Сьогоднішнє всесвітнє визнання Dom Perignon пов’язують переважно з відкриттям ігристості. Після цього стало можливим виготовлення шампанського. Однак окремі експерти впевнені, що його внесок полягає у впровадженні коркових пробок у Шампані. Імовірно, саме ця інноваційна практика дала змогу зберегти шампанське, виготовлене з винограду старого врожаю.
Що відомо про перші пробки для ігристого напою
Історично перші пляшки закорковували дерев’яними пробками, відомими як «бондон». Зовні їх обробляли сумішшю жиру, воску та смоли з додаванням натуральних барвників, таких як берлінська лазур або охра. Це захищало деревину від негативного впливу навколишнього середовища.
Далі корки загортали в лляну тканину, просочену олією. Після цього так звану пробку фіксували за допомогою прядив’яної мотузки, а опісля — запечатували, занурюючи до розпеченого воску. Така техніка зробила дерев’яну пробку найнадійнішим рішенням того часу.
Перші маркування пробок пов’язані з торговельною маркою Veuve Clicquot Ponsardin. У 1811 році на корку з’явилася маленька п’ятикутна зірка. Вона асоціювалася з кометою, яку використали як символ кюве Vin de la Comete.
Еволюція пробок для шампанського
Модернізація пов’язана з низкою історичних подій:
- Появу сучасних пробок датують 1827 роком. Спершу їх виготовляли з товстих квадратних шматочків корка, який розм’якшували в гарячій воді. Шматки буквально «вбивали» в горлечко пляшки, використовуючи дерев’яний молоток. Після цього їх закріплювали шпагатом.
- Процес закорковування пляшок із шампанським автоматизували приблизно в 1840-х роках.
- Сучасний метод закорковування, який включає використання герметичної пробки, металевої пластини (більш відомої як «капсула») і тонкого мюзле для закріплення пробки, створили в 1844 році. Це інноваційне рішення пов’язане з ім’ям Альфонса Жакессона.
- Розпочинаючи з 1870-х років, відомі будинки шампанського вирішили вказувати на пробках дату збору врожаю. Виробники прийняли цей підхід поступово. Наприклад, Pommery зробили це лише в 1892 році.
Раніше корки для шампанського виготовляли переважно в Каталонії та Андалусії. У XIX столітті багато спеціалістів вирушило до Шампані, обійнявши посади, пов’язані з обробленням пробок на винокурнях, заснованих іспанськими мігрантами. Один із яскравих прикладів — компанія Oller.
Купуємо шампанське: різновиди пробок
Корки, якими досі закорковують пляшки з шампанським, доступні до замовлення за посиланням: https://goodwine.com.ua/ua/igristye/shampanskoe.html, ділять на три категорії:
- цільні;
- пробки, які складаються з двох сегментів, скріплених гутаперчею;
- агломеровані.
Престижні кюве закорковують пробками, що складаються з чотирьох або більше частин. Внутрішню частину виготовляють із якісного матеріалу, оскільки вона безпосередньо контактує з шампанським. Невінтажні ігристі вина здебільшого закорковують агломерованими корками, виготовленими в Шампані.
Реклама