою.

Так само православні традиції свідчать, що в це свято категорично не можна працювати, саме тому не бралися за роботу в садах і городах в цей день. Це так само можна було ще пояснити тим, що в цьому місяці починається значний спад городніх робіт, і все вже в очікуванні збору врожаю, так що один день відпочинку саме те, що потрібно.

Наступна заборона - це навіть мінімальне прибирання в будинку в день свята, варто дотримуватися звичаїв, як це робили наші предки і наводити порядок в домі заздалегідь.

Так само існують донині звичаї - освячувати колодязь, на сьогоднішній день в селах досить часто кілька сімей домовляються і освячують свої колодязі саме в свято маковий Спас. Так само якщо ви зважитеся хрестити свою дитину в це свято, то напевно не помилитеся, день буде світлим і теплим, а дитина виростить з хорошим здоров'ям і буде міцним.

Незмінною є традиція - це допомога слабким, хоча її варто дотримуватися не тільки у свято, а й кожен день. Вважається, що найкраще в це свято приділити увагу: вдовам, пенсіонерам та одиноким людям, вони найбільше потребують турботи і догляду.

Важливою прикметою цього дня є відпущення гріхів, за старих часів вірили, що саме в день Маковія жінкам прощалися всі незамолені гріхи, тому і важливо відвідувати службу в церкві в цей день, але є деяка особливість, жінка спершу повинна сама пробачити собі свої гріхи, а після її простить Бог. Так що всі віруючі ходили до церкви і вимолювали прощення для себе.

Останнім звичаєм є те, що на свято Маковія можна шуміти і надто гучно святкувати, тому варто відмовитися від гучних вечірок і бурхливого гуляння, найкраще розпланувати свій день так, щоб він пройшов тихо в спокійній обстановці. Пояснення цьому дуже просте - через занадто гучну музику бджоли можуть стати нервовими і нашкодити пасічникам.

за матеріалами znaj.ua


14.08.2019 1925
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2516
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1183
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1111
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2290
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3731
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2715 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

969

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

825

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

778

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10454
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1306
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

337
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5452
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1163
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2954
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

542
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

399 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

839
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

726
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

778