ЛГБТ-стосунки в книжках. Що відбувається навколо книги “Принцеса + принцеса: довго і щасливо”?

Останні декілька тижнів в Івано-Франківську обговорюють скандал навколо коміксу “Принцеса+принцеса: довго і щасливо” Кейті О’Нілл.

Його забороняють і вилучають з бібліотек, потім кажуть, що заборони немає і вилучати не будуть. Дивна ситуація навколо видання змусила журналіста Фіртки дослідити цю тему.


Про комікс

Його закупівлю провели ще на початку року за держкошт. Усього Міністерство культури України та Український інститут книги придбали 1240 примірників. У книжці описані стосунки між двома дівчатами, які завершуються їхнім весіллям.

У видавництві “Рідна мова”, яке видало комікс, раніше вже наголошували, що комікс — про важливість власного вибору, про усвідомлення того, що люди різні та про терпимість до цього.

“Комікс дуже обережно торкається тем романтичних стосунків і терпимості різних моделей гендерної поведінки. Жодних відвертих сцен там немає й бути не може”, — наголошує видавець і додає, що вікова категорія, на яку розраховано видання, — 10-12 років.

У лютому скандал через книгу виник у Луцьку. Там депутати міської ради звернулися до прем’єр-міністра з вимогою негайно вилучити книгу з бібліотек.

У червні хвиля обурення накрила й Івано-Франківськ.


Що взагалі сталося?

Рішення про вилучення цієї книжки прийняла Івано-Франківська облдержадміністрація після звернення представників християнських спільнот міста та обласної організації об’єднання «Просвіта».

Першою, хто заговорив про вилучення даної книги з бібліотек, стала заступниця начальника управління культури Івано-Франківської ОДА Мирослава Корнелюк.

“Нам надійшов лист щодо книги «Принцеса+принцеса». Ми вже знаємо, скільки примірників є в наших бібліотеках. Ми справді їх розповсюдили по всіх бібліотеках, не багато – по одній, по дві в кожній [бібліотеці]. Зараз ми вилучаємо ці книги. Ми відреагували на лист”, – повідомила Мирослава Корнелюк.

Підставою для вилучення книжок, за її словами, стали звернення від представників християнських спільнот Івано-Франківська та від заступника голови обласного об’єднання «Просвіта» Михайла Січки. В обох зверненнях вказувалося, що книжка «Принцеса + принцеса» підриває інститут сім’ї в Україні.

Ось як Михайло Січка  коментує свою ініціативу:

“Книжку закуповують не через те, що вона має велику художню цінність, а якраз пропагує щось нетрадиційне. Тому ми проти того, щоб таку книжку за державний кошт розповсюджували у бібліотеках. Такі книжки провокують конфлікт у суспільстві. Я проти того, щоб за державні кошти провокувати конфлікт. На мою думку, держава інше мала б пропагувати, і коли купують такі книжки, мають порадитись із громадськістю”, – каже Січка.

Ситуація зрозуміла і книжки будуть вилученні з всіх бібліотек Івано-Франківська. Однак, Фіртка зв’язалася із Мирославою Корнелюк. Вона заявила, що наразі не має жодних коментарів на цю тему, тому що чекає на рішення із Києва.

Здавалося, що нічого важливого не повідомила заступниця начальника управління культури, але можна зробити висновок, що ніяких офіційних підтверджень ще немає. І це так.

“Станом на 9 липня жодна книга не вилучена з бібліотек області, розпорядчих документів з даного питання не приймалося”, - про це повідомив начальник управління культури та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак.


Що думають професійні психологи

Повернемося до змісту даної книги та причини, чому її хочуть заборонити та не допустити розповсюдження. Основним є те, що сюжет коміксу підриває інститут сім’ї в Україні та має поганий вплив на дітей.

Ми зв’язалися із професійним дитячим психологом, Оленою Богос, яка працює в гімназії міста Городенка.

“Я вважаю, що в сучасному світі, діти й так багато знають, з дітьми треба говорити про все. Тому що, в них формується світогляд. Я не кажу, що це нормально, коли дівчинка зустрічається та одружується із дівчинкою, але так трапляється, і колись, і зараз”, - говорить Олена.

Також, психологиня каже, що не читала б, цю книжку своїй дитині, але пояснила б, що так буває. Дітям потрібно все пояснювати. Також, вона вважає, що важливо враховувати вік дитини.

“Із самого малку діти бачать, як все формується і відбувається: мама з татом, хлопчик з дівчинкою, принц з принцесою. І якщо дитині в малому віці дати цю книгу, то вона може не зрозуміти, як так і що взагалі відбувається”, - каже психолог.

З часом, коли діти дорослішають, їм потрібно більше розповідати та, навіть, каже психологиня, вводити спеціальний предмет у школах, щоб уникнути непотрібних і неприємних ситуацій.

