Книжковий вимір.  Що читають мешканці Івано-Франківська

Паперова чи електронна книга? Пригодницький детектив або ж роман? Як часто читають мешканці міста та скільки грошей витрачають на книги читайте у матеріалі Фіртки.


Відомо, що читання книг приносить людині неабияку користь, адже, окрім того, що це чудовий спосіб провести час та відпочити від буденних справ, це ще й відмінний інструмент для нашого здоров’я, бо таке заняття «прокачує» мозок, рятує від депресії та стресу, а також поліпшує концентрацію та увагу.                                                                                            

Та попри те, що читання є корисним і таким, що розвиває, в нашій країні тільки 8% людей щодня читають книги, а 27% читають їх більше ніж раз на тиждень. Таку інформацію нещодавно оприлюднила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм".

Вона зазначила, що порівнюючи український показник читання з кількома іншими європейськими країнами у нас ситуація досить таки сумна, адже, якщо в Італії 56% людей читають регулярно (мінімум раз в тиждень), в Польщі 36%, то в Україні тільки 27%.                                                         


А як щодо Франківська? Яка ситуація склалася тут? Відповіді Фіртка шукала у мешканців та в одному з місцевих книжкових магазинів.

Опитування в соціальних мережах показало, що читців у нашому місті є більше ніж таких, що не читають взагалі: з 50 респондентів - 80% людей читає і любить читати, натомість 20% таких, хто книги в руки не бере.

Більшість з опитаних людей читає в середньому одну книгу в місяць, трохи менше тих, хто прочитує одну книгу раз в пів року, а найменше серед опитаних таких, хто читає одну книгу в рік. Однак, тішить в опитуванні те, що є багато справжніх книгоманів, котрі можуть прочитати 2-3 книги в місяць, а іноді навіть більше.

Серед жанрів, що читачі обирають найчастіше – романи, детективи, фентезі, історичні повісті, пізнавальна й наукова література, а серед найпопулярніших письменників – Стівен Кінг, Ден Браун, Люко Дашвар, Світлана Талан.                                                                                                             

Традиційна паперова книга все ще переважає над електронним аналогом і є набагато популярнішою за останню.                                                  

Щодо того, скільки коштів респонденти витрачають на книги, то тут ситуація наступна: зі свого гаманця люди викладають від 200-250 гривень в місяць до 1000-1500 гривень в рік, в залежності від того, скільки книг читається. Інколи цифра витрат може сягати й 150-200$ на рік, а також популярним серед опитаних є обмін книгами серед друзів.                                            

Також, ми поспілкувались з працівниками одного із місцевих книжкових магазинів, де нам також розповіли про книжкові вподобання мешканців міста.

«В кожної людини свої смаки, тому однозначної відповіді немає. Всі жанри мають попит», - запевняють продавчині книжок.

В середньому за один похід у книжковий магазин людина витрачає приблизно 250 гривень.

«Книги франківці обирають в залежності від віку. Старше покоління переважно обирає українських авторів, молодь - іноземних. Але однозначно всі хочуть книжки українською мовою», - переконують жінки.                                

З книжок, які радять прочитати в магазині - "Ожинове вино" Джоан Гарріс, Стівен Кінг "11/22/63", Еріх Марія Ремарк "Життя у позику", Тесс Ґеррітсен "Клуб мефісто"(із серії Ріццолі та Айлс), Елена Ферранте "Історія втраченої дитини" (із циклу Неаполітанські романи), Фоззі "Чорний хліб", Надія Гуменюк "Плач пересмішниці".                                                           


Що франківці думають про книги та чому люблять їх читати?

Тетяна: «Люблю книги за знання та емоції, які я отримую під час їх читання. Книжки допомагають мені розслабитися».                              

Віктор прочитує приблизно одну книгу у 2-3 місяці. Улюбленим жанром у літературі вважає детективи та пригоди. Щодо письменників, яким  хлопець надає перевагу, то це Стівен Кінг, Агата Крісті та Іларіон Павлюк. Однак, Віктор зазначає, що до вибору книг конкретних письменників підходить дуже ретельно і доволі часто керується відгуками читачів до книг авторів, а також може придбати книгу тільки тому, що сподобався дизайн її обкладинки.

«За допомогою книг я ніби занурююсь в інший світ, де спостерігаю за головними героями, а іноді уявляю і себе на їхньому місці. Книга дозволяє мені дізнатися багато нового і просто гарно провести час, розслабитися, відпочити морально, а також знайти відповіді на багато моїх питань», - ділиться хлопець.

Улюблених книг Віктор не виділяє, адже впевнений, що «кожна книга особлива по-своєму».

Яна: «Книги – це як окремий вид релаксу, хобі, цікаві історії, які ти проживаєш…це як безмежна любов».

Марина: «Обожнюю книги за знання та інформацію, яку вони несуть в собі». 

Галина: «Кількість прочитаних мною книг залежить від мого настрою. Буває, що в місяць можу прочитати 2-3 книги, а буває так, що деякі інші речі виходять на передній план. Однак, читати я дуже люблю», - ділиться жінка.

Улюбленим письменником Галини є Василь Шкляр, а також письменниця Ярослава Дегтяренко, книги яких жінка читає з величезним задоволенням.

Щодо книжок, які влучили прямісінько в серце, то серед них історичний роман «Чорний ворон» Василя Шкляра й «Парфуми: історія одного вбивці» — роман німецького письменника Патріка Зюскінда, який Галина прочитала вже чотири рази й не планує на цьому зупинятися. 

«Здається, що на дуже просте запитання «чому ти любиш читати?» відповідь також дуже проста: люблю і все. Бо мені подобається манера написання автора, хочу розвинути гнучкість мислення та підвищити свій інтелектуальний рівень. Напевно, багато хто з нас так і відповість, але якщо заглибитись в це питання, то тут не вистачить одного аркушу паперу.

Кожна прочитана книжка – це двері в інший світ, адже після неї ти зовсім по-іншому дивишся і сприймаєш життя. Книга наповнює твій світогляд, змінює його і ти вдосконалюєшся», - зазначає Галина.

Жінка переконує, що з людьми, які читають, приємно вести бесіду, адже останні надзвичайно багатосторонні та відкриті, а спілкування з ними захоплює, наповнює енергією і збагачує світосприйняття.

«Книга вчить нас поважати людей і самого себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу», - говорить Галина.

Віта: «Люблю книжки за те, що з ними  ти поринаєш в інший світ». 

Андріана: «За допомогою читання можна абстрагуватись від усього».


Реалії показують, що потрібно підіймати статистику і заохочувати людей читати більше. Велика надія на те, що коло поціновувачів книг буде з часом  розширюватись, адже любов до книги починається з першого погляду, першого рядка і слова… головне знайти «свою» книгу.


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

777
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

774
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2214
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4193 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3195

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

424

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

366

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

836
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

605
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

649
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

934
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1045
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

652
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6236
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1729
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31742 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1510
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

739 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

699