Хвороба сухого ока — захворювання сьогодення

Хвороба сухого ока в останні роки набуває глобальних масштабів. Якщо раніше це захворювання зустрічалось у людей старшого віку, то сьогодні все більше хворіють люди молодого  віку та діти, а особливо активні користувачі гаджетів. 

Отож, розбираймося що таке хвороба сухого ока та які її основні прояви.

Хвороба сухого ока - це багатофакторне захворювання очної поверхні, при якому порушення  стабільності слізної плівки, запалення та ураження  очної поверхні призводить до дискомфорту та зниження гостроти зору.

Дані зміни виникають внаслідок недостатнього  вироблення сльози або ж внаслідок зміни  її складу. Через це сльоза не може виконувати свої функції, що призводить до дискомфорту та погіршення  якості життя.

На сьогодні, хвороба сухого ока практично вражає кожну людину, оскільки тригерів стає набагато більше.

Що ж таке сльоза та чого вона така важлива?

Сльоза - це прозора, безбарвна рідина. Слізна плівка складається з двох шарів: водномуцинового та ліпідного. Водномуциновий шар виконує функцію живлення та  забезпечує киснем, ліпідний шар - це жирова плівка, яка запобігає випаровування води.

Мейбомієві залози є одними з джерела ліпідного шару. Хоч мейбомієві залози є дуже крихітними, але виконують дуже важливу функцію. Під час кліпання слізна плівка рівномірно розподіляється по всій поверхні ока. При  дисфункції мейбомієвих залоз не виділяється достатньої кількості секрету, змінюється його якість, в наслідок цього слізна плівка стає нестабільно, сльоза починає швидше випаровуватись.

Які ж основні  причини   хвороби сухого ока :

 • зменшення частоти кліпання;
 • довготривала робота з гаджетами;
 • Інфекційні захворювання очей;
 • гормональні порушення;
 • користування м'якими контактними лінзами;
 • аутоімунні захворювання;
 • травми ока.

Симптомами сухого ока є:

 • подразнення очей;
 • сухість, печіння;
 • відчуття стороннього тіла;
 • дискомфорт;
 • сльозотеча;
 • світлобоязнь;
 • періодичне «затуманювання» зору;
 • діагностика синдрому сухого ока.

Для виявлення синдрому сухого ока варто звернутися до офтальмолога. Лікар уважно вивчить скарги, проведе зовнішній огляд, оцінить частоту миготливих рухів. Після цього лікар  проведе біомікроскопію ока для  оцінити стану структур ока та повік, слізної плівки.

Лікування хвороби сухого ока

Лікування ХСО спрямоване на усунення причин, які спричиняють сухість, на додаткове зволоження очей, поліпшення якості та стану слізної плівки, усунення порушень рогівки.

Профілактика даного захворювання: рекомендується уникати тривалих зорових навантажень, а також впливу агресивних зовнішніх факторів: пилу, гарячого та сухого повітря, диму.

Харчування хворих має бути повноцінним і охоплювати продукти, у яких містяться вітаміни А, В2, С, Е та D, кальцій, цинк, селен, калій та Омега-3.

Упродовж дня необхідно приймати достатній об'єм рідини.

Для відновлення слізної плівки застосовуються препарати з вмістом гіалуронової кислоти.

При важких формах ХСО  хворому призначаються  протизапальні  та репаративні засоби.

Лікар-офтальмолог Центру сучасної Офтальмології Хомин Романа Романівна

Центр сучасної офтальмології:

Івано-Франківськ, вул.Чорновола, 99

+38(066)079-92-04

+38(050)584-76-57

online: oftalmolog.if.ua

Реклама


03.04.2024 394
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

711
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2280
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2005
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2031
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6103 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2313 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

189

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1002

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

998

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1257
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

97
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

482
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1945
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26372
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

432
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10346 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7889
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

438
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

286
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

446
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

517
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1451