Люди вже сміються або «Сірі миші» йдуть у наступ

 

 

Недорозвинуте у громадянському плані суспільство нагадує дитину. Як дитина тягнеться до яскраво розмальованих іграшок, так і нерозвинуте, загальмоване «совковою» інерцією українське суспільство тягнеться до яскравих політиків, до виражених харизматів. Ця особливість електорального поля в Україні добре відома політтехнологам, які намагаються «прикрасити» кожний новий політичний бренд такою «яскравою іграшкою» - здоровилом Кличко, «симпатяшкою» Королевською тощо.


Але рано чи пізно суспільство стомлюється від харизматів. Особливо, якщо ті займають собою весь телевізійний прайм-тайм, чільні сторінки газет та сайтів. В останні тижні, зокрема, спостерігається втома від Юлії Тимошенко. Різноманітні соціологічні опитування, як загальнонаціональні, так і місцеві фіксують нову тенденцію – кількість електорату, стурбованого перипетіями лідерки БЮТу-«Батьківщини», невпинно зменшується.


І це не дивно. Безкінечна істерія навколо ув’язненого політика перетворилась на відвертий «політичний кітч». ЗМІ тижнями обговорюють подробиці життя в камері Качанівської колонії, тиражують кожну нову примху «ВІП-в'язня». То Юлія Володимирівна погоджується лікуватись в Україні, то не погоджується, то гіперкатегорично не погоджується, то знову дає свою «ясновельможну» згоду. Все це транслюється з екранів через різноманітних напружених речників з постійно перекошеними чи то від злоби чи то від безнадії обличчями.


Електорат стомлюється від цього невмотивованого напруження, замість колишніх співчутливих реплік про «бідолашну Юлю» в автобусах тепер розповідають анекдоти про «тризіркову» камеру. Народ потроху почав підсміюватись над багатосерійним політично-кримінальним «милом», у яке невправні піарники перетворили історію Юлі. Трагедія, яку прокручують на штиб каруселі, це вже не трагедія, а комедія. А там де сміються, там вже не вірять. Владні політтехнологи це розуміють.


І це лише найпомітніший приклад «втоми від харизматів». Напередодні виборів політтехнологи, що працюють в мажоритарних округах, зауважили тенденцію електоральної переваги «сірих мишей». Закриті локальні праймеріз, які в перші дні квітня організувала низка аналітичних агенцій на Львівщині та Івано-Франківщині, показали, що признані лідери харизматичного типу починають поступатися за показниками довіри та електоральних симпатій господарникам, чиновникам та «робочим конячкам» від бізнесу.


Цьому явищу дають кілька пояснень. Дехто вважає, що цей феномен має регіональну природу і пов’язаний із так званим «синдромом петеушників». Коли ВО «Свобода» восени 2010 року привела до влади цілу плеяду «українських хунвейбінів», це було наслідком прагнення людей побачити свіжі, незіпсовані владою обличчя. При тому ці «обличчя» за браком досвіду і компетентності обрали тактику галасливого натиску.


Така «карикатура на харизматичність» задовільняла виборців до того часу, коли стала очевидна неспроможність «нового призову» давати собі раду з поточними господарськими проблемами. Можливо звідси і ностальгія за «твердими господарниками».

 

Друге пояснення лежить у площині очікуваного «дорослішання» електорату. 20 років «наперсточного розведення» простих людей все ж таки не пройшли надарма. Навіть дрімучі люди починають розуміти, що за приємними «обличчями» стоять не янголи, послані небом, а товсті гамани різнокалібрових олігархів. І коли Кличко на телешоу запевнює своїх потенційних виборців, що він «буде вчитися», то виборці вже хапаються за кишені і підраховують, в які збитки вони втраплять, маючі на чолі такого «владного практиканта».


