Книги, які натискають на потрібні «важелі» у наших головах: добірка від Фіртки

Хоча книжки у сьогоднішній добірці кардинально відрізняються одна від одної, так кожна зачіпає важливі теми й тим самим натискає на потрібні «важелі» у наших головах.

Про медитацію, про маскулінність, про наркотичні залежності й залежності від режиму у сьогоднішній добірці від Фіртки та нашого оглядача Остапа Микитюка. Обіцяємо, що буде цікаво.


Видавництво «Комора» підкупила мене напрочуд захопливою книжкою «Захисники Галактики» Тамари Марценюк. Чесно кажучи, підсвідомо я давно вже хотів прочитати щось на кшталт, та не мав де шукати. Але мої пошуки серед феміністичної  та довкола феміністичної тематики в українських перекладах дало плоди — «Захисники Галактики» опинились у моїй домашній бібліотеці.

Почну трошки здалеку — понад рік тому в моєму житті сталася певна криза, яка запустила в мозку ряд роздумів про власну ідентичність, погляди на світ, прийняття себе і свого тіла. На хвилі цих думок я наважився на пост у фейсбуці, який неочікувано для мене спричинив масштабне обговорення у коментарях, а згодом і у десятках постів у друзів. Пізніше багато френдів-чоловіків писало не тільки схожі пости, але й у приватні повідомлення про свої схожі відчуття. Це була перша і найвагоміша причина почати шукати літературу на ці теми.

А виявляється авторка «Захисників Галактики» випередила мене на ціле десятиліття. Тамара Марценюк відома українська дослідниця тем стосовно гендеру, фемінізму і маскулінності. Також у неї великий досвід викладання цих тем в українських та закордонних вишах. Саме ця книжка, базується на її викладацьких матеріалах, кількарічних дослідженнях та студіювання теми маскулінності за кордоном.

Попереджую, цю книжку потрібно читати з сотнею закладок і олівцем, тут просто неймовірна кількість послань на книги, фільми та статті, які дуже круто доповнять загальне враження від книги.


Yakaboo Publishing вразили книжкою «Завжди замало» Джудіт Ґрізел. Найперше вразила відвертість цієї книжки. Виявляється, красива жінка зображена на звороті обкладинки «Завжди замало» не тільки відома фахівчиня з нейробіології та професорка психології, а ще й наркоманка з десятилітнім стажем у зав’язці.

Свого часу Джудіт Ґрізел на власній шкурі відчула що таке дно: алкоголь у великих дозах у старшій школі, наркотики різної ступені важкості у студентські роки (за що вона поплатилась усуненням від навчання), соціальне дно і кокаїнові деліріуми… і усе до 23 років. Прочитавши це, складається враження, що з такого не повертаються. І це не є хибним твердженням, авторка досі не вірить що їй вдалося, хоч за спиною більше ніж 14 років навчання та боротьби з залежностями.

«Завжди замало» - це історія Джудіт Ґрізел максимально наповнена дослідженнями нейрології, впливу наркотиків на мозок та організм і доповнена когортою часто трагічних, але інколи й кумедних історій з її життя. Книжка, яку варто прочитати усім.


У видавництві «Фабула» цього тижня також з’явилась дуже цікава книжка — «На 10% більше щастя» Дена Гарріса. Я просто узяв книжку, щоб прочитати анотацію і не зчувся як за кілька годин прочитав її повністю.

У основі цієї захопливої книжки історія американського телеведучого та  кореспондента Дена Гарріса, який замолоду встиг попрацювати і у гарячих точках Близького Сходу, і висвітлювати події 11 вересня 2001 року та на президентських перегонах Буша та Обами. Його кар’єра викликає захоплення і багатьом фактам з його життя у цій книзі виділено почесне місце. Та поміж всього цього Ден часто відчував пустоту й комплекс неповноцінності, через що в різні періоди життя то вживав наркотики, то займався з психотерапевтом, то втрапляв у небезпечні життєві ситуації.

Зрештою його пошуки балансу зупинились на медитації. Кілька років він спершу досліджував її з точки зору медійності деяких гуру, та врешті наважився на свій перший ретрит по медитації. Його життя відчутно змінилося. Медитації допомогли Дену Гаррісу позбутися критичних внутрішніх факторів, які часто змушували відчувати дискомфорт не тільки йому, але і його близьким та колегам по роботі та віднайти унікальний баланс з власним «я».

Так чи інакше медитацією, мабуть, займається багато з нас. Але як це по-справжньому впливає на особистість з радістю ділиться автор «На 10% більше щастя».


І трохи класики насамкінець — видавництво «Bookchef» порадувало новим перекладом культового роману «Колгосп Тварин» Джорджа Орвелла. Цього письменника  знають усі, й мабуть, тільки лінивий не знає про Орвелла і його культову антиутопію «1984». Але в кілька разів тонша і практично на рівні з тим романом багато хто забуває саме про «Колгосп тварин», який приніс йому світову славу.

Пишучи «Колгосп», Орвелл свого часу намагався звернути увагу на жахливість соціалістичного режиму, дискредитованого Радянським Союзом і Йосипом Сталіним. В основу повісті він завуалював історичні події 1917-18 років, коли революція дала початок новій «імперії».

За сюжетом, на фермі «Маєток» у пропитого фермера Джонса однієї ночі сталась подія, яка змінила хід історії не тільки самої ферми, але й природного порядку загалом. Двоє молодих поросят Сніжок і Наполеон надихнулися промовою старого кнура Майора, який доживав останні миті свого життя. Згодом на основі розказаного ним сну і промови ці двоє поросят створили цілу філософію «тваринізм» (нічого не нагадує?) і менш ніж за рік розвинули з цього ідеологію, яка надихнула інших тварин до Революції, під час якої з ферми прогнали містера Джонса. Опинившись на волі тварини почали жити для себе, написали сім правил тваринізму на стіні одного з хлівів. Але з часом Неполеон прогнав Сніжка, зробивши його «ворогом народу», потім Наполеон забажав, щоб його кликали Вождем, потім Наполеон стирав пам’ять тваринам в «Колгоспі», переписуючи «заповіді» у своїх інтересах, а потім… свині пішли на двох ногах. 


Хоч я тут і описав книжку досить поверхнево та в собі вона криє багато глибинніших тем і висновків… які кожен мусить зробити сам для себе.


02.04.2021 1627
Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1131
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1890
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2041 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7422
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15158 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2005

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

197

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

950

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1021

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1809
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

207
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

588
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

823
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3070
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

831
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1888
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

920
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35071 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

414
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

557
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

885
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

788