Куріння кальяну під час епідемії коронавірусу: чи безпечна така розвага для франківців

Одинадцятого травня уряд дозволив роботу літніх майданчиків закладів громадського харчування в окремих регіонах України. Івано-Франківськ винятком не став. Містяни потроху почали повертатися до звичного життя: відвідують кафе, замовляють улюблені страви, а також – курять кальян.

Після послаблення карантину заклади громадського харчування з літніми майданчиками одразу ж відновили послугу з куріння кальяну. Слід зауважити, що кальян належить до тютюнових виробів. Та чи безпечна ця східна традиція під час епідемії коронавірусу – дізнавалась журналістка Фіртки.

Робота кальянних в умовах карантину

Кальян-майстер Владислав з Івано-Франківська розповів, що після послаблення карантину попит на куріння кальяну зменшився у порівнянні з докарантинним часом. Дехто придбав собі прилад додому, а хтось просто не бачить потреби витрачати на це кошти.

«Щодо методів дезінфекції, то у кожного закладу є свій власний підхід. У деяких лаунджах використовують парові апарати, також кальян не розкурюється, а тільки забивається чаша зі смаками і аж тоді виноситься клієнту. Контакт з гостями зводиться до мінімуму», - наголосив Владислав. 

Оскільки особливих розпоряджень в Івано-Франківську щодо роботи кальянних не було, то в закладах дотримуються обмежень Кабміну. Спочатку дозволяли за одним столиком курити двом особам, а тепер – чотирьом. Проте Владислав запевняє, претензій з боку клієнтів щодо можливості захворіти COVID-19 через куріння кальяну не було.

Непотрібна розвага на момент карантину

Жителька Івано-Франківська Анна, яка працювала офіціанткою в кальян-клубі, вважає, що куріння кальяну – це розвага, яку слід відкласти на момент карантину. 

«До карантину подобалось з друзями відвідувати лаундж-бари. Ми завжди вибирали два-три смаки кальяну на компанію, замовляли коктейлі, суші та грали ігри. Час проходив непомітно. Але зараз не вважаю, що на момент карантину куріння кальяну в закладах є доречним. Мундштук, поміщений в порожнину рота, – ідеальне середовище для поширення COVID-19», - відзначила Анна.

За її словами, більшість закладів ще до карантину перейшли на одноразові мундштуки для кальяну (спеціальна насадка, яка кріпиться на кінець трубки, – ред.), проте можливість захворіти COVID-19 залишилась. Адже в трубці кальяну залишається повітря, яке видихали та в якому може бути інфекція.

Рекомендації МОЗ

Центр громадського здоров’я МОЗ України наголошує на тому, що у жодному разі не варто курити кальяни, особливо в компаніях. Це не лише шкодить організму, але також суттєво збільшує ризики отримати COVID-19, адже через кальян може передаватися багато інфекційних та вірусних захворювань.

За даними наявних на сьогодні досліджень ЦГЗ МОЗ України відзначає, що загалом у курців перебіг COVID-19 важчий, у порівнянні з некурцями. Вони у 2,4 раза мають більшу ймовірність у потребі інтенсивної терапії та серед курців вищий рівень смертності. 

Тому МОЗ радить якнайшвидше позбутися згубної звички. Це не тільки дасть можливість більше захиститися від COVID-19, але й заощадить кошти та покращить роботу серцево-судинної та дихальної системи.

Підготувала Ольга Веркалець


Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

574
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

445
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

7767 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2526 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1894
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2376

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

537

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

534

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

612

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

1007
01.06.2023

В умовах війни та стресу харчові звички зазнають зміни. Нерідко — негативних.  

158
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

356
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

488
01.06.2023

Церква бачить шлюб як основу для створення сім'ї та продовження роду. Він передбачає народження та виховання дітей в дусі віри, сприяє їхньому духовному та моральному розвитку.  

272
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

392
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

516 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

807
01.06.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5644
31.05.2023

Законопроєкт про виплати військовим, який парламент ухвалив у першому читанні 30 травня, остаточно можуть ухвалити в середині червня.  

270
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

369
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

384
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

489