Коаліція «Прозорі Ради» перевірила, як звітують очільники рад на Прикарпатті

В Україні головними посадовими особами територіальних громад є голови рад. В побуті їх називають “мерами”, що з латини означає “старший”.

Раніше і справді вирішувати справи громади доручали найстаршим і найдосвідченішим її представникам. Нині вимоги до мерів дещо інші, проте їхня відповідальність перед громадою у рази збільшилась.

В уявленні людей міський, селищний або сільський голова – це та людина, яка дасть раду в усьому. Прорвало трубу у будинку чи сусіди не поділили межі -–з такими проблемами люди в першу чергу йдуть до свого голови. Та не завжди саме він здатний їх вирішити. 

Повноваження голови громади можна описати кількома реченнями. Зокрема, він очолює раду та веде її засідання, очолює та головує на засіданнях виконавчого комітету, здійснює керівництво апаратом ради, організовує роботу ради та виконкому. Водночас голова не входить до жодної з постійних комісій ради, фракції чи групи.

Голова працює в раді на постійній основі. Саме він призначає на посади та звільняє керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, а також підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності.

Більше інформації про повноваження голови можна знайти у статті 42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Але не повноваженнями єдиними. Норми цієї ж статті закріплюють, що голова сільської, селищної та міської рад є підзвітним громаді, яка його обрала. Зокрема, голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед громадою на відкритій зустрічі. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді.

Ккрім того, на вимогу не менш як половини депутатів голова зобов’язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів у будь-який визначений ними термін.

Проте найважливішим є звітування на відкритій зустрічі перед громадою, де можна не тільки слухати, але й запитати голову про наболіле. 

Всеукраїнська Коаліція “Прозорі Ради” проаналізувала, як голови Івано-Франківської, Коломийської і Бурштинської міських рад виконують цей обов’язок. 

Івано-Франківська міська рада

Статут територіальної громади міста Івано-Франківська у статті 93 досить детально закріплює процедуру звітування міського голови перед громадою. Зокрема, звіт відбувається до 31 березня року, наступного за звітним.

Рада у Статуті закріпила, що міський голова звітує на відкритій зустрічі з громадянами, яка відбувається у приміщенні міської ради.

Водночас міський голова Руслан Марцінків, який з 2015 року є мером Франківська, звітував тричі і тричі не у міській раді.

Так, у 2016 році міський голова звітував перед громадою у приміщенні обласного музично-драматичного театру. Наступні два звіти, за 2017-й та 2018-й роки, представив в обласній філармонії.

Чи серйозне це порушення Статуту, сказати важко. Радше ні. Незрозуміло тільки, для чого сама рада встановила для себе рамки щодо звітування мера виключно у міській раді. 

Відповідно до вже названої статті 93 Статуту, мер проводить відкриту публічну зустріч з представниками громади у приміщенні міської ради (зал засідань) або в іншому аналогічному приміщенні міськради. Члени громади мають право ставити питання міському голові, а той зобов’язаний відповідати.

Якщо говорити про сам звіт, то Статут закріплює, що звіт міського голови перед територіальною громадою повинен містити інформацію про його діяльність як міського голови та відомості про виконання передвиборчої програми.

Звіт на сайті міської ради та на офіційному сайті міста Івано-Франківська має бути оприлюднено не пізніше ніж за 7 днів до дня звітування. Оприлюднення повідомлення про час та місце звіту відбувається теж за 7 днів до звітування.

І тут знову кілька нюансів. Перш за все, звітування міського голови у 2016 році відбулося 20 листопада, а звіт на сайті з’явився тільки у січні 2017 року, та ще й у вигляді слайд-шоу. Згодом на сайті був оприлюднений детальний звіт мера із обчисленнями, графіками, описом доходів і видатків міста та підсумками роботи виконавчих органів ради. 

А ось звіт за 2017 рік на сайті міста Івано-Франківська був оприлюднений за кілька тижнів до публічного звітування Руслана Марцінківа перед громадою. 

Звітування мера у 2018 році пройшло за тією ж процедурою із дотриманням Статуту: документ був опублікований на сайті ледь не за місяць до дня публічного звіту мера.

Коломийська міська рада

Відповідно до Регламенту міської ради Коломиї, пункту 5.2.5, міський голова не рідше як один раз на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі.

Оголошення про звітування міського голови розміщується на сайті міськради. Звіт міського голови доступний на офіційному сайті ради.

Водночас під час аналізу звітування міського голови Коломиї Ігоря Слюзара представники Коаліції «Прозорі Ради» на сайті міськради звітів мера не знайшли. Відтак звернулись до міськради з вимогою їх оприлюднення. За рекомендацією Коаліції зараз звіти вже розміщені на сайті ради. 

Бурштинська міська рада

Частина 1 статті 56 Регламенту Бурштинської міської ради встановлює, що міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою міста та міською радою.

Відповідно до статті 56 Регламенту, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою міста на відкритій зустрічі.

Проаналізувавши, як відбувається звітування мера Бурштина Роксолани Джури, бачимо, що звіт мера оприлюднюють на сайті ради, а саме звітування відбувається у зручний для населення час.

Водночас на сайті не вдалось знайти анонсу про звітування міського голови. Відтак Коаліція «Прозорі Ради» надіслала звернення до Бурштинської міськради з рекомендацією подальшого анонсування на сайті ради часу і місця звітування мера.


17.09.2019 882
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2610
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1239
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1150
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2344
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3778
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2785 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1015

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

855

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

806

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

749
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

70
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10493
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

60
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

402
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5487
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1198
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

592
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

436 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

869
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

757
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

809