Липи на Шевченка скоро почнуть рубати (фото)

 
Липи на Шевченка почнуть рубати
Нагадаємо, наприкінці минулого року ініціативні мешканці вулиці виступили категорично проти рубки дерев. Вони ходили до влади, ініціювали громадські слухання, зібрали 5000 підписів. Чиновники запевняли, що так складений проект, а на місці старих лип посадять нові. Але люди домоглися змін до проекту: комунікації посунули від коріння дерев до центру дороги.
 
«Мабуть, липи висаджувалися, коли не було цих будинків, – говорить одна з найбільших захисників лип Світлана Пронь. – Зараз тут мало світла й, думаю, маленький саджанець не приживеться. Має шанс дерево, якому виповнилося 10‑12 років, і тільки якщо його посадять з його власним кубом ґрунту, як це роблять у Європі. Це дорогі дерева, не знаю, чи вони впишуться у той кошторис, якщо робитимуть, як треба».
 
За словами пані Світлани, ще 23 жовтня минулого року вони звернулися в Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва (УкрНДІгірліс) з проханням надіслати рекомендації, як доглядати за липами, й надати липовій алеї статус пам’ятки природи. Рекомендації надіслали. Але ніхто нічого не робив. «Тільки біля мого будинку засипали шутром, – каже жінка, – щоб я не казала, що корінці мерзнуть. А повсюди зранені нещасні пошкоджені коріння отак і зимували».
 
Недавно на вулиці була комісія, яка перевіряла липи на довговічність: стукали обухом по дереву та слухали звук. На «глухих» деревах робили засічку сокирою. Так позначили 39 лип.
 
Світлана Пронь не вважає, що у всьому винні чиновники чи комунальники. На її думку, тих смикає за ниточки хтось інший, впливовий – надто вже цікава вулиця в комерційному плані. «Офіційно тут ще немає дозволів на будівництво, – каже мешканка, – бо не було комунікацій, а будувати колектор власним коштом нікому не цікаво. Чекали, поки держава вкладе гроші. Тепер старі будинки зноситимуть, а будуватимуть елітні багатоповерхівки».
 
Пані Світлана наголошує: вона не проти рубки дерев. Але тільки тих, які справді небезпечні, гнилі, можуть впасти. А от зрізати лише тому, що вони комусь заважають, – маразм і не по-європейськи.

 
Або рубаємо, або… ріжемо
 
Як каже завідуючий лабораторії екології та захисту лісу УкрНДІгірліс Юрій Шпарик, є два шляхи поводження зі старими деревами. Таке дерево можна або зрубати й посадити нове, або визначити пам’яткою природи чи садово-паркового мистецтва й тоді зберігати усіма можливими способами. Але заповідати можна тільки кожне дерево окремо. І для цього воно ще мусить бути пов’язане з якоюсь історичною постаттю чи подією. Тому з липової алеї є шанс зробити хіба пам’ятку садово-паркового мистецтва та й то лише після реконструкції, бо нині там уже все розрили. (І якщо залишиться що заповідати – Ред.)
 
Багатьом липам на Шевченка по 80‑90 років. За словами Юрія Шпарика, у наших умовах 80 років – це нормативний вік лип. Якщо ж їх ще й підстригають, формують крону, то вік скорочується удвічі. «Після 80 років дерево стає аварійно небезпечним, – каже фахівець. – Тому підхід має бути об’єктивним».
 
За словами Юрія Шпарика, оглядається дерево так: по ньому треба стукнути, якщо дзвенить – здорове. Якщо ж глухе, то, ймовірно, йому лишилося кілька років. Кожне із 39 дерев має свою причину, чому потрапило до списку. Одні гнилі, інші нависають над будинками, треті – над дорогою, четверті мають хворобу (некроз). «Ми хочемо забрати ті дерева, які є аварійнонебезпечними, – зазначає фахівець. – Вони можуть і нас пережити, а можуть впасти сьогодні-завтра».
 
