15 січня Верховна Рада Україна прийняла закон №1065 «Про технічні регламенти та оцінку відповідності». Це один із ключових законів, який усуває бар`єри у торгівлі між Україною і Європейським Союзом разом із раніше прийнятими двома законами «Про стандартизацію» та «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Для бізнесу. Потенційно, для бізнесу прийняття нових законів та остаточний перехід на міжнародні технічні регламенти забезпечить зниження нетарифних бар’єрів з країнами Європейського Союзу у торгівлі, зможе покращити доступ українських підприємств на міжнародні ринки, що паралельно стимулюватиме експорт.
На даний час продукція може бути розміщена на ринку Європейського Союзу лише після процедури оцінки відповідності, яку можна було провести тільки у країнах ЄС, що тягло за собою підвищення витрат українських виробників, а відповідно знижувало їх конкурентоспроможність. Найближчим часом з імплементацією нового законодавства, український підприємець зможе пройти оцінку й отримати сертифікат відповідності на території України, що значно спростить експорт у країни ЄС. Паралельно виникають нові можливості для ведення підприємницької діяльності у відкритті центрів із сертифікації, послуги яких можуть бути привабливими також для компаній, які експортують свою продукцію з Азії на ринки ЄС.
Для населення. Для громадян встановлення нової системи технічного регулювання забезпечить підвищення безпеки товарів, послуг та захисту споживачів від дефектних товарів.
До цього часу уся продукція, яка імпортувалася із ЄС в Україну повинна була проходити перевірку на відповідність до українських норм та стандартів. Відповідно тепер уся ця продукція стане дешевшою, що з однієї сторони посилить конкуренцію із вітчизняними товарами, з іншого боку забезпечить для споживачів якісніший товар за меншою його ціною. Також на український ринок потенційно можуть зайти ті гравці, які до цього моменту не розглядали для себе вихід на ринок України через занадто високі адміністративні витрати та бар’єри, що були пов’язані з цим процесом, що також позитивно вплине на якість та ціну продукції.
Щодо безпеки продукції, то відтепер за безпеку виробленого товару несе не посередник чи продавець, а безпоесередньо сам виробник. Вищі вимоги до товарів зумовлять витіснення більш дешевих з ринку (як вітчизняних, які не зможуть адаптуватися до нових вимог, так й імпортованих), що в певній мірі може вплинути негативно на малозабезпечених споживачів у короткостроковій перспективі, проте у довгостроковій перспективі це забезпечить покращення здоров’я, зменшенню випадків отримання травм, що може бути компенсовано витратами на купівлю безпечніших товарів.
У результаті повної імплементації законодавства, Україна встановить систему технічного регулювання й стандартизації, що буде гармонізована горизонтально з існуючою системою Європейського Союзу, що у середньо- та довгостроковій перспективі позитивно вплине на зовнішньоторговельний баланс та інші показники.