Хто винайшов спирт?

Алкоголь відігравав впливову роль протягом усієї історії та залишив відбиток у багатьох культурах і цивілізаціях, включаючи шумерів, єгиптян, греків, римлян, китайців та сучасні європейські народи. З давніх часів, коли перші рецепти пива записували на табличках, до приголомшливих сучасних технологій виробництва різноманітних алкогольних напоїв пройшли тисячоліття.

Отже, як був відкритий алкоголь? Так як і хто відкрив виробництво чистого спирту?

Як давно існує алкоголь?

Протягом тисячоліть люди в усьому світі використовували ферментовані зерна та фрукти для виготовлення алкоголю. Багато хто цікавиться, хто саме відкрив алкоголь, але схоже, що це відбулося незалежно у різних куточках світу. Також схоже, що перші зернові культури могли вирощуватись саме для виробництва алкоголю. І саме це стало причиною зацікавленості людей у сільському господарстві.

Лише подумайте, за цією теорію, можливо, що саме алкоголь створив цивілізацію!

І відбулося це дуже давно. Так сліди алкоголю залишилися у глиняних посудинах, що було знайдено на території північного Китаю. Стверджують, що їх вік щось біля 6600 років.

Відомо також, що десь 5000 років тому шумери вже виготовляли пиво. До того ж – у дуже великих кількостях. Знайдено понад 20 різних рецептів, записаних на глиняних табличках!

У стародавньому Єгипті хліб і пиво були основними продуктами щоденного раціону.

Але довгий час, люди не могли зробити алкогольний напій міцніший за 16%. Це відбувалося тому, що перші алкогольні напої вироблялись методом ферментації. Тобто, сировину просто зброджували і (у кращому разі) відфільтровували. Звичайно, нічого міцнішого за брагу чи пиво так отримати було не можна.

Що таке дух вина (spiritus vini)?

Пізніше (десь 4000 років тому), великі античні цивілізації середземномор'я (такі як давні греки та римляни) виробляли велику кількість вина, яке, зокрема, становило значну частку їхнього товарообігу з іншими країнами.

Зрозуміло, що виробники всіляко намагалися підвищити якість своїх напоїв. У тому числі, вони шукали, що саме є причиною дивних якостей спиртних напоїв. Звичайно, в ті часи будь-які дива приписувалися дії духів. Так і з'явився термін “дух вина” – “spiritus vini”. Саме пошуками цього “духа” і займалися люди довгі роки.

Так хто ж таки винайшов спирт?

Алхіміки давнини вважали, що коли ви нагріваєте рідину і з неї піднімається пара, це і є той самий дух. До того ж, вони побачили, що цей дух, може мати дещо інші якості, чим рідина, з якої він випаровувався. Він (за їх думкою) залишав усе низьке та земне в казанку, сам же набував піднесеної, чистої, ідеальної форми.

Так, під час нагрівання браги, за логікою тих часів, з неї відлітав саме чистий дух вина. Якщо той дух охолоджували, він знову становився рідиною, але вже очищеною від домішків. Це й був той самий чистий “spiritus vini”. Як бачимо, цілковита містика та алхімія. Це дуже не схоже на сучасну науку. Але ж це спрацювало!

Саме таким чином було винайдено метод дистиляції та було вперше отримано чистий спирт. Вважається, що вперше це зробив десь у 1500 років тому іранський алхімік Ар Разі. Так це було чи ні, але перший відомий рецепт записа саме він. У дванадцятому столітті за цими рецептами спирт був вперше отримано італійськими монахами.

Як бачимо, за появу спирту ми мусимо дякувати людям великого розуму та високої духовності – алхімікам, монахам… Цікавий та показовий факт, з якого боку не подивитись.

Партнерський матеріал


03.10.2022 12107 2
Коментарі (2)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1650
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3106
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1106
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1136
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1167 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3416 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

194

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

892

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

291
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2458
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1278
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15158
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7460
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

295
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

328
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

366
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

357
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

447