«Коронавірус» на ринку нерухомості

Сьогодні вся країна і світ перебувають в складних, невизначених умовах.

Серед мешканців багато людей, котрі хотіли б придбати житло одразу, чи оформити в розтермінування для покращення житлових умов тощо! Одні не знають, чи це вигідно, інші переживають про надійність забудовника.

Для того, щоб зрозуміти, що відбувається з ринком нерухомості, на прикладі Івано-Франківська, який останні роки входить в ТОП-міст по об’ємах будівництва, ми поспілкувалися зі старшим менеджером відділу продажу компанії blago developer Романом Петрівом.


Пане Романе, як вплинула ситуація з пандемією на ринок нерухомості?

«Ринок розділився на два табори: з одного боку спостерігаємо великий відкладений попит, тобто люди активно цікавляться, резервують квартири, але у зв’язку з карантинними обмеженнями, планують таки оформляти квартири після завершення карантину. З іншого – навпаки: мешканці стараються скористатися нинішнім моментом та придбати нерухомість з вигодою».

Але зараз люди налякані, кому в таких умовах хочеться купувати житло?

«Зараз справді ситуація складна, і новини ЗМІ в т.ч. міжнародні, а також соцмережі її, нажаль, часто підсилюють… Але задумайтесь над іншим, всі кризи минають і цей період теж мине, а квадратні метри завжди є в ціні. У нашої компанії і в мене особисто є досвід успішного подолання двох криз – світової 2008 року і локальної 2014-2015 року. ТОМУ ПЕРЕКОНАНИЙ, ЩО ЛЮДИ, КОТРІ КУПУЮТЬ В ПЕРІОД, КОЛИ КУРС ЗРІС, А ЦІНА У ГРИВНЯХ ЩЕ НЕ ВІДРЕАГУВАЛА - В НАЙБІЛЬШОМУ ВИГРАШІ.

Ще місяць тому така квартира вартувала на 3-4 тисячі доларів дорожче. А за місяць, швидше за все, або ціна квадратного метра піде вгору, або курс адміністративним шляхом повернуть. І люди, котрі розуміють, що така ситуація є тимчасовою, успішно цим користуються…».

Але експерти прогнозують курс 30, 35, 40 і вище… Тоді ще вигідніше буде купити?

«Прораховуємо і такі сценарії… Однак ринок нерухомості працює за іншими принципами, аніж валютний чи фондовий, де різкі коливання відбуваються постійно. Забудовник мусить враховувати зарплатний фонд, вартість матеріалів, а вони, зазвичай, корелюються з курсом долара і відповідно після його росту, будуть також переоцінені. Тому ті, хто купує саме в такий досить короткий часовий проміжок, коли валюта робить ривок, а ціни на зміну курсу валюти ще не відреагували, однозначно будуть у виграші».

Можливо, зараз і вигідно купити житло, але у місті вже стільки набудовано і скільки квартир простоюють? Хто їх купуватиме?

«Це все відносно… Можна зайти в магазин електроніки і сказати: «Ого, скільки тут техніки, хто це купить?» Повірте, знайти квартиру в цих “набудованих” будинках не так вже й легко. Людям притаманно постійно прагнути кращого – ми раз на рік чи два міняємо телефони, а не ходимо досі з Nokia 3310… Так і з нерухомістю, багато людей періодично (раз на 5 – 10 років) змінюють житло, оскільки стандарти будівництва постійно покращуються. Зараз, придбавши квартиру в новобудові, ви отримуєте закриті двори з майданчиками, відповідну шумо- та теплоізоляцію, красиві фасади, новітні ліфти і т.п, що не йде в порівняння зі стандартами будівництва 10-річної давності, не кажучи вже про житло, збудоване в радянську епоху. Також, юне покоління (18-30 років) все частіше хоче бути цілком незалежним і мати власну оселю, а не жити з батьками».

Куди вигідніше вкласти валюту - «під матрац»» чи таки в нерухомість, як робить більшість наших заробітчан? 

«Тут багато залежить від фінансової грамотності населення… Хто розуміє, що кошти самі по собі не є капіталом, а просто засобом обміну, той, повірте, не тримає під матрацом десятки чи сотні тисяч “кровно зароблених”… ДО ПРИКЛАДУ, В МЕНЕ Є ЗНАЙОМІ, ЯКІ КУПИЛИ В 2014-15 РОКАХ ДОЛАР ПО 35 І ДОСІ ЧЕКАЮТЬ, ЩОБ ВІН ПОВЕРНУВСЯ ДО ТОГО КУРСУ. А ІНШІ, НАВПАКИ, В 2014 РОЦІ КУПИЛИ ОДНОКІМНАТНУ ЗА 12 000 ДОЛАРІВ, А НА ПОЧАТКУ ЦЬОГО РОКУ ПРОДАЛИ З КОСМЕТИЧНИМ РЕМОНТОМ ЗА 32 000 У.О.

Треба розуміти таку річ, якщо нерухомість дешевшає в доларовому еквіваленті, то дешевшає все навколо – пальне, хліб, проїзд тощо. Глобально ви нічого не втратите, але коли відбувається девальвація валюти, ваша купівельна спроможність впаде суттєво… Багато людей пам’ятають часи СРСР, коли вони й подумати не могли, що з їхніми заощадженнями може щось статися і здавалося, надійнішого інструменту, аніж зберігати свої кревні в рублях, а ще на ощадкнижках, немає – і всі ми знаємо чим це закінчилось…».

Які прогнози щодо вартості квадратного метра на найближчий період?

«Думаю, що збережеться помірний ріст, який триває останні роки. Зараз всі країни світу для підтримки економіки включили друкарські станки і суттєво здешевлюють свою валюту, в таких умовах, якщо говорити про глобальну перспективу, здешевлення нерухомості навряд чи можливе».

Як обрати надійного забудовника?

«Надійність будівельної компанії найкраще можна перевірити наявністю у неї готового продукту! До прикладу, НАША КОМПАНІЯ У 5-ТИ ЖИТЛОВИХ КОМПЛЕКСАХ МАЄ ВЖЕ ГОТОВЕ ЖИТЛО. ТОБТО, ЦЕ НЕ ПРОЄКТНІ ПЛОЩІ, А ВЖЕ ЗБУДОВАНА КВАРТИРА, В ЯКУ ВИ МОЖЕТЕ ЗАЙТИ, ПОДИВИТИСЯ НА УСЮ ЯКІСТЬ РОБІТ І, БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ РИЗИКІВ, КУПИТИ ЇЇ.

У період кризи якраз суттєво збільшується кількість клієнтів, котрих цікавить саме готовий продукт, а не проєкт, який ще реалізовуватимуть у майбутньому. Хоча і до такого житла зацікавленість залишається. Крім того, варто враховувати досвід і авторитет будівельної компанії на ринку! Зрозуміло, що час перебування фірми на ринку, наявність позитивного іміджу щодо виконання своїх зобов’язань перед клієнтами теж відіграють важливу роль».

Чи можливо, дотримуючись карантину, обрати собі житло?

«Сучасні технології дозволяють робити огляд житла онлайн, здійснювати оплату придбаного житла по перерахунку! Тому проблем нема. Наша компанія навіть практикує оформлення договірних відносин онлайн! Тобто, фактично, фізичної присутності особи, щоб ознайомитися з житлом чи оформити його придбання, не потрібно».

партнерський матеріал


03.04.2020 7806
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717