Любомир Гузар: Головна зброя терористів - це страх

 

 

Єпископ УГКЦ, кардинал Католицької церкви Любомир Гузар у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким" на Еспресо.TV - про нещодавно опублікований документ-звернення ініціативи "1 грудня", практичні поради владі та народу, а також про те, як подолати тероризм.

 

 

- Нещодавно ініціативна група "1 грудня" оприлюднила документ, який називається "Слово про свободу та відповідальність". Розкажіть, яка мета цього цього документу? Яка його важливість?

- Цей документ виріс на тлі тих загальних настроїв, які сьогодні панують у нашому суспільстві. У новій ситуації, після Майдану, вперше після 24 років здобуття Україною незалежності, після довгих років різних окупацій нарешті наш народ, наша держава стала дійсно незалежною.

Але після такої ейфорії прийшло розчарування. Побачили ми, що не розвивається все так швидко і гарно, як би хотілося, а ще дуже-дуже багато залишилося з минулих десятиліть. І тоді кілька років тому, це був ще 2011 рік, владики, предстоятелі наших головних гілок Київської церкви зробили звернення. Вже минає 20 років, а так мало поступу, чому? І, кажуть вони, біда в тому, що ми все ще живемо тою матеріалістичною філософією, отим, що нам залишив СРСР. І запросили групу людей, щоб якось направити, вилікувати або робити якісь заходи, щоб цю ситуацію змінити. Вони сказали, що нам потрібно ті матеріалістичні поняття, бажання, філософію нагромадження майна замінити духовними цінностями. Цінностями, які ми знаємо з історії людства, які завжди служили для того, щоб суспільство розвивалося.

І тоді виникла ініціативна група "1 грудня". Першим великим заходом було випрацювання Хартії "Про вільну людину". І після солідної праці, консультацій з різними досвідченими людьми ініціативна група видала цю Хартію "Про вільну людину". Це збір думок, на підставі яких вже можна було робити значні кроки вперед. Але здалося, що знову ж таки, не так швидко і легко йдемо вперед, що все ще маємо так багато з того минулого, яке нам значно перешкоджає розвиватися, будувати цю Україну, якої собі бажаємо.

І знову ж, наша ініціативна група тепер видала це звернення. Воно, в порівнянні з Хартією, далеко більш практичне. Хартія представляла певні ідеали, філософічні, можна сказати, на яких можна і треба будувати. Хоча там було багато і практичних порад. Але треба було щось знову сказати, щоб цей процес розвитку, переходу із колишнього радянського, матеріалістичного думання, щоб його скерувати в напрямок духовних цінностей, демократичних, я б сказав, у такому значенні неполітичному демократичних, де людина пошанована належно. І цей новий документ, це звернення, можна сказати, дуже практичний документ, який намагається з’ясувати, яка наша ситуація, в чому наші труднощі. А пізніше дати дуже практичні поради, як народ - не якась група або партія - повинен працювати, щоб будувати оцю вимріяну Україну. Бачите, бажання, щоб цей процес приспішувати, щоб людей заохочувати, щоб людей переконати, що ми можемо спільними силами, разом піти далеко-далеко вперед. Це останнє звернення дуже виразно адресоване до цілого народу, не до якоїсь групи, але до всіх, щоб переконати, щоб заставити людей думати і жити тим поняттям, що якщо будемо певні цінності шанувати і будемо працювати, тоді ми матимемо в собі досить тої сили духовної, щоб йти вперед.

 

- А які практичні поради саме українській владі містить цей документ?

- Щонайменше дві речі. Щоб реалістично брала до уваги ситуацію. Це одне. А друге, дуже важливе: щоб не жила замкнена сама в собі, а щоби зрозуміла, що успішно працювати влада може тільки тоді, коли вона співпрацює з народом, коли вона говорить до народу, не щоб його там потішити чи підтримати на дусі, але щоб заохотити до праці, щоб влада говорила з людьми, спілкувалася з людьми; щоб відчула, що її сила, ефективність є у міру того, як народ реагує, як народ починає працювати, будувати.

Оце дуже важливий елемент. Щоб влада не замикалася в собі і, не дай Боже, щоб не обмежувалася до того, щоб збагачуватися, а щоб служила. Служила свідома, що її сила, ефективність є у співпраці з народом. Коли народ розуміє, що влада робить, то підтримає те, що влада серйозно пропонує.

