Хто винайшов спирт?

Алкоголь відігравав впливову роль протягом усієї історії та залишив відбиток у багатьох культурах і цивілізаціях, включаючи шумерів, єгиптян, греків, римлян, китайців та сучасні європейські народи. З давніх часів, коли перші рецепти пива записували на табличках, до приголомшливих сучасних технологій виробництва різноманітних алкогольних напоїв пройшли тисячоліття.

Отже, як був відкритий алкоголь? Так як і хто відкрив виробництво чистого спирту?

Як давно існує алкоголь?

Протягом тисячоліть люди в усьому світі використовували ферментовані зерна та фрукти для виготовлення алкоголю. Багато хто цікавиться, хто саме відкрив алкоголь, але схоже, що це відбулося незалежно у різних куточках світу. Також схоже, що перші зернові культури могли вирощуватись саме для виробництва алкоголю. І саме це стало причиною зацікавленості людей у сільському господарстві.

Лише подумайте, за цією теорію, можливо, що саме алкоголь створив цивілізацію!

І відбулося це дуже давно. Так сліди алкоголю залишилися у глиняних посудинах, що було знайдено на території північного Китаю. Стверджують, що їх вік щось біля 6600 років.

Відомо також, що десь 5000 років тому шумери вже виготовляли пиво. До того ж – у дуже великих кількостях. Знайдено понад 20 різних рецептів, записаних на глиняних табличках!

У стародавньому Єгипті хліб і пиво були основними продуктами щоденного раціону.

Але довгий час, люди не могли зробити алкогольний напій міцніший за 16%. Це відбувалося тому, що перші алкогольні напої вироблялись методом ферментації. Тобто, сировину просто зброджували і (у кращому разі) відфільтровували. Звичайно, нічого міцнішого за брагу чи пиво так отримати було не можна.

Що таке дух вина (spiritus vini)?

Пізніше (десь 4000 років тому), великі античні цивілізації середземномор'я (такі як давні греки та римляни) виробляли велику кількість вина, яке, зокрема, становило значну частку їхнього товарообігу з іншими країнами.

Зрозуміло, що виробники всіляко намагалися підвищити якість своїх напоїв. У тому числі, вони шукали, що саме є причиною дивних якостей спиртних напоїв. Звичайно, в ті часи будь-які дива приписувалися дії духів. Так і з'явився термін “дух вина” – “spiritus vini”. Саме пошуками цього “духа” і займалися люди довгі роки.

Так хто ж таки винайшов спирт?

Алхіміки давнини вважали, що коли ви нагріваєте рідину і з неї піднімається пара, це і є той самий дух. До того ж, вони побачили, що цей дух, може мати дещо інші якості, чим рідина, з якої він випаровувався. Він (за їх думкою) залишав усе низьке та земне в казанку, сам же набував піднесеної, чистої, ідеальної форми.

Так, під час нагрівання браги, за логікою тих часів, з неї відлітав саме чистий дух вина. Якщо той дух охолоджували, він знову становився рідиною, але вже очищеною від домішків. Це й був той самий чистий “spiritus vini”. Як бачимо, цілковита містика та алхімія. Це дуже не схоже на сучасну науку. Але ж це спрацювало!

Саме таким чином було винайдено метод дистиляції та було вперше отримано чистий спирт. Вважається, що вперше це зробив десь у 1500 років тому іранський алхімік Ар Разі. Так це було чи ні, але перший відомий рецепт записа саме він. У дванадцятому столітті за цими рецептами спирт був вперше отримано італійськими монахами.

Як бачимо, за появу спирту ми мусимо дякувати людям великого розуму та високої духовності – алхімікам, монахам… Цікавий та показовий факт, з якого боку не подивитись.

Партнерський матеріал


03.10.2022 11652 2
Коментарі (2)

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

894
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1586 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2361
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2181 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7517
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15232 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

285

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1017

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1083

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1866
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

263
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

642
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

884
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3111
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

898
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1935
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

985
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35131 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

241
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

467
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

605
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

932