Книжковий вимір.  Що читають мешканці Івано-Франківська

Паперова чи електронна книга? Пригодницький детектив або ж роман? Як часто читають мешканці міста та скільки грошей витрачають на книги читайте у матеріалі Фіртки.


Відомо, що читання книг приносить людині неабияку користь, адже, окрім того, що це чудовий спосіб провести час та відпочити від буденних справ, це ще й відмінний інструмент для нашого здоров’я, бо таке заняття «прокачує» мозок, рятує від депресії та стресу, а також поліпшує концентрацію та увагу.                                                                                            

Та попри те, що читання є корисним і таким, що розвиває, в нашій країні тільки 8% людей щодня читають книги, а 27% читають їх більше ніж раз на тиждень. Таку інформацію нещодавно оприлюднила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм".

Вона зазначила, що порівнюючи український показник читання з кількома іншими європейськими країнами у нас ситуація досить таки сумна, адже, якщо в Італії 56% людей читають регулярно (мінімум раз в тиждень), в Польщі 36%, то в Україні тільки 27%.                                                         


А як щодо Франківська? Яка ситуація склалася тут? Відповіді Фіртка шукала у мешканців та в одному з місцевих книжкових магазинів.

Опитування в соціальних мережах показало, що читців у нашому місті є більше ніж таких, що не читають взагалі: з 50 респондентів - 80% людей читає і любить читати, натомість 20% таких, хто книги в руки не бере.

Більшість з опитаних людей читає в середньому одну книгу в місяць, трохи менше тих, хто прочитує одну книгу раз в пів року, а найменше серед опитаних таких, хто читає одну книгу в рік. Однак, тішить в опитуванні те, що є багато справжніх книгоманів, котрі можуть прочитати 2-3 книги в місяць, а іноді навіть більше.

Серед жанрів, що читачі обирають найчастіше – романи, детективи, фентезі, історичні повісті, пізнавальна й наукова література, а серед найпопулярніших письменників – Стівен Кінг, Ден Браун, Люко Дашвар, Світлана Талан.                                                                                                             

Традиційна паперова книга все ще переважає над електронним аналогом і є набагато популярнішою за останню.                                                  

Щодо того, скільки коштів респонденти витрачають на книги, то тут ситуація наступна: зі свого гаманця люди викладають від 200-250 гривень в місяць до 1000-1500 гривень в рік, в залежності від того, скільки книг читається. Інколи цифра витрат може сягати й 150-200$ на рік, а також популярним серед опитаних є обмін книгами серед друзів.                                            

Також, ми поспілкувались з працівниками одного із місцевих книжкових магазинів, де нам також розповіли про книжкові вподобання мешканців міста.

«В кожної людини свої смаки, тому однозначної відповіді немає. Всі жанри мають попит», - запевняють продавчині книжок.

В середньому за один похід у книжковий магазин людина витрачає приблизно 250 гривень.

«Книги франківці обирають в залежності від віку. Старше покоління переважно обирає українських авторів, молодь - іноземних. Але однозначно всі хочуть книжки українською мовою», - переконують жінки.                                

З книжок, які радять прочитати в магазині - "Ожинове вино" Джоан Гарріс, Стівен Кінг "11/22/63", Еріх Марія Ремарк "Життя у позику", Тесс Ґеррітсен "Клуб мефісто"(із серії Ріццолі та Айлс), Елена Ферранте "Історія втраченої дитини" (із циклу Неаполітанські романи), Фоззі "Чорний хліб", Надія Гуменюк "Плач пересмішниці".                                                           


Що франківці думають про книги та чому люблять їх читати?

Тетяна: «Люблю книги за знання та емоції, які я отримую під час їх читання. Книжки допомагають мені розслабитися».                              

Віктор прочитує приблизно одну книгу у 2-3 місяці. Улюбленим жанром у літературі вважає детективи та пригоди. Щодо письменників, яким  хлопець надає перевагу, то це Стівен Кінг, Агата Крісті та Іларіон Павлюк. Однак, Віктор зазначає, що до вибору книг конкретних письменників підходить дуже ретельно і доволі часто керується відгуками читачів до книг авторів, а також може придбати книгу тільки тому, що сподобався дизайн її обкладинки.

«За допомогою книг я ніби занурююсь в інший світ, де спостерігаю за головними героями, а іноді уявляю і себе на їхньому місці. Книга дозволяє мені дізнатися багато нового і просто гарно провести час, розслабитися, відпочити морально, а також знайти відповіді на багато моїх питань», - ділиться хлопець.

Улюблених книг Віктор не виділяє, адже впевнений, що «кожна книга особлива по-своєму».

Яна: «Книги – це як окремий вид релаксу, хобі, цікаві історії, які ти проживаєш…це як безмежна любов».

Марина: «Обожнюю книги за знання та інформацію, яку вони несуть в собі». 

Галина: «Кількість прочитаних мною книг залежить від мого настрою. Буває, що в місяць можу прочитати 2-3 книги, а буває так, що деякі інші речі виходять на передній план. Однак, читати я дуже люблю», - ділиться жінка.

Улюбленим письменником Галини є Василь Шкляр, а також письменниця Ярослава Дегтяренко, книги яких жінка читає з величезним задоволенням.

