Хто винайшов спирт?

Алкоголь відігравав впливову роль протягом усієї історії та залишив відбиток у багатьох культурах і цивілізаціях, включаючи шумерів, єгиптян, греків, римлян, китайців та сучасні європейські народи. З давніх часів, коли перші рецепти пива записували на табличках, до приголомшливих сучасних технологій виробництва різноманітних алкогольних напоїв пройшли тисячоліття.

Отже, як був відкритий алкоголь? Так як і хто відкрив виробництво чистого спирту?

Як давно існує алкоголь?

Протягом тисячоліть люди в усьому світі використовували ферментовані зерна та фрукти для виготовлення алкоголю. Багато хто цікавиться, хто саме відкрив алкоголь, але схоже, що це відбулося незалежно у різних куточках світу. Також схоже, що перші зернові культури могли вирощуватись саме для виробництва алкоголю. І саме це стало причиною зацікавленості людей у сільському господарстві.

Лише подумайте, за цією теорію, можливо, що саме алкоголь створив цивілізацію!

І відбулося це дуже давно. Так сліди алкоголю залишилися у глиняних посудинах, що було знайдено на території північного Китаю. Стверджують, що їх вік щось біля 6600 років.

Відомо також, що десь 5000 років тому шумери вже виготовляли пиво. До того ж – у дуже великих кількостях. Знайдено понад 20 різних рецептів, записаних на глиняних табличках!

У стародавньому Єгипті хліб і пиво були основними продуктами щоденного раціону.

Але довгий час, люди не могли зробити алкогольний напій міцніший за 16%. Це відбувалося тому, що перші алкогольні напої вироблялись методом ферментації. Тобто, сировину просто зброджували і (у кращому разі) відфільтровували. Звичайно, нічого міцнішого за брагу чи пиво так отримати було не можна.

Що таке дух вина (spiritus vini)?

Пізніше (десь 4000 років тому), великі античні цивілізації середземномор'я (такі як давні греки та римляни) виробляли велику кількість вина, яке, зокрема, становило значну частку їхнього товарообігу з іншими країнами.

Зрозуміло, що виробники всіляко намагалися підвищити якість своїх напоїв. У тому числі, вони шукали, що саме є причиною дивних якостей спиртних напоїв. Звичайно, в ті часи будь-які дива приписувалися дії духів. Так і з'явився термін “дух вина” – “spiritus vini”. Саме пошуками цього “духа” і займалися люди довгі роки.

Так хто ж таки винайшов спирт?

Алхіміки давнини вважали, що коли ви нагріваєте рідину і з неї піднімається пара, це і є той самий дух. До того ж, вони побачили, що цей дух, може мати дещо інші якості, чим рідина, з якої він випаровувався. Він (за їх думкою) залишав усе низьке та земне в казанку, сам же набував піднесеної, чистої, ідеальної форми.

Так, під час нагрівання браги, за логікою тих часів, з неї відлітав саме чистий дух вина. Якщо той дух охолоджували, він знову становився рідиною, але вже очищеною від домішків. Це й був той самий чистий “spiritus vini”. Як бачимо, цілковита містика та алхімія. Це дуже не схоже на сучасну науку. Але ж це спрацювало!

Саме таким чином було винайдено метод дистиляції та було вперше отримано чистий спирт. Вважається, що вперше це зробив десь у 1500 років тому іранський алхімік Ар Разі. Так це було чи ні, але перший відомий рецепт записа саме він. У дванадцятому столітті за цими рецептами спирт був вперше отримано італійськими монахами.

Як бачимо, за появу спирту ми мусимо дякувати людям великого розуму та високої духовності – алхімікам, монахам… Цікавий та показовий факт, з якого боку не подивитись.

Партнерський матеріал


03.10.2022 11465 2
Коментарі (2)

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

589
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2706
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1690 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3781
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5574
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1771

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

283

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

278

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

446

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

970
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

554
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

569
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

850
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2072
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

612
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

945
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5008
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1097
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

463 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

683
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

469
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

793