
Деякі лідери IT-індустрії вірять в Матрицю. Це лише гіпотеза, але багатьом вона здається вірогідною.
Як мінімум два hi-tech мільярдера вважають, що людство живе у віртуальній симуляції, і фінансують наукові дослідження, які доведуть цю тезу і допоможуть нам врятуватися.
На цьому тижні глава Tesla і SpaceX Ілон Маск знову висловився з приводу штучного інтелекту, кіборгів і майбутнього людства.
Маск переконаний, що єдиним способом для людини вижити в умовах появи розумних машин є тотальна киборгизация — тобто злиття біологічного і цифрового розуму.
І вислів про киборгiв — далеко не найбільш шокуюча заява від Маска. Деякі вважають, що глава Tesla — один з тих, хто готовий зайти далі.
Мова може йти про Матрицю.
Це може здатися маячнею божевільного, але тим не менш, це може бути правдою.

Таку гіпотезу першим висунув американський письменник Тед Френд у своїй колонці для американського видання The New Yorker.
На думку Френда, в Силіконовій долині набирає все більшої популярності гіпотеза про те, що людство живе у симуляції, подібної до Матриці.
Де реально знаходяться тіла людей, і чи існують вони в принципі, поки невідомо. Але тим не менш, подібно до того, як Дзига забрав Томаса Андерсона з Матриці в реальний світ, ми теж можемо знайти вихід.
Можливо, для цього знадобиться новий Обраний.
І дуже ймовірно, що деякі з нині живих людей уже намітили себе на місце такого Обраного.
Привіт, Матриця!
Фільм Матриця братів (тоді ще братів – обидва вони відтоді змінили стать) Вачовські став сенсацією у 1999 році. Багатьом сподобалися неймовірні навіть за теперішніх часів спецефекти, багатьох вразили сексуальні Кіану Рівз і Кері-Енн Мосс, але найбільше глядачів вразила концепція віртуальної реальності, в яку помістили людство машини, що його поневолили.
У своїй статті Френд стверджує наступне.
Двоє з найвпливовіших мільярдерів світу, які зробили статок на індустрії високих технологій, вважають, що ми можемо жити всередині якоїсь симуляції на зразок тієї, яка показана в культовій фантастичній трилогії Матриця.
Ці впливові люди фінансують наукові дослідження, які покликані допомогти людству вирватися за межі Матриці.
На думку Френда, ідея про Матрицю з їх подачі вже стала досить популярною серед еліти hi-tech індустрії.

«Багато людей в Силіконовій долині буквально одержимі гіпотезою про симуляцію, - стверджує Френд. – Вони впевнені в тому, що наша так звана реальність насправді сфабрикована на комп'ютерах».
Два тих-мільярдера таємно найняли команду вчених, завданням яких є пошуки виходу з цієї симуляції, додає Френд.
При цьому він не називає імен цих мільярдерів.
На думку оглядача CNBC Арджуна Харпала, ідея про те, що ми живемо в Матриці стала набирати популярність після недавніх проривів в області штучного інтелекту (ШІ).
Про ШІ в останні роки говорять все більше, і при цьому часто – в дуже негативному ключі.
Наприклад, глава Tesla Ілон Маск неодноразово заявляв, що допускає досить високу ймовірність того, що людство живе всередині якоїсь комп'ютерної симуляції. Одного разу він навіть оцінив ймовірність цього як мільярд до одного. Простіше кажучи, він фактично визнав, що вірить в це.
За словами Маска, вже сьогодні багато технологій стають ідентичними реальному життю. Він навів як приклад комп'ютерну гру Pong, яка за останні 40 років еволюціонувала з простенької іграшки в справжній шедевр віртуальної реальності.
У найближчому майбутньому ігри перестануть відрізнятись від реальності, стверджував Маск.
Більше того, Маск вважає, що нам варто сподіватися, ніби ми живемо у віртуальній реальності. Оскільки якщо це не так, значить, немає ніякої цивілізації майбутнього не існує. Якби існувала вона, ймовірність того, що люди захочуть створити таку симуляцію, буде дуже висока.
У цьому місці Маск фактично озвучує одну з ключових думок шведського філософа Ніка Бострома (докладніше про них – нижче).

