Львів – локомотив, а Франківськ – плацкартний вагон?

 

 

Франківськ практично ніколи не претендував на статус столиці Галичини. За винятком літературного феномену у 90-их та «рейтингу комфортності» місто у межиріччі Бистриць не наважувалось змагатися з містом Лева.

 

Здається, мешканці Івано-Франківська внутрішньо примирились з думкою, що саме у Львові виникають певні ТЕМИ, а ми тут лише надаємо тим темам певного «покутсько-гуцульського» колориту. Звідки взялася ця приреченість на ієрархічну вторинність? Певно, з минулих часів, коли Станіслав програвав у «центральності» навіть Коломиї.

 

 

Тим більше у політичному відношенні франківці завжди зачудовано дивилися на «старших братів» і з ревністю заповзятливих провінціалів намагалися копіювати львівський «політес».

 

Ще на початку української незалежності політично стурбовані франківчани чекали приїзду «львівських хлопців». Ці «львівські хлопці» стали таким собі міфом-сподіванням. «От приїдуть зі Львова хлопці з автоматами і постріляють совітів!» - казали вуйки, що тусувалися в ті часи біля Почтамту. Й одного разу вони таки приїхали. Щоправда, без автоматів. Це було 18 червня 1989 року, коли   львівський «революційний десант» прорвав міліцейський кордон на вокзалі і влаштував у центрі Івано-Франківська перший мітинг під синьо-жовтими прапорами.

 

З того часу й до призначення головою ІФ ОДА Вишиванюка, місцева політика направлялася тими ідеями і концепціями, які виникали в політичних колах Леополіса.

 

Скажімо, перший демократичний голова обласної ради Микола Яковина ніколи не відхилявся від «львівської політичної лінії». Ані в часи Галицької асамблеї, ані пізніше. Він навіть одягався і говорив як «правдивий львівець». Тоді це здавалося неабияким шармом, ознакою «інтелігентності».

 

Вишиванюк переламав цю традицію. Він орієнтувався на кучмівський Київ і міського псевдо-шарму в нього не було. В його часи і Львів вже не виглядав П’ємонтом. Обшарпаний і збіднілий, Леополіс тоді міг бути лише взірцем прискореного руйнування міської інфраструктури. Але гонор Львів зберіг, а Франківськ гонору так і не набув. Він ставав все простішим і бикуватішим.

 

У Львові люди без грошей робили такі-сякі мистецькі фестивалі та імпрези, а у нас Богдан Карлович (другий мер) перманентно ремонтував і перемонтовував каналізаційний колектор. Політика у Франківську формувалася лише в одному кабінеті, а політичні партії були настільки заробітчанськими, що навіть небридливі люди намагалися відійти від них якнайдалі.

 

Почав формуватися образ «міста-плацкарти», заробітчанського напівсела, мешканці якого знищили історичний центр заради сумнівних торгових преференцій.

 

Коли на початку нового тисячоліття у Львові зародилися нові політичні рухи (такі як «Пора» та ребрендингована «Свобода»), у Франківську займалися прискореним будуванням «будинків-коробок» для «тих, кому дали кредит». Ідейно-концептуальний рівень обмежувався істеричними газетними статтями і плітками в кав’ярнях. На лідерство ніхто не претендував. «Як там у Львові?» - запитували професійні пліткарі у приїжджих.

 

Прикарпатський університет так і не став місцем, де продукують ідеї. Тамтешні гуманітарії займалися нікому не потрібною «чистою наукою» і шукали древні карпатські мегаліти.

 

Домо-зрощені політики з червоними від морозу носами сиділи у наметах біля адміністративної будівлі і давали місцевим ЗМІ безграмотно-агресивні інтерв’ю.

