Люблю вдихати запах шоколаду: франківська шоколатьє про солодке мистецтво

Сьомого липня у Європі, а 11 у світі, відзначають День шоколаду. Це свято виникло у Франції у 1995 році.

Ще древні ацтеки  називали його "їжею богів". Іспанські конкістадори охрестили ласощі "чорним золотом" і їли їх для зміцнення витривалості. У середньовіччі в Європі споживати шоколад мали можливість тільки аристократи.

У наш час виробництво шоколаду перетворилося на справжнє мистецтво. Його творців гордо називають шоколатьє, а без цього смаколика не обходяться жодні посиденьки за філіжанкою кави.

Еталоном вишуканості та смаку заведено вважати бельгійський шоколад. Та популярності зараз набувають різноманітні веганські інтерпретації крафтового шоколаду.

Фіртка знайшла "шоколадну фею" і в Івано-Франківську.

Шоколатьє Інна виготовляє крафтовий шоколад вже два роки. Рік тому разом з чоловіком та сином переїхали в Івано-Франківськ з Білої Церкви. Знання черпала з Інтернету та відеоуроків. Готує шоколад без цукру, за власною рецептурою, бо, стверджує, що довіряє тільки власним смакам.

Хобі стало професією

За професією я економіст. Шоколатьє я стала близько двох років тому. Син пішов у садочок і тоді почала цікавитися шоколадом та виробами з нього.

Почалося все з цукерок із сухофруктів. Я завжди була прихильницею здорового способу життя, займалася та продовжую займатися у залі, був час, коли худнула. Тому завжди намагалася поєднати корисне з приємним – не відмовлятися від солодощів, а мати вибір, щоб все було максимально нешкідливими для здоров’я та фігури. Тому і вирішила зайнятися апробацією власних рецептів.

Більшість кондитерів та майстрів шоколаду надає перевагу роботі із традиційним бельгійським шоколадом, в який додають цукор. А я вирішила шукати свою нішу – взялася розвивати веганський варіант.

Люблю вдихати запах шоколаду

Ніколи особливо не цікавилася кондитеркою, ніколи не стояла годинами біля плити.

А щодо шоколаду, то мене надихали дописи та фото в інстаграмі футблогерів. Вирішила пробувати й сама. Багато читала, дивилася відеоуроки, навіть придбала декілька рецептів. Відразу поставила за мету, що працюватиму виключно за апробованими на свій смак рецептами – розроблятиму свою рецептуру.

Вирішила зробити шоколад з нуля – взяти какао і какао-масло, а далі була фантазія.

Ось так все і почалося. Але це зараз виглядає все так легко – насправді, це багато днів апробацій та пошуків, щоб знайти ідеальний смак цукерки. Постійно вчуся сама на своїх помилках.

Коли з'явилися перші клієнти, то прислухалася до їхніх побажань.

А загалом, запах шоколаду, коли з ним працюєш, дуже надихає. Мені це подобається. 

Руйную міфи

Пригадую, як почала робити свої перші цукерки – вони були із сухофруктів. Поставила чоловікові на тарілку і попросила, щоб скуштував. А він у відповідь сказав, що таке не буде їсти. Я навіть трішки образилася і подумала, що вже більше не буду готувати. Але потім вирішила таки розвиватися далі.

Почала покривати натуральні цукерки шоколадною глазур’ю, робила різні комбінації смаків. Пізніше з’явилися перші плитки шоколаду, батончики.

Всі мої вироби - без цукру. Як підсолоджувач, використовую мед, а також готую шоколад на кокосовому цукрі. Його, до речі, можна і діабетикам, бо він має досить низький глікемічний індекс.

Уся продукція безглютенова, безлактозна, не використовую молочку – тільки кокосове молоко і масло. Тому мої цукерки сміливо можна і діткам.

Найкориснішим вважається саме чорний гіркий шоколад, до складу якого входять какао терте та какао-масло. Додаю меду - тільки 10-15%. Тобто мій шоколад гіркий, але гірчинка не так сильно виражена.

За класикою жанру, шоколад не може бути з рідким підсолоджувачем. Я руйную ці міфи.

В нас в Україні цей напрямок поки що мало розвинутий. Є різниця, коли ти працюєш із шоколадом з цукром та з чорним натуральним шоколадом. Технологія виробництва зовсім інша.

