Батьки Івано-Франківська стурбовані якістю дитячого харчування у школах та садочках. Скаржаться, що дітей добре годують тільки під час перевірок. Нарікають, що батьків не знайомлять з перебігом і результатами відповідних тендерів.
Управлінці від освіти, які безпосередньо відповідають за харчування у школах та дитсадках, виправдовуються недоліками законодавства. Та чи це єдина причина, чому найпопулярнішою стравою у школах і садках обласного центру стали дешеві макарони?
В Івано-Франківську на кожного школяра у бюджеті передбачено 5 грн. на одноразове гаряче харчування. У дитячих садках вартість харчування однієї дитини в день у дошкільних групах становить 16,00 грн., у ясельних – 10,50 грн. Половину за харчування дошкільнят доплачують батьки. За ці гроші дітей мають годувати різноманітними продуктами тваринного і рослинного походження, які містять необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних солей і вітамінів, як це передбачено постановою Кабміну «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах №1591» від 22.11.2004 р. За словами начальника управління освіти Івано-Франківська Наталії Микули, загалом в місті постанова виконується на 82%.
Не всі погані
Пані Марія, дочка якої відвідує ДНЗ №11 «Пізнайко» (вул. Сахарова, 32а), розповідає, що після перевірки санепідемстанції дітей у садочку почали годувати значно краще. «Два тижні тому, коли садок перевіряла санстанція, дітям навіть почали давати кури! А взагалі, найчастіше дітей годують макаронами – або звареними на молоці, або з яблуками», - розповідає жінка.
Учениця Української гімназії №1 Валентина каже, що у школі теж найчастіше подають макарони. М’ясом дітей у гімназії не балують, салат – тільки з капусти. Рибу та печінку учні майже бачать, котлетками їх взагалі не тішать, лише час від часу подають підливу з кількома шматочками м’яса. Серед найбільших делікатесів дівчинка згадує рибні тюфтельки, які їй довелося скуштувати один раз за три роки.
Втім, не можна сказати, що у всіх школах чи садочках дітей тримають надголодь. На місцевих батьківських форумах трапляються й позитивні відгуки про організацію харчування у закладах.
У ДНЗ №23 «Дударик» по вул. Сухомлинського, 10а, як розповідає пані Галина, мати дитини, щодня на обід її малеча отримує або м'ясо, або рибу, або сосиски. «На харчування ми не скаржимося. Єдине, що хотілося б і якихось інших овочів, крім буряка. Взагалі не дають фруктів», - висловлює побажання мати.
А от голова батьківського самоврядування Івано-Франківська Петро Хмельовський, діти якого навчаються в Івано-Франківській загальноосвітній школі-ліцеї №23, харчуванням своїх школярів цілком задоволений. Батьківська громада контролює, що готують дітям, та висловлює свої зауваження й пропозиції. У школі також проводиться анонімне анкетування серед батьків і дітей про якість харчування, в анкетах передбачені питання про санітарно-гігієнічний стан їдальні, охайність персоналу, якість харчування, асортимент та його покращення, цінову політику. Працівники їдальні періодично звітують на загальношкільних зборах.
Втім, голова батьківського самоврядування міста має зауваження до управління освіти. «Під час підбиття підсумків роботи міського управління освіти за 2012 рік я запитав начальника міського управління освіти, чому у складі комітету, який визначає переможців тендерів на закупівлю продуктів, відсутній представник від громадськості, - розповідає Петро Хмельовський. - Батькам пообіцяли, що когось з них включать... Але нікого не включили до сьогоднішнього дня».
За словами Петра Хмельовського, батьків також цікавлять умови тендеру, список переможців по групах товару та їхні виробничі потужності, технічний персонал, кваліфікація тощо. «Чому не виграють тендери на організацію харчування у школах обласні підприємства, які мають виробничу базу та власні лабораторії для контролю якості продуктів, які поставляють молоко у всі торгові точки та заклади, крім шкіл? Чому в школи не постачає молоко Іван-Франківський молокозавод, чи Ямницький, Коломийський, Городенківський і всі інші молокозаводи, які мають виробничий штат, контрольні лабораторії? Чому молоко у школи постачає нікому не відомий підприємець, в якого немає нічого, крім печатки? Звідки він бере таке «найдешевше» і кому спихає?» - обурюється батько.
Батьків насторожує, що ніхто не перевіряє якість продуктів безпосередньо під час їх отримання навчальними закладами. «Якби була якась пересувна чи стаціонарна лабораторія, можна було б відразу перевірити якість молока чи м’яса. Як директору або завідувачу перевірити відповідність продуктів, які поставляються для харчування, тим, які вказані в договорах та сертифікатах? – міркує Хмельовський. - До прикладу, в сертифікаті пише "масло", а постачальник привіз спред, в сертифікаті м'ясо 1-ої категорії, а привезли – 2-гу, в сертифікаті молоко незбиране жирністю 3,2%, а в пакетах менша жирність або взагалі порошкове молоко. Схоже, в школи і садки можуть возити все, що хочеш».