 

Саме в таке місто прийшли події і зрушення 2004 року. На вулицях з’явилися неохайно одягнуті підлітки з помаранчевими стрічками у найнесподіваніших місцях. Вони казали, що приїхали зі Львова і отримали там «інструкції». Вуйки з-під Почтамту дивилися на них, як на пророків. А пророки провіщали прихід Месії. «А шо, у Львові ЙОГО люблять?» - питали вуйки і отримували ствердну відповідь. За кілька днів Франківськ полюбив Месію весь. До останньої базарної продавщиці.

 

А потім Месія виявився не-месією, а Львів поступово зневірився в євроінтеграції та став радикально-націоналістичним. Франківськ також змінив орієнтацію з націонал-ліберальної на соціал-націоналістичну. Це далося легко, тому що, на відміну від міста Лева, у нас не було ані справжніх націонал-лібералів ані правдивих соціал-націоналістів. Якби у Львові втнули моду на ліво-право-центропрогресистів, то у Франківську всі б також стали ліво-право-центропрогресистами. Політична вулиця як хамелеон. «Що там у Львові кажуть?»

 

Тому, за винятком кількох «оригіналів» типу того ж Вишиванюка, всі франківські політики нагадують відповідно «масштабовані» копії львівських. Сич копія Панькевича, Анушкевичус – Садового, Марцинків – Михальчишина і так далі.

 

Резолюції обласних і міських рад, прийняті у Львові за тиждень-два приймаються місцевими радами на Прикарпатті. Єдине, що їх відрізняє – більша кількість стилістичних неоковирностей в документах місцевого розливу. Вже не кажемо про те, що політичне серце теперішнього Івано-Франківська б’ється у львівському офісі Тягнибока.

 

Аналітична група «Фіртка-магус»


Коментарі (26)

