«Липкі руки 2019». ТОП найжадібніших прикарпатських хабарників за версією Фіртки

За декілька днів 2019 рік добіжить до завершення. Вже традиційно Фіртка взялась підбивати підсумки року. 

Сьогодні ми спробували пригадати випадки хабарництва, які фіксували цього року на Прикарпатті. 


Вже на початку року, 8 січня, до Богородчанського відділення поліції надійшло повідомлення від небайдужого громадянина. Він помітив як невідомий чоловік спочатку випивав в одному із місцевих кафе, а потім вийшов і сів за кермо свого автомобіля. На місце події негайно виїхала патрульна поліція, яка доставила чоловіка до відділу. Там склали адміністративного протоколу за ст.130 КУпАП. Щоб його правоохоронці не притягнули до відповідальності, правопорушник запропонував неправомірну вигоду у сумі 1000 гривень.


У січні СБУ затримала на хабарі лікаря травматолога однієї з районних лікарень Івано-Франківської області. Медик вимагав 500 доларів США у мешканця району за підготовку необхідних документів для продовження групи інвалідності. За цю суму лікар обіцяв чоловіку вплинути на працівників медико-соціальної експертної комісії.


У березні затримали посадовця облавтодору на хабарі у 15 тисяч гривень. Поліцейські з’ясували, що протягом поточного місяця керівник підприємства вимагав хабар за надання в оренду спецтехніки, яка знаходиться на балансі підприємства. 29 березня, в службовому кабінеті, керівник отримав неправомірну вигоду, при цьому його й затримали.


У березні Івано-Франківський міський суд визнав винним у зловживанні впливом колишнього директора Державного архіву Івано-Франківської області Ігоря Гриника. Нагадаємо, посадовець намагався змити в унітаз отриманий хабар у 500 доларів США. У суді Гриник визнав свою провину, обіцяв, що більше такого не повториться та просив суворо не карати.Суд визнав Ігоря Гриника винним у зловживанні впливом та призначив 12 750 грн штрафу. Також він заплатить 8294 грн за експертизи.


У квітні в Коломиї на хабарі у 200 доларів затримали начальницю відділу кадрів Коломийської ЦРЛ. Коломийський міськрайонний суд виніс вирок начальниці відділу кадрів Коломийської ЦРЛ, яку у квітні 2019 р. спіймали на хабарі у 2000 доларів США. Жінка працювала на посаді начальника відділу кадрів КНП “Коломийська ЦРЛ” з 2009 року. 2000 доларів керівниця взяла за допомогу у працевлаштуванні на посаду рентген-лаборанта. Згодом обвинувачена уклала з прокурором угоду про визнання винуватості. Суд затвердив угоду, визнав начальницю відділу кадрів винною у зловживанні впливом та призначив 25 500 грн штрафу. Також вона заплатить 6280 гривень за експертизи.


У Коломиї керівник навчального закладу вимагав у студентки 4000 гривень хабара за успішне проходження практики та здачу курсової. Студентка із заявою про вимагання хабара звернулася в прокуратуру 7 травня. А 13 травня директора інституту затримали отриманні неправомірну вигоду.

 


Долинський районний суд покарав ексначальника відділу містобудування та архітектури Долинської РДА Ярослава Шияка за отримання 7000 гривень хабара. У липні 2019 Ярослава Шияка спіймали на отриманні неправомірної вигоди. Чиновник узяв з підприємця 7000 гривень за дозвіл на розміщення тимчасової споруди для торгівлі кавунами у селі Княжолука. 

Посадовець обіцяв за цю суму повпливати на підлеглих і погодити документацію на розміщення тимчасової споруди у найкоротші терміни. На стоянці РДА підприємець передав начальнику 7000 гривень хабара. Під час досудового розслідування обвинувачений уклав з прокурором угоду про визнання винуватості. Долинський районний суд затвердив укладену угоду і призначив Ярославу Шияку штраф у розмірі 25 500 гривень. Також йому потрібно було сплатити 3750 гривень за проведення експертиз.


У липні затримали на хабарі начальника Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області Юрія Сурмачевського. 

Сурмачевський за 30 тисяч гривень обіцяв закрити провадження та не звертатися в суд з поданням про тимчасове обмеження виїзду за межі України, оскільки на заявника неодноразово накладалися адміністративні стягнення, в тому числі і за порушення митного законодавства. 26 липня посадовець отримав першу частину хабаря у розмірі 10 000 гривень у своєму авто в Івано-Франківську, а 29 липня другу – 20 000 грн – у своєму кабінеті, де і був затриманий.

Суд визнав його винним у «зловживанні впливом» та призначив покарання у вигляді штрафу 15 300 грн. Ще 3768,24 грн обвинувачений має заплатити за проведення експертиз. Суд не заборонив Сурмачевському обіймати посади, тож чиновник може продовжити працювати начальником Богородчанського районного відділу державної виконавчої служби.

Таким чином посадовця покарали штрафом, меншим за хабар.


У липні на хабарі затримали начальника відділу містобудування та архітектури і землеустрою - головного архітектора міста Болехова Володимира Нідермаєра. Посадовець у липні 2019 року вимагав та в подальшому одержав від місцевого підприємця неправомірну вигоду в сумі 1000 доларів США за погодження дозвільної документації на розміщення МАФів у місті Болехові.


