Кінець Івано-Франківських ЖЕО – злазьте, приїхали!

Друге пленарне засідання V сесій Івано-Франківської міськради ввійде в історію як переломний момент у можливому "реформуванні" комунальної сфери міста. Міська влада знову підняла питання доцільності існування ЖЕО.

 

Борговий зашморг ось-ось затягне шию ЖЕО. Житлово-експлуатаційні організації міста мають кілька мільйонні борги перед Пенсійним фондом України (ПФУ) та державною податковою адміністрацією. Чи не єдиний вихід із ситуації – оголошення про банкрутство та реструктуризація. Провести процедуру банкрутства буде не так легко, майно комунальної власності є обмежене щодо відчуження законодавством України. Однак часу на обдумування проблеми обмаль – вже наприкінці лютого податкова адміністрація згідно Податкового кодексу України має право подати до суду за несплату боргів. Рахунки ЖЕО відразу ж «заморозять», а це означає невиплату заробітної плати працівникам та неможливість надання послуг – прибирання вулиць, вивіз сміття і т.д.

 

Борги комунальних підприємств нарощувалися практично протягом п’яти останніх років, стримувати ситуацію вдавалось завдяки державній дотації. Тільки перед ПФУ штрафних санкцій нараховано на 7 млн. гривень, а борг ЖЕО по несплаті страхових внесків складає близько 3,5 млн. гривень. Заборгованості перед ПФУ у місті не має тільки ЖЕО № 9. У пенсійний фонд зі скаргами постійно звертаються працівники ЖЕО, яким не зарахований пенсійний стаж останніх 2-3 років. Трудовий стаж зараховується при повній сплаті страхових внесків. На кожну недоплачену суму у ПФУ нараховують штрафну санкцію у розмірі 10%.

 

Критичний фінансовий стан ЖЕО міста – наслідок не­ефективного менеджменту, що притаманно всім державним підприємствам. ЖЕО не витримує конкуренції з приватними підприємствами, які б значно ефективніше, а головне дешевше могли надавати аналогічні послуги.

 

Наростання заборгованості перш за все пов’язують із економічно необґрунтованими тарифами на послуги. Заступник міського голови Івано-Франківська з питань ЖКГ Микола Саєвич, наводить приклада незначного підняття тарифів у Львові, що нібито дало можливість тамтешній комуналці вийти із кризової ситуації. Проте підняття тарифів – непопулярний крок, що потягне за собою неабияке обурення громадськості. Та й міська влада побоюючись за власну голову, ні за що не підтримала б таке рішення. Рятівним колом для житлово-експлуатаційних організацій стала можливість створення ОСББ.

 

Мешканці, створюючи об’єднання співвласників отримали б змогу керувати і обирати підприємця, який би надав послуги по обслуговуванню будинку та прибудинкових територій.

 

«З 2006 року борги ЖЕО в місті зростали. Єдиний фактор, який загнав у такі борги – структура адміністративних витрат. В Івано-Франківську 186 будинків відійшли в так-звані об’єднання співвласників будинкових комітетів, натомість кількість ЖЕКів не скоротилась», – зазначив Саєвич. Чому пан Саєвич «помітив» ситуацію, що склалася, тільки зараз, коли «когут вже дзьобнув», а не рік-два-три тому, «історія замовчує»...

 

Зрушення в комунальній галузі будуть лише тоді, коли у ЖЕО з’явиться альтернатива та конкуренція. Для цього мешканцям треба розраховувати точні витрати на кожен будинок, а не працювати за середніми для усього міста тарифами. Необхідно прибрати комунальні організації як посередника між постачальником і споживачем, неодноразово наголошував міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус. Як один із прикладів виходу із критичної ситуації – об’єднання кількох ЖЕО в одне підприємство. Якщо піти таким шляхом міському бюджетові вдасться зекономити 400 тис. гривень протягом року.

 

Депутати Івано-Франківської міської ради, розворушуючи болісне питання комуналки,  заговорили про персональну відповідальність міського голови за стан ЖКГ в місті. Під час сесії на цю тему сміливо виступив голова фракції ВО «Свобода» в міськраді Роман Онуфріїв. Його «спіч» міг свідчити тільки про те, що меру може і не вдасться «приручити свободівців», які складають більшість у раді.

 

«Будемо просити міського голову, щоб він особисто готував програму реформування житлово-комунальної сфери в місті Івано-Франківську, особисто доповідати і переконувати нас у процедурі санації, банкрутства чи створення комунальних підприємств. Щоб ми персоніфікували відповідальність за стан житлово-комунальної сфери. Управлінські рішення добре приймаються тоді, коли є персональна відповідальність, – наголосив Роман Онуфріїв. – Начальники ЖЕО вами призначені і довели до такого стану речей, а ми зараз маємо приймати управлінські рішення».