Фелікс 2011.05.05, 12:55
Станиславів - Івано-Франківськ в багатьох речах має не менше значення, аніж Львів. Зрештою, сам Львів є похідним від Галича. Меншовартісність не у місті, а у свідомості його жителів. Хто любить своє місто, тому Львів не є особливим авторитетом
Андрій 2011.05.05, 13:24
Аналітична група «Фіртка-магус», але ж і гади ви, можна по кожному пункту пройтися, але настільки гидко що......
Андрій 2011.05.05, 13:31
І ще, раз вже таке аналізуєте будьте відкритими і підписуйтесь будь-ласка, а то ви тут навіть на львівян не схожі... видко дається взнаки совдепівський вік, ще не забули як анонімки строчити?
Пес 2011.05.05, 13:40
Ага ж Андрію, правда вони така, очі колить. Зеркало не винне. Якщо кожекн абзац зачепив, то значить це все про тебе. Але по суті тексту. Багато з чим можна посперечатися, але більше в цій статті правди, аніж видумки.
Кікі 2011.05.05, 13:42
львыв гамно, франек гамно ы село
Кікі 2011.05.05, 13:43
а фото зверху 5+ франек 100%, наш контыгэнт
Реал 2011.05.05, 14:14
Згадую постійні слова попереднього голови обласної ради : "А що у Львові сказали, а що там думають і т.д." І теперішній голова ОР Сич постійно розривається між партійною позицією в Львові і думкою на третьому поверсі правого крила.
псові 2011.05.05, 14:26
Хай про мене, я жалюгідний та примітивний, та тільки Франківськ і справді вирізняється купкою аналітиків, нібито митців - нібито письменників- нібито "масонів" - тут Ви праві, нічого добавити. Тому еге ж Пес далі, я так розумію, буде... "ніхто" предендує на правдиве дзеркало, яке від нині буде відображати дійсність Івано-Франківська. Особливо потішило про неохайних підлітків з помаранчевими стрічками у 2004 році, що підняли Франківськ. А як хитро про Вишиванюка, нібито і критика, але ж яке ПРОЦВІТАННЯ, і він "оригінал" і навіть не копія нікого, ну як же хлопці - слабо правду дЗеркальну про "сильних світу", а про якогось там Марцинківа то можна він же копія, він же добрий. За Анушкевичуса навіть не пишеться, цього можна обсирати де попало і всім кому не лінь, то ж і Ви пробачте не оригінали. Але саме основне, що всю оту трахамудію про містику, філософські пусті трактати з "вежами" часом не львівськими? :) і т.д можна преспокійно назвати копією такої ж ніші львівського життя. Перше треба дивитись на себе і що конкретно ТИ зробив у цьому житті для свого міста чи громади, і можливо тоді буде моральне право аналізувати що інші НЕ ЗРОБИЛИ.
Сторонній 2011.05.05, 14:56
Про що тут взагалі сперечатися? По-моєму, 80% статті - це "капітан очевидність" (вказати на залежність нашого "свободівського" міського політикуму від львівського офісу тягнибока - який хірургічний аналіз :) ), решта 20% - сумнівної якості "вагонні" метафори і смішне підлабузнцтво до губернатора. Втім, яке місто, такі і аналітика - "плацкартна". До речі, львівська не набагато краща, зі рідкісними вийнятками.
Вишиванка 2011.05.05, 15:00
А де підлабузництво до Вишиванка? Та ще й "смішне"? Стьоб бачу що дядько мовляв із села - за межами категорій...
сілюх 2011.05.05, 15:06
тому і не бачиш що лиш копія львівського, а був би с Франківцем, то мо що і ввидів би :))))))))))))
Муська 2011.05.05, 15:06
прикольно. правда все. не гавкайте. але і львів не паріж. те саме пихате забичене село.
Ху 2011.05.05, 15:22
Таке враження що все місто тільки і чекало коли йому вкажуть на його провінційність, по крайній мірі коментарі підтведжують. Усі так завзято підтримують неповноцінність свого міста, аж дивно.
лон 2011.05.05, 15:45
Стаття написана невідомо для чого. Кожне з цих міст має дуже багато своїх переваг і недостатків.
Мука 2011.05.06, 10:33
хм. Неприємно, але все правда.
Не автор - франківцю 2011.05.06, 10:43
Зателефонуйте, зустрінемося, я вам все покажу:))
tdf 2011.05.06, 11:26
Село ніколи не народить жодної "теми". Село є споживачем концектуального продукту. Слухає дивиться слиниться. Чого ж ви хтіли? Інша справа, що у Львові ці теми також не продукуються. Їх продукують за межами України, а у Львові перекладають погулянсько-сихівським діалектом. потім бичвота хаває.
Сашко 2011.05.06, 12:04
