Коледж або школа: обираємо майбутнє

Вибір майбутнього напряму освіти для випускника є ключовим етапом у формуванні професійного шляху.

Часто після здобуття базової середньої освіти абітурієнти стикаються з дилемою: обрати коледж чи продовжити навчання в школі?

Насправді обидва варіанти мають свої вагомі переваги, проте існує декілька причин, що вмотивовують вибір коледжу як більш вигідний для майбутнього студента. З’ясувати всі особливості фахової передвищої освіти допоможе директор Фахового коледжу Університету Короля Данила Володимир Яслик.

Свого часу пан Володимир був директором школи, і це дає йому можливість об'єктивно зіставити й проаналізувати освітній процес у двох видах освітніх закладах.

На переконання Володимира Івановича, коледж – це ті можливості, які не запропонує школа чи ліцей, це фахові дисципліни вже з першого курсу, посилена підготовка до вступу в заклад вищої освіти, формування навичок самостійного життя і потенційний початок кар’єри:

«Коледж – це не лише новомодна назва закладів освіти, які дають змогу здобути фахову передвищу освіту. І в школі, і в коледжі здобувають базову чи повну загальну середню (профільну) освіту.

Однак уже з першого курсу студенти можуть вивчати фахові дисципліни, оскільки предмети тут представлені досить широко та вже з початку навчання акцентовано на вузькому профілі майбутнього фаху.

Після завершення коледжу легше навчатися в закладі вищої освіти, оскільки принципи та форми освітнього процесу наближені до університетських. Крім того, навчання в коледжі – це, без сумніву, старт кар’єри.

Після чотирьох років навчання випускник – кваліфікований працівник: він уже набув необхідного практичного досвіду, а це ознака конкурентоспроможності на сучасному ринку праці.

Навчання в коледжі – це й період усвідомлення власних нахилів і здібностей, розуміння того, чи правильний вибір зроблено, і визначення планів на майбутнє».

Важливим є й те, що, навчаючись у коледжі, студент, згідно з нормами трудового законодавства, паралельно може працювати. Під час практичної підготовки та стажування стейкхолдери часто можуть запропонувати роботу.

У коледжах, зокрема й у Фаховому коледжі УКД, функціонують так звані Центри кар’єри з налагодженою системою укладання договорів із потенційними роботодавцями.

Фахівці з кар’єрного розвитку надають поради щодо пошуку роботи, написання резюме, підготовки до співбесіди.

Ще один беззаперечний плюс при виборі коледжу – це можливість навчатися за грантовою системою.

«Фаховий коледж Університету Короля Данила пропонує обдарованим молодим людям скористатися можливостями, які дає Фонд імені отця Івана Луцького, та отримати грант на безкоштовне навчання.

Грант повністю чи частково покриває оплату. До слова, він діє упродовж усього періоду навчання за умови активної участі студента в житті університету й коледжу, відмінного складання заліків й екзаменів кожної сесії», – зауважує директор Фахового коледжу УКД Володимир Яслик.

Володимир Іванович виокремлює ще один важливий аспект навчання в коледжі – це особистісний розвиток, самостійність та сепарація, що надалі допоможуть краще реагувати на життєві виклики:

«Те, що здобувачі освіти в коледжі більш самостійні та відповідальні – факт, який можна пояснити кількома аргументами: найперше – графік освітнього процесу, що визначає такі форми роботи, яких немає в школі (практика, стажування, тривалість заняття – 80 хв).

Це вимагає від студентів уміння ефективно розподіляти час між навчанням, роботою та дозвіллям. Заклади фахової передвищої освіти часто на значній відстані від місця проживання студента, тому здобувачі освіти нерідко на тиждень їдуть із батьківського дому, що виховує в них самостійність.

У коледжі студентам надається більша свобода вибору предметів, самостійне визначення цілей навчання та виконання завдань. Це стимулює їхню мотивацію і відповідальність за себе та своїх одногрупників. Вибір предметів вимагає значного аналізу інформації, урахування особистих уподобань та, зрештою, ухвалення рішення. Навчання в коледжі створює сприятливе середовище для розвитку відповідальності та самостійності студентів».

Окрім того, освітній процес у Фаховому коледжі – це інтелектуальна і творча діяльність, що провадиться в закладі фахової передвищої освіти та спрямована на передавання, засвоєння, примноження, використання знань, умінь та інших компетентностей в осіб, які здобувають фахову передвищу освіту, а також на формування гармонійно розвиненої особистості з активною громадянською позицією.

Навчання в коледжі гарантує працевлаштування й дає можливість познайомитися з професіоналами в обраній сфері:

«Фаховий коледж співпрацює з різнопрофільними підприємствами, установами, організаціями, які беруть участь в обговоренні освітньо-професійних програм, радо діляться базами проходження практики.

Зокрема, у Фаховому коледжі Університету Короля Данила за всіма 12 спеціальностями ми тісно взаємодіємо із стейкхолдерами. Бінарні заняття, зустрічі з успішними людьми, воркшопи, лекції – усе це дає можливість студентам краще пізнати обрану професійну галузь».

Реклама


02.04.2024 676 2
Коментарі (2)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

955
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2748
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

950
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1017
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1018 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3053 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

865

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

757

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1074
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

112
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2310
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1133
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

432
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15050
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7363
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

799
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

359
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

272
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

362
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

638
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1095