Кутя та узвар: які страви можна приготувати на Святвечір

Святвечір — це вечір перед Різдвом, коли українці за традицією родинами збираються на спільну вечерю. У цей день завершується сорокаденний піст, а на стіл виставляють 12 традиційних страв, кожна з яких має своє особливе значення.

Суспільне зібрало найпоширеніші страви, які можна приготувати до Святвечора, пише Фіртка.


Чому саме дванадцять страв

Етнографи припускають, що це може бути пов'язано з 12 місяцями, утім віряни трактують число 12 як згадку про учнів Ісуса Христа - дванадцять апостолів. Традиційно вважається, що страви мають бути пісними, утім їхні назви та складники дещо відрізняються у залежності від регіону України.


Головні страви на Святвечір

Головною різдвяною стравою вважається кутя. Інші 11 мають бути пісні: без м'яса, молока, яєць та жиру. Традиційно кутю готують з пшениці та додають до неї мед, мак, волоські горіхи та родзинки. В деяких регіонах цю страву готують з рису. У кожній родині є свій рецепт приготування.

За традицією кутю на центр столу може ставити лише господиня у глиняному полумиску або будь-якій іншій глибокій тарілці. Страва має символічний зміст, оскільки пшениця, як зерно, є символом вічності.

Крім куті, на українському різдвяному столі за традицією обов'язково має бути узвар, який символізує очищення тіла та душі. Його готують з сушених яблук, груш, чорносливу, ягід шипшини та меду.


Що готувати на Святвечір

Серед страв на столі має бути хліб або різдвяний калач — традиційний обрядовий хліб із білого борошна, випечений у формі кола із крученого й переплетеного тіста, з отвором посередині.

До столу також традиційно подають вареники за капустою та картоплею, які символізують достаток та ситність. Зручність страви в тому, що за один раз можна приготувати одразу дві з дванадцяти пісних страв. Їх можна подавати із засмаженою цибулею або з грибною підливою.

Також на стіл ставлять страви з риби у будь-якій варіації приготування: це може бути як просто оселедець, так і запечена риба з овочами.

Господині часто варять на Святвечір пісний борщ з грибами та квасолею. Страву можна подавати з пампушками з часником, що також вважатиметься ще однією стравою на різдвяному столі. За бажанням, борщ можна замінити на капусняк.

Часто до столу подають голубці з начинкою з тертої картоплі, або гречки чи рису,  политі підливкою з грибами. Символічність страви полягає в тому, що голуб приносить мир та злагоду, а самі голубці готуються з капусти, яка є символом єднання родини навколо однієї основи, стабільності та сили.

Оскільки на різдвяному столі гриби та капуста є важливими символами, страв з них може бути багато. Тож традиційно господині подають тушковану капусту з грибами.

На стіл також виставляють мариновані страви: огірки, помідори та гриби.

Також можна приготувати страви з квасолі та гороху, які символізують весну.

Серед салатів до столу традиційно подається страва з відвареного буряка, натертого на тертці з великими отворами, та чорносливу. Салат заправляють товченим часником та олією.


Традиції на Святвечір

Вечеряти родина сідає лише тоді, коли на небі з’явиться перша зірка, яка є символом того, що Ісус Христос народився. Після Святвечора вночі, або вранці вся родина іде до церкви.

Також існує традиція, що під час вечері члени родини на знак миру і єдності діляться одне з одним шматочком пісного хліба.

Обов’язково на святковому столі мають бути: свічка, сіль та часник, який кладуть на чотири кути столу під скатертину, щоб відігнати від родини й хати злих духів.

Також коли когось із родини немає вдома, для нього ставлять тарілку та кладуть столове наряддя. Якщо у цей час в дім заходить стороння людина, його теж запрошують до столу. Гість на Святій Вечері, за віруванням, приносив щастя в дім.


06.01.2021 34636
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2423
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1544 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3625
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5396
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1658
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

117

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

165

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

865
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

449
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

755
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2445 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

464
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

850
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4901
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

719
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

622
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

559
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

383
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

706
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

867 2