Книги, які натискають на потрібні «важелі» у наших головах: добірка від Фіртки

Хоча книжки у сьогоднішній добірці кардинально відрізняються одна від одної, так кожна зачіпає важливі теми й тим самим натискає на потрібні «важелі» у наших головах.

Про медитацію, про маскулінність, про наркотичні залежності й залежності від режиму у сьогоднішній добірці від Фіртки та нашого оглядача Остапа Микитюка. Обіцяємо, що буде цікаво.


Видавництво «Комора» підкупила мене напрочуд захопливою книжкою «Захисники Галактики» Тамари Марценюк. Чесно кажучи, підсвідомо я давно вже хотів прочитати щось на кшталт, та не мав де шукати. Але мої пошуки серед феміністичної  та довкола феміністичної тематики в українських перекладах дало плоди — «Захисники Галактики» опинились у моїй домашній бібліотеці.

Почну трошки здалеку — понад рік тому в моєму житті сталася певна криза, яка запустила в мозку ряд роздумів про власну ідентичність, погляди на світ, прийняття себе і свого тіла. На хвилі цих думок я наважився на пост у фейсбуці, який неочікувано для мене спричинив масштабне обговорення у коментарях, а згодом і у десятках постів у друзів. Пізніше багато френдів-чоловіків писало не тільки схожі пости, але й у приватні повідомлення про свої схожі відчуття. Це була перша і найвагоміша причина почати шукати літературу на ці теми.

А виявляється авторка «Захисників Галактики» випередила мене на ціле десятиліття. Тамара Марценюк відома українська дослідниця тем стосовно гендеру, фемінізму і маскулінності. Також у неї великий досвід викладання цих тем в українських та закордонних вишах. Саме ця книжка, базується на її викладацьких матеріалах, кількарічних дослідженнях та студіювання теми маскулінності за кордоном.

Попереджую, цю книжку потрібно читати з сотнею закладок і олівцем, тут просто неймовірна кількість послань на книги, фільми та статті, які дуже круто доповнять загальне враження від книги.


Yakaboo Publishing вразили книжкою «Завжди замало» Джудіт Ґрізел. Найперше вразила відвертість цієї книжки. Виявляється, красива жінка зображена на звороті обкладинки «Завжди замало» не тільки відома фахівчиня з нейробіології та професорка психології, а ще й наркоманка з десятилітнім стажем у зав’язці.

Свого часу Джудіт Ґрізел на власній шкурі відчула що таке дно: алкоголь у великих дозах у старшій школі, наркотики різної ступені важкості у студентські роки (за що вона поплатилась усуненням від навчання), соціальне дно і кокаїнові деліріуми… і усе до 23 років. Прочитавши це, складається враження, що з такого не повертаються. І це не є хибним твердженням, авторка досі не вірить що їй вдалося, хоч за спиною більше ніж 14 років навчання та боротьби з залежностями.

«Завжди замало» - це історія Джудіт Ґрізел максимально наповнена дослідженнями нейрології, впливу наркотиків на мозок та організм і доповнена когортою часто трагічних, але інколи й кумедних історій з її життя. Книжка, яку варто прочитати усім.


У видавництві «Фабула» цього тижня також з’явилась дуже цікава книжка — «На 10% більше щастя» Дена Гарріса. Я просто узяв книжку, щоб прочитати анотацію і не зчувся як за кілька годин прочитав її повністю.

У основі цієї захопливої книжки історія американського телеведучого та  кореспондента Дена Гарріса, який замолоду встиг попрацювати і у гарячих точках Близького Сходу, і висвітлювати події 11 вересня 2001 року та на президентських перегонах Буша та Обами. Його кар’єра викликає захоплення і багатьом фактам з його життя у цій книзі виділено почесне місце. Та поміж всього цього Ден часто відчував пустоту й комплекс неповноцінності, через що в різні періоди життя то вживав наркотики, то займався з психотерапевтом, то втрапляв у небезпечні життєві ситуації.

Зрештою його пошуки балансу зупинились на медитації. Кілька років він спершу досліджував її з точки зору медійності деяких гуру, та врешті наважився на свій перший ретрит по медитації. Його життя відчутно змінилося. Медитації допомогли Дену Гаррісу позбутися критичних внутрішніх факторів, які часто змушували відчувати дискомфорт не тільки йому, але і його близьким та колегам по роботі та віднайти унікальний баланс з власним «я».

Так чи інакше медитацією, мабуть, займається багато з нас. Але як це по-справжньому впливає на особистість з радістю ділиться автор «На 10% більше щастя».


І трохи класики насамкінець — видавництво «Bookchef» порадувало новим перекладом культового роману «Колгосп Тварин» Джорджа Орвелла. Цього письменника  знають усі, й мабуть, тільки лінивий не знає про Орвелла і його культову антиутопію «1984». Але в кілька разів тонша і практично на рівні з тим романом багато хто забуває саме про «Колгосп тварин», який приніс йому світову славу.

Пишучи «Колгосп», Орвелл свого часу намагався звернути увагу на жахливість соціалістичного режиму, дискредитованого Радянським Союзом і Йосипом Сталіним. В основу повісті він завуалював історичні події 1917-18 років, коли революція дала початок новій «імперії».

За сюжетом, на фермі «Маєток» у пропитого фермера Джонса однієї ночі сталась подія, яка змінила хід історії не тільки самої ферми, але й природного порядку загалом. Двоє молодих поросят Сніжок і Наполеон надихнулися промовою старого кнура Майора, який доживав останні миті свого життя. Згодом на основі розказаного ним сну і промови ці двоє поросят створили цілу філософію «тваринізм» (нічого не нагадує?) і менш ніж за рік розвинули з цього ідеологію, яка надихнула інших тварин до Революції, під час якої з ферми прогнали містера Джонса. Опинившись на волі тварини почали жити для себе, написали сім правил тваринізму на стіні одного з хлівів. Але з часом Неполеон прогнав Сніжка, зробивши його «ворогом народу», потім Наполеон забажав, щоб його кликали Вождем, потім Наполеон стирав пам’ять тваринам в «Колгоспі», переписуючи «заповіді» у своїх інтересах, а потім… свині пішли на двох ногах. 


Хоч я тут і описав книжку досить поверхнево та в собі вона криє багато глибинніших тем і висновків… які кожен мусить зробити сам для себе.


02.04.2021 1655
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17863
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1588
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1129
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2173
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3717
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1417

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1832

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

600

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1221

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1378
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

736
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24323
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

579
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

541
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

683
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1580
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

741
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7807
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

707
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1849 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

677
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

582