Книжковий вимір.  Що читають мешканці Івано-Франківська

Паперова чи електронна книга? Пригодницький детектив або ж роман? Як часто читають мешканці міста та скільки грошей витрачають на книги читайте у матеріалі Фіртки.


Відомо, що читання книг приносить людині неабияку користь, адже, окрім того, що це чудовий спосіб провести час та відпочити від буденних справ, це ще й відмінний інструмент для нашого здоров’я, бо таке заняття «прокачує» мозок, рятує від депресії та стресу, а також поліпшує концентрацію та увагу.                                                                                            

Та попри те, що читання є корисним і таким, що розвиває, в нашій країні тільки 8% людей щодня читають книги, а 27% читають їх більше ніж раз на тиждень. Таку інформацію нещодавно оприлюднила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм".

Вона зазначила, що порівнюючи український показник читання з кількома іншими європейськими країнами у нас ситуація досить таки сумна, адже, якщо в Італії 56% людей читають регулярно (мінімум раз в тиждень), в Польщі 36%, то в Україні тільки 27%.                                                         


А як щодо Франківська? Яка ситуація склалася тут? Відповіді Фіртка шукала у мешканців та в одному з місцевих книжкових магазинів.

Опитування в соціальних мережах показало, що читців у нашому місті є більше ніж таких, що не читають взагалі: з 50 респондентів - 80% людей читає і любить читати, натомість 20% таких, хто книги в руки не бере.

Більшість з опитаних людей читає в середньому одну книгу в місяць, трохи менше тих, хто прочитує одну книгу раз в пів року, а найменше серед опитаних таких, хто читає одну книгу в рік. Однак, тішить в опитуванні те, що є багато справжніх книгоманів, котрі можуть прочитати 2-3 книги в місяць, а іноді навіть більше.

Серед жанрів, що читачі обирають найчастіше – романи, детективи, фентезі, історичні повісті, пізнавальна й наукова література, а серед найпопулярніших письменників – Стівен Кінг, Ден Браун, Люко Дашвар, Світлана Талан.                                                                                                             

Традиційна паперова книга все ще переважає над електронним аналогом і є набагато популярнішою за останню.                                                  

Щодо того, скільки коштів респонденти витрачають на книги, то тут ситуація наступна: зі свого гаманця люди викладають від 200-250 гривень в місяць до 1000-1500 гривень в рік, в залежності від того, скільки книг читається. Інколи цифра витрат може сягати й 150-200$ на рік, а також популярним серед опитаних є обмін книгами серед друзів.                                            

Також, ми поспілкувались з працівниками одного із місцевих книжкових магазинів, де нам також розповіли про книжкові вподобання мешканців міста.

«В кожної людини свої смаки, тому однозначної відповіді немає. Всі жанри мають попит», - запевняють продавчині книжок.

В середньому за один похід у книжковий магазин людина витрачає приблизно 250 гривень.

«Книги франківці обирають в залежності від віку. Старше покоління переважно обирає українських авторів, молодь - іноземних. Але однозначно всі хочуть книжки українською мовою», - переконують жінки.                                

З книжок, які радять прочитати в магазині - "Ожинове вино" Джоан Гарріс, Стівен Кінг "11/22/63", Еріх Марія Ремарк "Життя у позику", Тесс Ґеррітсен "Клуб мефісто"(із серії Ріццолі та Айлс), Елена Ферранте "Історія втраченої дитини" (із циклу Неаполітанські романи), Фоззі "Чорний хліб", Надія Гуменюк "Плач пересмішниці".                                                           


Що франківці думають про книги та чому люблять їх читати?

Тетяна: «Люблю книги за знання та емоції, які я отримую під час їх читання. Книжки допомагають мені розслабитися».                              

Віктор прочитує приблизно одну книгу у 2-3 місяці. Улюбленим жанром у літературі вважає детективи та пригоди. Щодо письменників, яким  хлопець надає перевагу, то це Стівен Кінг, Агата Крісті та Іларіон Павлюк. Однак, Віктор зазначає, що до вибору книг конкретних письменників підходить дуже ретельно і доволі часто керується відгуками читачів до книг авторів, а також може придбати книгу тільки тому, що сподобався дизайн її обкладинки.

«За допомогою книг я ніби занурююсь в інший світ, де спостерігаю за головними героями, а іноді уявляю і себе на їхньому місці. Книга дозволяє мені дізнатися багато нового і просто гарно провести час, розслабитися, відпочити морально, а також знайти відповіді на багато моїх питань», - ділиться хлопець.

Улюблених книг Віктор не виділяє, адже впевнений, що «кожна книга особлива по-своєму».

Яна: «Книги – це як окремий вид релаксу, хобі, цікаві історії, які ти проживаєш…це як безмежна любов».

Марина: «Обожнюю книги за знання та інформацію, яку вони несуть в собі». 

Галина: «Кількість прочитаних мною книг залежить від мого настрою. Буває, що в місяць можу прочитати 2-3 книги, а буває так, що деякі інші речі виходять на передній план. Однак, читати я дуже люблю», - ділиться жінка.

Улюбленим письменником Галини є Василь Шкляр, а також письменниця Ярослава Дегтяренко, книги яких жінка читає з величезним задоволенням.

Щодо книжок, які влучили прямісінько в серце, то серед них історичний роман «Чорний ворон» Василя Шкляра й «Парфуми: історія одного вбивці» — роман німецького письменника Патріка Зюскінда, який Галина прочитала вже чотири рази й не планує на цьому зупинятися. 

«Здається, що на дуже просте запитання «чому ти любиш читати?» відповідь також дуже проста: люблю і все. Бо мені подобається манера написання автора, хочу розвинути гнучкість мислення та підвищити свій інтелектуальний рівень. Напевно, багато хто з нас так і відповість, але якщо заглибитись в це питання, то тут не вистачить одного аркушу паперу.

Кожна прочитана книжка – це двері в інший світ, адже після неї ти зовсім по-іншому дивишся і сприймаєш життя. Книга наповнює твій світогляд, змінює його і ти вдосконалюєшся», - зазначає Галина.

Жінка переконує, що з людьми, які читають, приємно вести бесіду, адже останні надзвичайно багатосторонні та відкриті, а спілкування з ними захоплює, наповнює енергією і збагачує світосприйняття.

«Книга вчить нас поважати людей і самого себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу», - говорить Галина.

Віта: «Люблю книжки за те, що з ними  ти поринаєш в інший світ». 

Андріана: «За допомогою читання можна абстрагуватись від усього».


Реалії показують, що потрібно підіймати статистику і заохочувати людей читати більше. Велика надія на те, що коло поціновувачів книг буде з часом  розширюватись, адже любов до книги починається з першого погляду, першого рядка і слова… головне знайти «свою» книгу.


Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

168
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5235 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2290 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1722
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2210
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4118

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

267

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

335

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

406

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

798
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

151
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

281
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

455
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

180
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

309 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

626
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

922
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5471
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

200
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

228
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

343
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

521