Стаття, в якій Френд озвучив теорію про мільярдерів, одержимих ідеєю Матриці, була заснована на інтерв'ю з Семом Альтманом, президентом стартап-акселлератора Y Combinator. Ця компанія займається допомогою початківцям в hi-tech індустрії.
Альтман є одним з найвпливовіших людюй в Силіконовій долині. Він – один з тих, про кого кажуть «він всіх знає, його всі знають».
У своїх міркуваннях Альтман багато в чому повторює Маска.
«Всі ці смартфони вже контролюють нас, - вважає Альтман. - Злиття з ШІ вже почалося».
При цьому Альтман переконаний, що злиття з ШІ - це далеко не найгірший сценарій. Єдиною альтернативою злиття було б поневолення. Або людина поневолить ШІ, або навпаки. Це – конфлікт.
«Найідеальнішим фіналом злиття була б можливість завантажити свою свідомість в «хмару», - переконаний Альтман. - Це чудова ідея».
Френд не затверджує безпосередньо, що Альтман – один з тих двох, хто шукає вихід з Матриці. Але на думку ряду сторонніх спостерігачів, саме кандидатури Альтмана і Маска на ці ролі здаються найбільш обгрунтованими.
Чому Матриця?
Філософи вже давно розмірковують над тим, як встановити реально все, що нам здається, або ж це щось уявне.
Але раніше це були досить абстрактні міркування. А в століття високих технологій експерти стали мислити значно більш матеріальними категоріями.

Першим філософом, який всерйоз задумався про паралелі між Матрицею Вачовські і реальністю, був шведський антрополог і філософ Нік Бострем. У 2003 році – в рік виходу другої і третьої частини Матриці – Бострем опублікував роботу під назвою Ми всі живемо в комп'ютерній симуляції?
Бострем припустив, що надрозвинені нащадки людини досягнуть тієї стадії, коли зможуть переміщувати свою свідомість в комп'ютер і в цілому зможуть запросто імітувати процеси, що відбуваються в мозку людини в комп'ютерних симуляціях.
Бострем впевнений, що якщо надцивілізація майбутнього існує, то вона захоче створити симуляцію історії розвитку людини для ознайомлення з історичними процесами і психологією своїх предків.
Люди, змодельовані всередині цієї симуляції, не будуть розуміти, що це «матриця» і вважатимуть її реальністю.
Ключовим моментом роботи шведського філософа стала так звана тріллема Бострома. Він вважає, що з трьох наступних тверджень правдивим виявиться принаймні одне:
- Людство вимре, тому ніякої надцивілізації майбутнього просто не буде;
- Людство стане надцивілізацією, яка не буде зацікавлена в моделюванні минулого
- Швидше за все, ми живемо в «матриці»
Аргументом на користь останнього твердження є гіпотеза про те, що якщо симуляції будуть здійснюватися, то їх буде безліч, а отже і кількість змодельованих світів і людей в них буде значно більше, ніж кількість реальних предків цієї надцивілізації.
У Бострома багато критиків і навіть насмішників, але багато хто сприймає його роботи всерйоз. Про це свідчать і слова Ілона Маска, які дуже нагадують ідеї Бострома. Про це також свідчить недавнє дослідження, профінансоване американським банком Merrill Lynch, що спробувало дати відповідь на питання про те, наскільки ймовірним є те, що людство живе всередині симуляції.
Дослідження дійшло висновку, що ймовірність досить велика – від 20 до 50%.
Під час роботи аналітики банку проаналізували думки з цього приводу видатних філософів сучасності, а також лідерів IT-індустрії.
«Є підстави припускати, що на певному рівні розвитку штучного інтелекту, віртуальної реальності та обчислювальних потужностей, цивілізації майбутнього можуть створювати віртуальні симуляції життя своїх предків», - такий головний висновок дослідження.