«Липкі руки 2019». ТОП найжадібніших прикарпатських хабарників за версією Фіртки

За декілька днів 2019 рік добіжить до завершення. Вже традиційно Фіртка взялась підбивати підсумки року. 

Сьогодні ми спробували пригадати випадки хабарництва, які фіксували цього року на Прикарпатті. 


Вже на початку року, 8 січня, до Богородчанського відділення поліції надійшло повідомлення від небайдужого громадянина. Він помітив як невідомий чоловік спочатку випивав в одному із місцевих кафе, а потім вийшов і сів за кермо свого автомобіля. На місце події негайно виїхала патрульна поліція, яка доставила чоловіка до відділу. Там склали адміністративного протоколу за ст.130 КУпАП. Щоб його правоохоронці не притягнули до відповідальності, правопорушник запропонував неправомірну вигоду у сумі 1000 гривень.


У січні СБУ затримала на хабарі лікаря травматолога однієї з районних лікарень Івано-Франківської області. Медик вимагав 500 доларів США у мешканця району за підготовку необхідних документів для продовження групи інвалідності. За цю суму лікар обіцяв чоловіку вплинути на працівників медико-соціальної експертної комісії.


У березні затримали посадовця облавтодору на хабарі у 15 тисяч гривень. Поліцейські з’ясували, що протягом поточного місяця керівник підприємства вимагав хабар за надання в оренду спецтехніки, яка знаходиться на балансі підприємства. 29 березня, в службовому кабінеті, керівник отримав неправомірну вигоду, при цьому його й затримали.


У березні Івано-Франківський міський суд визнав винним у зловживанні впливом колишнього директора Державного архіву Івано-Франківської області Ігоря Гриника. Нагадаємо, посадовець намагався змити в унітаз отриманий хабар у 500 доларів США. У суді Гриник визнав свою провину, обіцяв, що більше такого не повториться та просив суворо не карати.Суд визнав Ігоря Гриника винним у зловживанні впливом та призначив 12 750 грн штрафу. Також він заплатить 8294 грн за експертизи.


У квітні в Коломиї на хабарі у 200 доларів затримали начальницю відділу кадрів Коломийської ЦРЛ. Коломийський міськрайонний суд виніс вирок начальниці відділу кадрів Коломийської ЦРЛ, яку у квітні 2019 р. спіймали на хабарі у 2000 доларів США. Жінка працювала на посаді начальника відділу кадрів КНП “Коломийська ЦРЛ” з 2009 року. 2000 доларів керівниця взяла за допомогу у працевлаштуванні на посаду рентген-лаборанта. Згодом обвинувачена уклала з прокурором угоду про визнання винуватості. Суд затвердив угоду, визнав начальницю відділу кадрів винною у зловживанні впливом та призначив 25 500 грн штрафу. Також вона заплатить 6280 гривень за експертизи.


У Коломиї керівник навчального закладу вимагав у студентки 4000 гривень хабара за успішне проходження практики та здачу курсової. Студентка із заявою про вимагання хабара звернулася в прокуратуру 7 травня. А 13 травня директора інституту затримали отриманні неправомірну вигоду.

 


Долинський районний суд покарав ексначальника відділу містобудування та архітектури Долинської РДА Ярослава Шияка за отримання 7000 гривень хабара. У липні 2019 Ярослава Шияка спіймали на отриманні неправомірної вигоди. Чиновник узяв з підприємця 7000 гривень за дозвіл на розміщення тимчасової споруди для торгівлі кавунами у селі Княжолука. 

Посадовець обіцяв за цю суму повпливати на підлеглих і погодити документацію на розміщення тимчасової споруди у найкоротші терміни. На стоянці РДА підприємець передав начальнику 7000 гривень хабара. Під час досудового розслідування обвинувачений уклав з прокурором угоду про визнання винуватості. Долинський районний суд затвердив укладену угоду і призначив Ярославу Шияку штраф у розмірі 25 500 гривень. Також йому потрібно було сплатити 3750 гривень за проведення експертиз.


У липні затримали на хабарі начальника Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Юрія Сурмачевського. 

Сурмачевський за 30 тисяч гривень обіцяв закрити провадження та не звертатися в суд з поданням про тимчасове обмеження виїзду за межі України, оскільки на заявника неодноразово накладалися адміністративні стягнення, в тому числі і за порушення митного законодавства. 26 липня посадовець отримав першу частину хабаря у розмірі 10 000 гривень у своєму авто в Івано-Франківську, а 29 липня другу – 20 000 грн – у своєму кабінеті, де і був затриманий.

Суд визнав його винним у «зловживанні впливом» та призначив покарання у вигляді штрафу 15 300 грн. Ще 3768,24 грн обвинувачений має заплатити за проведення експертиз. Суд не заборонив Сурмачевському обіймати посади, тож чиновник може продовжити працювати начальником Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби.

Таким чином посадовця покарали штрафом, меншим за хабар.


У липні на хабарі затримали начальника відділу містобудування та архітектури і землеустрою - головного архітектора міста Болехова Володимира Нідермаєра. Посадовець у липні 2019 року вимагав та в подальшому одержав від місцевого підприємця неправомірну вигоду в сумі 1000 доларів США за погодження дозвільної документації на розміщення МАФів у місті Болехові.