Щодо книжок, які влучили прямісінько в серце, то серед них історичний роман «Чорний ворон» Василя Шкляра й «Парфуми: історія одного вбивці» — роман німецького письменника Патріка Зюскінда, який Галина прочитала вже чотири рази й не планує на цьому зупинятися. 

«Здається, що на дуже просте запитання «чому ти любиш читати?» відповідь також дуже проста: люблю і все. Бо мені подобається манера написання автора, хочу розвинути гнучкість мислення та підвищити свій інтелектуальний рівень. Напевно, багато хто з нас так і відповість, але якщо заглибитись в це питання, то тут не вистачить одного аркушу паперу.

Кожна прочитана книжка – це двері в інший світ, адже після неї ти зовсім по-іншому дивишся і сприймаєш життя. Книга наповнює твій світогляд, змінює його і ти вдосконалюєшся», - зазначає Галина.

Жінка переконує, що з людьми, які читають, приємно вести бесіду, адже останні надзвичайно багатосторонні та відкриті, а спілкування з ними захоплює, наповнює енергією і збагачує світосприйняття.

«Книга вчить нас поважати людей і самого себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу», - говорить Галина.

Віта: «Люблю книжки за те, що з ними  ти поринаєш в інший світ». 

Андріана: «За допомогою читання можна абстрагуватись від усього».


Реалії показують, що потрібно підіймати статистику і заохочувати людей читати більше. Велика надія на те, що коло поціновувачів книг буде з часом  розширюватись, адже любов до книги починається з першого погляду, першого рядка і слова… головне знайти «свою» книгу.


Коментарі ()

22.06.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка спробувала з’ясувати, скільки внутрішньо переміщених осіб проживає на Прикарпатті, чим вони забезпечені та як адаптувались до умов життя у новому середовищі.

484
22.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка поцікавилась у місцевих жителів, які виїхали за кордон, як змінилося їхнє життя та дізналась чимало цікавої інформації.

516
17.06.2021
Галина Бородайкевич

Фіртка поспілкувалась із директором закладу для літніх і самотніх людей, щоб дізнатись про побут, дозвілля і роботу під час пандемії.    

1194
16.06.2021
Ілона Шевченко

Кожного року на міському озері гине кілька, деколи буває і десятки особин товстолоба. Фіртка спробувала з’ясувати причини.

1231
15.06.2021
Катерина Черкашина

Чоловік каже, приїхав воювати за справедливість. І щоб допомогти українцям будувати нормальну державу. Фіртка поспілкувалася з добровольцем, який в Україні з червня 2014 року і хоче залишитися жити в Івано-Франківську.

1591
15.06.2021
Лідія Вітранчик

Фіртка спробувала з’ясувати, якою мірою зачепили футбольні пристрасті франківчан і хто їхні фаворити, окрім національної збірної.

1711

У 2011 році мене, як історика, рекомендували українсько-німецькій режисерці Уті Кільтер аби я показав і розказав про будівлі та визначні місця Франика. Ну якщо чисто технічно, то її скоріше цікавила «станиславівська» архітектура, а не «і

1225

Встигала тільки дивитися як міняються дати запланованих прем’єр. Але попри всі перенесення виставу таки показали. Це було важливо: її герой Анатолій Гаркавенко («Морячок)» – з Франківщини.

3093

Днями відвідала унікальний фестиваль борщу в селі Кричка Солотвинської територіальної громади, який є не тільки рекреаційним заходом, а й чудовою соціальною атракцією для розвитку «зеленого туризму» у громаді.

5984

Про нічний клуб - просто в серці COVID-реактора; відставки; очікування шалених фінансових стягнень і вірогідно - міжнародний скандал...

11838
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

704
22.04.2021

Про це йдеться у звіті Міжнародної організації виноградарства і виноробства.

7319 1
16.04.2021

Пагони цибулі - унікальна комбінація корисних речовин, потрібних саме навесні, і їх набагато більше навіть ніж у цибулі ріпчастій.

8632
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

5998
03.05.2021

Поливаний понеділок у 2021 році відзначають 3 травня, на другий день після Великодня.  

6516
02.05.2021

На Христове Воскресіння, яке відзначається 2 травня, очільники Православної церкви України та Української греко-католицької церкви звернулися до українців зі святковими посланнями.  

6101
02.05.2021

У переддень світлого празника Воскресіння Христового Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин звернувся до вірних з Великоднім привітанням.  

6160
10.06.2021

Київський апеляційний суд постановив стягнути з кума Путіна і нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука близько 300 тисяч гривень на користь видавництва "Віват" у судовому процесі, ініційованому ним самим щодо книги Вахтанга Кіпіані "Справа Василя Стуса".    

1731
30.04.2021

Вона визначала життя в Німеччині майже 16 років. Але зараз політична стабільність, якою країна користувалася так довго за часів Ангели Меркель, підходить до кінця, політик готується відмовитись від посади канцлера.  

7006
25.04.2021

Міністерства закордонних справ Литви, Латвії та Естонії 23 квітня оголосили у своїх країнах персонами нон ґрата чотирьох російських дипломатів.

7893
15.04.2021

Президент США Джо Байден оголосив про запровадження у США загальнонаціонального надзвичайного стану у зв’язку з "надзвичайною загрозою" через зовнішню діяльність уряду Російської Федерації.  

8725
11.04.2021

Велика Британія та США вважають, що Росія повинна негайно «послабити напругу» і жити у відповідності з її міжнародними зобов’язаннями.  

8224 1