Зараз почала проводити свої майстер-класи, працюю над відеоуроками. Ще до карантину з Польщі до мене дівчинка приїжджала - ми два дні з нею вчилися робити цукерки. Це гарний досвід.

Шоколад – наче наркотик

Цукерочки виготовляю різні. Стараюся постійно корегувати рецептуру. Зараз в асортименті арахісове праліне, баунті, трюфель на молочному шоколаді, трюфель-апельсин, чорний шоколад з гірчинкою та медом, класичний чорний гіркий шоколад на кокосовому цукрі, малиновий та молочний шоколади та багато іншого.

Працюю тільки з натуральними та якісними продуктами, тому розумію, що не кожен може дозволити собі віддати, скажімо, 100 гривень за плитку шоколаду. Але тим не менше дуже багато людей замовляють - і собі, і на подарунок.

Термін придатності таких цукерок 10-12 днів.

Якщо говорити про шоколад на полицях у супермаркетах, тобто промисловий, то там про користь і мови не може бути. Це пусті калорії.

Натуральний шоколад – він калорійний, але це корисні калорії – жири та білки. З’їдаєш 1-2 цукерки й ти наситився.

Я особисто з’їдаю до 20 грамів у день і мені цього вистачає. "Підсадила" на своє і всю сім’ю – сина та чоловіка. Також рідним відправляю поштою, бо живемо зараз далеко. Навіть моя мама, яка раніше говорила, що їй таке не смакує, зараз вже не може уявити філіжанки кави без шматочка моєї шоколадки чи батончика.

Калораж своїх виробів ніколи не рахувала. Мене про це часто запитують. Приблизно у цукерці 60-70 кілокалорій. Так, скажете, що це багато, але це ж корисні калорії.

У мене є подруга, яка вміст всієї коробочки з’їдає за один раз! Але, зрештою, у кожного своя міра і смаки. Ну і на здоров’я! Я тільки рада, що те, чим займаюся, має попит і приносить задоволення не тільки мені.


Декілька цікавих фактів про шоколад:

  • Наукою встановлено той факт, що в шоколаді є елементи, які сприяють як відпочинку, так і психологічному відновленню.
  • Темні сорти шоколаду сприяють викиду ендорфінів - так званих гормонів щастя, які впливають на центри задоволення, покращуючи настрій і підтримуючи тонус організму.
  • Так само існує гіпотеза, що шоколад володіє «протираковим» ефектом і здатний сповільнювати процеси старіння.
  • Якщо ви хочете отримувати від шоколаду користь – краще вживати тільки темний, де в складі мінімум 70% какао. Доведено, що саме він покращує зір при погодних умовах, швидкість реакції, знижує ризик розвитку інфаркту у чоловіків на 17%, а також покращує роботу мозку. Крім того, у людей, які регулярно вживають шоколад, ризик хвороб серця скорочується на 37%.
  • Темний шоколад допомагає при високому тиску, однак якщо ви тут же зап’єте його молоком, усі корисні властивості зійдуть нанівець.
  • Першу шоколадну плитку у світі випустила англійська фабрика Cadbury у 1842 році. Шоколадка цієї ж шоколадної фабрики вважається і найціннішою у світі. Вона належала досліднику Роберту Скотту і була з ним під час його першої експедиції до Антарктики. У 2001 році її продали на аукціоні в Лондоні за 687 доларів.
  • Найбільше шоколаду їдять у Швейцарії. Кожен житель цієї країни з’їдає в середньому 11,8 кг шоколаду в рік. А ось американці опинилися аж на 15 місці з 5,4 кг в рік на людину.
  • У цивілізації Майя какао-боби були основною торговою валютою. Наприклад, раба продавали за 100 бобів, а індичку - за 20.
  • Вживання шоколаду раніше засуджувалося католицькою церквою. У дії шоколаду вбачали чаклунство, а всіх, хто його вживав, називали єретиками та богохульниками.


07.07.2020 Марія Лутчин 16420
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5202 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1838 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4048 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3173 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7964 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20295 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

278

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

820

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1914

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2393
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

189
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

696
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

479
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18382
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

978
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1217 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6102 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23394 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

295
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

993 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1179 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

499