Луценко на вихід: як генпрокурор виконував обіцянки протягом каденції (інфографіка)

Відставку Луценка періодично обговорювали майже весь час його каденції. Та й сам генпрокурор регулярно повідомляв, коли планує звільнитися, ба навіть подавав заяву, однак досі залишається на посаді. Але після перемоги партії Зеленського на дострокових парламентських виборах, імовірно, Луценка таки звільнять. «Слово і Діло» пропонує подивитись, які обіцянки давав Луценко та як їх виконував протягом каденції.

До крісла генпрокурора Луценко сів 12 травня 2016 року й до 15 серпня 2019 року встиг дати 127 обіцянок. За три роки й три місяці Юрій Віталійович виконав 29% обіцянок, а 60% – провалив. Ще 11% обіцянок генпрокурора можуть бути реалізовані або не виконані до його офіційної відставки.

Найкраще генпрокурор виконував обіцянки щодо передачі до суду справ екс-посадовців, а найгірше він впорався з розкриттям та доведенням до суду резонансних справ, зокрема щодо Майдану, й, звісно ж, із множинними обіцянками щодо своєї відставки.

На початку каденції Луценко запевнив, що всі, хто вбивав людей на Майдані, будуть засуджені «очно або заочно», й провалив обіцяне.

«Усі решта справ, у яких підозрювані та обвинувачені перебувають за межами території України, як правило, ховаються на окупованих територіях або в Російській Федерації. Ми пройдемо процедуру заочного засудження, і всі, хто вбивав людей на Майдані, будуть або очно тут в Україні, або заочно тут в Україні засуджені до терміну, який встановить справедливий суд», – заявив Луценко, коли став генпрокурором.

До п’ятих роковин розстрілів людей на Майдані правоохоронці відзвітували, що були ухвалені 25 обвинувальних вироків щодо 35 осіб. За провадженнями Генпрокуратури ухвалені 10 обвинувальних вироків, винними визнані 11 осіб, серед них 8 службовців правоохоронних органів, 3 цивільних.

Провалив Луценко обіцянку передати до Міжнародного трибуналу справу суддів Конституційного суду РФ, які визнали Крим одним із суб’єктів РФ, за пособництво в окупації півострова. В червні 2019 року досудове розслідування зупинили через оголошення в розшук підозрюваних.

Не впорався він і з обіцянкою за півроку завершити розслідування Іловайської трагедії, коли 29 серпня 2014 року Путін гарантував гуманітарний коридор для українських військових, що опинилися в оточені, але колони наших воїнів впритул розстріляли разом із полоненими військовослужбовцями Збройних сил РФ. 366 осіб загинули, 429 отримали поранення, понад 300 потрапили в полон.

Військові експерти визначили причини трагедії, частину результатів роботи прокурорів передали до суду, але розслідування злочинів усе ще триває.

Вдалося Луценку виконати обіцянку передати до суду справу про держзраду президента-втікача Януковича. Він повідомив, що Янукович сам підписав листа з проханням ввести на територію України російські війська, про що оголосив представник Росії в ООН.

«Справа з підозри перейде в обвинувачення, коли генпрокуратура отримає стенограму з ООН та покази свідків оголошення цього листа. Після цього вже в першому кварталі 2017 року український суд у встановленому законом порядку заочно зможе приступити до розгляду справи Януковича про державну зраду», – пообіцяв він.

14 березня 2017 року Військова прокуратура передала до Печерського райсуду Києва справу Януковича. Генпрокуратура звинуватила Віктора Януковича в державній зраді та посяганні на територіальну цілісність і суверенітет України. Нагадаємо, на початку 2019 року суд визнав Януковича винним у державній зраді та пособництві у веденні агресивної війни й заочно засудив його до 13 років позбавлення волі.

На початку каденції Луценко енергійно взявся «ловити велику рибу» серед корупціонерів, посадовців та політиків, але до вироків та гучних масових посадок так і не дійшло.

Два роки знадобилося генпрокурору, щоб виконати обіцянку передати до суду справи 23 затриманих екс-податківців Міністерства доходів і зборів, яких протягом доби затримували в усій країні та вертольотами доправляли до прокуратури.

«Процес із 52 підозрюваними, процес із 92 адвокатами, процес із 1209 томами за злочини про розкрадання 104 мільярдів гривень. Ми завершили це слідство лише завдяки партнерській допомозі МВС. Також я пишаюся діяльністю військових прокурорів, які, незважаючи на шалені виклики – і технічного, і правового характеру, – змогли всій країні продемонструвати ефективне затримання, слідство й сьогодні етап передачі (справи – ред.) до суду», – заявив він у березні 2019 року.

Дотримав слова Луценко й щодо гучної справи про перестрілку правоохоронців у Княжичах під Києвом. «Я можу гарантувати, що справи підуть до суду. Але, перепрошую, я не можу гарантувати рішень судів», – уточнив він.

10 квітня 2019 року Генпрокуратура скерувала до суду обвинувальний акт стосовно п’яти керівників Нацполіції, що невдало керували операцією в Княжичах, під час якої сталася трагічна стрілянина, внаслідок чого загинули четверо працівників поліції.

Так і не довів до кінця Луценко справу проти нардепа Новинського, якого підозрювали в тиску на УПЦ та викраденні помічника митрополита Володимира Сабодана. Генпрокурор ще в грудні 2017 року запевнив, обвинувальний акт проти депутата незабаром буде скерований до суду. В серпні 2019 року справа все ще розслідувалася.

Не зміг Луценко відібрати в Новинського і його бізнес, коли пообіцяв повернути до державної власності Миколаївський та Чорноморський суднобудівні заводи. Судові розгляди щодо цих підприємств досі тривають і невідомо, коли й чим закінчаться.

Цікаво спостерігати за еволюцією обіцянок Юрія Віталійовича щодо своєї відставки. Вперше він дав таку обіцянку як раз у день призначення на посаду, 12 травня 2016 року, зазначивши, що планує керувати генпрокуратурою півтора року.

«Я прийняв пропозицію Петра Олексійовича Порошенка про своє призначення й одразу сказав, що я розглядаю це як термін близько півтора року. За цей час я хочу, щоб під моїм захистом зміг вирости й сформуватися абсолютно новий європейський інститут», – заявив він тоді.

За півтора року він пообіцяв не лише звільнити крісло генпрокурора, а й узагалі піти з політики та громадського життя, але за однієї умови – в разі провалу. Судячи з того, що Луценко досі при посаді й живе активним політичним життям, на його думку, провалу він не зазнав.

Була в Луценка й хвилинка слабкості, коли він подав президенту заяву на звільнення на початку розслідування справи Гандзюк, але Порошенко не прийняв його відставку.

Після цього він обіцяв піти з посади спочатку після президентських, а потім – парламентських виборів, але нещодавно генпрокурор нагадав, що за законом він призначений на шість років.


18.08.2019 1131
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1172
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1101
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2279
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3724
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2698 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

958

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

820

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

771

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

733
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10448
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1300
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

327
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5445
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1158
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2951
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

532
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

395 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

834
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

721
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

773