Батьки також пропонують включити їх у комісії з контролю за харчуванням безпосередньо у навчальних закладах. Сподіваються, що навіть на контролюючі органи завжди знайдеться можливість вплинути. «Система перевірок якості та правильності харчування має попереджувальний характер, тому всі знають, хто коли прийде і як вийти із ситуації. А батькові ти хабар не даси, тому що він ніколи не закриє очі на порушення, які шкодять здоров’ю дитини», - переконаний Петро Хмельовський.
Харчування за 5 гривень
Незважаючи на скарги та вимоги батьків, освітяни запевняють, що організація дитячого харчування в Івано-Франківську, порівняно з іншими містами, ще на доволі високому рівні. Як доповіла нещодавно на апаратній нараді міськвиконкому начальник управління освіти і науки Наталія Микула, в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста 10-денне меню погоджується головним санітарним лікарем Івано-Франківська та затверджується директором школи. Станом на 15 березня у школах Івано-Франківська харчуються 21726 учнів 1-11 класів. Гарячим харчуванням забезпечено 19916 (92%). З них безплатним гарячим харчуванням охоплені 9418 (100%) учнів 1-4 класів, 139 (100%) – дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; 274 (100%) – дітей із малозабезпечених сімей, 145 (100%) дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Харчуванням у дошкільних закладах охоплено 7605 дітей. З них 943 (12,4 %) вихованці ДНЗ звільнені від оплати за харчування або повністю, або частково. Загалом цього року у міському бюджеті на дитяче харчування закладено 12,9 млн. грн. (у минулому було 9,78 млн. грн.).
«Нас вважають злочинцями за те, що ми щось робимо не так. Але, на жаль, чинне законодавство не залишає нам виходу», - виправдовується Микула. Системним недоліком законодавства вона вважає саму тендерну процедуру. «Якщо постачальник, з яким укладена угода за результатами торгів, односторонньо розриває угоду, то законом не передбачено жодного варіанту укладення нової угоди без проходження процедури конкурсних торгів. Те ж саме у ситуації, коли торги відмінені з об’єктивних причин, а процедура закупівлі через конкурсні торги розрахована на 1,5-2 місяці. Отже, певний вид продукції упродовж 1,5-2-місячного терміну у ДНЗ завозитись не буде, бо це порушення Закону щодо вимог закупівлі», - пояснює Наталія Микула.
Крім того, в умовах тендеру важливою є ціна продукту. Перевагу має той учасник, хто пропонує найнижчу. «І тоді ми себе питаємо, а чим ми насправді годуємо наших дітей, якщо купуємо найдешевше?» - риторично бідкається Микула.
Тендери за законом?
З усіх вимог, які висували батьки, управління освіти виконало тільки одну. Вперше цього року на веб-сайті міста розмістили інформацію, хто й на яких умовах виграв тендери на постачання продуктів харчування у навчальні заклади. За результатами конкурсних торгів, у 2013 році укладено 16 договорів. Зазначимо, що всі договори на постачання тих чи інших продуктів укладаються до кінця року. Цікаво, що більшість тендерів виграли невідомі підприємства та підприємці, багато з них зареєстровані за межами обласного центру.
До прикладу, тендер на постачання овочевих та фруктових соків виграло ТзОВ «Галицька торгова компанія» з пропискою в Долині. Чи бачили ви десь у магазинах сік долинського виробництва? Мабуть, ні. Та управління освіти уклало договір з цим підприємством на постачання 46 609,00 л соку вартістю 258 679 грн.
Тендер на постачання свіжомороженої риби (36 850 кг) та рибних консервів (8 548 банок) виграв підприємець Стефуришин Ю.Я. Він отримає за послуги 1 млн. 77 тис. грн. А у торгах на постачання круп переміг його однофамілець (чи родич?) - Стефуришин А.Я. Хліб управління освіти і науки купуватиме у підприємства ТзОВ «Сімон».
Та чи не найбільше пощастило ТзОВ «Бистриця І К», зареєстрованому в Галичі. Підприємство виграло п’ять тендерів на постачання сиру, молока, масла сметани та кефіру в навчальні заклади на загальну суму 4,75 млн. грн. На веб-сайті державних закупівель вказано, що ТзОВ «Бистриця І К» раніше не укладало договорів на постачання молочної продукції, не вигравало жодних тендерів. Перший і єдиний замовник фірми – це управління освіти і науки виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради. Невже знову винен поганий закон?
Доповідаючи про організацію харчування у навчальних закладах, Наталія Микула зізналася, що не купила б на базарі дешеву сметану, бо знає, що вона недобра. Та перешкодити постачати неякісні продукти в школи управління освіти і науки не може. Позиції макаронів залишаються непохитними.
Марія ГАВРИЛЮК, ГК