 

Сподіватимемось, що історія минулої каденції Івано-Франківської міськради таки чомусь навчила мера та депутатів, і вони не блокуватимуть роботу ради вдаючись у політичні дискусії.

 

Наразі, через ситуацію, що склалася, Івано-Франківська міська рада має намір на позачерговій сесії 15 лютого 2011 р. дати дозвіл на введення судом процедури банкрутства щодо дев’яти житлово-експлуатаційних організацій та двох комунальних підприємств – «Івано-Франківськліфт» і комбінату побутового обслуговування «Спецкомбінат». Одним словом, «дохазяйнувалися».


Відповідне рішення про це депутати ухвалили у четвер, 3 лютого, після обговорення питання про внесення змін до рішення сесії міськради від 6 червня 2000 року «Про деякі питання застосування законодавства про банкрутство підприємств комунальної власності територіальної громади міста».

 

 

 

Довідково:

 

ЖКГ

Капітальний ремонт не проводився з часів СРСР.
Галузь споживає 40% усіх енергоресурсів країни.
Попередній уряд передбачив на реформування ЖКГ в 2008 році близько 3 млрд грн. натомість новий Кабінет Міністрів відмовився від такої програми.
Динаміка зростання кількості аварій 15% на рік.

 

 

Каналізації

 

З 38, 62 тис.км комунальних каналізаційних мереж 325 аварійні.
100 - 400 випадків аварій за рік на 100 км, що в 5 -40 більше, ніж у Європі.

 

 

Житловий фонд

Житловий фонд - 10, 1 млн будинків; загальна площа - 1046,2 млн кв.м.
9,3% цієї площі - у комунальній власності.
70% житла побудовано до 70-х років минулого сторіччя.
Близько 3,9 % багатоквартирних будинків є старими або аварійними.
Кожен 4-й міський житель мешкає у приміщеннях, що мають незадовільний технічний стан.
Витрати на капремонт становить менше 20% потреби.
50 років нинішніх темпів будівництва потрібно, щоб задовольнити потребу в житлі.

 

Вода

 

Витрати питної води в середньому по Україні - 36,9%.
Споживання - 320 л на добу на 1 людину (вдвічі - втричі більше ніж у Європі).
1/4 очисних споруд потребує оновлення.
1/5 насосів уже амортизовано.
У 56,3% міст водопостачання не цілодобове. а за графіком.
130 тис км комунальних водогінних мереж, 38" з яких є аварійні.

 

 

Опалення

 

26 000 котелень в аварійному стані.
4900 км теплових мереж в аварійному стані (13%).
Втрати енергії в мережах - 11%, або 2,1 млрд куб.м. спаленого газу (їхня вартість 357 млн $).

 

 

Ліфти 

 

86.2 тис. ліфтів, 30% з них працює понад 25 років.


07.02.2011 Марія Петрів 1637 3
Коментарі (3)

Вася 2011.02.07, 15:44
Ануш мав можливість виправити ситуацію у ЖКГ ще до того, як Саєвич став його заступником. Зараз мер в своєму стилі звалює всі свої помилки на чужі плечі. Хіба не він призначає керівників комунальних підприємств? Хіба він не бачив, що КП залазять у боргову яму?
Jozef 2011.02.07, 17:33
Анушкевичус негідний того щоб займати цю посаду голови,бо брехун і корупціонер.Його тре гнати як облізлого кота.Але перед тим посадити за той стан речей до буцегарні десь на місяців 6. Може пройметься хоч трохи.
vasya 2011.02.07, 18:55
все вірно...все правильно... А що саме мав він робити? А де цифра рівня оплат населенням за надані ЖЕКами послуги? Свобода просто намагається уникнути відповідальності, бо так само нічого путнього не зробить - не з прапорами на мітинги ходити...За відсутності в країні довгострокового постійно фінансованого плану реконструкції ЖКГ мер може лише "гасити" ситуацію, запозичаючи кошти на покриття різниці між спожитим та оплаченим. Або плюнути, і тоді всім сидіти без води і тепла, по вуха у смітті.. Балакати легко...
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1830
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1140
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1406 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3937 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33988
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2992

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

423

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

847

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1827

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1159
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1207
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

722
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

596
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12284
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1588
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1371
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30548 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

897
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

345
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

419
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

457