
Алкоголь відігравав впливову роль протягом усієї історії та залишив відбиток у багатьох культурах і цивілізаціях, включаючи шумерів, єгиптян, греків, римлян, китайців та сучасні європейські народи. З давніх часів, коли перші рецепти пива записували на табличках, до приголомшливих сучасних технологій виробництва різноманітних алкогольних напоїв пройшли тисячоліття.
Отже, як був відкритий алкоголь? Так як і хто відкрив виробництво чистого спирту?
Як давно існує алкоголь?
Протягом тисячоліть люди в усьому світі використовували ферментовані зерна та фрукти для виготовлення алкоголю. Багато хто цікавиться, хто саме відкрив алкоголь, але схоже, що це відбулося незалежно у різних куточках світу. Також схоже, що перші зернові культури могли вирощуватись саме для виробництва алкоголю. І саме це стало причиною зацікавленості людей у сільському господарстві.
Лише подумайте, за цією теорію, можливо, що саме алкоголь створив цивілізацію!
І відбулося це дуже давно. Так сліди алкоголю залишилися у глиняних посудинах, що було знайдено на території північного Китаю. Стверджують, що їх вік щось біля 6600 років.
Відомо також, що десь 5000 років тому шумери вже виготовляли пиво. До того ж – у дуже великих кількостях. Знайдено понад 20 різних рецептів, записаних на глиняних табличках!
У стародавньому Єгипті хліб і пиво були основними продуктами щоденного раціону.
Але довгий час, люди не могли зробити алкогольний напій міцніший за 16%. Це відбувалося тому, що перші алкогольні напої вироблялись методом ферментації. Тобто, сировину просто зброджували і (у кращому разі) відфільтровували. Звичайно, нічого міцнішого за брагу чи пиво так отримати було не можна.
Що таке дух вина (spiritus vini)?
Пізніше (десь 4000 років тому), великі античні цивілізації середземномор'я (такі як давні греки та римляни) виробляли велику кількість вина, яке, зокрема, становило значну частку їхнього товарообігу з іншими країнами.
Зрозуміло, що виробники всіляко намагалися підвищити якість своїх напоїв. У тому числі, вони шукали, що саме є причиною дивних якостей спиртних напоїв. Звичайно, в ті часи будь-які дива приписувалися дії духів. Так і з'явився термін “дух вина” – “spiritus vini”. Саме пошуками цього “духа” і займалися люди довгі роки.
Так хто ж таки винайшов спирт?
Алхіміки давнини вважали, що коли ви нагріваєте рідину і з неї піднімається пара, це і є той самий дух. До того ж, вони побачили, що цей дух, може мати дещо інші якості, чим рідина, з якої він випаровувався. Він (за їх думкою) залишав усе низьке та земне в казанку, сам же набував піднесеної, чистої, ідеальної форми.
Так, під час нагрівання браги, за логікою тих часів, з неї відлітав саме чистий дух вина. Якщо той дух охолоджували, він знову становився рідиною, але вже очищеною від домішків. Це й був той самий чистий “spiritus vini”. Як бачимо, цілковита містика та алхімія. Це дуже не схоже на сучасну науку. Але ж це спрацювало!
Саме таким чином було винайдено метод дистиляції та було вперше отримано чистий спирт. Вважається, що вперше це зробив десь у 1500 років тому іранський алхімік Ар Разі. Так це було чи ні, але перший відомий рецепт записа саме він. У дванадцятому столітті за цими рецептами спирт був вперше отримано італійськими монахами.
Як бачимо, за появу спирту ми мусимо дякувати людям великого розуму та високої духовності – алхімікам, монахам… Цікавий та показовий факт, з якого боку не подивитись.
Партнерський матеріал