Коаліція «Прозорі Ради» перевірила, як звітують очільники рад на Прикарпатті

В Україні головними посадовими особами територіальних громад є голови рад. В побуті їх називають “мерами”, що з латини означає “старший”.

Раніше і справді вирішувати справи громади доручали найстаршим і найдосвідченішим її представникам. Нині вимоги до мерів дещо інші, проте їхня відповідальність перед громадою у рази збільшилась.

В уявленні людей міський, селищний або сільський голова – це та людина, яка дасть раду в усьому. Прорвало трубу у будинку чи сусіди не поділили межі -–з такими проблемами люди в першу чергу йдуть до свого голови. Та не завжди саме він здатний їх вирішити. 

Повноваження голови громади можна описати кількома реченнями. Зокрема, він очолює раду та веде її засідання, очолює та головує на засіданнях виконавчого комітету, здійснює керівництво апаратом ради, організовує роботу ради та виконкому. Водночас голова не входить до жодної з постійних комісій ради, фракції чи групи.

Голова працює в раді на постійній основі. Саме він призначає на посади та звільняє керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, а також підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності.

Більше інформації про повноваження голови можна знайти у статті 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Але не повноваженнями єдиними. Норми цієї ж статті закріплюють, що голова сільської, селищної та міської рад є підзвітним громаді, яка його обрала. Зокрема, голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед громадою на відкритій зустрічі. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді.

Ккрім того, на вимогу не менш як половини депутатів голова зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів у будь-який визначений ними термін.

Проте найважливішим є звітування на відкритій зустрічі перед громадою, де можна не тільки слухати, але й запитати голову про наболіле. 

Всеукраїнська Коаліція “Прозорі Ради” проаналізувала, як голови Івано-Франківської, Коломийської і Бурштинської міських рад виконують цей обов’язок. 

Івано-Франківська міська рада

Статут територіальної громади міста Івано-Франківська у статті 93 досить детально закріплює процедуру звітування міського голови перед громадою. Зокрема, звіт відбувається до 31 березня року, наступного за звітним.

Рада у Статуті закріпила, що міський голова звітує на відкритій зустрічі з громадянами, яка відбувається у приміщенні міської ради.

Водночас міський голова Руслан Марцінків, який з 2015 року є мером Франківська, звітував тричі і тричі не у міській раді.

Так, у 2016 році міський голова звітував перед громадою у приміщенні обласного музично-драматичного театру. Наступні два звіти, за 2017-й та 2018-й роки, представив в обласній філармонії.

Чи серйозне це порушення Статуту, сказати важко. Радше ні. Незрозуміло тільки, для чого сама рада встановила для себе рамки щодо звітування мера виключно у міській раді. 

Відповідно до вже названої статті 93 Статуту, мер проводить відкриту публічну зустріч з представниками громади у приміщенні міської ради (зал засідань) або в іншому аналогічному приміщенні міськради. Члени громади мають право ставити питання міському голові, а той зобов’язаний відповідати.

Якщо говорити про сам звіт, то Статут закріплює, що звіт міського голови перед територіальною громадою повинен містити інформацію про його діяльність як міського голови та відомості про виконання передвиборчої програми.

Звіт на сайті міської ради та на офіційному сайті міста Івано-Франківська має бути оприлюднено не пізніше ніж за 7 днів до дня звітування. Оприлюднення повідомлення про час та місце звіту відбувається теж за 7 днів до звітування.

І тут знову кілька нюансів. Перш за все, звітування міського голови у 2016 році відбулося 20 листопада, а звіт на сайті з’явився тільки у січні 2017 року, та ще й у вигляді слайд-шоу. Згодом на сайті був оприлюднений детальний звіт мера із обчисленнями, графіками, описом доходів і видатків міста та підсумками роботи виконавчих органів ради. 

А ось звіт за 2017 рік на сайті міста Івано-Франківська був оприлюднений за кілька тижнів до публічного звітування Руслана Марцінківа перед громадою. 

Звітування мера у 2018 році пройшло за тією ж процедурою із дотриманням Статуту: документ був опублікований на сайті ледь не за місяць до дня публічного звіту мера.

Коломийська міська рада

Відповідно до Регламенту міської ради Коломиї, пункту 5.2.5, міський голова не рідше як один раз на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі.

Оголошення про звітування міського голови розміщується на сайті міськради. Звіт міського голови доступний на офіційному сайті ради.

Водночас під час аналізу звітування міського голови Коломиї Ігоря Слюзара представники Коаліції «Прозорі Ради» на сайті міськради звітів мера не знайшли. Відтак звернулись до міськради з вимогою їх оприлюднення. За рекомендацією Коаліції зараз звіти вже розміщені на сайті ради. 

Бурштинська міська рада

Частина 1 статті 56 Регламенту Бурштинської міської ради встановлює, що міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою міста та міською радою.

Відповідно до статті 56 Регламенту, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою міста на відкритій зустрічі.

Проаналізувавши, як відбувається звітування мера Бурштина Роксолани Джури, бачимо, що звіт мера оприлюднюють на сайті ради, а саме звітування відбувається у зручний для населення час.

Водночас на сайті не вдалось знайти анонсу про звітування міського голови. Відтак Коаліція «Прозорі Ради» надіслала звернення до Бурштинської міськради з рекомендацією подальшого анонсування на сайті ради часу і місця звітування мера.


17.09.2019 901
Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

460
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1867
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3348
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1211
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1231
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1291 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

902

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

347

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1021

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

396
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2556
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1288
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1394
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

597
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15246
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7539
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

393
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

975 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

531
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

434
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

520