Також, ми поцікавилися думкою в іншого дитячого психолога, Марії Білінчук

"Мені здається, що історія навколо книги більше схожа на хороший піар-хід. Варто шукати, кому вигідна дана ситуація. Можливо, хтось хоче заявити про себе за допомогою книги – що ось ми такі є, засуджуємо подібні речі. Можливо, це спроба видавництва підняти інтерес до свого видання.

Насправді, психологи щодня стикаються з великою кількістю серйозніших проблем, що стосуються дітей: питання дитячої депресії, дитячі суїциди, пережиття горя, соціальне сирітство. Практикуючі психологи стикаються з такими кричущими випадками, які особливо ніде не обговорюються", - ділиться психологиня.

Вона думає, що ця книга є дуже "лайтова" і не можна сказати, що в ній йдеться про відверту пропаганду. Психологиня стверджує, що наші  діти, починаючи з 10 років можуть знайти набагато "тяжчі" речі в інтернеті. В цій книзі, кожен бачить, що хоче.

Однак, на її думку, книга не може виховати ті чи інші погляди:

"Також слід розуміти, що виховати гомосексуальність через дитячу книгу неможливо. Вона або присутня в особистості, або відсутня", - додала Марія Білінчук.


Яка ситуація щодо коміксу в бібліотеках та книжкових магазинах?

Журналіст Фіртки відвідав три бібліотеки в області та побував у декількох книжкових магазинах. І тут все по-різному.

Ось як коментують ситуацію в обласній бібліотеці імені Івана Франка:

“Принцеса+принцеса" ми отримали з Інституту книги, на область відправили 41 книгу. В нас вона видана і ми не можемо її зараз вилучити. Тим більше читач взяв одну книгу додому для прочитання”, - повідомили в обласній бібліотеці.

В Івано-Франківській обласній бібліотеці для юнацтва все набагато простіше. Вони заявили, що цієї книги в них не було, немає і не буде.

Також, ми зв’язалися із центральною бібліотекою міста Городенка, Івано-Франківської області. Там нам повідомили, що в них тільки одна така книжка і вони вже заховали її та нікому не видають "на руки". Однак, жодних наказів про це не було - це їхня ініціатива і що робити далі, ніхто не знає.

В магазинах ситуація інша. У вільному продажі книгу в обласному центрі знайти неможливо - її немає. На книжкових розкладках біля дитячої стоматології у продавців книги немає і не було. Більшість з них навіть не розуміють про яку книгу йдеться.

Хоча, якщо хтось захоче купити книгу для дітей на тему сексуального виховання з традиційним баченням, то знайдеться тут і не одна. Як кажуть продавці:

"Лесбійська література у Франківську не має попиту".

Певною мірою, підтверджує відсутність попиту і відсутність книги на полицях букіністичних магазинів. Останній примірник в "Книгарні Є", продали минулого тижня. Чи будуть дозамовляти книгу ще, продавцям сказати важко. Знову таки, коли тема з вилученням лунала в ЗМІ книгу запитували швидше з цікавості. Сьогодні ажіотажу вже не спостерігається.

Опитані нами продавці інших книжкових магазинів повідомили, що в них книги в продажі не було і замовляти її не планують. Водночас книга не є забороненою, її легко можна придбати у численних книжкових інтернет-магазинах. Ціна коливається від 117 до 166 гривень.

Думки, як і ситуація, навколо книги “Принцеса + принцеса” різні. Що буде відбуватися далі, не може сказати ніхто. В бібліотеках і книгарнях чекають рішення з ОДА, а в місцевих органах всі чекають на відповідь з Києва.


16.07.2021 Іван Муканик 6649
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

822
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

639
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

9832 7
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2741 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

2017
11.04.2023
Уляна Мокринчук

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2522

Як московити крали історію наших предків.

331

Верхівка УПЦ(МП) послідовно перетворювала своїх вірян  на релігійних фанатиків, які зможуть в будь-який час захистити їхні інтереси.

212

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

754

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

781
06.06.2023

Василь Стефурак, голова громадської організації «Асоціація вівчарів», вже 10 років займається вівчарством на Коломийщині. Так, у його господарстві в селі Молодятин не лише вівці та барани. Тут розводять ще й кіз, з молока яких виготовляють крафтові сири.  

191
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

305
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

518
06.06.2023

Журналістка Фіртки поговорила з отцем УГКЦ Іваном Жуком, чи є якісь вказівки стосовно одягу вірян та чи може священник зробити зауваження з цього приводу.

200
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

453
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

531
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

674 1
05.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5783
04.06.2023

Відповідаючи на запитання про перспективи вступу України до НАТО, Воллес зазначив, що існують розбіжності щодо шляху Києва до вступу. Міністр сказав, що НАТО, як і ЄС, не має повторювати помилок минулого, надаючи багато обіцянок таким кандидатам, як Україна.

256
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

423
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

505
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

513