Хвороба сухого ока в останні роки набуває глобальних масштабів. Якщо раніше це захворювання зустрічалось у людей старшого віку, то сьогодні все більше хворіють люди молодого віку та діти, а особливо активні користувачі гаджетів.
Отож, розбираймося що таке хвороба сухого ока та які її основні прояви.
Хвороба сухого ока - це багатофакторне захворювання очної поверхні, при якому порушення стабільності слізної плівки, запалення та ураження очної поверхні призводить до дискомфорту та зниження гостроти зору.
Дані зміни виникають внаслідок недостатнього вироблення сльози або ж внаслідок зміни її складу. Через це сльоза не може виконувати свої функції, що призводить до дискомфорту та погіршення якості життя.
На сьогодні, хвороба сухого ока практично вражає кожну людину, оскільки тригерів стає набагато більше.
Що ж таке сльоза та чого вона така важлива?
Сльоза - це прозора, безбарвна рідина. Слізна плівка складається з двох шарів: водномуцинового та ліпідного. Водномуциновий шар виконує функцію живлення та забезпечує киснем, ліпідний шар - це жирова плівка, яка запобігає випаровування води.
Мейбомієві залози є одними з джерела ліпідного шару. Хоч мейбомієві залози є дуже крихітними, але виконують дуже важливу функцію. Під час кліпання слізна плівка рівномірно розподіляється по всій поверхні ока. При дисфункції мейбомієвих залоз не виділяється достатньої кількості секрету, змінюється його якість, в наслідок цього слізна плівка стає нестабільно, сльоза починає швидше випаровуватись.
Які ж основні причини хвороби сухого ока :
- зменшення частоти кліпання;
- довготривала робота з гаджетами;
- Інфекційні захворювання очей;
- гормональні порушення;
- користування м'якими контактними лінзами;
- аутоімунні захворювання;
- травми ока.
Симптомами сухого ока є:
- подразнення очей;
- сухість, печіння;
- відчуття стороннього тіла;
- дискомфорт;
- сльозотеча;
- світлобоязнь;
- періодичне «затуманювання» зору;
- діагностика синдрому сухого ока.
Для виявлення синдрому сухого ока варто звернутися до офтальмолога. Лікар уважно вивчить скарги, проведе зовнішній огляд, оцінить частоту миготливих рухів. Після цього лікар проведе біомікроскопію ока для оцінити стану структур ока та повік, слізної плівки.
Лікування хвороби сухого ока
Лікування ХСО спрямоване на усунення причин, які спричиняють сухість, на додаткове зволоження очей, поліпшення якості та стану слізної плівки, усунення порушень рогівки.
Профілактика даного захворювання: рекомендується уникати тривалих зорових навантажень, а також впливу агресивних зовнішніх факторів: пилу, гарячого та сухого повітря, диму.
Харчування хворих має бути повноцінним і охоплювати продукти, у яких містяться вітаміни А, В2, С, Е та D, кальцій, цинк, селен, калій та Омега-3.
Упродовж дня необхідно приймати достатній об'єм рідини.
Для відновлення слізної плівки застосовуються препарати з вмістом гіалуронової кислоти.
При важких формах ХСО хворому призначаються протизапальні та репаративні засоби.
Лікар-офтальмолог Центру сучасної Офтальмології Хомин Романа Романівна
Івано-Франківськ, вул.Чорновола, 99
+38(066)079-92-04
+38(050)584-76-57
online: oftalmolog.if.ua
Реклама