Книжковий вимір.  Що читають мешканці Івано-Франківська

Паперова чи електронна книга? Пригодницький детектив або ж роман? Як часто читають мешканці міста та скільки грошей витрачають на книги читайте у матеріалі Фіртки.


Відомо, що читання книг приносить людині неабияку користь, адже, окрім того, що це чудовий спосіб провести час та відпочити від буденних справ, це ще й відмінний інструмент для нашого здоров’я, бо таке заняття «прокачує» мозок, рятує від депресії та стресу, а також поліпшує концентрацію та увагу.                                                                                            

Та попри те, що читання є корисним і таким, що розвиває, в нашій країні тільки 8% людей щодня читають книги, а 27% читають їх більше ніж раз на тиждень. Таку інформацію нещодавно оприлюднила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль під час Всеукраїнського форуму "Україна 30. "Культура. Медіа. Туризм".

Вона зазначила, що порівнюючи український показник читання з кількома іншими європейськими країнами у нас ситуація досить таки сумна, адже, якщо в Італії 56% людей читають регулярно (мінімум раз в тиждень), в Польщі 36%, то в Україні тільки 27%.                                                         


А як щодо Франківська? Яка ситуація склалася тут? Відповіді Фіртка шукала у мешканців та в одному з місцевих книжкових магазинів.

Опитування в соціальних мережах показало, що читців у нашому місті є більше ніж таких, що не читають взагалі: з 50 респондентів - 80% людей читає і любить читати, натомість 20% таких, хто книги в руки не бере.

Більшість з опитаних людей читає в середньому одну книгу в місяць, трохи менше тих, хто прочитує одну книгу раз в пів року, а найменше серед опитаних таких, хто читає одну книгу в рік. Однак, тішить в опитуванні те, що є багато справжніх книгоманів, котрі можуть прочитати 2-3 книги в місяць, а іноді навіть більше.

Серед жанрів, що читачі обирають найчастіше – романи, детективи, фентезі, історичні повісті, пізнавальна й наукова література, а серед найпопулярніших письменників – Стівен Кінг, Ден Браун, Люко Дашвар, Світлана Талан.                                                                                                             

Традиційна паперова книга все ще переважає над електронним аналогом і є набагато популярнішою за останню.                                                  

Щодо того, скільки коштів респонденти витрачають на книги, то тут ситуація наступна: зі свого гаманця люди викладають від 200-250 гривень в місяць до 1000-1500 гривень в рік, в залежності від того, скільки книг читається. Інколи цифра витрат може сягати й 150-200$ на рік, а також популярним серед опитаних є обмін книгами серед друзів.                                            

Також, ми поспілкувались з працівниками одного із місцевих книжкових магазинів, де нам також розповіли про книжкові вподобання мешканців міста.

«В кожної людини свої смаки, тому однозначної відповіді немає. Всі жанри мають попит», - запевняють продавчині книжок.

В середньому за один похід у книжковий магазин людина витрачає приблизно 250 гривень.

«Книги франківці обирають в залежності від віку. Старше покоління переважно обирає українських авторів, молодь - іноземних. Але однозначно всі хочуть книжки українською мовою», - переконують жінки.                                

З книжок, які радять прочитати в магазині - "Ожинове вино" Джоан Гарріс, Стівен Кінг "11/22/63", Еріх Марія Ремарк "Життя у позику", Тесс Ґеррітсен "Клуб мефісто"(із серії Ріццолі та Айлс), Елена Ферранте "Історія втраченої дитини" (із циклу Неаполітанські романи), Фоззі "Чорний хліб", Надія Гуменюк "Плач пересмішниці".                                                           


Що франківці думають про книги та чому люблять їх читати?

Тетяна: «Люблю книги за знання та емоції, які я отримую під час їх читання. Книжки допомагають мені розслабитися».                              

Віктор прочитує приблизно одну книгу у 2-3 місяці. Улюбленим жанром у літературі вважає детективи та пригоди. Щодо письменників, яким  хлопець надає перевагу, то це Стівен Кінг, Агата Крісті та Іларіон Павлюк. Однак, Віктор зазначає, що до вибору книг конкретних письменників підходить дуже ретельно і доволі часто керується відгуками читачів до книг авторів, а також може придбати книгу тільки тому, що сподобався дизайн її обкладинки.

«За допомогою книг я ніби занурююсь в інший світ, де спостерігаю за головними героями, а іноді уявляю і себе на їхньому місці. Книга дозволяє мені дізнатися багато нового і просто гарно провести час, розслабитися, відпочити морально, а також знайти відповіді на багато моїх питань», - ділиться хлопець.

Улюблених книг Віктор не виділяє, адже впевнений, що «кожна книга особлива по-своєму».

Яна: «Книги – це як окремий вид релаксу, хобі, цікаві історії, які ти проживаєш…це як безмежна любов».

Марина: «Обожнюю книги за знання та інформацію, яку вони несуть в собі». 

Галина: «Кількість прочитаних мною книг залежить від мого настрою. Буває, що в місяць можу прочитати 2-3 книги, а буває так, що деякі інші речі виходять на передній план. Однак, читати я дуже люблю», - ділиться жінка.

Улюбленим письменником Галини є Василь Шкляр, а також письменниця Ярослава Дегтяренко, книги яких жінка читає з величезним задоволенням.

Щодо книжок, які влучили прямісінько в серце, то серед них історичний роман «Чорний ворон» Василя Шкляра й «Парфуми: історія одного вбивці» — роман німецького письменника Патріка Зюскінда, який Галина прочитала вже чотири рази й не планує на цьому зупинятися. 

«Здається, що на дуже просте запитання «чому ти любиш читати?» відповідь також дуже проста: люблю і все. Бо мені подобається манера написання автора, хочу розвинути гнучкість мислення та підвищити свій інтелектуальний рівень. Напевно, багато хто з нас так і відповість, але якщо заглибитись в це питання, то тут не вистачить одного аркушу паперу.

Кожна прочитана книжка – це двері в інший світ, адже після неї ти зовсім по-іншому дивишся і сприймаєш життя. Книга наповнює твій світогляд, змінює його і ти вдосконалюєшся», - зазначає Галина.

Жінка переконує, що з людьми, які читають, приємно вести бесіду, адже останні надзвичайно багатосторонні та відкриті, а спілкування з ними захоплює, наповнює енергією і збагачує світосприйняття.

«Книга вчить нас поважати людей і самого себе, вона окрилює розум і серце почуттям любові до світу», - говорить Галина.

Віта: «Люблю книжки за те, що з ними  ти поринаєш в інший світ». 

Андріана: «За допомогою читання можна абстрагуватись від усього».


Реалії показують, що потрібно підіймати статистику і заохочувати людей читати більше. Велика надія на те, що коло поціновувачів книг буде з часом  розширюватись, адже любов до книги починається з першого погляду, першого рядка і слова… головне знайти «свою» книгу.


Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1037
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2430
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2064
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2099
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6387 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2394 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

264

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1082

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1122

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1331
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

206
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

544
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2002
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26444
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

500
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10404 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7946
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

488
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

348
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

504
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

574
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1521