З 1 січня по 25 грудня 2018 року за вчинення корупційних злочинів були притягнуті до відповідальності кілька десятків прикарпатських чиновників. Журналісти Фіртки підготували ТОП-10 найгучніших корупційних арештів.
Отож, почесне перше місце із результатом у сім тисяч доларів посідає начальник одного з відділів Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області.
Правоохоронці встановили, що старший державний інспектор організував механізм вимагання неправомірної вигоди у керівників державних лісових господарств регіону. Оперативники спецслужби задокументували факт вимагання зловмисником семи тисяч доларів США від посадовця одного з держлісгоспів. За вказану суму чиновник обіцяв не відображати в акті перевірки виявлені факти незаконної вирубки лісу.
Співробітники СБУ затримали старшого державного інспектора в одному з районних центрів під час отримання через посередника всієї суми хабара.
Не далеко від нього утік суддя Господарського суду Івано-Франківської області Володимир Булка, якого детективи НАБУ викрили на одержанні неправомірної вигоди в 5000 євро.
За вказану суму посадовець обіцяв безперешкодний розгляд господарської справи щодо банкрутства підприємства. Оперативники спецслужби затримали суддю в одному із розважальних закладів обласного центру під час одержання всієї суми неправомірної вигоди.
Крім того, під час обшуку у судді-хабарника з Франківська знайшли "цікаві" речі.
14 березня військова прокуратура спільно із прикарпатськими правоохоронцями та оперативниками УЗЕ задокументували злочинну діяльність голови однієї із сільських рад на Прикарпатті.
Стало відомо, що на хабарі в 100 тисяч попався війт Верхньолипицької сільської ради Володимир Галушка. Таку суму війт планував взяти за допомогу громадянину в отриманні земельної ділянки площею в 14 га. Останній хотів орендувати цю землю. Хабар війт все таки встиг взяти, але використати - вже не зміг. Вся сума була виявлена та вилучена при огляді його кабінету.
Цього року стався і досить курйозний випадок із даванням хабара. Прикарпатець запропонував кругленьку суму тернопільському поліцейському, щоб вирощувати коноплю.
Так, у кінці червня, на території одного із сіл Монастириського району Тернопільської області працівники поліції виявили посів коноплі. Іванофранківець, за можливість безперешкодно вирощувати коноплю, надав неправомірну вигоду у сумі 70 000 грн та 500 євро. Поліцейський рапортом повідомив керівництво про незаконну пропозицію з боку мешканця сусіднього обласного центру. Зловмисника затримали правоохоронці під час передачі грошей .
Не обійшлося без хабарів і у медичній сфері, правда цього разу "подарунок" давали не за хороше обслуговування, а за місце роботи.
Так, 22 травня на хабарі затримали старшу медсестру обласного перинатального центру. Медик вимагала від місцевої мешканки кошти за працевлаштування. Як повідомили в Департаменті захисту економіки Нацполіції, дві тисячі євро неправомірної вигоди – за посаду медичної сестри. Жінку затримано в порядку ст. 208 КПК України.
2000 доларів США хотів начальник ЦНАПу Верховинської районної державної адміністрації.
Правоохоронці викрили корупційну «схему» видачі реєстраційних та дозвільних документів для здійснення підприємницької діяльності, яку організував посадовець Верховинської РДА.
Так, 5 липня, правоохоронці задокументували як 34-річний посадовець отримав вищевказані грошові кошти від місцевого підприємця за сприяння видачі дозвільних та реєстраційних документів щодо зайняття підприємницькою діяльністю по заготівлі лісових ягід. Ним виявився директор ЦНАПу Михайло Черкалюк. Варто зауважити, Михайло Черкалюк у квітні цього року переміг у номінації "Кращий керівник".
Надвірнянський районний суд виніс вирок у справі. Суддя Грещук Роман затвердив угоду про визнання винуватості та призначив М.Черкалюку 20 060 гривень штрафу. Арештовані 2000 доларів суд повернув підприємцю.
А ось у Городенці депутат міськради отримав 50 тисяч доларів за "правильне" голосування.
Згодом стало відомо, що фігурантами справи є депутат Городенківської міської ради Парфенюк Ярослав Володимирович і посередник, Гончарук Ігор Михайлович, обидва уродженці м.Городенки.
У фігурантів була умова - кошти представник комерційної структури повинен залишити у заздалегідь обумовленому місці. Щоб убезпечити себе від викриття правоохоронцями, депутат залучив до злочинної схеми посередника, колишнього працівника правоохоронних органів. Після вирішення погоджувальної процедури виділення земельної ділянки, останній повинен був забрати 1,5 млн грн хабара та розподілити між усіма учасниками «схеми».
Оперативники Управління захисту економіки в Івано-Франківській області, слідчі обласної поліції за процесуального керівництва прокуратури Івано-Франківської області за участю КОРД провели заходи по затриманню фігуранта. Останній, зрозумівши, що викритий правоохоронцями, здійснив спробу наїзду на поліцейських та втік з місця події.
Також, попалася на хабарі заступниця начальника одного із територіальних відділень обласної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.
Чиновниця вимагала 22,5 тисячі гривень у представника комерційної структури. У таку суму посадовець «оцінила» сприяння у поверненні коштів з рахунку у зв’язку з анулюванням свідоцтва платника податку на додану вартість. Правоохоронці затримали зловмисницю у робочому кабінеті після одержання всієї суми хабара від посередника.
Додаткових 20 тисяч гривень хотів покласти у свій гаманець головний державний інспектор Управління держпраці в Івано-Франківській області.
Зокрема, 26 червня, правоохоронці затримали головного державного інспектора при одержанні неправомірної вигоди, яку він отримав від приватного підприємця за зменшення розміру штрафних санкцій. Цікаво, що під час затримання чоловік добровільно видав предмет неправомірної вигоди.
Справжнім рекетиром виявився один з керівників бюро судово-медичної експертизи в Івано-Франківську.
Посадовець налагодив механізм одержання неправомірної вигоди від підлеглих. Чиновник вимагав у них гроші за нестворення перешкод у виконанні службових обов’язків та виплати премій. Правоохоронці затримали посадовця на робочому місці під час отримання тільки шести з половиною тисяч гривень, що становило п’ятдесят відсотків від призначеної премії одному з підлеглих. А ще скільки працівників приносили йому "данину"- з'ясує слідство.
А ще у нас були й такі хабарники, які намагалися змити гроші у каналізацію, вимагали гроші за поселення в гуртожитку, за позачергове виготовлення та видачу паспортів громадянина України для виїзду за кордон та видачу водійського посвідчення .
Отож, шановні прикарпатці, закликаємо Вас бути чемними та не потрапляти у такі рейтинги. Уважно дивіться за своїми руками та слідкуйте, щоб Ваше сумління залишалося чистим.
Лілія Горковенко