Наприкінці липня на вулиці Набережна в Івано-Франківську патрульні зупинили автомобіль. "Драгер" показав результат 2.78 проміле алкоголю у крові водія. Чоловік декілька разів пропонував поліцейським неправомірну вигоду. У суді порушник визнав свою провину, щиро розкаявся у вчиненому, тож йому призначили покарання у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 гривень, та конфіскацію коштів, які він пропонував патрульним.


 ХАБАР НА КОРДОНІ

У липні слідчі теруправління ДБР, розташованого у місті Києві, викрили начальника одного з митних постів Івано-Франківської митниці ДФС України на вимаганні неправомірної вигоди в розмірі $2500. Посадовця, впійманого на хабарі в 4500 доларів США взяли під варту на 2 місяці з альтернативою внесення застави у розмірі 1 920 000 гривень. Правоохоронці встановили, що митник вимагав хабар від директора приватного підприємства за визначення мінімальних тарифів на розмитнення його товарів, що перетинають кордон України. Хабарника затримано «на гарячому», неправомірну вигоду вилучили.


У серпні 1000 гривень хабара пропонував прикордонникам 51-річний житель Івано-Франківщини. Так чоловік намагався позачергово пройти оформлення.


Також у серпні прикордонники відділу “Краківець” задокументували випадок підкупу посадовців. Щоб уникнути відповідальності за спробу незаконного перетину кордону пасажир автобусу запропонував прикордоннику хабар у розмірі 50 доларів США та 1000 гривень. Ним виявився 38-річний мешканець Івано-Франківська, який прямував до Щецина.

В ході паспортного контролю чоловік спробував видати себе за громадянина Угорщини, та надав на перевірку угорський паспортний документ. В ході контролю з’ясувалось, що власник паспорта є громадянином України.

 


Наприкінці серпня затримали на хабарі головного держінспектора управління Державного агентства рибного господарства. Посадовець Держрибгосподарства в Івано-Франківській області систематично вимагав від підприємців щомісячну плату у розмірі 2 000 гривень. Як виявилось за неправомірну вигоду посадовець не перешкоджав підприємцям здійснювати вилов риби. Щомісячна сума неправомірної вигоди, отриманої рибінспектором, становила понад 50 000 гривень.


У жовтні Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі доцентки кафедри міжнародної економіки, маркетингу та менеджменту Івано-Франківського навчально-наукового інституту менеджменту Тернопільського національного економічного університету. Жінка була секретарем у складі відбіркової приймальної комісії ІФННІМ. А у липні 2019-го до жінки звернулися з приводу вступу абітурієнта на заочну форму навчання. Вона вирішила “допомогти” за 500 доларів. Жінку визнали винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 354 КК України та призначили їй штраф у розмірі 8 500 гривень. Також вона повинна буде сплатити державі 3140 гривень – вартість проведення експертиз у цій справі.


ХАБАР ДЛЯ ВАРТИ

У листопаді в Івано-Франківську затримали під час вимагання і отримання хабаря у розмірі 3 тисяч гривень затримали двох інспекторів «Муніципальної варти». Операцію із затримання проводила Служба безпеки України спільно із поліцією Івано-Франківської області. Чоловіки вимагали та отримали від підприємця, який працює у сфері торгівлі, три тисячі гривень за непритягнення його до адміністративної відповідальності (за продаж алкоголю неповнолітнім).

Як розповіли в СБУ, муніципальні вартові впродовж літа налагодили схему вимагання хабарів.

Відреагував на хабар міський голова Івано-Франківська. На його сторінці у соцмережі з'явився допис про відсторонення керівника «Муніципальної варти» Андрія Прусака від посади. Тоді ж вирішили створити одне КП на базі трьох: Муніципальної варти та інспекції з благоустрою та МАРСу.

Нещодавно «варту» розформували.

Проте на сесії вирішили створити нове КП з «Муніципальної варти» та «Муніципальної інспекції з благоустрою». Таким чином у Франківську працюватиме комунальне підприємство «Муніципальна інспекція «Добродій».


У грудні працівники внутрішньої безпеки НПУ разом з працівниками Коломийського відділу поліції затримали водія-порушника на передачі 400 доларів США посадовцю поліції. 27-річний мешканець Коломийського району за допомогою хабаря намагався уникнути відповідальності за п’яну їзду. Чоловік пропонував хабар за те, щоб не доводити справу до суду.

 

Також у грудні трапився аналогічний випадок. В Івано-Франківську п’яний 26-річний водій автомобіля Mercedes-Benz намагався відкупитися хабарем у 100 євро.

На завершення хочемо нагадати, кримінальна відповідальність передбачена не лише для чиновника, який вимагає чи бере хабар, але й для громадянина, який його пропонує.


Коментарі ()

09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

2184
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4653
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1178
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1338
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1755
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2769 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

215

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

375

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1260

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1371
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

1888
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26935 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1082
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

347
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8002
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3355
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1610
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1255
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

513 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

701
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

752
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4751