Куріння кальяну під час епідемії коронавірусу: чи безпечна така розвага для франківців

Одинадцятого травня уряд дозволив роботу літніх майданчиків закладів громадського харчування в окремих регіонах України. Івано-Франківськ винятком не став. Містяни потроху почали повертатися до звичного життя: відвідують кафе, замовляють улюблені страви, а також – курять кальян.

Після послаблення карантину заклади громадського харчування з літніми майданчиками одразу ж відновили послугу з куріння кальяну. Слід зауважити, що кальян належить до тютюнових виробів. Та чи безпечна ця східна традиція під час епідемії коронавірусу – дізнавалась журналістка Фіртки.

Робота кальянних в умовах карантину

Кальян-майстер Владислав з Івано-Франківська розповів, що після послаблення карантину попит на куріння кальяну зменшився у порівнянні з докарантинним часом. Дехто придбав собі прилад додому, а хтось просто не бачить потреби витрачати на це кошти.

«Щодо методів дезінфекції, то у кожного закладу є свій власний підхід. У деяких лаунджах використовують парові апарати, також кальян не розкурюється, а тільки забивається чаша зі смаками і аж тоді виноситься клієнту. Контакт з гостями зводиться до мінімуму», - наголосив Владислав. 

Оскільки особливих розпоряджень в Івано-Франківську щодо роботи кальянних не було, то в закладах дотримуються обмежень Кабміну. Спочатку дозволяли за одним столиком курити двом особам, а тепер – чотирьом. Проте Владислав запевняє, претензій з боку клієнтів щодо можливості захворіти COVID-19 через куріння кальяну не було.

Непотрібна розвага на момент карантину

Жителька Івано-Франківська Анна, яка працювала офіціанткою в кальян-клубі, вважає, що куріння кальяну – це розвага, яку слід відкласти на момент карантину. 

«До карантину подобалось з друзями відвідувати лаундж-бари. Ми завжди вибирали два-три смаки кальяну на компанію, замовляли коктейлі, суші та грали ігри. Час проходив непомітно. Але зараз не вважаю, що на момент карантину куріння кальяну в закладах є доречним. Мундштук, поміщений в порожнину рота, – ідеальне середовище для поширення COVID-19», - відзначила Анна.

За її словами, більшість закладів ще до карантину перейшли на одноразові мундштуки для кальяну (спеціальна насадка, яка кріпиться на кінець трубки, – ред.), проте можливість захворіти COVID-19 залишилась. Адже в трубці кальяну залишається повітря, яке видихали та в якому може бути інфекція.

Рекомендації МОЗ

Центр громадського здоров’я МОЗ України наголошує на тому, що у жодному разі не варто курити кальяни, особливо в компаніях. Це не лише шкодить організму, але також суттєво збільшує ризики отримати COVID-19, адже через кальян може передаватися багато інфекційних та вірусних захворювань.

За даними наявних на сьогодні досліджень ЦГЗ МОЗ України відзначає, що загалом у курців перебіг COVID-19 важчий, у порівнянні з некурцями. Вони у 2,4 раза мають більшу ймовірність у потребі інтенсивної терапії та серед курців вищий рівень смертності. 

Тому МОЗ радить якнайшвидше позбутися згубної звички. Це не тільки дасть можливість більше захиститися від COVID-19, але й заощадить кошти та покращить роботу серцево-судинної та дихальної системи.

Підготувала Ольга Веркалець


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

931
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1337
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3441
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5195
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1529
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1857

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

345

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

727

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1527

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1601
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

641
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2330 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2154
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

733
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4774
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

611
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8301
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

501
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

286
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

608
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

767 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

937