"Християнська етика", як заручниця у батьків школярів

Мабуть, немає для батьків страшнішого предмета в школі як християнська етика. Немає місця в дитячій голівці для понять “добра” і “зла”, для вивчення земного життя Ісуса Христа, як засновника християнства.

Деяким батькам  погано стає від однієї думки, що дітям покажуть Біблію, будуть читати з неї уривки та 45 хв будуть їх обговорювати. А якщо урок проводить священник, то все - викликайте швидку!

Приблизно так батьки реагують на перспективу відвідування їхніми чадами уроків християнської етики та кожного року підіймається одне і теж Шекспірівське “Бути чи не бути?”  предмету в шкільній програмі.

Спробуємо розібратися, чому такі пристрасті відбуваються довкола цього предмету?

Звісно, кожен з батьків відповідає за виховання та духовне збагачення свого чада, але  останні роки і доступ дітей до соцмереж показують, що цим зайнялись тіктокери-інстаблогери зі смартфонів, яких батьки проконтролювати не можуть. 

Дитина попадає під вплив вищезгаданих осіб, її ”виховують”  “інфлюенсери” із сумнівним світосприйняттям,  у яких поняття моралі доволі сумнівне явище, їхня мета заробити гроші та зробити контент, чомусь чим примітивніший, тим краще.

Християнська етика - це цілком світський предмет. До порівняння, в сусідніх країнах Євросоюзу також викладаються такі предмети. У Польщі це називається “Релігія” і цим займаються католицькі священники, єпархія укладає договір зі школою. Також в Румунії викладається  “Релігія”, але з православним поглибленням, оскільки більшість країни сповідує цю конфесію.

Отож, ми бачимо, що розвинуті європейські держави приділяють увагу релігійному вихованню та духовності зі шкільної парти, а ми  “посинілими пальцями”вчепилися комуністичного - “Церква відділена від держави”.

Етика - це наука про мораль. Виходячи з того, що Україна є частиною європейської християнської цивілізації, а також християнство - найпоширеніша релігія в Україні.  Тому і вивчаємо те, що ближче до нашого світогляду.

Вивчаємо мораль християнську. Помилково вважати, що на уроках християнської етики дітей “вчать як правильно вірити в Бога чи молитися”  - це справа виключно батьків (хоча  в Румунії, до прикладу, діти на уроках співають псалми).

Міністерство Освіти України видало підручники, які охоплює 1-11 класи, де на прикладі  біблійних історій пояснюються дітям поняття віри любові, милосердя, доброти, співстраждання, жертовності, мудрості, смирення.

В старших класах учні можуть вивчати поліконфесійність релігійної строкатості України з їхніми культурними особливостями (носіння хіджабу мусульманськими жінками) та ін.

Таке викладання потребує кваліфікованих вчителів з відповідною освітою, а не прослуханими катехитичними курсами при семінарії, як це  іноді буває і по суті перетворює предмет на катехизацію у недільній школі. Звичайно, з огляду на завантаженість дитини шкільною програмою з обов'язковими предметами дитина додому ледь тепла приходить,  батьки протестують.

Та в порівнянні з іншими предметами, християнська етика - це просто прогулянка весняним парком і нехай краще дитя прочитає перший раз Біблію в школі, ніж прочитає  її у в'язниці.


17.06.2022 Роман Тадра 7731
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

521
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5376
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1435
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1314
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2586
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3972

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

361

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1193

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1036

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

953
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

266
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10641
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

345
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

614
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5659
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1433
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

318
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

224
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

579 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1016
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

882