Специфіка пожежно-рятувальної служби полягає в тому, що її працівники, як ніхто інші знають цінність кожної хвилини, бо саме від неї дуже часто залежить порятунок людини, яка потребує допомоги.
Особливо це важливо у випадках, коли йдеться про надання невідкладної медичної допомоги потерпілим під час пожеж, аварій, стихійних лих.
Специфічні та непрості реалії професії рятувальника добре усвідомлює і профільне Міністерство. Отож з метою удосконалення підготовки особового складу служби цивільного захисту МНС з надання першої медичної допомоги згідно наказу Міністра МНС Віктора Балоги з 1 вересня цього року слухачі курсів первинної професійної підготовки за робітничою професією «пожежний-рятувальник» навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД області проходять навчання за 120-годинною оновленою програмою з предмету «Медична підготовка. Професійна підтримка життя».
За словами начальника навчально-методичного центру полковника служби цивільного захисту Романа Борисюка, програма складається з 28 теоретичних та 92 практичних годин, які проводяться з залученням фахівців-практиків нещодавно створеного обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Головний лікар цього центру Володимир Сидорак каже, що одним з основних напрямків роботи навчально-тренувального відділу центру екстреної медицини є тісна співпраця з навчально-методичним центром ЦЗ та БЖД області у плані підготовки пожежних-рятувальників щодо вміння надавати першу медичну допомогу. Заняття відбуваються у цікавій формі, яка включає в себе як виклад теоретичного матеріалу з залученням мульмедійних технологій та наочних засобів, так і формування необхідних практичних навичок. Майбутні рятувальники вчаться бути рятівниками у всеохопному сенсі своєї благородної професії, адже мало винести людину з вогню, чи витягти її з понівеченого авто, важливо до прибуття медиків правильно визначити стан потерпілого та надати йому необхідну кваліфіковану допомогу.
За словами Володимира Петровича, такий практичний курс занять з надання першої медичної невідкладної допомоги згодом буде проведено з відповідними категоріями немедичних працівників всіх екстрених служб області, а служба МНС започаткувала цю потрібну справу.
У необхідності таких навиків переконаний і інструктор-викладач центру Юрій Ковтун, чия медична практика переконливо свідчить, що у багатьох випадках життя постраждалої людини залежить саме від першочергових правильних дій. Отож майбутні рятувальники на тренажерах-муляжах вчаться проводити серцево-легеневу реанімацію, визначати тип кровотечі та зупиняти її, накладати пов’язку на опіки і рани, фіксувати переломи з допомогою шин та накладати косинку. Важливість цих навичок добре розуміють і самі слухачі курсів, тому уважно сприймають поданий матеріал та вчаться практично його застосовувати, доводячи свої рухи до автоматизму, бо в реальних умовах, як правило, часу на роздуми, фактично не буває.
Задоволена своїми підопічними і лікар невідкладних станів Тетяна Сіянчук, вона певна, що після таких занять слухачі курсів матимуть потрібні навики, щоб зробити все можливе для порятунку людського життя. Переконаний в цьому і слухач курсів первинної підготовки Віталій Куцло, який вважає, що теоретичні знання та практичні навички надання медичної допомоги мають бути невід’ємною частиною знань пожежника-рятувальника, бо саме від них у багатьох випадках залежить життя кожного потерпілого.