Велика біда приходить несподівано. “Дружній сюрприз” напередодні Великодніх свят зробила Вербовецька сільська рада, закривши в односторонньому порядку районне сміттєзвалище на якому проводилось захоронення ТПВ протягом більше, як 20 років. Вербівчан можна зрозуміти: надоїли громаді обіцянки-цяцянки про культурне сміттєзвалище. На жаль, мова ультиматуму поставила у надзвичайно важке положення МКП “Косівміськводосервіс”: своє сміття везіть куди хочете. Не побажаємо найгіршому ворогові такого “подарунку” від найближчих сусідів.
На території міста почали створюватися стихійні сміттєзвалища, які захаращувалися мішками зі сміттям жителями навколишніх сіл, адже вони також були захоплені зненацька. А контролюючі органи тут, як тут: хто винен – міська рада, бо це на території міста. Контролювати, критикувати – усі гаразд, а допомогти – зась. Люди добрі, жоден косів’янин не відвіз в чуже село своє сміття, то чому ви це робите за рахунок чиєїсь честі і гонору.
Міська рада знайшла тимчасовий вихід з даної ситуації, бо місто повинно бути чистим і привітним. Силами МКП “Косівміськводосервіс” були прийняті заходи щодо вивезення ТПВ з території міста, а стихійні сміттєзвалища вчасно ліквідовані. Крім того, була створена екологічна комісія, яка контролювала і надалі контролює санітарний стан міста.
Однак, подальша доля цього стратегічно важливого питання, як для міста, так і навколишніх сіл, залишилася в повітрі, фактично на вирішення самих органів місцевого самоврядування. Проте відомо, що у відповідності до статті 20 Закону України “Про відходи” до повноважень місцевих органів державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування відноситься організація збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних товаровиробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організація роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; забезпечення ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.
Сьогодні неймовірно важко заставити людей подумати, що так довго тривати не буде. Як засвідчила практика, жодна громада не хоче на своїй території утримувати полігон по складуванню ТПВ і усіма силами відсахується від цієї проблеми. На даний час знайти і створити в швидкому темпі місце для сміттєвого полігону виявилось не під силу ні райдержадміністрації, ні районній раді, ні місту, і питання полігону для захоронення ТПВ для міста Косів і навколишніх сіл є відкритим.
Слід зазначити, що безвідповідальність громадськості за накопичення ТПВ в різних точках міста обтяжує роботу як відповідальних осіб міської влади, так і обслуговуючих працівників, що займаються збором та вивезенням сміття.
А щоб менше вивозити, бо як усі переконалися за останні два місяці – це дуже дороге “задоволення”, треба сміття відповідно сортувати. Якість сортування значною мірою залежить від загальної культури і дисциплінованості самого населення.
Тож, прохання до громадськості – не скидайте в один мішок пет-пляшку, склотару, побутові і органічні відходи, папір. Розділіть те, що треба вивезти негайно, а решту складуйте і таруйте. Коли вирішиться ситуація на краще, їх обов’язково заберуть.
Доцільно усім контролюючим органам району допомогти спільними зусиллями у вирішенні питання створення полігону для захоронення ТПВ, а також у дотриманні і охороні навколишнього природного середовища на території курортного міста, знаного на увесь світ.
Виконком міської ради