ЛГБТ-стосунки в книжках. Що відбувається навколо книги “Принцеса + принцеса: довго і щасливо”?

Останні декілька тижнів в Івано-Франківську обговорюють скандал навколо коміксу “Принцеса+принцеса: довго і щасливо” Кейті О’Нілл.

Його забороняють і вилучають з бібліотек, потім кажуть, що заборони немає і вилучати не будуть. Дивна ситуація навколо видання змусила журналіста Фіртки дослідити цю тему.


Про комікс

Його закупівлю провели ще на початку року за держкошт. Усього Міністерство культури України та Український інститут книги придбали 1240 примірників. У книжці описані стосунки між двома дівчатами, які завершуються їхнім весіллям.

У видавництві “Рідна мова”, яке видало комікс, раніше вже наголошували, що комікс — про важливість власного вибору, про усвідомлення того, що люди різні та про терпимість до цього.

“Комікс дуже обережно торкається тем романтичних стосунків і терпимості різних моделей гендерної поведінки. Жодних відвертих сцен там немає й бути не може”, — наголошує видавець і додає, що вікова категорія, на яку розраховано видання, — 10-12 років.

У лютому скандал через книгу виник у Луцьку. Там депутати міської ради звернулися до прем’єр-міністра з вимогою негайно вилучити книгу з бібліотек.

У червні хвиля обурення накрила й Івано-Франківськ.


Що взагалі сталося?

Рішення про вилучення цієї книжки прийняла Івано-Франківська облдержадміністрація після звернення представників християнських спільнот міста та обласної організації об’єднання «Просвіта».

Першою, хто заговорив про вилучення даної книги з бібліотек, стала заступниця начальника управління культури Івано-Франківської ОДА Мирослава Корнелюк.

“Нам надійшов лист щодо книги «Принцеса+принцеса». Ми вже знаємо, скільки примірників є в наших бібліотеках. Ми справді їх розповсюдили по всіх бібліотеках, не багато – по одній, по дві в кожній [бібліотеці]. Зараз ми вилучаємо ці книги. Ми відреагували на лист”, – повідомила Мирослава Корнелюк.

Підставою для вилучення книжок, за її словами, стали звернення від представників християнських спільнот Івано-Франківська та від заступника голови обласного об’єднання «Просвіта» Михайла Січки. В обох зверненнях вказувалося, що книжка «Принцеса + принцеса» підриває інститут сім’ї в Україні.

Ось як Михайло Січка  коментує свою ініціативу:

“Книжку закуповують не через те, що вона має велику художню цінність, а якраз пропагує щось нетрадиційне. Тому ми проти того, щоб таку книжку за державний кошт розповсюджували у бібліотеках. Такі книжки провокують конфлікт у суспільстві. Я проти того, щоб за державні кошти провокувати конфлікт. На мою думку, держава інше мала б пропагувати, і коли купують такі книжки, мають порадитись із громадськістю”, – каже Січка.

Ситуація зрозуміла і книжки будуть вилученні з всіх бібліотек Івано-Франківська. Однак, Фіртка зв’язалася із Мирославою Корнелюк. Вона заявила, що наразі не має жодних коментарів на цю тему, тому що чекає на рішення із Києва.

Здавалося, що нічого важливого не повідомила заступниця начальника управління культури, але можна зробити висновок, що ніяких офіційних підтверджень ще немає. І це так.

“Станом на 9 липня жодна книга не вилучена з бібліотек області, розпорядчих документів з даного питання не приймалося”, - про це повідомив начальник управління культури та релігій Івано-Франківської ОДА Володимир Федорак.


Що думають професійні психологи

Повернемося до змісту даної книги та причини, чому її хочуть заборонити та не допустити розповсюдження. Основним є те, що сюжет коміксу підриває інститут сім’ї в Україні та має поганий вплив на дітей.

Ми зв’язалися із професійним дитячим психологом, Оленою Богос, яка працює в гімназії міста Городенка.

“Я вважаю, що в сучасному світі, діти й так багато знають, з дітьми треба говорити про все. Тому що, в них формується світогляд. Я не кажу, що це нормально, коли дівчинка зустрічається та одружується із дівчинкою, але так трапляється, і колись, і зараз”, - говорить Олена.

Також, психологиня каже, що не читала б, цю книжку своїй дитині, але пояснила б, що так буває. Дітям потрібно все пояснювати. Також, вона вважає, що важливо враховувати вік дитини.