 

- А які реальні кроки, зі свого боку, може зробити саме суспільство? Як спровокувати владу на цей діалог?

- У нашому зверненні дуже виразно підкреслюється таке лихо, яке називається патерналізм. Що це значить? Радянська філософія комуністична була така, що треба народ контролювати. Що певна група людей, так звана номенклатура, партія, мала цілковитий контроль над народом і вела народ так, як для партії, для номенклатури вигідно. Не для народу, а для тої групи. І їхній спосіб це робити був переконувати людей, що усе, що їм потрібне, про все це подбає партія, уряд, влада. Що народ має тільки приймати і бути задоволений тим, що від влади одержав, а влада вже буде старатися все якнайкраще робити.

Слово "патерналізм" має в своєму корені поняття батьківства. Немов би якийсь добрий батько, який дбає за дітей. Так, у людей це впхали, що люди стали пасивними, а до того ще такий момент, що було небезпечно робити щось самостійно, що не було підтримано партією. Одним словом, народ мав бути пасивним: приймати, а нічого самому не робити, навіть не відчувати потреби та відповідальності щось робити.

Наше звернення підкреслює, що народ мусить працювати. Був Майдан, в якому народ себе проявив себе дуже гарно, але тепер народ не лише одноразово мав би себе проявити і сказати "нам досить того, що було, хочем щось нового", але працювати в тому напрямі. І ми даємо такі, можна сказати, 10 вказівок, це не є 10 заповідей Божих, це такі на підставі досвіду, знання історії, на підставі філософічного думання речі, які народ разом із владою (бо влада частина народу) мусять старатися, створивши суспільне домовлення, мають послідовно це робити, тоді будемо мати ефект. Будемо бачити можливість здійснення отої нашої державної мрії. Отже, заохотити народ.

Тут хотів би звернути увагу на ще один елемент. Щоб працювати, треба вірити в свої сили. Треба бути переконаними, що можемо і що ми самі відповідальні за те, що з нами буде. Але це можливо. Ми маємо, з Божою допомогою, всі елементи потрібні є в нашому народі, щоб спільними зусиллями осягнути, здійснити ту мрію нашу про таку Україну, в якій ми би були щасливі.

 

- Останнє питання стосується війни в Україні і тих подій, які нещодавно трапилися в Парижі: які Ви бачите шляхи подолання загрози тероризму як в Україні, так і в світі в цілому?

- Це дуже складна річ. Я щиро Вам скажу, що можу дати тільки відповідь з власного досвіду, я не знаю, чи ця відповідь є достатньою, але я Вам розкажу таку річ. В 1970-х роках я жив в Італії, а то був такий час в Італії, коли зросла певна терористична ментальність. Вона почала панувати завдяки певній підготовці, і ми знаємо, з яких джерел, у кожному разі були так звані "червоні бригади", які мали перехопити владу і почали працювати в дуже терористичний спосіб. Захопили колишнього прем’єра Альдо Моро та пізніше його вбили. Одним словом, хотіли створити страх, щоб у народі запанував страх і щоб народ тоді піддався їхньому диктату. Що сталося? Народ їх не сприйняв. Народ не дав себе застрашити. І тому те, що так починалося драматично, загрозливо, в короткому часі зникло. Люди навіть забули, що такі "червоні бригади" існували.

Що значить терор? Є певна група людей, які хочуть за допомогою терористичних засобів - вбивств та інших драматичних речей - здобути для себе владу. І за допомогою страху спрямувати народ в певному напрямку. Якщо народ не прийме це, не дасть себе застрашити, не буде звертати увагу на це, а буде підказувати правозахисним силам, де щось відбувається непевне також, але головне – не злякатися, не перейматися. Це з конкретного досвіду розповідаю. Я був тоді в Італії і бачив перші роки цього. Через те що народ так трактував тоді цих терористів, які дуже добре були підготовлені, озброєні, останні були безпорадні.

Я думаю, що так повинні люди реагувати у всьому світі. Особливо коли це стосується так би мовити "своїх" терористів, котрі вийшли та зрадили народ. Народ має їх "матеріалізувати", і тоді вони стають безпорадними. Якщо люди їх не бояться, то що вони можуть зробити? Їхня єдина зброя – це страх.


22.11.2015 576 0
Коментарі (0)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1424 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1721 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2527
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2336 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7572
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15288 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

350

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1063

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1134

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1924
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

307
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

686
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

926
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

950
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1977
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1030
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35179 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

298
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

511
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

653
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

970