Як підкреслює Шпарик, на жаль, у роботі з деревами в місті немає системності. Адже, за нормативними документами, інвентаризацію усіх дерев треба проводити кожні п’ять років. Натомість в Івано-Франківську її не робили вже з 10 років.
 

І знов чекаємо грошей
 
Як каже заступник керівника департаменту комунального господарства Василь Білик, вони чекають, поки інститут лісництва дасть висновки, які дерева залишаються із тих 39, а які треба рубати. Решту лип, щойно сприятиме погода, почнуть чистити. Усіх рекомендацій інституту Білик обіцяє дотримуватися. А от інформацію про нібито зацікавленого забудовника спростовує. Каже, роблять каналізацію, тому що лікарню на Мазепи постійно затоплює. А зав­дяки новому колектору проблема зникне.
 
«Ми працювали цілу зиму, до сьогодні, – говорить Білик. – Копали, робили комунікації, вивозили гравій, і сніг з морозом нам не заважали. Уже поміняли комунікації: газові, частину каналізації, повністю водопровід, електрику. Скоро там встановлять світильники та під’єднають телефонну лінію».
 
Аби вирішити питання з фінансуванням, міський голова Віктор Анушкевичус звернувся з листами у кілька міністерств та ОДА. Відповідей ще нема. А Василь Білик не хоче гаяти часу, тож просить міськраду долучитися до фінансування. Адже загальна вартість ремонту вулиці майже 12,8 млн. грн., із них 2,8 млн. – з міського бюджету.
 
А з 39 липами все буде так: кожне дерево детально вивчать, до кожного напишуть обґрунтування. Мабуть, якісь доведеться зрубати, але деякі вдасться зберегти. Завдяки пильності мешканців, пише Репортер.


15.04.2013 1714 8
Коментарі (8)

Щукар 2013.04.15, 16:07
Досвід у них є рубати.Он як раніше столітні липи в міському парку порубали.
Ірина 2013.04.15, 16:33
«Ми працювали цілу зиму, до сьогодні..." - ага, бачили ми як ви цілу зиму працювали - розрити - розрили (до виборів) і залишили в такому стані - ходіть люди пів року по болоті. Ось уже й зима закінчилася а толку... Недавно привезли багато гравію - зсипали, трохи щось там зрівняли, а потім знову той таки гравій вивозили вантажівками. Одним словом носять воду в решеті стільки часу!..
Залізняк 2013.04.15, 16:41
Руки пообрізади свободівським невігласам!
Правдоруб 2013.04.15, 17:55
гроші вони вміють рубати, собаки, лапи їм повідрубувати треба !
лісоруб 2013.04.15, 18:44
Я б залишив мешканцям ці липи , а колектор зробив би посередині вулиці і через кожних 3-4 роки розкопував би вулицю для заміни труби. Хай би ходили і їздили по бездоріжжю , як у всьому місті. Но зате лишив би липи, котрі при падінні можеб і вікно комусь розбили б, але було б з деревами!
Софія 2013.04.15, 20:22
Біда нашого міста в тому,що мерами стають або з глухого хутора (як Анушкевичус)або люди , які народились дуже далеко від міста і їм це все байдуже. Вони ж не ходили дітьми по вулиці Т.Шевченка , не зустрічали схід сонця біля озера і т.д. Треба міняти мера на уродженця нашого міста.
Петро 2013.04.16, 09:08
Сто раз вже писав. На вулиці Шевченка - щільна забудова. І світла там майже немає. Працював там кілька років. Завжди її обходив, бо інші вулиці навесні вже давно прогрілися, а на Шевченка - холод і сирість. Нехай зріжуть старі дерева і буде хоч трохи сонця.
Лісорубу 2013.04.16, 11:53
От такі лісоруби й ставлять такі коллектори,в яких труби треба міняти раз в два роки.
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2306
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1069
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1028
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2180
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3625
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2568 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

876

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

761

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

711

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

698
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10377
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1226
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5351
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1074
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2864
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1226
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

451
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

326 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

765
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

655
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

706