“Із самого малку діти бачать, як все формується і відбувається: мама з татом, хлопчик з дівчинкою, принц з принцесою. І якщо дитині в малому віці дати цю книгу, то вона може не зрозуміти, як так і що взагалі відбувається”, - каже психолог.

З часом, коли діти дорослішають, їм потрібно більше розповідати та, навіть, каже психологиня, вводити спеціальний предмет у школах, щоб уникнути непотрібних і неприємних ситуацій.

Також, ми поцікавилися думкою в іншого дитячого психолога, Марії Білінчук

"Мені здається, що історія навколо книги більше схожа на хороший піар-хід. Варто шукати, кому вигідна дана ситуація. Можливо, хтось хоче заявити про себе за допомогою книги – що ось ми такі є, засуджуємо подібні речі. Можливо, це спроба видавництва підняти інтерес до свого видання.

Насправді, психологи щодня стикаються з великою кількістю серйозніших проблем, що стосуються дітей: питання дитячої депресії, дитячі суїциди, пережиття горя, соціальне сирітство. Практикуючі психологи стикаються з такими кричущими випадками, які особливо ніде не обговорюються", - ділиться психологиня.

Вона думає, що ця книга є дуже "лайтова" і не можна сказати, що в ній йдеться про відверту пропаганду. Психологиня стверджує, що наші  діти, починаючи з 10 років можуть знайти набагато "тяжчі" речі в інтернеті. В цій книзі, кожен бачить, що хоче.

Однак, на її думку, книга не може виховати ті чи інші погляди:

"Також слід розуміти, що виховати гомосексуальність через дитячу книгу неможливо. Вона або присутня в особистості, або відсутня", - додала Марія Білінчук.


Яка ситуація щодо коміксу в бібліотеках та книжкових магазинах?

Журналіст Фіртки відвідав три бібліотеки в області та побував у декількох книжкових магазинах. І тут все по-різному.

Ось як коментують ситуацію в обласній бібліотеці імені Івана Франка:

“Принцеса+принцеса" ми отримали з Інституту книги, на область відправили 41 книгу. В нас вона видана і ми не можемо її зараз вилучити. Тим більше читач взяв одну книгу додому для прочитання”, - повідомили в обласній бібліотеці.

В Івано-Франківській обласній бібліотеці для юнацтва все набагато простіше. Вони заявили, що цієї книги в них не було, немає і не буде.

Також, ми зв’язалися із центральною бібліотекою міста Городенка, Івано-Франківської області. Там нам повідомили, що в них тільки одна така книжка і вони вже заховали її та нікому не видають "на руки". Однак, жодних наказів про це не було - це їхня ініціатива і що робити далі, ніхто не знає.

В магазинах ситуація інша. У вільному продажі книгу в обласному центрі знайти неможливо - її немає. На книжкових розкладках біля дитячої стоматології у продавців книги немає і не було. Більшість з них навіть не розуміють про яку книгу йдеться.

Хоча, якщо хтось захоче купити книгу для дітей на тему сексуального виховання з традиційним баченням, то знайдеться тут і не одна. Як кажуть продавці:

"Лесбійська література у Франківську не має попиту".

Певною мірою, підтверджує відсутність попиту і відсутність книги на полицях букіністичних магазинів. Останній примірник в "Книгарні Є", продали минулого тижня. Чи будуть дозамовляти книгу ще, продавцям сказати важко. Знову таки, коли тема з вилученням лунала в ЗМІ книгу запитували швидше з цікавості. Сьогодні ажіотажу вже не спостерігається.

Опитані нами продавці інших книжкових магазинів повідомили, що в них книги в продажі не було і замовляти її не планують. Водночас книга не є забороненою, її легко можна придбати у численних книжкових інтернет-магазинах. Ціна коливається від 117 до 166 гривень.

Думки, як і ситуація, навколо книги “Принцеса + принцеса” різні. Що буде відбуватися далі, не може сказати ніхто. В бібліотеках і книгарнях чекають рішення з ОДА, а в місцевих органах всі чекають на відповідь з Києва.


16.07.2021 Іван Муканик 7257
Коментарі ()

15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5200 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1836 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4045 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3170 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7960 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20293 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

275

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

818

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1912

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2391
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

187
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

694
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

476
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18379
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

976
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1215 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6099 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23390 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

293
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

989 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1169 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

497