Стаття написана для дурних розмов - для флуду, без теми та сенсу. Вона сама по собі - флуд, зроблений для збільшення відвідуваності.
Флуд 2011.05.06, 18:07
Я-я, натюрліх! Штаття жроблена під мене, а пильний Шашко дуйже точно каже. За радянщини Шашко був би кагебістом і сигналізував би органам, де яка криється антирадянська шняга. Роки йдуть, а люди все ті ж...
gyr 2011.05.07, 14:05
Низькопоклонство перед Львовом впровадили митці, в першу чергу письменники. Памятаю як ще за Радянських часів наші пушики приймали Іваничука, Федоріва, Книша та дрібніших писучих львівяків. Ті приїзджали до нашого франкового села як тузи - пихаті, напомповані гонором. Дивилися на місцевих, наче на дебілів і пили собі горілочку. Просте люде на те все дивило і собі стало цєніти Львів за велику столицю. А там насправді і всякатись не вміють без тог, шоби усі пальці не обшморкати. Великі цяці! Тільки що гонору навчилися від поляків, у яких дітей бавили і підлоги мили. так що то все правда.
yutro 2011.05.08, 16:30
Мусьці - респект! львів - пихате забичене село. Франік - просто забичене село.
Андрій 2011.05.08, 19:00
Список вартує продовжити переходячи на яскраві особистості: yutro - мудило!!!
nyk 2011.05.14, 01:19
АНАЛІТИКА НІЯКА. ЯК І ТОЙ РАЗ - КАЖУТ ШО НА ВИБОРАХ БУДУТ БОРОТИСІ СВ. І ПР-ДУНИ. ХОТЬ І КОЗІ ЯСНО - ГОЛОСИ У ІФ-У РОЗДІЛИТ СВ. З ЯЦЕНЮКОМ. БО СИМ "МАСОНАМ" І ШАВКАМ БЕЗРОЗРОДНИМ, ЯКІ ВЧЕРА РОБИЛИ НА СДПУ А НИНІ НА ПР, ТАК БИ ХТІЛОСІ. А СЕЛЮХИ ЇХ ЗА ПАСТУХІВ НЕ ПРИЙМАЮТ. А ВІРЯТ ЛИШЕ СВОЇМ. ХОТЬ І ТАКИМ ЯК ЮЩ. І НАШЕ МІСТО У БАГАТО ЧОМУ КРАЩЕ ВИГЛЯДАЄ ЯК ПИХАТИЙ І ЧУЖИЙ СВОЇМ РАЙОНАМ ЛЬВІВ. У СІМ НАША СИЛА В ПОЛІТИЦІ. НАВІТЬ У ЕКОНОМІЦІ ЛЬВОВА З 1990р. АЖ ДО ТЕПЕР КЕРУЮТ ЮДЕЇ, НКВД-ТИ, А ТЕПЕР ШЕ Й ПОЛЯКИ. А У НАС ЇХ ЧАС СКІНЧИВСІ ШЕ ДЕСЬ У 1996р. НАШІ ОЛІГАРХИ (В ЧАСІ: КРУЦЬ, ДАРМОГРАЙ, БАХМАТЮК, НАВІТЬ ХАЛАМИНДА, НЕ КАЖУЧИ ПРО Ц.ЇМУ Н. БЕНА) ВСІ УКР-І І БАТЬКИ З СЕЛА! В УСІХ ПАРТІЯХ ІФОО МАЛА СИЛЬЩІ ПРОВОДИ НІЖ ЛОО-ЛЬВІВ"ЯКИ! СИЛЬНІЩИМИ БУЛА ЛИШ ЛОО НДП, ПОТІМ ПРП. ОКРЕМО ДІЛО - СНПУ. ПІДСУМОК ШЕ РАНО. ПО К-ТИ ДЕПІВ І ПОСАД ІФОО ТРОХИ КРАЩЕ ЯК ЛОО. І КАЦАПИ ВИЗНАЮТ, ШО У ІФ ТРОХИ ШЕ БАНДЕРІВЦІВ І ІДЕЙ Є. А У ЛЬВОВІ ЛИШ БУТАФОРІЯ І БЕЗХРЕБЕТНА "ІНТЕЛІҐЕНЧІЯ". ТАКА, МІЖ ІНЧИМ ЯК І НАША. ВАШ ЄШКІЛЬ ПОСЛІДНИМ ЧІСОМ ПИШЕ ЯКІСЬ ПРИТОМНІ РЕЧІ. А ВАШ АНАЛІТИК (СЕРГІЙ?) КРИВАЄ ЗЗАДУ ЧЁСУ. ПОРАДА - ПІДТІГНИ ШВІНКИ І ПРИЧЕПИ ХРЕСТИК. ЗАРОБИШ НА ХЛІБ.
до "Ніка" 2011.05.15, 16:31
Дядьку, вступіться зі своїми бздурами. Яценюк у Станіславі? Хіба шо вам плвтять з його штабу, що ви верзете таку бздурятинку.
ОО! 2011.05.16, 13:12
Франківськ не плацкарта, франківськ - дрезина з бикотою.
ОО! 2011.05.16, 13:15
Але коменти! Коменти! Вляяяяяяяяя!!!! Франківськ покажи личико. Показав. Де б то знайти місцеву радецьку щоби поставила діагноз?
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1605
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1700
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1686
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4989 39
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1991 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1385

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

250

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

575

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

740

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

867
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3498
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10071
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

713
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25948
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7572
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

767
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

943
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1270
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

219
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1097
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

711
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

945