Конфлікт за ліси: на Прикарпатті не можуть розширити межі національних природних парків

Сьогодні в Івано-Франківську відбулася прес-конференція представників проекту «Збереження карпатських пралісів» та Національного природного парку «Гуцульщина».

Вони розповіли про ситуацію, яка склалася в Івано-Франківській області з виконанням Указу Президента «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об'єктів природно-заповідного фонду» та міжнародних зобов’язань щодо сталого розвитку Карпат, інформує Фіртка.

За словами представника українського товариства охорони птахів, керівник проекту «Збереження карпатських пралісів» Василя Мочана, ще 15 листопада минулого року на нараді у голови Івано-Франківської ОДА отримали завдання розширити національні парки і першим став Національний природний парк "Гуцульщина".

Проте, вже рік не можуть знайти мову з лісівниками, адже ті відмовляються передати 5 тисяч гектарів Верховинських лісів до парку.

"Ці території, які ми пропонуємо передати до парку відіграють важливу природну та екологічну функцію. Чому прикарпатські лісівники відмовляються передати території - невідомо. Більше того, не можу сказати, що ці території є економічно вигідними. Ці ліси знаходяться на висоті понад 1100 метрів - там рубка заборонена, більше того, немає створеної інфраструктури до ведення лісового господарства  адже, щоб проводити там рубку потрібно прокласти туди дорогу, а це дуже затратна справа, бо територія високогір'я", - наголошує Василь Мочан.

Наразі за словами учасників прес-конференції, в Івано-Франквській області є найбільше проблем зі збереженням Карпатських лісів.

Керівник проекту «Збереження карпатських пралісів» Ольга Яремченко зазначає, що природоохоронці не мають підтримки від обласної ради.

"Ми не рухаємось вперед, ми уже п'ять місяців топчемось на одному місці. Ми пропонуємо розширити нацпарки області до 39 тисяч гектарів. Проте наразі, ми не маємо підтримки з боку обласної влади. На території області ми маємо безпрецедентний випадок руйнування Нацпарку "Гуцульщина", коли поза законом територію парку передають лісгоспам, а керівництво області просто за цим спостерігає. Хочу наголосити, що ми не проти розвитку лісової сфери, але ми за збереження лісів та раціональне їх використання", - акцентує Ольга Яремченко.

За словами В.Мочана, з липня лісівники відмовляються від зустрічей та розмов.

В.о. директора НПП «Гуцульщина» Юрій Стефурак наголошує, що на даний час голова Пістинської сільської ради зазіхає на території парку і зокрема включив до незаконного генплану понад 600 гектарів парку.

Вже у червні цього року сільський голова на сесії приймає рішення про припинення роботи парку "Гуцульщина" та передачу рекреаційної території Кутському лісгоспу. Наразі рішення Пістенської сільської ради оскаржується в суді.

Петро Іванишин депутат Косівської районної ради під час прес-конференції зазначив, що сьогодні керівництво парку робить все, щоб зруйнувати парк.

«Я вважаю, що національний парк сьогодні є лісозаготівельною фірмою. Крім того, всі гроші, які надаються на розвиток парку осідають у кишенях дирекції парку», - відзначив депутат.

Він також додав, що на території парку, де сьогодні гніздиться чорний лелека, передбачена масова вирубка лісу під виглядом санітарної. 

У свою чергу директор парку всі звинувачення відкидає.

Натомість, представник Кутського лісгоспу Петро Птіхтяк налогошує, що лісівники також дбають про збереження екосистем. Він додав, що у парку під видом санітарної рубки рубаю чисту деревину. Крім того, в парку зафіксовано суцільну рубку понад 10 гектарів землі, на місці якої працівники парку навіть не посадили саджанці.

До єдиної думки учасники перемовин так і не дійшли. Тому процес розподілу земель триває.


08.11.2018 1318 1
Коментарі (1)

17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1092
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6779
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14875 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1799
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1051
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6519

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

853

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1650

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1450

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1324
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

421
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

680
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

842
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

645
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1742
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

767
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1064
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34895 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

246
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

423
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

731
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

647