Наприкінці липня на вулиці Набережна в Івано-Франківську патрульні зупинили автомобіль. "Драгер" показав результат 2.78 проміле алкоголю у крові водія. Чоловік декілька разів пропонував поліцейським неправомірну вигоду. У суді порушник визнав свою провину, щиро розкаявся у вчиненому, тож йому призначили покарання у вигляді штрафу в розмірі шестисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 гривень, та конфіскацію коштів, які він пропонував патрульним.


 ХАБАР НА КОРДОНІ

У липні слідчі теруправління ДБР, розташованого у місті Києві, викрили начальника одного з митних постів Івано-Франківської митниці ДФС України на вимаганні неправомірної вигоди в розмірі $2500. Посадовця, впійманого на хабарі в 4500 доларів США взяли під варту на 2 місяці з альтернативою внесення застави у розмірі 1 920 000 гривень. Правоохоронці встановили, що митник вимагав хабар від директора приватного підприємства за визначення мінімальних тарифів на розмитнення його товарів, що перетинають кордон України. Хабарника затримано «на гарячому», неправомірну вигоду вилучили.


У серпні 1000 гривень хабара пропонував прикордонникам 51-річний житель Івано-Франківщини. Так чоловік намагався позачергово пройти оформлення.


Також у серпні прикордонники відділу “Краківець” задокументували випадок підкупу посадовців. Щоб уникнути відповідальності за спробу незаконного перетину кордону пасажир автобусу запропонував прикордоннику хабар у розмірі 50 доларів США та 1000 гривень. Ним виявився 38-річний мешканець Івано-Франківська, який прямував до Щецина.

В ході паспортного контролю чоловік спробував видати себе за громадянина Угорщини, та надав на перевірку угорський паспортний документ. В ході контролю з’ясувалось, що власник паспорта є громадянином України.

 


Наприкінці серпня затримали на хабарі головного держінспектора управління Державного агентства рибного господарства. Посадовець Держрибгосподарства в Івано-Франківській області систематично вимагав від підприємців щомісячну плату у розмірі 2 000 гривень. Як виявилось за неправомірну вигоду посадовець не перешкоджав підприємцям здійснювати вилов риби. Щомісячна сума неправомірної вигоди, отриманої рибінспектором, становила понад 50 000 гривень.


У жовтні Івано-Франківський міський суд виніс вирок у справі доцентки кафедри міжнародної економіки, маркетингу та менеджменту Івано-Франківського навчально-наукового інституту менеджменту Тернопільського національного економічного університету. Жінка була секретарем у складі відбіркової приймальної комісії ІФННІМ. А у липні 2019-го до жінки звернулися з приводу вступу абітурієнта на заочну форму навчання. Вона вирішила “допомогти” за 500 доларів. Жінку визнали винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 354 КК України та призначили їй штраф у розмірі 8 500 гривень. Також вона повинна буде сплатити державі 3140 гривень – вартість проведення експертиз у цій справі.


ХАБАР ДЛЯ ВАРТИ

У листопаді в Івано-Франківську затримали під час вимагання і отримання хабаря у розмірі 3 тисяч гривень затримали двох інспекторів «Муніципальної варти». Операцію із затримання проводила Служба безпеки України спільно із поліцією Івано-Франківської області. Чоловіки вимагали та отримали від підприємця, який працює у сфері торгівлі, три тисячі гривень за непритягнення його до адміністративної відповідальності (за продаж алкоголю неповнолітнім).

Як розповіли в СБУ, муніципальні вартові впродовж літа налагодили схему вимагання хабарів.

Відреагував на хабар міський голова Івано-Франківська. На його сторінці у соцмережі з'явився допис про відсторонення керівника «Муніципальної варти» Андрія Прусака від посади. Тоді ж вирішили створити одне КП на базі трьох: Муніципальної варти та інспекції з благоустрою та МАРСу.

Нещодавно «варту» розформували.

Проте на сесії вирішили створити нове КП з «Муніципальної варти» та «Муніципальної інспекції з благоустрою». Таким чином у Франківську працюватиме комунальне підприємство «Муніципальна інспекція «Добродій».


У грудні працівники внутрішньої безпеки НПУ разом з працівниками Коломийського відділу поліції затримали водія-порушника на передачі 400 доларів США посадовцю поліції. 27-річний мешканець Коломийського району за допомогою хабаря намагався уникнути відповідальності за п’яну їзду. Чоловік пропонував хабар за те, щоб не доводити справу до суду.

 

Також у грудні трапився аналогічний випадок. В Івано-Франківську п’яний 26-річний водій автомобіля Mercedes-Benz намагався відкупитися хабарем у 100 євро.

На завершення хочемо нагадати, кримінальна відповідальність передбачена не лише для чиновника, який вимагає чи бере хабар, але й для громадянина, який його пропонує.


Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

154
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5027 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2276 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1713
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2203
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4099

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

221

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

311

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

394

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

777
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

133
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

268
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

445
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

141
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

299 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

614
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

913
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5462
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

187
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

222
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

336
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

513