Зараз у Івано-Франківську ефект актуалізації «сірих мишей», зокрема, працює на Олександра Сича. Якщо головна інтрига в мажоритарному окрузі розгорнеться поміж ним і Юрієм Солов’єм (Віктора Анушкевичуса, який у випадку участі в виборах грав би на одному полі із Сичем, кажуть, Свобода вже майже «переконала», що в мерському кріслі для нього буде хоч і не так цікаво, то точно певніше), тоді, скоріше за все, виборці віддадуть голоси не відомому всім у місті «соціальному прожектеру» і вічному критику чинного мера новоспеченому ударів цю Юрію Солов’ю, а нехаризматичному чиновнику, який будує свій імідж переважно на промовах при відкритті пам’ятників.


«Сірі миші» йдуть у наступ. Все більше компліментів (і не завжди невиправданих) чуємо на адресу «зашитого на всі іміджеві ґудзики» Романа Онуфрієва, в той час, коли яскравий і прикольний «головний перформанс’єр» області Руслан Коцаба отримує від колег зі ЗМІ здебільшого кпини.


В районах праймеріз також показують ситуативну перевагу «господарників» над  «професійними патріотами». Й це в той час, коли намагання політиків, політтехнологів, ноуменів і т.п. утвердити в свідомості людей «чорно-білу» схему життя досягли максимуму. Високочолі інтелектуали переконують нас, що народ повсюдно «святить» ножі і гострить вила, а соціологічні опитування показують стурбованість того таки народу розповзлими дорогами і засміченими дворами.


Можливо політичні сили тепер почнуть повертатись від опусів Табачника і сусідок Юлі по камері до «господарського реалу»? І ставити на «сірих мишей»?

 

Аналітична група "Фіртка-Магус"

 


Коментарі (4)

так 2012.04.09, 21:10
а нікому не здалося, шо фото у заголовку подібне на соловейка-голохвастова??? такі ж ....... очі має тота ........ ...
Трафилол 2012.04.09, 12:05
Електорат побачив, як мордаті і стомлені багатством бютівці "борються" за свою лідерку, і забив на туту справу
проблем... 2012.04.10, 22:11
Ось коли б, крім 10 речень було 100 про нашу ВОНО ні ВОНА,тоді може людям і очі відкрились би.З людьми потрібно говорити,а не брехати.Скажіть на милість,хто насаджував і продовжує атакувати,розказуючи ВСЕ,як проводить своє дозвілля засудженна Юлька,чому влада дозволяє робити з Юльки ідола,хто дав таку команду?Не думаю,що це вказівка Президента,значить хтось підставляє і досить активно.Юлія Володимирівна громадянка України і згідно законів має відбувати покарання як і всі інші засуджені,що за бардак і кому він вигідний.Хіба нам не має бути соромно,що нікому не відома донька ЖУжа,сьогодні виходить на політичний олімп.З якими знаннями, з якими баченнями і поглядами.людина не може два слова зліпити до купи,а ми роззявили рота і слухаємо блеяння.А хто платить гроші і де вони беруться в бездомної Юльки-шмульки.Тому ми і бідні,що завжди даємо себе дурити і возити на своїх горбах.Невже ми дожилися,що на екран телевізора виходить лідер Турчинов і своєю брехнею просто насміхається над єлекторатом,та діти плачуть і просять виключити телевізор коли Турчинова показують,пожалійте дітей!Турчинову у фільмах жахів зніматися,а не йти в депутати,це буде повний капец!!!
рома 2012.04.11, 13:46
найсмішніше те, що сірі миші кращі за півнів і скунсів яких більшість в нашій політиці. що з того що курка королевьска зирить на нас з кожного бігаборда? питав друзів: ти за неї голосуватимеш? сміються. за кого? за дєвашку, яку створили під певне політичне завданя? юлька відпрацьована але вона прпинаймні була похожою на політика а не на ляльку з вмонтованим брехунцем
26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

196
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5564 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2315 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1736
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2225
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4147

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

303

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

355

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

433

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

818
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

175
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

303
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

471
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

216
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

329 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

649
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

936
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5487
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

222
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

244
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

356
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

536